ORĀLO STEROĪDU LIETOŠANAS NOZĪME UN IETEKME UZ SPORTISTA VESELĪBU ATLĒTISKAJĀ VINGROŠANĀ UN PROFESIONĀLAJĀ KULTŪRISMĀ

Untitled

0x08 graphic

Kursa darbs priekšmetā

Teorija specializācijā

Orālo steroīdu lietošanas nozīme un ietekme uz sportista veselību atlētiskajā vingrošanā un profesionālajā kultūrismā

Izstrādāja: 20 T grupa,

Māris Žagars

Darba vadītājs: Mārtiņš Auziņš

Rīga 2008

Saturs

Ievads

Nebūtu pareizi apšaubīt steroīdu kā tādu nepieciešamību profesionālajā kultūrismā. Lai arī sportā tie ir pārsvarā ar likumu aizliegtas vielas, tomēr atzīstamus rezultātus grib gan kā paši kultūristi, gan arī fani un sacensību rīkotāji. Tādēļ profesionālajā līmenī vienmēr pastāvēs arī aizklātā puse, par ko atklāti tā īsti neviens negribēs runāt. Tāpēc saprotams, ka pasaulē šāda prakse patiešām arī pastāv, jo kultūrisms ir aizgājis tik tālu, ka savādāk panākumi ir tikpat kā neiespējami. Jautājums ir vairāk par to, lai cilvēki, it jo īpaši paši atlēti, apzinātos pareizas lietošanas principus, tādējādi iegūstot atzīstamus sportiskos sasniegumus un samazinot līdz minimumam lietojamo preparātu iespējamo negatīvo ietekmi uz veselības stāvokli. Būtu jābūt tā, ka ar steroīdiem un citi preparātiem kultūrismā ir jānotur forma, nevis jāgūst panākumi. Tādēļ ikvienam profesionāla līmeņa kultūristam vai atlētam, kas sev uzstādījis šādu mērķi, būtu ļoti labi jāorientējas tajā farmakoloģijas nozarē, ar kuru viņam ir tieša saistība.

Šī darba mērķis ir gūt plašāku priekšstatu un padziļināt autora – kā trenera – zināšanas par orālo steroīdu pareizu pielietojumu profesionālajiem mērķiem un vajadzībām, kā arī iespējamajiem to lietošanas blakusefektiem un ietekmi uz veselības stāvokli. Darbs kā papildus izziņas avots var kalpot sportistiem ar profesionāliem mērķiem, kā arī dot izpratni atlētiskās vingrošanas piekritējiem par orālo androgēno* anabolisko steroīdu lietošanas neatbilstību veselīga dzīvesveida principiem un to kaitīgumu, pie nepareizaslietošanas.

Orālo steroīdu vēsturiska izcelsme un pielietojums medicīnā

Pirmie anaboliskie steroīdi* sintezēti trīsdesmitajos gados, lai ārstētu AIDS, vēzi, stimulētu kaulaudu augšanu un palielinātu apetīti cilvēkiem ar tās traucējumiem īpaši pubertātes vecuma vīriešiem.

Sākotnēji anabolisko steroīdu izcelsme un pielietojums traktējams tikai ar to izmantošanu medicīniskiem mērķiem cilvēku ārstēšanā. Injicējamais Testosterone propionate ir pirmais zināmais preparāts, kura pielietojums jau minēts saistībā ar svarcelšanu un kultūrismu laikrakstā „Strength and Health” 1938.gadā ASV.

2.pasaules kara laikā vācu zinātnieki sintezē vēl citus anaboliskos steroīdus, kurus pārbauda koncentrācijas nometnēs uz karā cietušajiem, lai ārstētu kaheksiju un uz vācu karavīriem ar mērķi, ka preparāti viņos kāpinās agresiju. [4]

Vēlākā laikā tika skaidrāk definēta anabolisko steroīdu medicīniskā ietekme. Vārds `anabolisks*’ (tāds, kas veicina šūnu augšanu) liecina par vienu no medicīniskā pielietojuma veidiem. Šādus preparātus izmanto slimnieku ārstēšanai anoreksijas gadījumos un pēc kaulu lūzumiem, lai veicinātu ātrāku audu atjaunošanos ap traumēto vietu. Anaboliskie efekti skaidrojami ar paaugstinātu olbaltumvielu sintēzi organismā no aminoskābēm, palielinātu apetīti, paātrinātu kaulu augšanu un eritrocītu sintēzi. Steroīdiem novērojami arī androgēnie efekti – tie var ietekmēt indivīda vīrišķās attīstības pazīmes.

Plašāks pazīstamāko orālo preparātu pielietojums medicīnā apkopots tabulā:

Preparāta nosaukums

Diagnoze/Slimība

Apraksts/Pielietojums

Antiestrogēni*:

Arimidex (Anastrozole)

Clomid (Clomiphene Citrate)

Proviron (Mesterolone)

Nolvadex (Tamoxifen Citrate)

Tamoxifen (Tamoxifeni Dihydrogenocitras)

Ginekomastija,

Krūts vēzis (siev.) u.c.

Hormonatkarīgu slimību un sūdzību ārstēšanai vīriešiem un estrogēnu* izraisītu ļaundabīgu audzēju ārstēšanai sievietēm.

Danocrine (Danazol)

Anēmija

Atjauno asins šūnu veidošanos, mazina sāpes

Kortikosteroīdi:

Cortisone (Cortisone Acetate),

Prednisolone (Prednisolone sodium phosphate)

Plecu sāpes

(adhesive capsulitis),

astma,
reimatiskais artrīts,

Colitis ulcerosa, Granulomatous ileocoliti, skleroze,

Migrainous neuralgia,

Lupus erythematosus

Kortikosteroīdi satur smadzeņu garozā reducējamu hormonu atvasinājumus, tādējādi tiešā veidā ietekmē nervu sistēmas darbību, imūnsistēmu un ķermeņa regulācijas funkcijas. Visefektīvākie pieejamie pretiekaisuma līdzekļi, bet to lietošana ir ierobežota, jo to ilgstoša lietošana ir saistīta ar dažām nozīmīgām blakusparādībām kā osteoporozi un aizkavētu augšanu.

Anopolon (Oxymetholone)

Anēmija

Kohēzija

Spēcīgākais orālais steroīds ar iespējamiem ļoti spēcīgiem anaboliskiem un androgēniem blakusefektiem.

Medrol (Methylprednisolone)

Nelabumi, vemšana grūtniecības laikā

2 nedēļu terapija (parasti no 4 – 10 grūtniecības nedēļai).

Aldactone (Spironolactone)

Hipertonija

Diurētisks*. Lieto augsta asinsspiediena ārstēšanai.

Oxymetholone (Anadrol)

Osteoporoze

Anēmija

HIV

Var būt spēcīgi androgēnie blakusefekti.

Preparāta nosaukums

Diagnoze/Slimība

Apraksts/Pielietojums

Clenbuterol

Astma

Darbojas kā centrālās nervu sistēmas stimulators.

Cytadren

Krūts vēzis (siev.)

Cytomel

Kretīnisms

Izmanto vairogdziedzera ražoto hormonu regulācijai

Danocrine

Ginekomastija*

GHB

Bezmiegs, depresija

Alkoholisms

Lietojams arī kā anestēzijas līdzeklis.

Lasix

Hipertonija

Tūskas

Diurētisks. Lieto augsta asinsspiediena ārstēšanai.

Naprosyn(Naproxen)

Reimatiskais artrīts

Cīpslu iekaisumi

Naxen

Artrīts

Slow K (Potassium chloride)

Kālija trūkums organismā

Piemīt spēcīgs diurētisks efekts.

[1]

Ja steroidālos preparātus ir izrakstījis ārsts, tad tie parasti ir droši un efektīvi, jo vajadzības gadījumā tiek lietoti kombinācijā ar blakusefektus novērsošiem vai mazinošiem medikamentiem. Tomēr vairumā gadījumu netiek nozīmēta ilgstoša steroīdu terapija.

Orālo steroīdu pielietojums atlētiskajā vingrošanā

Atlētiskā vingrošana tās neprofesionālajā izpausmē ir pielīdzināma terminam fitness (profesionālo izpausmi definējot kā kultūrismu). Fitness ir uz fiziskām aktivitātēm balstīts, veselību veicinošu pasākumu kopums organisma atveseļošanai, ārējā izskata un fiziskās formas uzlabošanai. Šādā izpratnē tas izslēdz jebkādu veselībai iespējami kaitējošu līdzekļu un metožu, kas nav virzītas profesionālu mērķu sasniegšanai, lietošanas vajadzību.

Taču nav šaubu, ka anabolisko androgēno steroīdu lietošana ir izplatīta ne tikai elites sportistu vidū. Nacionālais Zāļu institūts ziņo, ka simtiem tūkstoši pieaugušo vismaz reizi gadā tos lieto, un, saskaņā ar pētījumiem, apmēram 3% vidusskolēnu ir vismaz tos pamēģinājuši.

Ir atbalstāma uztura bagātinātāju (kreatīns, aminoskābes, proteīni, geineri jeb proteīnu un ogļhidrātu maisījumi, antioksidanti, glutamīns, tauku dedzinātāji u.c.) lietošana sportiskās formas uzlabošanas un veselības veicināšanas nolūkos, taču to cenas ir visai augstas un kādēļ gan iesācējam izdarīt šādu izvēli, ja sterīdi par tādām pašām vai pat zemākām cenām viņam sola vēl `labākus’ panākumus? Vairumā gadījumu iesācēji dod priekšroku tieši orāli lietojamajiem steroīdiem, jo baidās no injicēšanas – tādējādi reizēm izdarot pat veselībai postošāku izvēli.

Steroidālie preparāti Latvijā ir pieejami `melnajā’ tirgū, kas ikvienam gribētājam paver iespējas tos iegādāties, jo informācijas par to piedāvājumu – īpaši interneta resursos, lai arī ir mazāk kā gadu vai divus atpakaļ – tomēr ir pietiekami, lai tas nesagādātu nekādas problēmas. Līdz ar to par nožēlu jāatzīst, ka netiek ievēroti ne vien atlētiskās vingrošanas un fitnesa kā veselīga dzīvesveida principi. Nepieredzējušam un neizglītotam indivīdam paveras plašs anabolisko androgēno līdzekļu klāsts, kuri nonākuši viņa rokās var izraisīt neatgriezeniskus veselības bojājumus. Lielākā daļa uz to skatās kā uz veidu ātri palielināt muskuļu masu, neapzinoties iepējamo blakusparādību risku, kas pie nepareizas lietošanas principiem raksturīgs praktiski ikvienam šīs grupas preparātam. Steroīdu lietošana pat profesionālu sportistu vidū ir saistīta ar visai sarežģītām aplēsēm par iespējamo katra preparāta anabolisko, androgēnisko, aromatizējošo* un dažādas blakusparādības izraisošo ietekmi un no tā izrietošajām pareizajām preparātu lietošanas kombinācijām un devām – lai varētu sasniegt vēlamo rezultātu, minimalizējot blakusparādību un iespējamo saslimšanu risku.

