E-pasts

Darba mērķi:

Izpētīt pieejamās e-pasta programmas
Izpētīt pieejamos bezmaksas e-pasta serverus

Darba uzdevumi:

Dot salīdzinošu e-pasta programmu aprakstu
Dot salīdzinošu bezmaksas e-pasta serveru aprakstu
Izveidot piereģistrēšanās pamācību bezmaksas e-pasta serverī HotMail

SATURS
Kas ir e-pasts? 3
E-pasta programmas. 3
Eudora Pro 3.0 3
Microsoft Outlook Express 4
Netscape Messenger 4.0 4
Pegasus Mail 2.53 5
Pine 5
E-pasta programmu īpašības 6
Meklēšana un mapes (folders) 6
Filtri (filters) 6
Failu piesaistījumi (file attachment) 6
Formatēšana (formatting) 6
Drošība 6
Bezmaksas e-pasts 7
HotMail 7
NetAddress 8
Juno 8
Mail 8
Kurš īsti ir labāks? 9
Piereģistrēšanās 10
Secinājumi: 14

Kas ir e-pasts?

Informāciju tehnoloģijām attīstoties, tika radīti arvien rafinētāki veidi informācijas apmaiņai. Līdz ar tehnoloģijas unglobālā datortīkla Internet attīstību lietotājiem kļuva iespējams apmainīties ar vizuālu informāciju izmantojot vienkāršas telefona līnijas. Par šo informāciju sākumā kalpoja rakstiskā informācija (tagad arī attēli, video un skaņas faili), ko tagad plaši pazīst kā elektronisko pastu, jeb e-pastu.
Romantiskākie e-pasta lietotāji droši vien ne reizi vien ir vēlējušies kādam pateikt paldies par to ka viņš izgudrojis šo unikālo saziņas līdzekli. Tāpat kā daudzi citi lieli atklājumi, arī šis bija nejaušība. Meklējot vienu, cilvēkiem bieži izdodas atklāt kaut ko pavisam citu.
1971. gadā Reja Tomlinsons strādāja kompānijā “Bolt Barnek and Newman” par datorspeciālistu. Tobrīd viņš strādāja pie programmas, kas ļautu Amerikas universitātēm apmainīties ar informāciju. Mazliet vēlāk šis projekts pārtapa par kaut ko lielu un populārāku. Mēs to pazīstam ar vārdu “Internets”.
Tas notika pirms vairāk nekā divdesmit pieciem gadiem. Šodien elektronisko pastu pasaulē lieto vairāk nekā 40 miljonu cilvēku, un lietotāju skaits ik dienas palielinās. Tiek pareģots, ka e-pasta popularitāte turpinās pieaugt un tas dominēs visā uz tekstu balstītajā komunikācijā un nākotnē kļūs arī par balss un videopasta priekšteci, kas pēc divdesmit gadiem, iespējams, spēs pārsūtīt visa veida virtuālos materiālus
Divdesmit piecu gadu laikā e-pasta forma nav mainījusies. Tā pazīšanās zīme “@” (lasa “at”) ir kļuvusi par digitālās ēras simbolu. “@” simbols e-pasta lietošanu padara praktiskāku. Tas norāda, ka attiecīgā datu kopa ir elektroniskā pasta adrese.
E-pasts ir īpašs pasta pakalpojumu veids, kas nodrošina to, ka tīklam pievienoto datoru lietotāji var nosūtīt un saņemt ziņojumus (vēstules).

E-pasta programmas.
Ja tiek izmantotas Interneta pakalpojumu sniedzēja piešķirtās e-pasta kastītes, tad pasta nosūtīšanai un saņemšanai nepieciešama speciāla programmatūra.

Eudora Pro 3.0
Tā ir visvairāk lietotā e-pasta programma, jo strādā ļoti daudzās operētājsistēmās. Šī programma prasa ļoti maz resursu atšķirībā no resursīgajām Microsoft un Netscape programmām. Programmai ir spēcīgas vēstuļu filtrēšanas iespējas, ieskaitot automātisku atbilžu sūtīšanu un citu lietojumprogrammu palaišanu.
Programma neprot veikt HTML formatēšanu, bet burtu fonta lielumu un krāsu var uzstādīt, un citi Edora lietotāji varēs saprast šīs vēstules.
Eudora interfeiss vairāk piemērots e-pasta profesionāļiem nekā iesācējiem. Programmas negatīvā iezīme ir lēnā vēstuļu meklēšana.
Programma ir pietiekami laba, taču diemžēl programmas pilnā versija maksā $59, bet daudzas no labajām šīs Eudora Pro 3.0 īpašībām piemīt bezmaksas programmai Eudora Light, ko var lejupielādēt no tīmekļa (http://www.mcn.net/support/win95/download/eul301.exe).

