Dažādi stili mūsdienu mājokļos

Dažādi stili mūsdienu mājokļos
Pirms mājoklī ķerties pie interjera izveides, priekšā stāv grūts uzdevums — izvēlēties optimālu stilu un tam atbilstoši nokomplektēt dizaina priekšmetus un mēbeles.

Gadsimtu gaitā mājokļu iekārtošana attīstījusies dažādos virzienos, un tagad ir pazīstami pat pāris desmit dažādi interjera stili. Tiesa, ikdienā tos stingri ievēro tikai retais. Vairumā gadījumu cilvēki priekšmetu tomēr izvēlas, vadoties pēc tā pielietojuma. “Mana Māja” piedāvā ielūkoties dažādos arhitektūras un interjera stilos no vēsturiskā aspekta.
Gotika
Arhitektūras stils, kas radies Francijā, izceļas ar izsmalcinātību. Tajā nav tik svarīgi izmantotie materiāli un krāsas, cik to saderība un harmonija ar mājoklī esošiem priekšmetiem. Glīti ierāmētas gleznas un spoguļi, paklāji un gobelēni, ar audumu apdarinātas sienas un drapēti aizkari — tās ir gotiskā stila raksturīgākās iezīmes.
Modernisms
XIX gadsimta beigās un XX gadsimta sākumā interjera dizainā parādījās jauni dekoratīvi elementi. Austrijā un Vācijā to dēvēja par jūgendstilu, Anglijā un Krievijā par modernismu, Itālijā — “libreti”. Dažādu elementu apdarē nozīmīga vieta ierādīta augu motīviem un plūstošām formām. Šis stils vēl aizvien tiek izmantots mūsdienu interjerā.
Minimālisms
Stils, kam raksturīgas lakoniskas formas — bez dekoriem un ornamentiem. Kompozīcijas ir skaidras un ļauj uztvert materiālu dabisko faktūru. Minimālisma stilā iekārtotā mājoklī nav nekā lieka — tajā ir maz mēbeļu un daudz telpas. Mēbeles darinātas no mūsdienīgiem materiāliem — tērauda, alumīnija profiliem, matēta stikla un koka.

“Tehno”
Mūsdienīgs stils ar ģeometriskiem elementiem, kvadrātveida vai apaļām formām. Telpa nav pieblīvēta un tiek izmantota ļoti racionāli.
Skandināvu dabiskums
Skandināvu-šveiciešu stilam raksturīgs dabiskums un vienkāršība bez īpašiem dekoratīviem elementiem. Grīdas mājokļos darinātas no gaiša koka, sienas ir maigos toņos. Šim stilam raksturīga koka mēbeļu izvēle. Turklāt tās pieskaņotas sienām un grīdai. Mājokļos dominē brūngani, zilgani vai maigi zaļi toņi.
Indiešu stils
Eksotikas cienītāji mājokļos izvēlas indiešu stilu, kurā dominē aveņsārti, jūraszili un oranži toņi. Interjera aksesuāros tiek izmantots zīds. Mēbeles ir zemas, bieži vien darinātas no tīkkoka. Krēslus, galdus, aizslietņus un citus elementus ērti var mainīt vietām, tādējādi atrodot arvien jaunus un jaunus iekārtojuma veidus.
Karstā Āfrika
No etnogrāfiskajiem stiliem viseksotiskākais ir Āfrikas stils. Krāsas ir siltas, turklāt daudz tiek izmantoti mākslīgie materiāli, kas atgādina tīģeru, zebru un citu eksotisku dzīvnieku ādas.

