Olimpiskās spēles

Senie grieķi uzskatīja, ka skaistais ir tikumīgs un tikumīgais ir skaists, fiziski skaistā un garīgi skaistā līdzsvarotība. Sengrieķu dzīves gudrība bija mērs, harmonija un saprāts. Un tomēr bagātībai antīkajā sabiedrībā tika piešķirta liela nozīme, jo tā garantēja spēku, varenību un brīvību.

Grieķu aizraušanās ar sportu formēja fiziski stipru, izturīgu, pārliecinātu par savu spēku un garīgi attīstītu cilvēku rašanos.

Ikvienam grieķu jaunietim bija jāgatavojas karavīra dzīvei – jābūt spēcīgam, veiklam, gatavam pārvarēt jebkuras grūtības. Visi jaunieši nodarbojās ar fiziskajiem vingrinājumiem ne tikai skolā. Pi

i
ilsētās atradās īpašas celtnes – vingrotavas, kā arī sporta laukumi – stadioni. Pastāvīgi tika rīkotas dažādas sacensības, kurās ikviens varēja piedalīties un izrādīt savu spēku un veiklību.

Ik pēc četriem gadiem tika rīkotas sporta sacensības, kurās piedalījās visu grieķu zemes pārstāvji. Sacensības notika pie Olimpijas pilsētas. Tās tika sauktas par olimpiādēm, tās tika rīkotas, godinot varenāko grieķu dievu Zevu.

Olimpiādēs varēja piedalīties tikai vīrieši, kuri bija grieķu pilsoņi. Olimpiskās spēlēs bija aizliegts skatīties sievietēm. Klātesošās sievietes sodīja ar nāvi. Olimpiādes laikā tika pārtraukta je
e
ebkura karadarbība starp polisām.

Sacensības notika piecas dienas. Spēles sākās ar svinīgu gājienu, ievērojamāko valstsvīru uzrunu un ziedojumu upurēšanu Zevam.

To dalībniekiem bija jāsacenšas skriešanā, diska un šķēpa mešanā, dūru un laušanas cīņā, kā arī kaujas ratu vadīšanā. Sportistiem bija jāsacenšas ar
r
rī pieccīņā: skriešanā, tāllēkšanā, diska mešanā, šķēpa mešanā un cīņā.

Olimpisko spēļu uzvarētāji tika godināti visā Grieķijā kā tautas varoņi. Tika rakstīta dzeja un uzvesti teātri, lai godinātu sporta spēļu uzvarētājus.

Tie tika apbalvoti ar speciāli darinātiem olīvzaru vainagiem, kurus darināja no olīvām, kas auga Zeva tempļa Svētajā birzē. Dzimtās pilsētas laukumā tika uzstādīts varoņa krūšutēls, bet viņa vārds tika ierakstīts īpašā plāksnē pie olimpiskā stadiona.

Pirmās zināmās olimpiskās spēles notika 776.gadā pirms Kristus dzimšanas. Olimpiādes tika rīkotas līdz pat mūsu ēras 394.gadam, kad iebrucēji sagrāva Olimpijas pilsētu. Mūsdienās senā tradīcija tika atjaunota 1896.gadā jau kā visas pasaules sporta svētki.