Microsoft Outlook Express
Outlook Express ir daļa no Internet Explorer 4.0 paketes. Neskatoties uz nosaukumu līdzīgo skanējumu, tai ir maz līdzības ar programmu Outlook no MS Office 97 paketes. Outlook Express sniedz gandrīz visu, ko vēlaties no e-pasta programmas. Iespējams izmantot vairākus e-pasta kontus, šifrēt un filtrēt vēstules, kā arī lasīt interešu kopu ziņojumus.
Outlook Express ļauj veidot HTML formatētas vēstules, bez tam beta versijā formatētas tiek visas programmas (laikam jau Microsoft domā, ka visa pasaule lieto tieši viņu programmas). Vairums citu programmu tās nesaprot, tāpēc adresāti saņem ne visai saprotamus ziņojumus. Solīts gan tika, ka galīgajā versijā šī kļūme tikšot novērsta (ja iespējams paeksperimentējiet).
Outlook Express nestrādā Windows 3.1 vidē, bez tam vismazākā Internet Explorer instalācija aizņem 43 MB diska vietas. Šo programmu var mēģināt lejupielādēt no Interneta (http://www.microsoft.com/).

Netscape Messenger 4.0
Programma Netscape Messenger ir ļoti līdzīga programmai Outlook Express. Abas ir viegli lietojamas, abām ir daudz labu īpašību, abas ļauj lasīt interešu kopu ziņojumus, abas ir daļa no pārlūkprogrammas paketes.
Tāpat kā Outlook Express, arī Netscape Messenger ļauj veidot HTML formatētas vēstules, bet šī īpašība ir izstrādāta daudz rūpīgāk, ļaujot sadalīt adresātus tādos, kuri saprot šādas vēstules un pārējos.
Messenger ļauj filtrēt vēstules, bet tās var tikai dažādi saglabāt un nav iespējams automātiski nosūtīt atbildi.
Programma Netscape Communicator, kuras daļa ir Messenger, ir lejupielādējama no Interneta(http://203.2.124.7/images/cp32e4~1.exe)

Pegasus Mail 2.53
Šī programma, kas tiek uzstādīta mājās, iekļauj dažas labas īpašības, kādu nav Microsoft un Netscape programmās. Filtri spēj automātiski palaist lietojumprogrammas un saglabāt failos gan ienākošās, gan izejošās vēstules.
Programma neatbalsta HTML formatēšanu. Viena uzņēmuma iekšējai saziņai, ja visi lieto šo programmu, noderēs ziņojumi “kamēr jūs bijāt izgājis” ar lūgumu piemēram, piezvanīt.
Pieredzējušam lietotājam ir iespēja ietaupīt naudu, netērējot to citām programmām. Pegasus Mail ir bezmaksas un ir lejupielādējama no Interneta (http://www.pegasus.usa.com/). $35 maksā iespiesta rokasgrāmata, kura būtu noderīga tikai iesācējam. Pastāv iespēja pārkonfigurēt cita lietotāja Pegasus Mail programmuu lai varētu lasīt savu e-pastu.

Pine
Šī e-pasta programma paredzēta darbam Unix vidē. Šī programma nodrošina labāku un ātrāku e-pasta nosūtīšanu, kā arī darbības ar pastkastītes saturu. Pine uztur arī vēstuļu šķirošanas, failu piesaistījuma, adrešu grāmatas, automātiskas vēstules pāradresēšanas un atbildēšanas iespējas.
Atšķirībā no citām e-pasta programmām Pine ir gaužām nabadzīgs un neizskatīgs lietotāja interfeiss. Toties šī programma ir neaizvietojama, ja savas vēstules vēlas lasīt no sveša datora (pat citā valstī) izmantojot Telenet pieslēgumu

Eudora Pro 3.0 MS Outlook Express Netscape Messenger 4.0 Pegasus Mail 2.53 Pine
Lieliski filtri nodrošina kvalitatīvu automatizāciju; mazprasīga pret aparatūru. Viegli lietojams, HTML formatēšana, var lasīt interešu kopas. Viegli lietojama, HTML formatēšana. Bezmaksas, daudz atjautīgu īpašību. Ātrāks, parocīgāks lietošanā.