Mājīgā Anglija
Šī stila mājokļos sienas tiek krāsotas koši dzeltenas vai sarkanas. Tāpat tiek izmantoti maigi krēmkrāsas toņi. Uz koka grīdām tiek novietoti biezi, mīksti paklāji. Angļu stilā iekārtotas viesistabas neatņemama sastāvdaļa ir rūtains mīkstas vilnas pleds uz dīvāna un soliņš, uz kura atpūtināt kājas. Mājokli izdaiļo greznas, pulētas mēbeles. Turklāt bieži tiek izmantots mēbeļu audums un aizkari ar rožu ziedu motīviem. Kaut arī sākotnēji šķiet, ka mājoklis iekārtots “haotiski”, viss kopā rada interesantu efektu.
Vidusjūras spilgtums
Vidusjūras zemju stilā iekārtota mājvieta ir tikpat spilgta kā šī reģiona daba — daudz saules, jūras un augi. Tieši tā izvēlēti interjera toņi — zilganzaļš, zeltaini oranžs un brūns. Tēlaini izsakoties — “krāsu trakums” uz sienām un grīdas, kas izklāta ar marmora vai keramikas flīzēm. Vidusjūras stilam raksturīgi lieli logi, caur kuriem ieplūst daudz gaismas un saules. Mēbeles tiek darinātas no koka un metāla.
Noslēpumainais “fen šui”
Daudzi teic, ka šis stils ir mājokļa maģija. Seno ķīniešu gudrība vēsta: “Ja vēlies mainīt dzīvi, tad savā mājā pārvieto 27 priekšmetus.” Ja jūsu mājoklim ir taisnstūra forma, tad varat uzskatīt, ka ir paveicies — tā tiek uzskatīta par labu. Vēl jaukāk, ja dzīvojat astoņstūrainā istabā (kas gan gadās visai reti). Pēc “fen šui” principiem iekārtotā mājoklī katrai “ba-gua” zonai ir atbilstoša krāsa. Pareizi izvēlēts tonis vairo enerģiju kādā konkrētā jūsu dzīves jomā. Tiesa, maz ir tādu cilvēku, kas vienu telpu pēc šiem principiem izkrāso vairākās krāsās. Ja stingri vadīsieties pēc “fen šui”, tad lampai tā dēvētajā bagātības zonā jābūt purpursārtai, savstarpējo attiecību zonai jābūt rozā toņos, bet karjeras zonā jānovieto melna marmora skulptūra. Tāpēc cilvēki, izvēloties konkrētus priekšmetus, bieži paļaujas uz intuīciju.
Senā Ēģipte
Šis stils līdz mūsdienām saglabājies, pateicoties gadsimtos izdzīvojušai interesei par senās Ēģiptes kultūru. Atsevišķi cilvēki lepnās privātmājās izvēlas šī stila elementus — kolonnas, pilonus, turklāt sienas rotā ar hieroglifiem un gleznojumiem, kā arī vestibilā mēdz novietot dažādas skulptūras. Ēģiptiešu stils dažkārt parādās arī vannas istabu un baseina telpu interjerā.
Antīkā stila atblāzma
Dzirdot apzīmējumu “antīkais stils”, cilvēki saprot, ka tiek runāts par senās Romas un Grieķijas arhitektūru.
Egejas jūras krastos dzimušais arhitektūras stils bija tik harmonisks, ka vēlāk tā elementi pārceļoja uz renesanses, klasicisma un neoklasicisma stiliem.
Ko mācīties no japāņiem
No etnogrāfiskajiem interjera stiliem ļoti populārs ir Japānā dzimušais. To varētu dēvēt par dekoratīvo minimālismu, jo apkārtējā vide nav pārblīvēta, nekas pārlieku nesaista un nenovērš uzmanību, apkārt ir miers un harmonija. Tā kā Japāna ir blīvi apdzīvota zeme, tās cilvēki mājokļos vēlas plašumu. Istabas nav pārblīvētas ar mēbelēm. Turklāt japāņi mīl dabu, tāpēc mājokļos ir daudz ziedu. Japāņu stilam raksturīgas gaišas, nelielas bambusa mēbeles. Arī mēbeļu audumi ir gaišos toņos. Uzlecošās saules zemē atpūtas vieta tiek iekārtota istabas centrā. Mājokļa neatņemamas sastāvdaļas ir pārbīdāmas sieniņas.
Ķīnas gleznojumi
Šis stils nav īpaši populārs, tomēr atsevišķi elementi interjera veidošanā tiek izmantoti. Populārākie no tiem — sienu gleznojumi.
Galvenais — komforts un harmonija
Neatkarīgi no tā, kādā stilā iekārtosiet savu mājokli, galvenais, lai jūs tajā justos ērti. Speciālisti neiesaka telpas pārblīvēt ar mēbelēm, kā arī interjerā izmantot nomācošus vai pārlieku uzbudinošus toņus. Tāpat ir jāizvēlas atbilstošs apgaismojums. Visam jābūt saskaņotam un harmoniskam.
Ja interjera izveidē nevēlaties paļauties tikai uz savu gaumi un zināšanām, tad jāmeklē profesionāla speciālista palīdzība.