Kā otrs `melnā’ tirgus riska faktors ir lielā viltojumu iespējamība, tā saucamie – fake steroīdi. Cilvēkiem bez pieredzes nav iemaņu ne to izskata, ne oriģināla iepakojuma atšķiršanā. Tie var būt toksīnus saturoši un tādēļ smagākajos gadījumos pat izsaukt anafilaktisko šoku.

Visizplatītākie nelegālajā tirgū ir tādi ražojumi kā: Naposim (Methandienone jeb Methandrostenolone), Dianabol(Methandienone), Anabol (Methandienone), Metanox (Methandienone), Deca-Durabolin (Nandrolone Decanoate), Sustanon-250 (30mg Testosterone Propionate, 60mg Testosterone Phenylpropionate, 60mg Testosterone Isocaproate, 100mg Testosterone Decanoate), Winstrol (Stanozolol), Anadrol (Oxymetholone), Anadrol-50 (Oxymetholone). No minētajiem Deca-Durabolin un Sustanon-250 ir injicējami.

Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss gan vēsta par to, ka anabolisko steroīdu imports un pārdošana tiek sodīta ar lieliem naudas sodiem, kā arī – sporta organizācijas sadarbojas arī ar muitu, policiju un medikamentu kontroles iestādēm, lai atklātu stimulatoru nelegālu ievešanu un pārdošanu un palielinātu sodu. [4]

Orālo steroīdu optimālas lietošanas nosacījumi profesionālajā kultūrismā. Pēckursu terapija

Vēlamā sportiskā efekta panākšanas un iespējamo veselības risku novēršanas pamatā ir pareiza steroīdu lietošana un pēc lietošanas sekojošā pēckursa terapija. Zemāk dots kultūrismā plašāk lietoto preparātu raksturojums, lietošanas norādes un nepieciešamā pēckursa rekomendācijas iespējamo blakusefektu novēršanai (pārsvarā saistītas ar antiestrogēnu izmantošanu).

Anadrol 50 (Oxymetholone)

Iedarbības ilgums: Mazāk kā 16 stundas

Iedalījums: Lielā mērā anabolisks/androgēns steroīds (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 50-150 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Jā

Ūdens aizturēšana: Jā, lielā mērā

Augsts asinsspiediens: Jā

Toksisks aknām: Jā, ļoti lielā mērā

Aromatizācija: Apstrīdama

DHT* saistīšana: Nē, DHT atvasinājums

HPTA* funkcijas nomākšana: Jā, ļoti lielā mērā

Noteikti viens no stiprākajiem anaboliskajiem steroīdiem ar spēcīgu blakusefektu iespējamību. Nodrošina ļoti ātru un drīzāk kvantitatīvu, nevis kvantitatīvu ķermeņa masas pieaugumu. Nav ieteicama lietošana ilgāk par 2 nedēļām, jo blakusefekti var būt spēcīgāki par vēlamo preparāta iedarbību. Pēc lietošanas iespējams diezgan liels iegūtās masas zudums, jo daļa svara palielinās uz ūdens aizturēšanas rēķina organismā. Lietošanu ieteicams kombinēt winstrol vai RU-486 lai pasargātos no progesterona (siev. dzimumhormons) darbības izmaiņām un radītajiem traucējumiem.

Anavar (oxandrolone)

Iedarbības ilgums: 8-12 stundas

Iedalījums: Anabolisks/androgēns steroīds (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 20-50 mg/dienā, Siev. 5-15 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Tikai lietojot lielās devās

Ūdens aizturēšana: Reti

Augsts asinsspiediens: Reti

Toksisks aknām: Jā, 17-alfa-alkīd steroīds. Toksiskums zems – vidējs

Aromatizācija: Nē

DHT saistīšana: Zema

HPTA funkcijas nomākšana: Atkarībā no devas

Piemīt vidēji stipras anaboliskās un vājas androgēnās īpašības.

Andriol (testosterone undecanoate)

Iedarbības ilgums: Mazāk kā 8 stundas

Iedalījums: Anabolisks/androgēns steroīds (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 240-320 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Zema

Ūdens aizturēšana: Jā, pie lielākām devām – 280-400 mg/dienā

Augsts asinsspiediens: Jā – atkarībā no devas

Toksisks aknām: Nelielā mērā

Aromatizācija: Zema līdz mērena

DHT saistīšana: Jā, pie lielām devām

HPTA funkcijas nomākšana: Zema, izņemot pie lielām devām

Unikāls orāls testesterona preparāts, taču izteikta anaboliska iedarbība novērojama tikai pie visai lielām devām.

Arimidex (anastrozole)

Iedarbības ilgums: 48 stundas

Iedalījums: Aromatizācijas nomācējs – antiestrogēns (orāli)

Vidējā deva: 0.25 – 1.0 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Jā

Ūdens aizturēšana: No

Augsts asinsspiediens: Var izraisīt pie aromatizējošu steroīdu lietošanas

Toksisks aknām: Jā

HPTA funkcijas nomākšana: No

Spēcīgas iedarbības antiestrogēns – sākumā bloķē enzīmu aromatizāciju, pēc tam kavējot estrogēna izstrādi organismā. Lietojot savienojumā ar spēcīgiem aromatizātoriem, kā Dianabol vai Testosterone, veiksmīgi novērš ginekomastiju un ūdens aizturēšanu.

Clenbuterol

Iedarbības ilgums: Līdz 68 stundām

Iedalījums: Beta-2 agonists, taukaudu reducētājs (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 100-140 mcg/dienā; Siev. 80-100 mcg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Nē

Ūdens aizturēšana: Nē

Augsts asinsspiediens: Reizēm

Toksisks aknām: Nav izpētīts

Aromatizācija: Nē

Spēcīgs organisma taukaudu reducētājs. Kairina nieres, limfmezglus, paātrina sirdsdarbību, pazemina apetīti. Ietekmē simpātisko nervu sistēmu, endokrīno hormonu sekrēciju. Lietojams pirmssacensību periodā.

Clomid (clomiphene citrate)

Iedarbības ilgums: 5-7 dienas

Iedalījums: Selektīvs estrogēna receptoru modulators (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 50-100 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Jā

Ūdens aizturēšana: Nē

Augsts asinsspiediens: Reti

Toksisks aknām: Nelielā mērā

Aromatizācija: Nē

HPTA funkcijas nomākšana: Nē, lietots, lai to stimulētu

Spēcīga gonadotropīna (hormons) stimulācija, vāja antiestrogēniska iedarbība. Atlētiskiem mērķiem hlomīds nedos redzamus panākumus sievietēm, savukārt vīriešiem stimulē dabīgā testosterona* izstrādi organismā – līdz ar to ieteicams kā pēckursa terapijas sastāvdaļa, ja pirms tam lietoti testosterona atvasinājumus saturoši steroīdi. Vīriešiem 4 – 6 nedēļu pēckurss ar 50-100 mg/dienā parasti nodrošina vēlamo testosterona līmeņa atgūšanu. Daudzi dod priekšroku hlomīda lietošanai kopā ar HCG (Human Chorionic Gonadotropin) pirmajās 1-2 nedēļās pēc steroīdu kursa* beigšanas. HCG nevajadzētu lietot ilgāk par 2-3 nedēļām, jo šajā laikā paaugstinātais testosterona un estrogēna līmenis var negatīvi iedarbotiesuz hipotalāmu. Ļoti efektīva antiestrogēniska iedarbība ir hlomīda, Nolvadex un Proviron lietošanas kombinācijai. Pēckursu terapijas nolūkos iespējams lietot arī kopā ar vitamīnu B6.

Hlomīda pēckursa terapijas piemērs pēc līdz 3 mēnešu injicējamo Testosterone Cypionate, Testosterone Enanthate, Deca Durabolin, Sustanon vai Equipoise lietošanas kursa:

Diena 1

Diena 2

Diena 3

Diena 4

Diena 5

Diena 6

Diena 7

Nedēļa 1

300 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

Nedēļa 2

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

50 mg

50 mg

50 mg

Nedēļa 3

50 mg

50 mg

50 mg

50 mg

50 mg

50 mg

50 mg

Hlomīda pēckursa terapijas piemērs pēc vairāk kā 3 mēnešu spēcīgu injicējamu testosterona atvasinājumu (piem., Testosterone Propionate) lietošanas kursa vai orālo steroīdu kursa kombinācijām ar injicējamo Finajet, Deca Durabolin un citiem. Terapija jāsāk 3 dienas pēc pēdējās injekcijas.

Diena 1

Diena 2

Diena 3

Diena 4

Diena 5

Diena 6

Diena 7

Nedēļa 1

300 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

Nedēļa 2

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

Nedēļa 3

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

Nedēļa 4

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

100 mg

Cytomel (liothyronine sodium)

Iedalījums: Sintētisks vairogdziedzera hormons

Vidējā deva: 25-100 mcg/dienā

Piezīme: Spēcīga vairogdziedzera funkcionalitātes apslāpēšana lietošanas laikā

Paātrina metaboliskos procesus, vielmaiņu, tauku un olbaltumvielu sintēzi. Kultūristi izmanto preparāta taukus „dedzinošās” īpašības. Kombinācijā ar klenbuterolu tiek panākts dramatisks efekts, kas ir par iemeslu preparāta pēdējā laika popularitātei. Lietojot devas jāpalielina ļoti lēnām. Nepareiza lietošana var izraisīt sirdsdarbības paātrināšanos, uzbudinātību, svīšanu, bezmiegu. Sievietēm blakusefekti izteiktāki, tādēļ dienas devai nevajadzētu pārsniegt 50mcg. Lietošanas cikls ne ilgāks par 6 nedēļām.

Dianabol (methandrostenolone)

Iedarbības ilgums: 6-8 stundas

Iedalījums: Anabolisks/androgēns steroīds (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 15-50 mg/dienā, Siev. 5-10 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Jā, īpaši lietojot lielās devās

Ūdens aizturēšana: Jā, līdzīgi kā testosteronam

Augsts asinsspiediens: Jā

Toksisks aknām: Jā

Aromatizācija: Jā

DHT saistīšana: Nē

HPTA funkcijas nomākšana: Jā, atkarībā no devas un lietošanas veida

Ievērojama anaboliskā iedarbība. Preparāts papildu masas (bet ne kvalitatīvas) un spēka uzņemšanai. Tas ātri aiztur organismā ūdeni, taču arī pasargā pret tā strauju izdalīšanos pēc lietošanas beigām. Priekš iesācējiem tas ir pārāk estrogēns. Kā blakusefekts bieži novērojama ginekomastija (īpaši pie lielu devu lietošanas), kā arī androgēnie blakusefekti – pūtītes, taukaina āda, agresija. Paralēli jālieto organismu attīrošie līdzekļi un aknu darbības uzlabotāji, piemēram, karsils.

Femara (letrozole)

Iedarbības ilgums: 2-4 dienās

Iedalījums: Aromatizācijas nomācējs (Orāli)

Vidējā deva: 0.5 – 2.5 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Jā

Ūdens aizturēšana: Nē

Augsts asinsspiediens: Var izraisīt pie aromatizējošu steroīdu lietošanas

Toksisks aknām: Jā, atkarībā no devas

HPTA funkcijas nomākšana: Nē

Iedarbība līdzīga kā hlomīdam (Clomid).

