Plašsaziņas līdzekļiem mūsdienu sabiedrībā ir ļoti liela ietekme. Radio, televīzija, internets un citi mediji būtiski ietekmē cilvēka viedokli, attieksmi un uzvedību. Citkārt šī ietekme var būt pozitīva, citkārt – negatīva. Tas, kāda tā ir atkarīgs gan no masu medijiem, gan no mums pašiem.
Pats pirmais, kas iekrīt acīs, pētot dažādus laikrakstus, vai interneta lapas ir dažādas izklaides iespējas. Tās var būt krustvārdu mīklas, datorspēles, komiksi, anekdotes, mūzikas klausīšanās, arī kāda izklaidējoša raidījuma noskatīšanās. Visi minētie izklaides varianti dod mums iespēju atslābināties un atpūsties, kas jebkurā gadījumā ir vērtējami pozitīvi, jo, lai pilnvērtīgi darbotos, ir nepieciešams ik pa brīdim arī atvilkt elpu.
Kā vēl vienu priekšrocību ir jāmin tas, ka, piemēram, interneta lietošana ietaupa mūsu laiku. Proti, internetā iespējams ātri sameklēt sabiedriskā transporta atiešanas un ienākšanas laikus, var izmantot internetbanku, sameklēt kādu kulinārijas recepti vai pat rezervēt aviobiļetes. Ikviena no šīm darbībām, darbojoties bez interneta, būtu laikietilpīga, un laiks, kā zināms, lielākajai daļai no mums ir ļoti dārgs.
Ļoti svarīgs ieguvums interneta un citu plašsaziņas līdzekļu lietošanā ir tas, ka lielākā daļa pamatdarbību ir bezmaksas. Ir jāmaksā tikai par interneta pieslēgšanu un, protams, ikmēneša abonēšanas maksa. Turklāt tādas darbības kā vēstuļu nosūtīšana, dokumentu apmaiņa, informācijas ieguve un datorprogrammu lejupielādēšana ir bezmaksas. Tas palīdz kaut nedaudz samazināt mūsu tā jau augošos izdevumus.
Jau iepriekšējā punktā pieminēju vēstuļu nosūtīšanu, kas internetā ne tikai ir bezmaksas, bet arī ir lielisks komunikācijas veids. Pirmkārt, ziņu nosūtīšana ar pasaules tīmekļa palīdzību ir ļoti ērta, tā neprasa vēstuli līmēt aploksnē, nest uz pasta kastīti un vēl uzlīmēt marku. Otrkārt, vēstuļu sūtīšana ir ļoti ātra, tas aizņem burtiski pāris minūtes, lai to uzrakstītu un arīdzan nosūtītu.
Manuprāt, vissvarīgākais masu mediju pluss ir ātra un plaša informācija. Lasot avīzi, klausoties radio, skatoties televīziju vai rosoties internetā, cilvēks var iegūt absolūti jebkādu informāciju ātri un sev ērtā veidā. Arī pēc savām uztveres spējām, katrs var izvēlēties attiecīgi vienkāršāko un labāko veidu, kā iegūt informāciju. Piemēram, ja cilvēks labāk spēj uztvert vizuālo informāciju, viņš noteikti skatīsies televīziju un sev vajadzīgos faktus tādējādi iegaumēs.
Neskatoties uz daudzajām priekšrocībām, masu komunikācijas līdzekļiem ir daudz trūkumu. Kā pirmo noteikti jāmin juridiskā nesakārtotība, piemēram, Latvijas Republikas likumdošanā ir punkts par cilvēka goda un cieņas aizskaršanu, kas ir nelikumīga, taču, vērojot un pētot masu komunikācijas līdzekļus, ir atrodami milzīgi apmēri, kur likums tiek pārkāpts. Piemēram, lasot komentārus kādā diskusiju forumā var saskarties ar neskaitāmiem šī un citu likumu pārkāpumiem.
Lietojot internetu, ļoti iespējams ir datoru inficēt ar dažādiem vīrusiem, kas būtiski ietekmē datora darbību, pastāv iespēja, ka vīrusa darbības rezultātā, datorā saglabātie dati tiek izdzēsti. Tas ir būtisks mīnuss vispasaules tīkla izmantošanā.
Lietojot internetā sameklētus datus, nav iespējamas nekādas pārbaudes par atrasto faktu pareizību, precizitāti un atbilstību patiesībai, kas būtiski samazina jūsu darba rezultātus, proti, var jau meklēt daudz lietu, taču beigās var izrādīties, ka pat mazāk nekā puse no visiem datiem atbilst patiesībai.
Masu komunikācijas līdzekļi rada atkarības. Pamatā, protams, šo atkarību rada internets, kas, neskatoties ne uz ko, ir ļoti bīstami. Par sava veida sasirgušajiem var nodēvēt ikvienu patstāvīgo pasaules tīmekļa lietotāju, jo izmantot dažādus pakalpojumus, ko piedāvā internets bieži vien cilvēki lieto tāpat vien, kas var radīt arī atkarību. Taču nopietnākā mērogā pārmērīga interneta lietošana var pastiprināt cilvēka sociālo izolāciju, pastiprināt vai pagarināt depresiju, sagraut ģimeni, mācības, radīt naudas, veselības vai pat darba zaudējumu.
Es domāju, ka viena no būtiskākajām plašsaziņas līdzekļu nepilnībām ir reālo attiecību aizstāšana ar virtuālajām. Ikviens cilvēks ar to ir sastapies, piemēram, klausoties radio, iztēlojoties, ka radio personība runā konkrēti ar tevi vai arī iepazīšanās interneta mājas lapā vai domubiedru grupās. Tik ļoti daudz mūsdienu cilvēku neprot veidot cilvēciskas attiecības, kaut vai vienkārši komunicēt ar apkārtējiem, šo pusi aizpilda internets. Internetā cilvēki ir anonīmi, un tas sabiedrībā atspoguļojas cilvēku uzvedībā. Cilvēki vairs nespēj atbildēt par savu rīcību
Apskatot svarīgākos masu mediju labumus un ēnas puses, es sapratu, ka viss ir atkarīgs no cilvēka uztveres. Ja cilvēks par plašsaziņas līdzekļu lietošanu attieksies kā pret ērtu un ātru informācijas ieguves un saziņas veidu, nenomācot reālo saskarsmi, viss tāpat būs kārtībā. Tā ir katra cilvēka brīva izvēle lietot vai nelietot šos līdzekļus. Ja mēs visi to uztversim pietiekami veselīgi, tad problēmas neradīsies.