Gaismas ķermeņi un to lietošana.

Griestu lampas

Šī tipa gaismas ķermeņi ar visdažādākās formas un materiālu kupoliem jeb „abažūriem”, kas virza gaismas plūsmu gan uz leju, gan augšu, ir ļoti pierasti un izplatīti. Parasti tie ir ieteicami telpās ar pietiekamu griestu augstumu, jo zemākās telpās var traucēt pārvietošanos. Jebkura izmēra telpā lampu iespējams novietot virs konkrētas mēbeles, piemēram, ēdamgalda vai mēbeļu grupas. Ja gaismas plūsma tiek virzīta uz leju, lai nodrošinātu pietiekamu apgaismojumu un izvairītos no apžilbšanas, lampa jāiekar salīdzinoši zemu – zem pieauguša cilvēka acu augstuma. Vislabāk izmantot ar regulējama vada garumu. Šajā gadījumā tās veic gan vispārējā, gan vokālā apgaismojuma funkcijas.
Lustras ir greznuma priekšmets, tādēļ tās parasti izvēlas vēturisko stilu interijērā, jo funkcionāli ir daudz pilnīgāki risinajumi. Taču cilvēka apziņa nemainās tik strauji kā tehnoloģijas. Mūsdienīgās telpās lustras ir piemērojamas ļoti piesardzīgi un pārdomāti. Funkcionāli, bet mazāk tradicionāla stila piekritēji var atrast gaismas ķermeņus un sistēmas, kuras nosacīti var dēvēt par griestu lampām, piēmram, gaismas avotu maskējošu speciālu audumu, kas tiek nostieptsparalēli griestu plaknei un rada vienmērīgu, izkliedētu apgaismojumu. Iespējams izmantot apgaismas sistēmu, kas balstās visai telpai pārvilktām stieplēm, kurās iestiprinātas halogēnu spuldzes.

Stāvlampas

Stāvlampas parasti izmanto lokālajam apgaismojumam atsevišķās telpas daļās. Pārdomāti izvietotas, tās var izmantot arī vispārējā apgaismojuma nodrošinājumam. Stāvlampas ir lieliski izmantojamas blauks mīksto mēbeļu grupai dzīvojamā jeb viesistabā. Šāds apgaismojums var būt pietiekams lasīšnai vai citām nodarbēm un kalpo kā intīma fona gaisma gadījumā, ja telpas vispārējais apgaismojums nav nepieciešams, piemēram, bērnu, it īpši zīdaiņu, istabās.

Sienas lampas (bra)

Sānu gaisma, ko rada sienas lampas, ir daudz maigākas un delikātāks apgaismojuma veids. Atsevišķaās telpās tās var kalpot vispārējam apgaismojumam. Sienas lampas ir garu kronšteinu piemērotas gaismas plūsmas virzīšanai uz izvēlētu virsmu – darba galdu, grāmatu, griestiem, sienu.

Galda lampas

Jau nosaukums ietver informāciju par šo gaismas ķermeņu izmantošanu. Galda lampas kalpo divejādi: kā tieša apgaismojuma nodrošinātājas darba zonā, kā arī dekoratīvs elements un papildu apgaismojums kādā no telpas daļām (guļam istabās, blauks mīksto atpūtas mēbeļu grupām). Galda lampas vispārējam apgaismojumam izmanto reti, visbiežāk tas piemērotas t.s. intīmās gaisotnes radīšanā, veidojot atsevišķas gaismas saliņas telpām.
Un visbeidzot, izvēlēties gaismas ķermeņus konkrētai telpai, nedrīkst aizmirst par to savstarpējo saskaņu un sadrabību. Visvienkāršāk ir izvēlēties viena dizainera darbus, jo autora individuālais rokraksts sadarību garantē.