Halotestin (fluxymesterone)

Iedarbības ilgums: 6-8 stundas

Iedalījums: Lielā mērā anabolisks/androgēns steroīds (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 20-40 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Jā

Ūdens aizturēšana: Nē

Augsts asinsspiediens: Reti

Toksisks aknām: Jā, ļoti lielā mērā

Aromatizācija: Apstrīdama

DHT saistīšana: Nē

HPTA funkcijas nomākšana: Jā, mēreni

Izteikti spēcīga androgēnā iedarbība, var būt ļoti toksiska iedarbība. Preparātu raksturojošā 11 beta-hydroxyl grupai piemīt aromatizāciju nomācošs efekts, pateicoties kuram lietošanas laikā nav iespējama estrogēnu veidošanās. Par spīti tam hormonu līmeņa regulācijai pēc kursa ieteicama nolvadeksa vai hlomīda terapija.

Lasix (furosemide)

Iedarbības ilgums: 6-8 stundas (diurētisks iedarbība)

Iedalījums: Diurētiķis (orāli)

Vidējā deva: 40-80 mg/12 stundu periodā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Nē

Ūdens aizturēšana: Nē

Augsts asinsspiediens: Nē

Toksisks aknām: Nav izpētīts

Aromatizācija: Nē

Ļoti iedarbīgs diurētiķis. Lietošanas laikā jāseko līdzi kālija līmenim organismā, jo preparāta ietekmē tā koncentrācija palielinās. Lietošanas sākumā ieteicams izvēlēties devu no 20-40 mg. Katra ieņemtā tablete iedarbojas 1 stundas laikā un tās iedarbība ilgst 3-4 stundas – pēctam var ieņemt nākamo devu. Lai izvairītos no iespējamajiem blakusefektiem nav ieteicams lietot ilgāk par 2-3 dienām.

Nolvadex (tamoxifen citrate)

Iedarbības ilgums: 5-7 dienās

Iedalījums: Selektīvs estrogēna receptoru modulators (orāli)

Vidējā deva: 10-30 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Jā

Ūdens aizturēšana: Nē

Augsts asinsspiediens: Reti

Toksisks aknām: Nelielā mērā

Spēcīgas iedarbības antiestrogēns, kas darbojas kā estrogēnagonists – antagonists. Medicīniskos nolūkos atbilstošāks sievietēm – lietojams krūts vēža ārstēšanai. Sievietes var lietot arī nepietiekama dabīgā estrogēna līmeņa paaugstināšanai. Neatbilstošas devas var radīt estrogēna izmaiņas tik lielā mērā, ka var rasties ievērojami antiestrogēna īpašībām pretēji blakusefekti, piemēram, ginekomastija (sākotnējiizpaužas kā neliels pietūkums krūts rajonā vai zem krūtsgala) vai ūdens aizture organismā, bet sievietēm – menstruālā cikla traucējumi u.c. Vīrieši – atlēti ar pārbaudītu nolvadeksa panesamību var uzsākt preparāta lietošanu jau drīz pēc steroīdu kursa sākuma.

Proviron (mesterolone)

Iedarbības ilgums: 8-12 stundas (efekts ilgst 24 stundas)

Iedalījums: Androgēns steroīds/antiaromatizators (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 25-100 mg/dienā, Siev. 25-50 mg/dienā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Reti

Ūdens aizturēšana: Nē

Augsts asinsspiediens: Reti

Toksisks aknām: Nelielā mērā

Aromatizācija: Nē

DHT saistīšana: Nē, DHT atvasinājums

HPTA funkcijas nomākšana: Nē

Spēcīgs androgēns efekts, taču tam nepiemīt īpašība aromatizēt estrogēnu. Vāja anaboliska iedarbība, tādēļ nav izmantojams muskuļu masas palielināšanai. Pateicoties preparāta īpašībai palielināt asins plazmas saistīšanos ar olbaltumvielām, tas ir izmantojams kopā ar citiem anaboliskajiem steroīdiem, lai palielinātu to iedarbības efektivitāti. Atlētu vidū tas tiek izmantots lielākoties kā antiestrogēns. Tas iedarbojas kā antiaromatizators, palēninot steroīdu izraisīto estrogēnu reducēšanos.

Winstrol (stanozolol)

Iedarbības ilgums: Ap 48 stundām

Iedalījums: Anabolisks/androgēns steroīds (orāli)

Vidējā deva: Vīr. 35-75 mg/dienā, Siev. 25-50 mg/nedēļā

Pūtīšu-izsitumu iespējamība: Reti

Ūdens aizturēšana: Reti

Augsts asinsspiediens: Reti

Toksisks aknām: Jā, tas ir 17-alfa-alkīd steroīds

Aromatizācija: Nē, DTH atvasinājums

DHT saistīšana: Nē

HPTA funkcijas nomākšana: Zema

Vairāk anabolisks kā androgēns steroīds. Preparātam piemītošo anabolisko īpašību priekšrocība ir tā, ka tas neaiztur organismā ūdeni, kas nodrošina rezultātu nezūdamību un padara to par lietošanai iespējamu kultūristiem pirmssacensību periodā. Nav nepieciešama antiestrogēnu terapija, jo tas nav aromatizējošs. Atlēti masas palielināšanai lieto kombinācijas ar stiprākiem androgēniem – kā testosterons, dianabols vai anadrols. Preparāta lietošana orālā veidā vairāk kaitē aknām kā injicējamā versija. [6]

0x08 graphic
Plašāk izmantojamo orālo preparātu reitinga tabula pēc 10 baļļu skalas:

[6]

Preparātu iedalījums

0x08 graphic

[1]

Tā kā daļai anabolisko steroīdu piemīt arī androgēnās īpašības, tad šīs divas grupas savstarpēji mijiedarbojās. Jāsaka, ka mūsdienās ar vārdu „steroīdi” sabiedrībā visvairāk asociējas tieši anabolisko steroīdu grupa. Pie naturāliem anaboliskiem steroīdiem pieder testesterons. Pie sintētiskajiem (dabā neatrodamajiem)- nandrolone, stanozolol, oxymetholone, fluoxymesterone, trenbolone un citi.

Anaboliskos steroīdus var iedalīt vēl 2 lielās klasēs. Klase – I (ēsteri), pie kuras pārsvarā pieder injicējamie preparāti uz eļļas bāzes un klase – II (metabolīti), kas ir galvenokārt 17α- bāzētie orālie steroīdi. Tiem atšķirībā no pirmās klases ir mazāk izteikta iedarbība uz androgēnajiem receptoriem un masas- spēka pieaugums tiek panākts iedarbojoties uz citu veidu receptoriem. [6]

Kultūrismā pielietojamo orālo aizliegto farmakoloģisko vielu grupas (tajā skaitā ne-steroidālo)

Stimulatori

Stimulatori ir vielas, kurām ir tieša stimulējoša ietekme uz centrālo nervu sistēmu, jo tie izraisa galvas un muguras smadzeņu uzbudināmības paaugstināšanos, sirds izsviedes tilpuma pieaugumu un vielmaiņas intensitātes pastiprināšanos. Visizplatītākie stimulatori ir amfetamīns, kokaīns, efedrīns.
 Stimulatorus lieto, lai iegūtu tādu pašu efektu, ko izraisa adrenalīns, ko izstrādā cilvēka organisms. Tie var uzlabot koncentrēšanās spējas, kustību koordināciju un izraisīt bezmiegu. Tie var paaugstināt spēju sportot ar lielu spēka patēriņu, kā arī samazina sāpju sajūtas slieksni.

 Potenciāli bīstamās blakusparādības:

Ir konstatēts, ka aizliegto stimulatoru lietošana ir izraisījusi vairāku sportistu nāvi. Ja sportistam ir jāsacenšas smagos apstākļos, piemēram, ilgu laika periodu un/vai karstumā, ķermenis strauji sakarst. Stimulatoru lietošanas dēļ organismam var būt apgrūtināts atdzišanas process. Tādēļ sirds un citu dzīvībai svarīgu orgānu normāla darbība var tikt traucēta, kas var izraisīt sportista nāvi. Daudzi pretklepus un saaukstēšanās medikamenti satur stimulatorus. Viena no stimulatoru grupām ir simpatomimētiskie amīni, kurā ietilpst efedrīns. Nelielās devās šie amīni bieži ir sastopami saaukstēšanās un drudža ārstēšanai domātajās zālēs. Tos var nopirkt aptiekās, dažreiz bez receptēm. Tādēļ sportists nedrīkst lietot medikamentus, kurus viņš pats ir nopircis vai viņam iedoti, lai ārstētu klepu, saaukstēšanos, drudzi, pirms to nav pārbaudījis ārsts vai farmaceits un apstiprinājis, ka tie nesatur aizliegtos stimulatorus. Arī augu valsts līdzekļi, piemēram, Žeņ-šeņa, Ma Huang maisījumi vai kombinēti preparāti var saturēt aizliegtās vielas. [4]

Androgēnie anaboliskie steroīdi

 Androgēnie anaboliskie steroīdi ir vīriešu dzimumhormona testosterona atvasinājumi. Tos var ievadīt gan tabletēs, gan injekciju veidā. Pēc ievadīšanas tiek veicināta proteīnu veidošanās īpaši dzimumorgānos, ādā, skeletā un skeleta muskuļos.[2]

Pie izplatītākajiem orālajiem anaboliskajiem steroīdiem pieskaitāmi šādi ražojumi:

Anapolon (Oxymetholone) (20 Tabs/50mg)

Anapoloon (Oxymetholone) (100 Tabs/50mg)

Andriol/Restandol (Testosterone Undecanoate) (60 Tabs/40mg)

Androlic (Oxymetholone) (100 Tabs /50 mg)

Anabol (Dianabol/Methandienone) (100 Tabs/5mg)

Anabol (Dianabol/Methandienone) (1000 Tabs/5mg)

Anabol (Dianabol/Methandienone) (500 Tabs/10mg)

Azolol (Stanozolol) (400 Tabs/5mg)

Bonavar (Oxandrolone) (50 tabs/2.5mg)

Cetabon (Stanozolol + Vitamin B) (200 Tabs/2mg)

Cytomix T3 (60 mcg Liothyronine Sodium + 20 mg Levothyroxine Sodium) (100 Tabs)

Cytomel T3 (Liothyronine Sodium) (30 Tabs./(25mcg/tab)

D-BOLIC 10 (Methandienone) (100 Tabs/10mg)

Diabol (Methandienone) (500 Tabs/5mg)

Diabol (Methandienone) (500 Tabs/10mg)

Dianabol/NAPOSIM (Methandianone) (100 Tabs/5mg)

Dianabol/NAPOSIM (Methandianone) (1000 Tabs/5mg)

Dianabol (Methandrostenolone) (1000 Tabs/10mg)

Danabol (Methandrostenolone) (500 Tabs/10mg)