Nabadzīgi meklēšanas rīki, lietotāja interfeiss brīžiem juceklīgs. Nestrādā Windows 3.1. vidē. Trūkst dažu filtrēšanas opciju, visai sarežģīti konfigurēt vairākus e-pasta kontus. Interfeiss sarežģīts iesācējam. Darbojas Unix operētājsistēmā, trūcīgs interfeiss.

Izvēloties sev vispiemērotāko e-pasta programmu ieteicams apskatīt iespējas, kuras sniedz attiecīgā programma, kas ļaus izdarīt optimālo izvēli. Zemāk apskatīsim dažas no svarīgākajām e-pasta programmu īpašībām.
E-pasta programmu īpašības

Meklēšana un mapes (folders)
Šī iespēja ļauj sistematizēt vēstules pa dažādām mapēm, bez tam sakārtojot pēc saņemšanas datuma, sūtītāja vārda, vai kādā citā veidā, kā arī meklēt atsevišķas vēstules pēc noteiktas pazīmes.

Filtri (filters)
Filtri jeb aģenti (agents) ļauj automatizēt darbu ar vēstulēm. Tos uzstāda un tie darbojas bez lietotāja iejaukšanās. Piemēram, visas priekšnieka sūtītās vēstules sakārto mapē ar visaugstāko prioritāti, vai atvaļinājuma laikā pārsūtīt vēstules kolēģim. Filtru uzstādīšana nedaudz līdzinās programmēšanai, un tās apgūšanai vajadzīgs laiks.

Failu piesaistījumi (file attachment)
Šī īpašība ļauj pārsūtīt failus ar e-pasta palīdzību piesaistot tos vēstulei. Failu pārsūtīšana, izmantojot e-pastu, bieži sagādā problēmas: dažreiz tie pienāk sakropļoti vai vispār nepienāk, taču ne vienmēr vainojamas lietotāju e-pasta programmas, taču daudzas kļūdas var novērst ar labu e-pasta programmu.

Formatēšana (formatting)
Jauno pārlūkprogrammu e-pasta programmu (Messenger, Outlook Express) īpašība, kas ļauj veidot HTML formatētas vēstules, kurās iespējams norādīt burtu fontu, krāsu, pievienot attēlus, kā arī pievienot saites uz Tīmekļa lapām. Izmantojot šo iespēju, būtiski ir atcerēties, ka saņēmējprogramma, kas neatbalsta HTML formātu, visbiežāk attēlos vēstuli ar nesaprotamiem HTML atslēgvārdiem.

Drošība
Dažas e-pasta programmas piedāvā šifrēšanas iespējas, bet pārējām var lietot speciālas šifrēšanas programmas.

