Metropolitēns

Metropolitēns

Metropolitēns ,kurš atrodas Ņujorkā ir lielākā māksliniecisma vieta ASV. Muzeju 1870. gadā dibināja ņujorkiešu mākslinieku un kultūras darbinieki, un jau 1872. gadā to atvēra plašākai publikai.
Muzeja pamat ekspozīciju pārstāvēja kolekcijas, kuras muzejam tika uzdāvinātas vai mantotas no dažādu laiku privātpersonām. Privāti kolekcionāri arī mūsdienās papildina muzeja krājumus.
Metropolitēnā glabājas un tiek eksponēti aptuveni 3 miljoni pasaules mākslas darbu! Pati vecākā ASV mākslas darbu aptver laika posmu no kolonizācijas laikiem līdz mūsdienām. Tajā ir ietvertas gleznas, zīmējumi, grafikas darbi, dekoratīvisma mākslas priekšmeti. Muzeja zālēs var ieraudzīt 18.gs. mākslinieku, piemēram , D. Koplija un G. Stjuarta portretus. Dabas ainavas, kuras gleznojušas t. Koula, D. Kensuta, E. Hikinsa otas. Muzejs dot priekštatu par tādu mākslinieku, kā M. Kassatta, D. Sardženta, D. Ulstlepa talantu.
Metropolitēnā ir arī plaši apskatāmi pieminekļi. Ļoti interesantas ir seno Ēģiptiešu, seno grieķu un seno romiešu mākslas kolekcijas. Muzejā var apskatīt arī Tuvo Austrumu kultūru un mākslu. No Tālo Austrumu kultūrām visplašāk ir apskatāmi Ķīnas kultūras priekšmeti. Tā iekļauj skulptūras, gleznas, keramikas un bronzas darbus.
Īpaši interesanta ir gleznu galerija, kurā var apskatīt ievērojamāko eiropiešu mākslinieku darbus no dažādiem laikiem (no 15. – 20. gs.). Piemēram, Rafaela „Madonna ar zīdaini un svētajiem”, Ticiana „Venēra un Adoniss”, El Greko „Toledas skats” un citus darbus.
Metropolitēna dažas galerijas ir uztveramas, kā atsevišķi muzeji. Tos sauc par Mūzikas instrumentu muzeju, Grāmatu muzeju, Apģērbu institūtu. Metropolitēnā ir arī Bērnu muzejs.