Flurxy 5 (Fluoxymesterone) (20 Caps/5mg)

Glonavar (Oxandrolone) (100 Tabs/10mg)

Halotestox (Fluoxymesterone) (10 Tabs/5mg)

Haloplex (Fluoxymesterone) (50 Tabs/10mg)

Hemogenin (Oxymetholone) (10 Tabs/50mg)

Mesterone (Mesterolone) (200 Tabs/25mg)

Methanex (Methandrostenolone) (1000 Tabs/10mg)

Methanoplex 10 (Methandrostenolone) (100 Tabs/10mg)

Methanoplex 50 (Methandrostenolone) (20 Tabs/50mg)

Metesto (Methyltestosterone) (100 tabs/25mg)

Oxandrolone (Oxandrolone) (50 Tabs/5mg)

Oxandrolone SPA (Oxandrolone) (15 Tabs/2.5mg)

Oxanavar (Oxandrolone) (100 Tabs/10mg)

Oxanavar Forte (Oxandrolone) (100 Tabs/25mg)

Oxandroplex (Oxandrolone) (50 Tabs/10mg)

Oxymelone-50 (Oxymetholone) (100 Tabs/50mg)

Oxym-25 (Oxymetholone) (100 Tabs/25mg)

Oxym-50 (Oxymetholone) (100 Tabs/50mg)

Oxyplex (Oxymetholone) (50 Tabs/50mg)

Primobolic (Methenolone Acetate) (100 Tabs/25mg)

Pimo 25 (Methenolone Acetate) (50 Tabs/25mg)

Primoplex 25 (Methenolone Acetate) (25 Tabs/25mg)

Proviron (Mesterolone) (150 Tabs/25mg)

Provi 25 (Mesterolone) (100 Tabs/25mg)

Redumin (Sibutramine Hydrochloride) (60 Tabs/15mg)

Stanzol (Stanozolol) (200 Tabs/5mg)

Stanozol (Stanozolol) (100 Tabs/10mg)

S-Zol (Stanozolol) (100 Caps/10mg)

S-Zol Forte (Stanozolol) (100 Caps/25mg)

Stanoplex 10 (Stanozolol) (100 Caps/10mg)

Stanoplex 50 (Stanozolol) (20 Caps/50mg)

Stanex (Stanozolol) (1000 Tabs/10mg)

T-Bolic 10 ( Chlorodehydromethyltestosterone ) (100 Tabs/10mg)

Turanaplex (Chlorodehydromethyltestosterone) (100 Tabs/10mg)

T3 Cytomel (Liothyronine Sodium) (100 tabs/60mcg)

T4 Eltroxin (Thyroxine Sodium) (1000 tabs/100mg)

T4 Euthyrox (Levothyroxine Sodium) (100 tabs/100mg)

T4 Euthyrox (Levothyroxine Sodium) (100 tabs/50mg)

Citas anaboliskās vielas


Citas anaboliskās vielas ir substances, kuras farmakoloģiski nav piederīgas androgēniem anaboliskiem steroīdiem, bet kurām var būt līdzīgs anabolisks efekts. Šī dopinga vielu grupa ir izveidota beta-2-agonista – klenbuterola – biežās lietošanas dēļ. Veterinārajā praksē klenbuterolu izmanto teļu ārstēšanai no iesnām un saaukstēšanās. Beta-2-agonisti jeb beta-2-adrenoreceptoru agonisti pieder stimulatoru klasei, un tie izveidoti, lai ārstētu hronisku bronhītu, emfizēmu un astmu.
Ir atklāts, ka, dodot teļiem klenbuterolu lielās devās, tiek samazināts taukaudu daudzums un tiek palielināta muskuļaudu masa. Ņemot vērā šo atklājumu, arī sportisti sāka izmantot klenbuterolu. Zinātniski ir apšaubāma klenbuterola anaboliskā ietekme uz cilvēka organismu.
Potenciāli bīstamie blakusefekti: trīce, nemiers, trauksme, baiļu sajūta, sirdsdarbības ritma traucējumi (aritmijas), muskuļu krampji.

 Iraizliegts ne tikai klenbuterols, bet arī pārējās beta-2-agonistu gupai piederošās vielas. Lielākā daļa sporta organizāciju pieļauj, formoterola, izņēmums ir salbutamola, salmeterola un terbutalīnalietošanu inhalācijās. [4]

Pie minētās preparātu grupas pieskaitāmi:

Īslaicīgas iedarbības beta-2 agonisti:

Salbutamol (Albuterol, Ventolin)

Levosalbutamol

Terbutaline

Pirbuterol

Procaterol

Metaproterenol

Fenoterol

Bitolterol mesylate 

Ilglaicīgas iedarbības beta-2 agonisti:

Salmeterol

Formoterol

Bambuterol

Clenbuterol (Clenbuterol Hydrochloride)

Īpaši ilglaicīgas iedarbības beta-2 agonisti:

Indacaterol [1]

Diurētiskās vielas

Diurētiskās vielas pastiprina urīna veidošanos un izdalīšanos. Diurētiskās vielas tieši iedarbojas uz nieru kanāliņiem un izraisa vēlamos efektus. Diurētiskās vielas var izmantot divu iemeslu dēļ:
  1) lai panāktu strauju svara zudumu sportistiem tajos sporta veidos, kuros tiek noteiktas svara kategorijas. Bokss, džudo un svarcelšana ir šādu sporta veidu piemēri. Kultūrismā diurētiskās vielas varētu izmantot, lai “atūdeņotu” muskuļus un tie izskatītos labāk;

  2) lai mēģinātu samazināt vielu koncentrāciju urīnā, izmantojot straujo diurēzi, tādējādi samazinātos iespējamība noteikt aizliegto vielu dopinga kontroles laikā.

 Potenciāli bīstamās blakusparādības – dehidratācija, samazināts cirkulējošo asiņu daudzums – hipovolēmija, muskuļu krampji, nieru darbības traucējumi, galvas reibonis, sirdsdarbības ritma traucējumi (aritmija). Dehidratācijas dēļ sportists nevarēs uzrādīt savus labākos rezultātus. Zaudējot pārāk daudz ūdens, var rasties sirds un nieru darbības traucējumi, kas var izraisīt sportista nāvi. [4]

Pie minētās preparātu grupas pieskaitāmi:

Acetazolamide

Amiloride

Bumetanide

Canrenone

Chlortalidone

Etakrīnskābe

Furosemide

Indapamide

Metolazone

Spironolactone

Tiazīdi (piem. bendroflumethiazide, chlorothiazide, hydrochlorothiazide)

Triamterene

Un citas vielas ar līdzīgu ķīmisko uzbūvi vai līdzīgu bioloģisko iedarbību (izņemot drosperidone, kas nav aizliegts).

Hormonu antagonisti un modulatori

Šādas grupas ir aizliegtas:

1. Aromatāzes inhibitori, tajā skaitā:

Anastrozole

Letrozole

Aminogluthetimide

Exemestane

Formestane

Testolactone

2. Selektīvi estrogēnu receptoru modulatori (SERMs), tajā skaitā:

Raloxifene

Tamoxifen

Toremifene

3. Citi antiestrogēnu savienojumi, tajā skaitā sekojoši ražojumi:

Arimidex (Anastrozole) (28 Tabs/1mg)

Anastrol (Anastrozole) (50 Tabs/1mg)

Clomid (Clomiphene Citrate) (30 Tabs/50mg)

Clomid (Clomiphene Citrate) (12 Tabs/50mg)

Clomiphene (Clomiphene Citrate) (120 Caps/50mg)

Proviron (Mesterolone) (150 Tabs/25mg)

Nolvadex (Tamoxifen Citrate) (30 Tabs/20mg)

Ovinum (Clomiphene Citrate) (10 Tabs/50mg)

Tamo 20 (Tamoxifen Citrate) (100 Tabs/20mg)

Tamoxifen (Tamoxifeni Dihydrogenocitras) (100 Tabs/10mg)

Cyclofenil (Menoferil) (10 Tabs/200mg)

4.Aģenti,kas modificē miostatīna funkcijas, tajā skaitā miostatīna inhibitori. [4]

Blakusparādību iespējamība. Negatīvā ietekme uz sportista veselības stāvokli

Aknu darbības traucējumi

Pārlieku liela aknu darbības noslogojuma un aknu bojājumu pamatā ir 17-alfa-alkīd steroidālie preparāti. Šādas izcelsmes izstrādājumi var izraisīt nopietnus aknu bojājumus – pat līdz aknu vēzim (Hepatic carcinoma). Viens no iespējamajiem aknu bojājumiem ir Peliosis hepatitis, kas raksturojams ar asins piepildītu caurumu (cistu) veidošanos aknās – dažu milimetru līdz pat 3 cm diametrā. Lielākā daļa šādu saslimšanu fiksētas atlētiem pēc spēcīgā androgēnā orālā steroīda Anadrol 50 (Oxymetholone) lietošanas. Viens no izskaidrojamiem ir šī preparāta lielā steroidālo komponentu koncentrācija vienā tabletē – parasti 50mg. Vienas šādas tabletes ietekme uz aknām ir pielīdzināma ar 10 Dianabol tablešu ietekmei, tādēļ pretēji ražotāja rekomendācijām maksimālā Anadrol 50 dienas deva ir 3-4 tabletes. Aknām izteikti bīstams ir arī Methyltestosterone. Iespējamas arī citas saslimšanas, kuru pamatā ir steroidālo preparātu ietekme uz aknām, piemēram, dzeltenā kaite jeb A-hepatīts, kas ir parasti laikus diagnosticējams. To var pamanīt pēc dzeltenīgi oranžas ādas pigmentācijas veidošanās un acu ābolu dzeltenīguma, kuru izraisa žults cirkulācijas traucējumi aknās. Tas ir skaidrs signāls par to, ka jāpārtrauc 17-alfa-alkīd steroīdu lietošana.

Orālo steroīdu lietošanas laikā būtu pamats regulāri apmeklēt ārstu, lai kontrolētu preparātu ietekmi uz aknām. Tāpat praktiski jebkuru orālo steroīdu kursa laikā ieteicams lietot organismu attīrošus līdzekļus (piemēram, attīrošās un aknu, arī nieru darbību veicinošas zāļu tējas). [5]

Nieru darbības traucējumi

Nieres ir tiešā veidā iesaistītas organismam nevajadzīgo blakusproduktu filtrācijā un izvadīšanā no tā. Līdz ko to darbība saskarās ar steroidālo komponentu (kuri pārsvarā tie izvadīti ar urīnu) filtrāciju, tās tiek pakļautas papildus sasprindzinājumam. Nieru saslimšanas biežāk iespējamas tiem sportistiem, kas cieš no augsta asinsspiediena. Ir pierādīts, ka steroīdu lietošana var izraisīt Vilma audzēju veidošanos, ka ir straujas attīstības nieru audzējs – biežāk novērojams bērniem.