Bezmaksas e-pasts

Cilvēkiem, kas daudz ceļo, nav pastāvīgi pieejams Internets vai vienkārši gribas ietaupīt naudu, tiek piedāvāta iespēja iegūt savu bezmaksas pasta kastīti, kuru iespējams caurskatīt neatkarīgi no tā kur lietotājs atrodas. Vienīgais priekšnoteikums ir dators ar pieeju Internetam. Bezmaksas e-pasta kontizemās cenas meklējumu dēļ ļauj mainīt Interneta pakalpojumu sniedzējus, cik bieži vien lietotājs vēlas, pie tam e-pasta adrese nemainās.
Neskatoties uz to “bezmaksas” ir relatīvs jēdziens. Tikai viens no vispāratzītiem pakalpojumu dienestiem – Juno Online Services – ir patiešām bezmaksas, jo tas sniedz iespēju sūtīt un saņemt e-pastu, lietojot speciālu programmatūru un lokālu telefona numuru. Pārēji izmanto tīmekli, kas nozīmē, ka nepieciešama piekļuve Internetan.
Izvēloties bezmaksas e-pastu, vēlams izpētīt tā lietotāju skaitu, darbības ilgumu un lietošanas vieglumu. Nepieciešamās īpašības ir veidot adrešu grāmatas, pievienot vēstulēm pielikumus un spēja kārtot vēstules mapēs. Lielākie šī veida pakalpojumu sniedzēji parasti nodrošina daudzas no šīm īpašībām.
Pirms uzticēt savu e-pastu kādam no minētajiem pakalpojumu sniedzējiem vēlams apsvērt arī trūkumus. Tā kā šos serverus uztur reklāma, tad vēstules tiek papildinātas ar mežonīgi mirgojošiem karogiem (banners), kas novērš uzmanību no vēstules satura un aizņem vietu datora operatīvajā atmiņā. Daži pakalpojumu sniedzēji drīzumā gatavojas ievietot reklāmas vēstulēs, kas tiek saņemtas.
Otrs trūkums ir reģistrēšanās pakalpojuma saņemšanai, kuras gaitā potenciālajam klientam ir jāatbild uz 15-20 dažādiem jautājumiem, kuri ietver sevī netikai standartjautājumus (vecums, dzīvesvieta u.c.), bet arī jautājumus par ieņēmumiem, vaļaspriekiem u.t.t. Šie jautājumi lielākoties paredzēti reklāmdevējiem, lai tie varētu atbilstoši reklamēt savus produktus un pakalpojumus (katra bezmaksas e-pasta firma gan apgalvo, ka pilna personīgā informācija tiek turēta pilnīgā slepenībā).
Lai gan ir daudz un dažādi bezmaksas e-pasta pakalpojumu sniedzēji, jāatceras, ka lielākie un vecākie no tiem ir HotMail, NetAddress un Juno Online Services (šis pakalpojums gan pieejams tikai ASV).
HotMail
(http://www.hotmail.com) pastāv jau vairākus gadus, pa kuru laiku, kā viņi paši apgalvo, lietotāju skaits sasniedzis 3 miljonus. HotMail piedāvā bezmaksas pieeju 15 interešu kopām. Iespējams uzstādīt signiture opciju, kas ļauj pievienot nosūtītājām vēstulēm telefona un faksa numurus. Tāpat iespējams pārbaudīt arī vēstules pareizrakstību. Lai nosūtītu pielikumus vajadzēs programmu Netscape Navigator 2.0 vai jaunāka. HotMail diska vietu uz servera ierobežo līdz 2 MB, kas traucē, ja lietotājs mēdz ilgi uzglabāt vēstules vai nepieciešams saņemt lielus pielikumfailus.

NetAddress
(http://www.netaddress.com) noderēs nepieredzējušiem datorlietotājiem. Tas kļuva pieejams 1996. gada aprīlī kā maksas pakalp-ojums, bet no tā paša gada decembra tas ir bezmaksas. Tam ir 700 000 parakstītāju. Šis e-pasts ir viegli lietojams, bet, kaut arī iespējams saņemt pielikumus, patlaban vēl nav iespējams tos nosūtīt. Nav arī pareizrakstības pārbaudes, tiesa servisa sniedzējs šīs īpašības sola pavisam drīz. NetAddress piedāvā 5 MB diska vietas.

Juno
neizmanto tīmekli, tāpēc nav jāmaksā Interneta pakalpojumu sniedzējam. Vienīgais, kas ir nepieciešams ir modems un telefona līnija (Latvijā tas nozīmē zvanu uz ASV). Juno pretendē uz 2,2 miljoniem lietotāju. Nepieciešamā programma aizņem 1,2 MB diska vietas, tās lejupielādēšanai ar 28,8 kbps modemu nepieciešamas 5 līdz 10 minūtes. Tā ir viegli uzstādām un piedāvā vairākus jaukumus, arī pareizrakstības pārbaudi. Diemžēl tā neuztur pielikumus.

Mail
(http://www.mail.lv) ir Latvijas bezmaksas e-mail serveris. Ir parocīgs gadījumā, kad vajadzīga pasta kastīte Latvijas robežās. Pierakstīšanās (sign up) notiek latviešu valodā.
Diemžēl noteikumi ir visai trūcīgi izklāstīti un pārsvarā balstās uz teikumu: ”Noteikumi ir tādi paši kā citos populāros pasta serveros Hotmail un Mailexcite.” Pirms pieteikties šim pakalpojumam, ieteicams ieskatīties sadaļā “Visvairāk uzdotie jautājumi”, kas nepārprotami atvieglos pareizā lēmuma pieņemšanu.
Ja jūs apmierina maza pastkastes ietilpība, bieža servera “nokāršanās”, vēstuļu saņemšana un izsūtīšana ar nokavēšanos (vai iespēja vispār tās neizlasīt), tad tas ir jūsu bezmaksas e-pasta serveris.

