Japānas tautas apraksts

Japāna
Galvaspilsēta- Tokija.
Platība- 377 800 km2.
Iedzīvotāji- 123 611 167.
Oficiālā valoda- japāņu.
Galvenās reliģijas: sintoisti un budisti- 92%, pārējie 8%.
Politiskā sistēma: daudzpartiju demokrātija.
Naudas vienība: jena.
Vidējais mūža ilgums- 79 gadi.

DZĪVESVIETA
Japānas teritorija, kurā ietilpst 6852 (vai no citiem avotiem- 4000), kas stiepjas vairāk par 3000 km (3800 km vai 2500 km) garā, šaurā lokā gar Āzijas kontinenta austrumu krastu. Japānas platība ir 377 737 km2 (377 800 km2). Lielākā daļa cilvēku dzīvo uz četrām galvenajām salām- Honsju, Hokaido, Kjusju un Sikoku. Kalnainie apvidi aizņem apmēram 67%; turklāt tie gandrīz visi noklāti ar mežiem. Vairāk nekā 532 kalni pārsniedz 2000 m augstumu. Tā kā Japānas teritorija stiepjas vairāk nekā 3000 km garumā, tās klimatiskie apstākļi var būt diezgan atšķirīgi vienā un tai pašā laika posmā. Ir izteikta četru gadalaiku secība.
NODARBOŠANĀS
Meži aizņem 25 miljonus hektāru. Tie ir galvenais avots no kura iegūst celtniecības materiālus un lielāko daļu koksnes, kas nepieciešama papīra ražošanai. Elektronika ir Japānas visstabilākā un visplaukstošākā rūpniecības nozare. Šī valsts allaž bijusi to valstu skaitā, kas ātri ievieš ražošanā zinātnes un tehnikas visjaunākos sasniegumus. Būdama salu valsts, Japāna pārtikas ziņā ir atkarīga no apkārtējām jūrām. Japāņi zvejo un ēd vairāk zivju nekā jebkurā citā valstī. Arī rīsi ir viens no galvenajiem uzturlīdzekļiem. Japāņi tos ēd gandrīz katru dienu. Rīsu audzē nelielās saimniecībās, kur lieto sarežģītu lauksaimniecības tehniku. Darbi tiek paveikti ļoti ātri, tāpēc ir nepieciešams mazāk strādnieku, un zemniekiem bieži vien ir jāmeklē cits darbs. Cilvēki Japānā ļoti mīl sportu- viņi labprāt skatās sporta sacensības vai sporto paši. Nacionālais komandu sporta veids ir beisbols, kas nācis no Amerikas. Sens sporta veids, kas raksturīgs tieši Japānai ir sumo. Panākumi ringā ir atkarīgi no svara un spēka, tāpēc cīnītāji lieto produktus ar augstu olbaltumvielu saturu. Japānā ļoti populārs ir golfs. Sporta laukumi bieži vien tiek izveidoti vairākos stāvos, lai taupītu zemi.
SADZĪVES ĪPATNĪBAS UN ATŠĶIRĪBAS
 Tējas gatavošanas ceremonija ir sīki izstrādāts rituāls. Lai iemācīto pareizi sagatavot, pasniegt un dzert tēju paiet vairāki gadi. Šī ceremonija notiek klusā, mierīgā vietā.[skatīt 1.att.]
 Japāņiem ir izteikta mīlestība pret dabu. Viņi pievērš īpašu uzmanību gadalaiku maiņai. Ķiršu koku ziedēšana atgādina, ka sācies pavasaris.[skatīt 2.attēlu] Sakuras ziedam Japāņu dzejnieki veltī sajūsmas pilnas vārsmas, bet mākslinieki pēc tā ziediem veido mežģīņu ornamentus un rotā ar tiem lietussargus, vēdekļus, audumus un Japānā tik ļoti iecienītos aizslietņus.
 Šeit piemēram, ieejot mājā, noņem nevis cepuri, bet apavus, sievietes pasniedz mēteli vīriešiem, kaķi šeit ir bez astēm.
 Japāņu dārzi ir rūpīgi veidotas vietas mieram un skaistumam. Tajos ir smiltis, oļi un akmeņi, koki dīķi un strauti. Visi šie elementi tiek izkārtoti noteiktā veidā, lai radītu līdzsvarotu, harmonisku apkārtni, kur cilvēki var rast mieru un meditēt.
ETNOGRĀFIJA
Reliģiskajos svētkos un citos īpašos gadījumos cilvēki valkā kimono. Kimono (nozīmē „apģērbs”) ir garš halātveida tērps ar platu apjožamu jostu- obi, un garām piedurknēm. Tas var būt izgatavots no zīda, kokvilnas vai vilnas. Daudzi kimono ir ļoti krāšņi izšūti.[skatīt 3.attēlu] Tradicionālie vēdekļi izgatavoti no bambusa, kas pārklāts ar papīru. Tos nēsā gan sievietes, gan vīrieši. [skatīt 4.attēlu] Japāņi nēsā arī koka tupeles- getas.[skatīt 5.attēlu]

Attēli.

1.attēls

2.attēls

3.attēls

4.attēls

5.attēls

Izmantotā literatūra:
1. Pasaules Ģeogrāfijas Enciklopēdija- Zvaigzne ABC;
2. Edgars Katajs „Japāna: vakar un šodien”;
3. Kontinentos un valstīs (Dienvidamerika, Ziemeļamerika, Eirāzija);
4. Āzijas un Eiropas ģeogrāfija 8.klasei (Skaitļu salīdzināšanai).

Attēli no:
1. www.wikipedia.org;
2. www.tv.com;
3. www.emblibrary.com;
4. www.carpatina.com;
5. theclothes.blogspot.com.