Ja steroidālā kursa laikā ir novērojama urīna krāsas satumšošanās vai sāpes – traucējumi urinācijas laikā, ir pamats bažām par nieru problēmām. Kā citi iespējamie nieru darbības traucējumu simptomi ir sāpes muguras lejasdaļā (nieru apvidū), drudzis un pietūkums. Ja ir aizdomas par orgāna bojājumiem, steroidālā terapija nekavējoties jāpārtrauc. Ir konstatēta arī spēcīgu aromatizējošo preparātu (testosterons, Dianabol – izraisa arī paaugstinātu asinsspiedienu) īpaši kaitējošā ietekme uz cilvēka nierēm. Ja steroīdālo preparātu lietošana ir nepieciešamība, tad ir iesakāmi vieglas iedarbības anaboliķi – Primobolan, Anavar, Winstrol, kuri nearomatizējas par aktīviem estrogēniem. Vēl pie līdzīgas iedarbības preparātiem minami Deca-Durabolin un Equipoise, kas ir injicējami. [5]

Dabīgo hormonu izstrādes nomākšana

Cilvēka ķermenis vienmēr dabiski cenšas noturēt balansētu hormonālo līmeni – to sauc par homeostāzi. Ja kāda hormona līmenis organismā ārēju preparātu lietošanas ietekmē palielinās, tad organisms pats pārstāj vai samazina šī hormona dabīgo izstrādi. Šāds mehānisms darbojas, kad hipotalāms saņem informāciju attiecībā par paaugstinātu dzimumhormonu (tajā skaitā – androgēni, estrogēni un progestīni*) līmeni. Tā rezultātā hipofīze pārstāj izstrādāt LH (luteinizējošais hormons) un FSH (folikulus stimulējošs hormons, ko izdala hipofīze, sievietēm tas paātrina folikulu augšanu, bet vīriešiem – spermatozoīdu ražošanu). Kā viena no pazīmēm vīriešiem – trūkstošo LH un FSH rezultātā nenotiek pietiekama dzimumdziedzeru stimulācija un var sarauties sēklinieki. Šādos gadījumos pēc steroīdālo preparātu lietošanas beigām hormonu līmenim vajadzētu atkal sabalansēties un sēkliniekiem atgriezties normālā iepriekšējā stāvoklī. Bīstabākie šādas blakusparādības izraisītāji var būt testosterons, Anadrol 50 un Dianabol, taču jau sākotnējai novēršanai iespējams lietot Clomid, Nolvadex vai HCG, kuri darbojas kā estrogēna receptorus aizslēdzoši un antiestrogēni līdzekļi. Nearomatizējošie anaboliķi varētu būt labāka izvēle, taču ikvienam steroidālajam preparātam (pat Anavar un Primobolan) piemīt dabīgā testosterona izstrādi ietekmējošas īpašības, ja preparāts lietots lielās devās. [7]

Ginekomastija

Ginekomastija raksturojama kā vīriešu krūšu labdabīga palielināšanās krūšu dziedzeraudu proliferācijas dēļ. Var izraisīt aromatizējošie androgēnie preparāti (testosterons, Dianabol). Patoģenēze – disbalanss starp estrogēnu un androgēnu darbību, ar relatīvi paaugstinātu estrogēnu līmeni. Estrogēnu pārpalikums organismā iedarbojas uz receptoriem krūšu rajonā un stimulē sievišķo pazīmju attīstību. Šādu pazīmju tālāka attīstība, ja to neārstē, noved pie pastiprinātas audu veidošanās zem krūtsgaliņa, kas ieņem sievietes krūtsgala veidolu un vēlākajā stadijā ārstējams ar ķirurģisku iejaukšanos.

Cīņā ar šo blakusparādību (vai profilaksei, lai no tās izvairītos) tiek izmantoti Clomid un Nolvadex, kas bloķē estrogēna receptorus, kas līdz ar to vairs neatbild uz paaugstinātā estrogēna līmeņa izraisīto kairinājumu. Var lietot arī aromatizācijas nomācējus (antiestrogēnus) – Proviron, Cytadren, Arimidex, no kuriem pēdējam piemīt visiedarbīgākās īpašības.

Estrogēnu aromatizējošajam efektam piemīt arī papildus īpašības, kas veicina muskuļu masas palielināšanos kursa laikā – tas ir viens no iemesliem kādēļ atlēti izvēlas lietot antiestrogēnus tikai tad, kad saskarās ar iespējamām ginekomastijas problēmām.

Kā viena no pirmajām iespējamās ginekomastijas pazīmēm steroidālo preparātu lietošanas laikā, kurai jāpievērš uzmanība, ir neliela pietūkuma veidošanās zem krūtsgala,kas bieži vien ir saistīta ar sāpīgumu šajā rajonā – to sauc par ginekodineju (gynecodynea). Tas ir skaidrs signāls tam, ka nepieciešama antiestrogēnu terapija.

Svarīgi atzīmēt, ka arī progestīns (hormons) palielina šādas estrogēnu iedarbības risku. Tas nozīmē, ka starp šiem diviem dzimumhormoniem pastāvošā saikne var izraisīt ginekomastiju – pat bez tieša estrogēna līmeņa pārpalikuma organismā. Tādad antiestrogēnu terapijai jāpievērš savlaicīga uzmanība arī lietojot progestīna līmeni paaugstinošus preparātus, kā – Nandrolone. Piesardzība jāievēro pat lietojot zema estrogēna līmeņa reducētājus, piemēram, Deca-Durabolin. [5]

Prostatas palielināšanās

Prostatas vēzis ir viena no izplatītākajām vēža formām vīriešu vidū. Par iespējamību atbrīvoties no šīs slimības var runāt tikai tās agrīnajās stadijās (I un II – kopumā ir četras), kad audzējs vēl nav izplatījies ārpus orgāna robežām. Ārstējoties, pēc dažādu autoru datiem, 75% I un II stadijas slimnieku nodzīvo vairāk nekā 5 gadus, puse – vairāk nekā 10 gadus un 30% dzīvildze ir lielāka par 15 gadiem. Tādēļ vislielākā uzmanība jāveltī vēža atklāšanai agrīnajās stadijās. Svarīgākie izmeklējumi, lai atklātu prostatas vēzi, ir: digitāli rektālā izmeklēšana (kad ārsts caur taisno zarnu aptausta dziedzeri), asins analīze, prostatas ultraskaņas izmeklēšana, kompjūtertomogrāfija (CT) un kaulu scintigrāfija. [8]

Izšķir arī labdabību prostatas palielināšanos (hiperplāzija). Prostatas attīstībai nepieciešams testosterons (bez tā nenotiek prostatas palielināšanās), bet ļoti augsts testosterona līmenis ne vienmēr novedīs pie hiperplāzijas. Pirmās pazīmes var izpausties pie urinēšanas traucējumiem. Sūdzības parasti ir par vājāku urīna strūklu, ilgāku urinācijas laiku, lai iztukšotu urīnpūsli. Tas notiek tāpēc, ka prostata, kas apņem urīnkanālu, sāk to nospiest un pagarināt. Pastāv uzskats par androgēno hormonu tiešo saistību un ietekmi uz prostatas palielināšanos. Vecāka gadagājuma atlētiem vajadzētu izvairīties no spēcīgu 5-alfa reducētāju androgēnu preparātu (testosterons, metiltestosterons, Halotestin) lietošanas vai arī lietot Proscar, kam piemīt 5-alfa reducētāju enzīmu nomācošas īpašības. Tiek ieteikts arī labāk neizmantot aromatizējošus preparātus, nekā lietot androgēnos efektus mazinošus līdzekļus.

Prostatas saslimšanu sakarībā pastāv uzskats, ka steroīdu lietošana vīriešiem vecumā, kas lielāks par 40 gadiem, ir potenciāli nozīmīgs riska faktors. [7]

Seksuālā disfunkcija

Vīrieša reproduktīvās sistēmas funkcionalitāte ir atkarīga no androgēno hormonu līmeņa organismā. Tādējādi sintētisko androgēno hormonu izmantošana var atstāt spēcīgu ietekmi uz indivīda seksuālo veselību.

Tajā pašā laikā spēcīgu androgēno steroīdu lietošana var izsaukt dzimumsistēmas stimulāciju, kas izraisa vīrieša libido paaugstināšanos, erekcijas biežuma palielināšanos. Iespējams arī pretējs efekts – gadījumos, kad androgēno hormonu līmenis organismā ir kļuvis ļoti zems – visbiežāk pēc steroīdu lietošanas pārtraukšanas, kad izsīkušas dabīgā endogenā testosterona ražošanas potences. Pēc androgējo līdzekļu lietošanas pārtraukšanas organismā paliek tā brīža samazinātaisdabīgais testosterona līmenis – līdz tas tiek stimulēts pareizam hormonālā līmeņa balansam. Tādēļ svarīga ir steroīdu pēckursa terapija ar testosterona izstrādi stimulējošiem līdzekļiem, kā Clomid, Nolvadex vai injicējamo HCG.

Seksuāla apātija vai impotence var būt kā sekas arī steroīdu kursa laikā – visbiežāk tad, ja tas ir bāzēts tikai uz spēcīgiem anaboliķiem, kas lietošanas laikā nomāc dabīgā testosterona izstrādi. Ja šie paši anaboliķi nav gana androgēni – tad tie nekompensē testosterona līmeņa kritumu. Šādos gadījumos nepieciešamas nelielas papildus androgēno līdzekļu devas, piemēram, testosterona injekcijas reizi nedēļā vai arī jau minētā Clomid vai HCG terapija – tikai šoreiz jau kursa laikā. Pietam jāatzīmē, ka nedrīkst vienkāršoti nostādīt androgēno efektu pret anabolisko, jo katra cilvēka organisms uz vienādu šo pozīciju balansu – disbalansu var reaģēt nedaudz atšķirīgi. Ja vienam tas var izpausties kā seksuāla apātija un zems libido līmenis, tad citam – kā agresija. Šī aspekta dēļ steroidālo preparātu lietošanā pat teorētiski pareizas rekomendācijas ir zināmā mērā pakļautas riska faktoram.