Pastāv arī citi bezmaksas e-pasta pakalpojumu sniedzēji, kas nav tik veci, bet tas nenozīmē, ka tie ir sliktāki: YahooMail, MailExcite HotBot u.c.
No problēmām neviens nav pasargāts, tāpēc neviens nevar būt drošs par savas kastes drošumu, servera darbības kvalitāti un citām iespējamām ķibelēm. Atliek tikai pieteikties, lietot un cerēt, ka viss būs kārtībā.

Kurš īsti ir labāks?

Šis varētu būt visvairāk uzdotais jautājums, izvēloties sev e-pasta kastīti. Apkopojot visu iepriekš minēto, var izdarīt dažus secinājumus, kas attēloti zemāk esošajā tabulā.

Parastais e-pasts Bezmaksas e-pasts
Jāmaksā Interneta pakalpojumu sniedzējam par pasta kastīti. Pasta kastīte un tās ekspluatācija ir bezmaksas.
Pieejams tikai no sava datora. Pieejams no jebkura datora, kurš pieslēgts Internetam.
Nepieciešama speciāla programmatūra. Nepieciešams tikai dators ar Internet pārlūkprogrammu.
Relatīva pasta sūtījumu drošība, iespējas kodēt sūtījumu. Garantēta (itkā) pasta sūtījumu drošība.
Salīdzinoši liela pastkastītes ietilpība. Maza pastkastītes ietilpība.
Tikai jums paredzētais pasts. Uzbāzīgie reklāmas sūtījumi.
Daudz papildus iespēju labākam darbam ar pastkastītes saturu. Trūcīgs iespēju klāsts.
Piereģistrēšanās
Tālāk tiks aprakstīta gaita kā piereģistrēties bezmaksas e-pasta serverim HotMail. Piereģistrēšanās gaita visos pārējos e-pasta serveros ir ļoti līdzīga šai.

Secinājumi:

Viena no e-pasta labākajām īpašībā ir ātrā informācijas apmaiņa. Jūsu sūtīto vēstuli paziņa, darba kolēģis, kaut vai Jūsu vēstuļu draugs saņems dažu stundu laikā vai arī ātrāk(tas protams ir atkarīgs no Interneta ātruma), neskatoties uz to vai jūsu paziņa dzīvo Amerikā, Austrālijā, Japānā, vai citur. Turklāt par šīm vēstulēm nav jāmaksā (varbūt vienīgi ir jāmaksā tikai par Interneta lietošanu, šī pakalpojuma sniedzējiem). Šāda īpašība nav novērojama parastajam pastam.

Bezmaksas e-pasta viena no labākajām īpašībā ir tā, ka to var lasīt no jebkura datora, kurš ir pieslēgts Interneta tīklam. Protams šāda īpašība piemīt arī dažām parastajām e-pasta programmām, bet lai to panāktu ir jāpārkonfigurē šī programma un tas ir lieks darbs, kurš pilnībā ir novērsts bezmaksas e-pastam.

Lielākoties e-pasts ir tikpat drošs kā pastkartīte. Līdzko vēstule pamet datoru, tā sāk ceļot no vien tīkla serveri uz otru tik ilgi, kamēr sasniedz adresātu, tāpēc tā saucamajiem hakeriem ir viegli pārķert vēstuli un izlasīt to.

Tā kā gandrīz katras firmas web lappusē ir firmas e-pasta adrese, tad ar e-pasta palīdzību cilvēki var dibināt jaunus sakarus ar citiem cilvēkiem, firmām un uzņēmumiem. Tādejādi paplašinot paziņu loku un sekmējot uzņēmumu, firmu darbību.

Starp e-pasta programmu ražotājiem nav izteiktu līderu, tādēļ starp viņām pastāv konkurence un lai programmas būtu konkurētspējīgas, tās visu laiku jāuzlabo. Tātad e-pasta programmas diezgan ātri attīstās.

Šis darbs ir autora intelektuālais īpašums. Darba izmantošanas gadījumā atsauce uz autoru obligāta.

Izmantotā literatūra:

“Dator Pasaule” 1997.gada augusts
“Dator Pasaule” 1997.gada marts
“Dator Pasaule” 1997.gada jūnijs
“Dator Pasaule” 1998.gada septembris
Tildes Datorvārdnīca 1998.gada izdevums, izdevējs a/s DATI