malārija

Malārija

Malārija ir daudzos tropu un subtropu reģionos plaši izplatīta un dzīvībai bīstama slimība.

Ierosinātājs
Cilvēkā var parazitēt četras dažādas malārijas ierosinātāju protozoju parazītu Plasmodium sugas — P. falciparum, P. vivax, P. ovale un P. Malaria. Malārijas ierosinātājus pārnēsā vairākas ģints Anopheles malārijodu sugas, kas ir aktīvas galvenokārt nakts laikā.

Simptomi
Slimībai raksturīgas temperatūras paaugstināšanās un krišanās epizodes, kuru regularitāte atkarīga no malārijas ierosinātāja tipa, drebuļi, anēmija, nespēks, galvas un muskuļu sāpes, psihes izmaiņas. Malārijas nopietnākā komplikācija ir cerebrāla koma (raksturīga P.falciparum ierosinātajai tropiskai malārijai). Infekciozais aģents ilgstoši var atrasties aknās neaktīvā formā, tādēļ slimībai nereti raksturīgi recidīvi. Malārijas diagnostiskie kritēriji ir klīniskā aina, kā arī infekciozā aģenta atrade, izmantojot asins biezā piliena mikroskopijas, plānās uztriepes mikroskopijas un imūnfluorescences metodes.

Profilakse
Pret malāriju tās sarežģītā attīstības cikla dēļ nav radīta vakcīna, kaut arī darbs pie tās izstrādes ilgst jau četrdesmit gadus. Toties ir ķīmijprofilakse, kas ierobežo organismā iekļuvuša parazīta attīstību asins un aknu šūnās. Dažādās ģeogrāfiskajās teritorijās ieteicamie ķīmijpreparāti ir atšķirīgi, tādēļ vismaz desmit dienas pirms ceļojuma nepieciešama ārsta konsultācija par lietderīgāko no tiem. Malārijas ķīmijprofilakses medikamentu lietošana jāuzsāk vismaz nedēļu pirms došanās uz tropu joslu un pilnīgai drošībai jāturpina četras nedēļas pēc atgriešanās. Visbīstamākā no malārijas formām ir P.falciparum ierosinātā tropiskā malārija, it īpaši tāpēc, ka eksistē šīs malārijas hlorohīnrezistentā forma (HRTM) – ķīmijprofilaksē hlorohīns nav izmantojams.

Ārstēšana
Ja ceļotājs tomēr saslimis ar malāriju, viņa ārstēšana norit stacionārā, kur terapijā tiek izmantots hlorohīns pēc speciālas shēmas: 1×1 g, pēc sešām stundām 500 mg, vēl 2-4 dienas pa 500 mg dienā.
Situācijā, kad ir aizdomas par saslimšanu ar malāriju (ir drudzis), bet ārsta palīdzība nav pieejama, lietojams pirimetamīns/sulfadoksīns – vienreizēji trīs tabletes perorāli. Diemžēl šī preparāta Latvijā nav, bet medikamentu iespējams iegādāties ārvalstīs. Par izveseļošanos liecina plazmodiju izzušana asins mikroskopijā.

Tropiskās malārijas plazmodijs eritrocītos

Odi, kas pārnēsā malārijas ierosinātāju – Plasmodium malariae

Bērns, kurš slimo ar malāriju

Malārijas izplatības reģioni

Malārijas plazmodija attīstības cikls