Kā ārējo pazīmju izmaiņas, kuras var izraisīt androgēno steroīdu lietošana ir kutekļa palielināšanās pusaudzēm vai pieaugušām sievietēm un dzimumlocekļa palielināšanās bērniem (kas varētu nebūt aktuāli, ja šādā vecumā steroīdu terapijai nav pielietojuma), apmatojuma palielināšanās intīmajos rajonos. Vīriešiem var būt raksturīga arī pasliktināta spermas izstrāde. [1]

Maskulinizācija

Kopš anaboliskie androgēnie steroīdi tiek ražoti kā sintētiskie vīrišķo hormonu atvasinājumi, nonākuši sievietes orhanismā, tie var izraisīt neskaitāmas nevēlamas blakusparādības, tajā skaitā maskulinizāciju*, jeb vīrišķo pazīmju iemantošanu sievietēm. Tas var izpausties kā balss tembra aizsmakums, ādas pigmentācijas izmaiņas, pūtīšu parādīšanās, menstruālā cikla traucējumi, paaugstināts libido, galvas apmatojuma izkrišana, intīmā apmatojuma augšana, kutekļa palielināšanās, krūšu apjoma samazināšanās. Ārkārtējos gadījumos sievietes dzimumorgāni var ieņemt kroplīgu ārējo formu. Sievietēm pie jebkuru steroīdu lietošanas ir ļoti jāuzmanās un nekādā gadījumā nav pieļaujama spēcīgu androgēno līdzekļu lietošana. Pie uzraudzības pieļaujami varētu būt vienīgi Winstrol, Primobolan, Anavar un Durabolin (īsākas iedarbības nandrolons). Pēc steroīdu kursa tāpat nepieciešama sievietes dabīgo dzimumhormonu līmeņa regulācija ar papildus medikamentiem. [5]

Iedzimtu defektu mantošana pēcnācējiem un neauglība

Androgēnajiem anaboliskajiem steroīdiem piemīt spilgti izteikta nosliece uz parādību, ka sievietei, kas tos lietojusi (īpaši ja neilgi pirms grūtniecības) būs nedzīvs bērniņš, kas sievietes ķermenī var attīstīties vienkārši kā reproduktīvs orgāns. Tādēļ nedrīkst plānot grūtniecību pēc steroīdu lietošanas un gadījumos, kad nav pārliecības par hormonālā līmeņa atbilstību normām.

Lai gan anabolisko androgēno steroīdu iedarbība var izraisīt spermas izstrādes samazināšanos un mazināt auglību, vīriešiem tā nav raksturojama ar iedzimtības defektu nodošanu pēcnācējiem.

Tā kā sperma ir galīgs vīrieša ķermeņa produkts, kurš veidojas no tā, kas ir uzņemts trīs mēnešu laikā (laika sprīdis, kurā izveidojas viens spermatozoīds), tad lai samazinātu steroīdu izraisītos vīriešu dzimumspējas traucējumu un uzlabotu spermas kvalitāti, būtu jāpievērš uzmanība arī ikdienas uzturam. Šī laika ēdienkarte, dzīvesveids un uzņemtā alkohola daudzums iespaido konkrētā spermatozoīda kvalitāti. Tāpēc nereti, lai vīrietim rastos kvalitatīva sperma, pietiek ar speciālu diētu un uztura bagātinātājiem, kas satur antioksidantus, kuri stimulē spermatozoīdu normālu veidošanos. Spermas kvalitāte pirms un pēc šiem ārstēšanās mēnešiem ir ļoti atšķirīga.

Vajadzētu izvairīties no sēklas kvalitāti graujošu pārtikas produktu lietošanas: dzīvnieku tauki, gaļa, īpaši, ja tā ir trekna, cūkas vai liellopu, zivis, sevišķi jūras zivis, kā arī olas. Savukārt pretējs sēklu uzlabojošs spēks ir sīpoliem, ķiplokiem, piena produktiem, īpaši jogurtam bez želatīna, datelēm, vīģēm, selerijām, auzu putrai, mango. Par nožēlu – daļa no nevēlamajiem produktiem ir olbaltumvielām bagāti un tādējādi atzīti kultūristu un spēka atlētu vidū. Valda pat uzskats, ka īstam vīrietim dienā jāapēd vismaz viens mango. Kā uzkodas der rieksti – mandeles, valrieksti un Indijas rieksti. Tikai jāievēro, ka tie jāēd bez mizām un nesālīti. [8]

Paaugstināts asinsspiediens, hipertonija

Bieži vien pie anabolisko androgēno steroīdu lietošanas kā blakusparādība vērojama asinsspiediena paaugstināšanās. Pārsvarā tas raksturīgs spēcīgi aromatizējošiem preparātiem, tādiem kā Dianabol, un skaidrojams ar estrogēniem piemītošo īpašību aizturēt organismā ūdeni un sāli. Šādu asinsspiedienu pastiprinošu efektu vēl vairāk palielina papildus fiziskā slodze un treniņi svaru zālē. Bieži vien šai blakusparādībai netiek pievērsta pienācīga uzmanība un tā tiek atstāta bez ārstēšanas vai profilaktiskiem pasākumiem, kas var izsaukt sirds saslimšanas, trieku vai nieru mazspēju. Kā bridinājuma pazīmes par iespējamu saslimšanu ar hipertensiju var būt pastiprināta tendence uz galvassāpēm, bezmiegs un elpošanas traucējumi, taču saslimšana iespējama arī bez minēto pazīmju klātbūtnes. Lai izvairītos no iespējamām veselības problēmām, steroīdus lietojošiem atlētiem vajadzētu regulāri sekot līdzi sava asinsspiediena izmaiņām. Asinsspiediena paausgstināšanās gadījumā, būtu nekavējoties jārīkojas. Pats vienkāršākais ir pārstāt lietot šo blakusparādību izraisošo steroidālo preparātu vai vismaz aizstāt to ar maigāku, mazāk aromatizējošu. Jāatzīmē, ka asinsspiediena paaugstināšanos var izraisīt ne tikai spēcīgi aromatizētāji, bet arī nearomatizējoši androgēni, piemēram, Halotestin vai Trenbolone (injicējams). Izplatīti arī augsta asinsspiediena `pozitīvās’ ietekmes meklējumi atlētu vidū,piemēram, diurētiskais efekts, kas pazemina ūdens un sāls aizturi. Sportistu vidū atzīts ir tāds medikaments kā Catapres, kam piemīt asinsspiedienu pazeminošas, kā arī augšanas hormonu paaugstinošas īpašības. [5]

Sirdsdarbības traucējumi

Anaboliskajiem androgēniem steroīdiem var piemist arī ietekme uz zema un augsta blīvuma lipoproteīnu un holesterīna* līmeni organismā. Augsta blīvuma lipoproteīniem tiek piešķirts `labā’ holesterīna statuss, jo tie var darboties, lai aizvadītu holesterīna uzkrājumus prom no artērijām. Zema blīvuma lipoproteīniem piemīt pretēja iedarbība un tie uz artēriju sieniņām izgulsnē holesterīnu. Steroīdu lietošanas laikā ir iespējama augsta blīvuma lipoproteīnu koncentrācijas pazemināšanās, tajā pat laikā kopējais holesterīna līmenis paaugstinās. Ja organisms ir ilgstoši pakļauts nesamērīgam zema un augsta blīvuma lipoproteīnu balansam tas atstāj ietekmi uz kardiovaskulāro sistēmu un var papildus izpausties paaugstināta asinsspiediena formā, kas parasti ir kā blakusparādība pie spēcīgi aromatizējošu steroīdu lietošanas. Šajā saistībā vairākumam 17-alfa-alkīd bāzētu orālo steroīdu salīdzinājumā ar injicējamajiem steroīdiem ir krietni spēcīgāka negatīvā ietekme. Kā alternatīva cerībā uz augsta blīvuma lipoproteīnu tikai minimālām izmaiņām – varētu būt maigāku orālo steroīdu izvēle, piemēram, Winstrol (Stanabol). Taču pat tādā gadījumā 200mg Testosterone Enanthate iknedēļas injekcijām būs mazāks negatīvais efekts salīdzinot ar tikai 6mg Winstrol devu ik dienu. Šāds – holesterīna līmeni paaugstinošs aspekts – liek atturēties no izvēles par labu orālajiem steroīdiem.

Estrogēnu terapija sievietēm menopauzes vecumā ir saistīta ar regulāru augsta blīvuma lipoproteīnu līmeņa paaugstināšanos un zema blīvuma lipoproteīnu reducēšanos. Līdz ar to arī testosterona aromatizācijai par estrogēnu var būt arī zināms pozitīvs efekts, taču estrogēna nomācējiem – negatīvs. Taču ne visiem preparātiem – estrogēna receptoru antagonistiem piemīt holesterīna līmeni paaugstinošas īpašības. Nolvadex (gluži pretēji kā Arimidex un Cytadren) bieži vien tiek asociēts ar augsta blīvuma lipoproteīnu līmeņa celšanu – tas ir viens no iemesliem, kas liek izdarīt izvēli par labu šim antiestrogēna terapijas līdzeklim – īpaši tiem atlētiem, kas izvēlējušies ilgstošu steroidālo preparātu lietošanu.

Tā kā sirds saslimšanas ir diezgan izplatīts riska faktors ne tikai sportistu vidū, steroīdu lietotājiem (īpaši vecāka gadagājuma sportistiem) nevajadzētu ignorēt šādu iespējamību, un kā minimums pārtraukt steroīdu lietošanu pie pirmo blakusparādību diagnosticēšanas. Tāpat ieteicams izvairīties no holesterīnu saturošu un taukiem bagātu pārtikas produktu lietošanas. Līdz ko asinsspiediena un holesterīna rādītāji atgriežas savās normas robežās kādas tās bija pirms steroidālo līdzekļu lietošanas, uztraukumam nevajadzētu būt pamata.[5]

Anafilaktiskais šoks

Anafilaktiskais šoks ir raksturojams kā organisma alerģiska atbildes reakcija uz svešu proteīnu klātbūtni organismā. Tas var apdraudēt dzīvību. Organisma individuālās reakcijas dēļ tiek atbrīvotas dažādas vielas. To ietekmē var strauji pazemināties asinsspiediens, sākties balsenes tūska, var būt vērojamas iekšējomuskuļu kontrakcijas, kas var apgrūtināt elpošanu, kas var pat apstāties. Visbiežāk tas vērojams gadījumos, kad indivīdam ir kāda specifiska medikamenta nepanesamība (piemēram, penicilīns), pēc insektu kodumiem, pēc alerģiskām reakcijām pret uzturlīdzekļiem (pārsvarā rieksti, vēžveidīgie, augļi, konservi). Anafilaktiskais šoks nevar būt tiešas hormonālo preparātu, kā androgēnie anaboliskie steroīdi, lietošanas sekas, taču tas var būt viltotu (fake) steroīdu izraisīts, ja preparāts iegādāts `melnajā’ tirgū, kur nav kvalitātes kontroles un lietotājam nav oriģinālizstrādājuma atšķiršanas iemaņu. Šādi preparāti var saturēt toksīnus (īpaši injicējamie).

Anafilaktiskā šoka gadījumā, tas jāārstē ar Epinephrine injekcijām. Šis medikaments ir pazīstams cilvēkiem, kas ir ļoti jūtīgi pret insektu izraisītiem kodumiem. [5]

Augšanas traucējumi (garumā)

Daudziem anaboliskajiem androgēnajiem steroīdiem, ja tie lietoti pusaudža vecumā, piemīt ietekme uz indivīda augšanas īpatnībām. Steroīdu lietošana šādos gadījumos var kavēt augšanu, `sakausējot’ epifizionālo līniju (no kuras kauli aug garumā) ar pārējo kaula struktūru – tādējādi iedarbojoties uz garo kaulu augšanas zonām jeb epifīzi un priekšlaicīgi apturot tās darbību un padarot turpmāku kaulu augšanu par neatgriezeniski neiespējamu.

To nevar izraisīt augšanas hormona lietošana, jo lietotam agrīnā vecumā, tam piemīt tikai kaulu diametru palielinošas īpašības. Šādu ietekmi neizraisa vis paši steroidālie preparāti, bet gan to izsauktā estrogēna līmeņa koncentrācijas palielināšanās. Ar to arī skaidrojams tas, ka sievietes normāli ir īsākas kā vīrieši – viņu organismā ir vairāk estrogēna. Taču, ja lietoti bērnībā, augšanas traucējumus var izsaukt pat tādi nearomatizējošas iedarbības steroīdi kā Anavar, Winstrol un Primobolan, jo, amatojoties uz to anabolisko iedarbību, tiek sekmēta kalcija aizture kaulos. Gluži tāpat iedarbojas arī nearomatizējošie androgēnie preparāti, kā Trenbolone, Proviron un Halotestin. Tādēļ pat sportisku mērķu vadītus pusaudža vecuma bērnus būtu obligāti jāattur no jebkāda veida steroīdu lietošanas. [5]

Imūnsistēmas izmaiņas

Kā noprotams, anadrogēno anabolisko steroīdu lietošana var atstāt ietekmi uz cilvēka organismu – līdz ar to arī uz tā imūnsistēmu. Lai gan ietekme var būt kā negatīva, tā arī pozitīva. Daudzi no atlētiem ir atklājuši, ka steroīdu lietošanas laikā ir kļuvuši mazāk uzņēmīgi pret vīrusu izraisītām infekcijām. Jauni pētījumi par Anavar un Deca-Durabolin (injicējams) izmantošanu HIV pozitīviem pacientiem pilnībā apliecina šo preparātu labvēlīgo ietekmi uz lietotāja imūnsistēmu, kas daudziem ārstiem liek izšķirties par šo preparātu terapijas nozīmēšanu. Taču, pamatojoties uz mākslīgo imunitātes stiprināšanas veidu, ilgstošas lietošanas rezultātā paša organisma dabīgās imunitātes spējas pēc steroīdu lietošanas pārtraukšanas var kristies. Kā piemēru varētu minēt kortizola (kataboliskus* procesus veicinošs hormons organismā) darbības mehānismu. Pēc steroīdu kursa pārtraukšanas imūnsistēma fiksē, ka organismā ir nepietiekams androgēniskais līmenis, līdz vien tas tiek balansēts ar vajadzīgā hormona izstrādi.

Tā kā kortizolam un testosteronam piemīt savstarpējas balansēšanās īpašības, tad zems androgēniskais līmenis var izraisīt augstu kortizola aktivitāti. Šajā hormonu disbalansa periodā kortizolam piemīt ne vien muskuļu masu noārdošs katabolisks raksturs, bet tas var arī izsaukt imūnsistēmas paaugstinātu uzņēmību pret saaukstēšanos, gripu u.tml. Kā risinājums ir pareiza pēckursa palīgterapijas izmantošana (antiestrogēni, testosterona stimulanti).

No otras puses – nedrīkst izslēgt arī dažiem steroīdiem piemītošo īpašību – paaugstināt kortizola līmeni to lietošanas laikā (hipercortisolemia). Tas pamatojams ar to, ka anaboliskie androgēnie steroīdi var traucēt organismam attīrīties no kortikosteroīdu (veidojas kā hormoni metaboliskajos* procesos) cirkulācijas, taču kortizola līmeni iespējams regulēt ar androgēnā līmeņa paaugstināšanu. Tā kā orālajiem 17-alfa-alkīd steroīdiem piemīt 3-beta hidroksilsteroīda dehidratācijas enzīmu (3beta hydroxysteroid dehydrogenase enzyme jeb 3B HSD) nomācoša iedarbība, tie nebūtu ieteicami no kortikosteroīdu metabolisma viedokļa, īpaši ja tiek lietoti ilgstoši vai lielās devās. [5]

Asinsreces izmaiņas

Anabolisko androgēno steroīdu lietošana var izraisīt asins sašķidrināšanos un traumatisma gadījumā asins sarecēšana un dzīšana aizņem ilgāku laika posmu. Parasti šādam blakusefektam nav tik nopietna ietekme un, ja vien atlētam tuvākajā laikā nav plānota kāda ķirurģiska iejaukšanās, tad uztraukumam nebūtu pamata. Anabolisko steroīdu izraisītās asinsreces izmaiņas pastiprina aspirīna, tailenola un it īpaši asinsreci mazinošu medikamentu lietošana, tādēļ pirms to nozīmēšanas ārstnieciskiem nolūkiem, ir jābrīdina savs ārsts par steroīdu lietošanu. [5]

Audzēju iespējamība

Lai gan izplatīts uzskats par steroīdiem piemītošo īpašību izraisīt vēzi, tas notiek visai reti. Tā kā androgēnie anaboliskie steroīdi ir dabīgo hormonu sintētiskie atvasinājumi, organismam parasti ir viegli tos atpazīt, neizraisot kāda orgāna darbībā papildus noslogojumu. Tie parasti neapdraud arī aknu darbību – vienīgais reālais izņēmums ir 17-alfa-alkīd steroīdi, kam piemīt toksiska iedarbība. Parasti nopietnus aknu bojājumus, kas izsauc aknu vēzi rada Anadrol 50. Ļoti nopietna, taču arī ne bieži izplatīta ir Vilma audzēja veidošanās nierēs.

Var uzskatīt par praktiski drošu un pamatotu apgalvojumu par to, ka raizēm par audzēju veidošanos steroīdu lietošanas ietekmē nav pamata – ja vien sportists nelieto pārāk daudz orālos metil-grupas atvasinājumus saturošos preparātus un regulāri apmeklē ārstu spēcīgas iedarbības steroīdu lietošanas laikā. [7]

Matu izkrišana

Spēcīgu androgēno steroīdu lietošana var negatīvi ietekmētgalvas apmatojuma augšanu, ko apzīmē ar Androgenetic alopecia. Lielā mērā šī blakusefekta iespējamību ietekmē arī ģenētiskas noslieces uz šādu tendenci. Tiem, kas cieš no matu izkrišanas ir raksturīgi salīdzinoši sīkāki matu folikuli un augstāks DHT līmenis. Ja ir jau ģenētiska tendence uz matu izkrišanu, atd noteikti vajadzētu izvairīties no tādu steroīdu lietošanas kā testosterons, Anadrol 50, Halotestin un Dianabol. Cilvēkiem ar saasinātām matu izkrišanas problēmām rekomendējami maigākas dabas preparāti, piemēram, Deca-Durabolin (injicējams) vai arī palīglīdzekļu lietošana (Propecia, Proscar) gadījumos, ja tiek izvēlēta testosterona, metiltestosterona vai Halotestin terapija. Propecia ir efektīvas iedarbības medikaments, kas 5-alfa reduktāzes enzīma veidošanos matu folikulos un prostatā.

Ārstēt matu izkrišanu un panākt to atjaunošanos ir ļoti sarežģīti, tāpēc labākais risinājums ir jau sākotneji nodrošināties pret šādu iespējamību. Tā kā visi androgēnie anaboliskie steroīdi aktivizē androgēna receptorus, tad secināms, ka šādas parādības varbūtība teorētiski vienmēr ir iespējama – atkarībā no devas un blakusfaktoriem. [5]

Pūtītes un izsitumi uz ādas

Pūtīšu un izsitumu parādīšanās ir viens no izplatītākajiem steroīdu lietošanas indikatoriem. Tāpat visiem zināma ir putīšu veidošanās puišiem pusaudžu vecumā, kad ģenētiski testosterona līmenis sasniedz savu virsotni. Tāds pats efekts vērojams arī pieaugušu atlētu vidū, kad pūtītes parādās uz muguras, pleciem un sejas, kas skaidrojams ar tauku dziedzeru stimulāciju paaugstināta androgēniskā līmeņa ietekmē.

Jāuzmanās būtu pie spēcīgu androgēnu līdzekļu lietošanas, kad blakusefekta esamība var kļūt nopietna un pūtītes izplatās uz visa ķermeņa. Cīņā ar to pielietojamas daudzas metodes. Regulāri un bieži jāmazgājas, tādējādi novēršot lieko netīrumu un tauku iekļūšanu ādas porās. Ja ar to ir par maz, var lietot Accutaine, kas ir efektīvs medikaments, kurš iedabojas uz tauku dziedzeriem, samazinot to aktivitāti. Kā palīglīdzekli paralēli steroīdu kursam atlēti var lietot arī Proscar vai Propecia, kas nomāc testosterona aromatizāciju par DHT, samazinot šī hormona androgēnisko efektu. Anadrol 50 un Dianabol ir steroīdi, kam piemīt spēcīgs androgēns raksturs, piekam tie darbojas bez 5-alfa redukcijas, kas padara nerezultatīvu Propecia lietošanu. Uz šo blakusparādību jūtīgiem atlētiem drīzāk rekomendējama Nandrolone nevis testosterona lietošana. [5]

Ūdens un sāls aizture organismā

Daudzi anaboliskie androgēnie steroīdi palielina organisma audos uzkrātās ūdens un nātrija rezerves. Reizēm ūdeni aizturošu steroīdu lietošanas rezultātā ķermenis kļūst mānīgi `uzpūsts’ (pamanāms kājās, rokās, sejā). Sportisti bieži vien ignorē šo blakusefektu, kas pārsvarā notiek uz muskuļu masas uzņemšanu bāzētos steroīdu lietošanas kursos. Lietojot ūdeni aizturošus preparātus kopā ar spēcīgiem androgēnistiem, tiek iegūts tā saucamais „ūdens svars”, kas dod gan papildus ķermeņa masu, gan spēku. Lai gan ūdens aizture nav pieskaitāma pie kaitīgākajiem blakusefektiem, tā var izraisīt nopietnas veselības problēmas, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu un nieru bojājumus. Ūdens aiztures laikā organisms ir pakļauts lielākam sasprindzinājumam,kas ir vērā ņemams faktors.

Ūdens aizture skaidrojama ar estrogēnu klātbūtni organismā un līdz ar to ir pierasta parādība pie aromatizējošu steroīdu lietošanas (testosterons, Dianabol). Ja steroīdu lietošanas laikā tā kļūst par acīmredzamu, tad to iespējams mazināt izmantojot antiestrogēnu terapiju (Nolvadex, Proviron). Efektīvākā izvēle šādā gadījumā būtu antiaromatizējošās iedarbības Arimidex.

Reizēm atlēti izdara izvēli par labu diurētiskiem līdzekļiem, kas strauji izvada no organisma uzkrājušos ūdeni. Šāda pieeja būtu attaisnojama kultūristu vidū tuvojošamies sacensību periodā. Citos gadījumos vienkāršāk ir pārtraukt izraisošā preparāta lietošanu vai aizstāt to ar mazāk anabolisku. [5]

Agresivitāte

Agresīva uzvedība var būt viens no briesmīgākajiem steroīdu blakusefektiem. Tipiski vīrieši parasti ir agresīvāki kā sievietes, kas pamatojams ar lielāku testosterona daudzumu organismā. Līdzīgi izskaidrojama arī agresijas palielināšanās steroīdu lietošanas laikā (īpaši androgēno). Dažos gadījumos spēka sportistu vidū tas varētu būt raksturojams kā pluss, kas ļaut veiksmīgāk startēt sacensībās, no otras puses – pieaudzis, muskuļots un savu temperamentu apvaldīt nespējīgs vīrietis var izraisīt nopietnus draudus kā sev tā arī apkārtējiem. Ja sportists steroīdu lietošanas laikā sevī atklāt progresējošu tieksmi saniknoties par sīkumiem, viņam noteikti jāmēģina pārvarēt šī nosliece. Dažas dziļas ieelpas var atstāt nomierinošu efektu. Ja tamlīdzīgos gadījumos tas nepalīdz, ir jāpārtrauc izraisošā preparāta lietošana. Jāizdara secinājumi, kas varētu nozīmēt arī to, ka šādas blakusparādības izpausmes liecina par atlēta fizioloģisko negatavību jebkādu androgēno anabolisko steroīdu turpmākai lietošanai. [5]

Galvassāpes, depresija

Steroīdu lietošana vairumā gadījumu izraisa cilvēka hormonā fona izmaiņas, kas var būt par iemeslu arī garastāvokļa maiņai. Tas var izpausties gan kā agresija, gan kā otra galējība – depresija. Parasti tas notiek gadījumos, kad ir būtiski izjaukts indivīda androgēnu – estrogēnu līmeņa balanss organismā – pārsvarā uzreiz pēc steroīdu lietošanas beigām (paaugstināts estrogēnu, pazemināts androgēnu līmenis). Depresija var būt arī tikai viena izteikta anaboliķa lietošanas sekas. Lai arī šāda tipa preparāti ir vājākas dabas salīdzinājumā ar androgēniem, daudz no tiem var kavēt endogenā testosterona izstrādi. Labākā izeja ir rūpīga cikla laikā ieņemto un pārtraukto preparātu uzskaite, kas ļauj sekot hormonālā līmeņa izmaiņām.

Kā efektīvs risinājums problēmai vieglas iedarbības anabolisko steroīdu lietošanas kursa laikā var kalpot neliela iknedēļas testosterona deva, kas nomāks depresiju un novērsīs apātiju treniņa laikā. Pēc kursa jāveic antiestrogēnu – estrogēna receptorus aizverošu līdzekļu terapija (Nolvadex, Arimidex, HCG, Clomid), taču tas neder kā risinājums endogenā testosterona līmeņa atjaunošanai.

Reizēm novērotas atlētu sūdzības par galvassāpēm steroīdu lietošanas laikā. Tāda parādība iespējama nopietnu muskuļu masu palielinošu steroīdu kursu laikā. Viens no risinājumiem ir vienkārši ignorēt sāpes, nelietojot aspirīnu, jo tas var izraisīt vēl nopietnākas, ar paaugstinātu asinsspiedienu saistītas problēmas. Mazāk nopietnos galvassāpju gadījumos pastāv izskaidrojums par to, ka tās sekmē kakla un galvas muskuļu radītais sasprindzinājums augstas intensitātes treniņu laikā. Tad var palīdzēt neliela atpūta un treniņu intensitātes mazināšana. Citos gadījumos ieteicams apmeklēt ārstu. [5]

Bezmiegs

Bezmiegs parasti ir simptoms vitamīna B12 trūkumam organismā un var būt blakusparādība tikai preparātiem, kam raksturīgas šī vitamīna koncentrāciju mazinošas īpašības. Pie tādiem pieskaitāmi aspirīns, Tricosal, Trilisate, Arthropan un kultūristu vidū visbiežāk lietotie diurētiķi.

Lai atjaunotu vitamīna dabiskās rezerves var to lietot kā papildus uztura bagātinātāju (ieteicams lietot visu B vitamīna kompleksu: B1, B2, B3, B5, B6, B12) un papildināt ēdienkarti ar B12 saturošiem produktiem. Tādi ir – gaļas produkti (nieres, jēra gaļa), vājpiens, siers, zivis, olas – produkti, kas jau pārsvarā ir iecienīti atlētu vidū. [7]

Secinājumi

Darbā sniegts vispārējs sistemātisks ieskats par steroīdu izcelsmi, iedalījumu un orālo anabolisko androgēno steroīdu nozīmi, pielietojuma principiem, kā arī to īpašībām, ietekmi uz sportista veselību un no tā izrietošajām steroīdu pēckursa terapijas un ārstēšanas metodēm.

Steroīdi iedalāmi 3 grupās – dzimumhormonos, kortikosteroīdos un anaboliskajos (arī androgēnas iedarbības) steroīdos. Pēdējos var izšķirt naturālajos un sintētiskajos. Pie sintētiskajiem pieder kā orālie, tā arī injicējamie vīrišķā hormona testosterona ķīmiskie derivāti. Kā kortikosteroīdiem, tā arī anaboliskajiem steroīdiem piemīt medicīnisks pielietojums dažādu saslimšanu ārstēšanā, kas ir oriģinālais šādu preparātu rūpnieciskas ražošanas un pavairošanas iemesls.

Sintētiskajiem steroīdiem piemītošo muskuļu masu un spēku palielinošo efektu dēļ tiem atrasts pielietojums spēka atlētu un kultūristu vidū. Taču pie nepareizas lietošanas šādu preparātu trūkumu skaits ievērojami pārsniedz priekšrocību skaitu, tādēļ to lietošana neprofesionāliem mērķiem atlētiskās vingrošanas un fitnesa vārdā un uz nepietiekamu farmakoloģisko zināšanu bāzes nav atbalstāma – ne pēc tiesiskiem, ne morāles principiem.

Profesionāli atlēti, kuri lieto orālos androgēnos anaboliskos steroīdus var saskarties ar aknu un nieru darbības traucējumiem (īpaši lietojot 17-alfa-alkīd grupu saturošus steroīdus), aromatizāciju jeb dabīgo hormonu izstrādes nomākšanu, ginekomastiju, prostatas palielināšanos, seksuālās funkcijas traucējumiem, paaugstinātu asinsspiedienu, sirdsdarbības traucējumiem u.c., bet sievietes – ar maskulinizāciju un iespēju pēcnācējiem mantot iedzimtības defektus.

Steroīdu lietošana ir saistīta ar visai sarežģītām aplēsēm par iespējamo katra preparāta anabolisko, androgēnisko, aromatizējošoun dažādas blakusparādības izraisošo ietekmi un no tā izrietošajām pareizajām preparātu lietošanas kombinācijām un devām – lai varētu sasniegt vēlamo rezultātu, maksimāli nodrošinoties pret blakusparādībām un iespējamo saslimšanu risku.

Izmantoto terminu skaidrojums

Anabolisks – audus veidojošs

Anaboliskie steroīdi – viena no trīs steroidālo hormonu grupām; audus veidojoši sintētiskie steroīdi

Anabolisms – anabolisks process; savstarpēji saistītu biosintētisko procesu kopums šūnā, kas notiek, patērējot katabolismā iegūto enerģiju

Androgēns – tāds, kam piemīt vīrišķo pazīmju attīstības raksturs

Antiestrogēns – estrogēnam pretējs. Tas piesaistās estrogēna receptoriem uz šūnu virsmas, bloķējot hormona iedarbību, un samazina estrogēna receptoru skaitu. Tā rezultātā, piemēram, vēža šūnu augšana netiek stimulēta ar estrogēnu un audzēja attīstība tiek samazināta.

Aromatizācija – hormoniem piemītoša īpašība saistīties par pretējas iedarbības hormoniem (agonistiem), piemēram, androgēnu aromatizācija par estrogēniem

Diurētisks – organisma atūdeņošanu, šķidruma izvadīšanu veicinošs

DHT- dihidrotestosterons, kas tāpat kā ir estradiols ir testosterona aktīvais metabolīts

Estrogēni – dabiskas izcelsmes sieviešu dzimumhormoni. Ir trīs dažādas aktivitātes estrogēnu tipi. Estradiols ir vissvarīgākais un visspēcīgākais sieviešu estrogēns, kas veidojas olnīcās. Tā kā kontraceptīvo līdzekļusastāvā esošie sintētiskie estrogēni ir ļoti līdzīgi dabiskajam estradiolam, to iedarbība ir identiska. Estrogēniem ir nozīme ne tikai menstruālā cikla regulācijā un sievietes organisma sagatavošanā grūtniecībai, tie ietekmē arī vairāku orgānu, piemēram, asinsvadu, smadzeņu, kaulu, urīnceļu, ādas un matu funkcijas.

Ginekomastija – krūts labdabīga palielināšanās vīriešiem krūts dziedzeraudu proliferācijas rezultātā

Holesterīns – naturālais steroīds, priekštecis citu bioloģiski svarīgu steroīdu sintēzei; balta, kristāliska substance, kas kopā ar citiem taukiem patstāvīgi atrodas asinīs būtisks šūnu membrānu komponents

HPTA – raksturo hipotalāma-hipofīzes-dzimumdziedzera izdalīto hormonu sekrēciju. Daļai steroīdu raksturīga HPTA dabiski ražoto hormonu sintēzes nomākšana un samazināšanās organismā.

Katabolims – enerģētiskais metabolisms, kas ražo enerģiju, sadalot molekulas. Piemīt audus noārdoša funkcija

Kurss – saplānots steroidālo preparātu lietošanas cikls; parasti tam seko antiestrogēnu terapijas pēckurss

Maskulinizācija – vīrišķo pazīmju attīstība sievietei

Metabolisms – vielmaiņa organismā, audos un šūnās; savstarpēji saistītu bioķīmisko procesu kopums, kas iedalās katabolismā un anabolismā.

Progestīns – sievišķais dzimumhormons, kas nelabvēlīgi ietekmē arī ogļhidrātu un lipīdu vielmaiņu

SHBG – dzimumhormonu saistīšanas globulīns

Testosterons – vīrišķais dzimumhormons, kurš uztur seksualitāti, veicina spermas veidošanos, regulē kalcija daudzumu kaulos, regulē ķermeņa temperatūru, kā arī ietekmē daudzus citus vielmaiņas procesus

[3]

Izmantotās literatūras saraksts

Autoru kolektīvs. 2001. http://en.wikipedia.org/wiki/

Autoru kolektīvs. 2008. http://galms.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=148&Itemid=74

Autoru kolektīvs. 2003. http://latvijas.daba.lv/vardnica/

Autoru kolektīvs. 2008. http://www.antidopings.lv/dopings/dopings/

Autoru kolektīvs. 2008. http://www.steroid.com/side.php

Autoru kolektīvs. 2005. Newbies Research Guide.A Compilation of Anabolics and Nutritional Supplements. E-book. 98 lpp.

Hoffman R. J., Ratames A.N. 2006. http://www.jssm.org

Jakubovskis M. 2008. http://www.urologs.lv

3

Steroidālie hormoni

Estrogēni

Kortikosteroīdi

Androgēni

Anaboliskie steroīdi

Dzimumhormoni

Progestīni

Gliko-kortikosteroīdi

Minerāl-kortikosteroīdi

Naturālie

(endogēnie)

Sintētiskie

(eksogēnie)