Siāmas dvīņi

A
pvienotie jeb Siāmas dvīņi ir dvīņi , kuru ķermeņi ir savienoti kopš dzimšanas. Tas notiek, kad identisko dvīņu zigota līdz galam nesadalās. Ir aprēķināts, ka Siāmas dvīņi piedzimst vienā gadījumā no 200,000, turklāt apmēram puse no tiem piedzimst nedzīvi. Dzīvi piedzimušo izdzīvošanas iespēja ir 5%- 25%. Trīs ceturtdaļās gadījumu apvienotie dvīņi ir sieviešu dzimuma.

Siāmas dvīņi vēsturē

Termins “Siāmas dvīņi” nāk no, iespējams, visslavenākā pāra, Čanga un Enga Bunkeriem (1811- 1874), ķīniešu brāļiem, kas piedzima Siāmā, tagadējā Taizemē. Šis termins tiek lietots kā sinonīms jēdzienam apvienotie dvīņi. Čangs un Engs bija savienoti ar skrimšļa saiti pie krūtīm (xiphopagus). Mūsdienās viņus būtu bijis viegli atdalīt. Viņi daudzus gadus ceļoja kopā ar Bārnuma cirku. 1840tajos gados viņi apprecējās ar māsām Sāru un Adelaidi Jeitsām no Ziemeļkarolīnas štata un nopirka divus blakus esošus fermu īpašumus uz rietumiem no Eirijas kalna, Ziemeļkarolīnā. Viņi kļuva par tēviem aptuveni 20- 23 bērniem (skaitļi ir atšķirīgi, taču ir zināms, ka daudzi no bērniem nomira jau agrā bērnībā). Dvīņi parasti pavadīja trīs dienas vienā fermā un trīs dienas otrā. Viņiem arī piederēja vergi, un Amerikas pilsoņu kara laikā daudzi no viņu pēctečiem cīnījās par konfederāciju. 1874. gada janvārī Čangs, kurš bija smags alkoholiķis un saslimis ar pneimoniju, kādā naktī nomira. Tādēļ dažu stundu laikā nomira arī Engs, atrazdamies savas un brāļa ģimenes ielenkumā. Daudzi no viņu pēctečiem joprojām dzīvo Eirijas kalna rajonā.

Agrākais zināmais apvienoto dvīņu gadījums datēts ar 945. gadu, kad Siāmas dvīņu pāris no Armēnijas tika nogādāts Konstantinopolē medicīniskai pārbaudei. Dvīņu māsas Elīza un Marija Čulkhurstas, kuras bija savienotas ar mugurām, dzīvoja no 1100.- 1134. gadam un bija vienas no slavenākajām seno laiku Siāmas dvīnēm. Citi bēdīgi slaveni seno laiku dvīņi bija dicephalus tipa “Skotu brāļi” (1460- 1488, dažādos avotos skaitļi atšķiras); Helēna un Judīte no Ungārijas, pygopagus tipa dvīnes, kurām bija laba karjera mūzikā, pirms viņas tika aizsūtītas uz klosteri; Rita un Kristīna Parodi no Sardīnijas, dzimušas 1829. gadā, bija dicephalus tetrabrachius tipa dvīnes, kas, neskatoties uz to, ka nomira tikai astoņu mēnešu vecumā, guva lielu uzmanību, kad viņu vecāki izlika viņas apskatei Parīzē.
Deviņpadsmitā gadsimta laikā dzīvoja vairāki Siāmas dvīņu komplekti, kuriem bija karjera skatuves mākslās, tomēr neviens nesasniedza gluži tādu slavas un pārticības līmeni kā Čangs un Engs. Pieminēšanas vērtas ir Millija un Kristīna Makkojas, pygopagus tipa dvīnes, kuras piedzima verdzībā Ziemeļkarolīnas štatā 1851. gadā. Jau piedzimstot viņas tika pārdotas šovmenim J.P.Smitam, taču viņas drīz nolaupīja konkurējošs šovmenis. Nolaupītājs aizbēga uz Angliju, taču Anglijā verdzība bija aizliegta. Smits kopā ar meiteņu māti Monīmiju devās uz Angliju, lai savāktu meitenes. Smits un viņa sieva nodrošināja dvīnēm izglītību un iemācīja viņas runāt piecās valodās, spēlēt un dziedāt. Atlikušo gadsimta daļu viņām bija veiksmīga karjera zem pseidonīma “divgalvainā lakstīgala”, un viņas mēdza parādīties kopā ar Bārnuma cirku. 1912. gadā viņas ar 17 stundu starpību nomira no tuberkulozes.

Apvienotie dvīņi, kas parādījās sabiedrības uzmanības centrā 20. gadsimta laikā:

q Roza un Josefa Blazekas no Bohēmijas (mūsdienu Čehija, 1878- 1922);

q Lucio un Simplicio Godinas no Samaras, Filipīnās (1908- 1936);

q Deizija un Violeta Hiltones no Braitonas Anglijā (1908- 1969);

q Mērija un Margareta Gibas no Masačūsetsas, ASV (1912- 1967);

q Ivonna un Iveta Makkārteres no Losandželosas, ASV (1949- 1992);

q Ronijs un Donijs Galjoni no Ohaio (1951- mūsdienas), patlaban pasaulē vecākie dzīvojošie Siāmas dvīņi.

Siāmas dvīņu tipi

Ir vairāki atšķirīgi apvienoto dvīņu tipi:

q Thoracopagus- ķermeņi savienoti ar krūškurvi. Šajos gadījumos vienmēr ir iesaistīta arī sirds; ja tā ir kopīga, tad cerības uz ilgu izdzīvošanu (gan ar atdalīšanas operāciju, gan bez tās) ir niecīgas. (35- 40% gadījumu).
q Omphalopagus- savienoti krūšu lejasdaļā. Šajos gadījumos nav iesaistīta sirds, bet dvīņiem bieži ir kopīgas aknas, gremošanas sistēma, diafragma un citi orgāni. (34% gadījumu).
· Xiphopagus- ķermeņi savienoti ar krūšu skrimsli.
q Pygopagus- Parasti savienoti ar mugurām, arī ar dibeniem. (19% gadījumu).
q Cephalopagus- Kopā sakausētas galvas, atšķirti ķermeņi. Šie dvīņi nevar izdzīvot sadalīto smadzeņu komponentu dēļ. Dēvēti arī par janicepsiem (pēc divsejainā dieva Jānusa).
· Cephalothoracopagus- Ķermeņi savienoti ar galvām un krūškurvi. Šie dvīņi nevar izdzīvot. (Saukts arī par epholothoracopagus vai craniothoracopagus).
q Craniopagus- Sakausēti galvaskausi, bet atšķirti ķermeņi. (2% gadījumu).
· Craniopagus parasiticus- Vēl viena bezķermeņa galva piestiprināta pirmajai.
q Dicephalus- Divas galvas, viens ķermenis ar divām, trijām vai četrām rokām (respektīvi, dibrachius, tribrachius vai tetrabrachius).
q Ischiopagus- Ķermeņa lejasdaļu apvienojums, kurā mugurkauli novietoti 180 grādu leņķī (6% gadījumu). Var būt arī atsevišķi mugurkauli, bet abi iegurņi veido lielu apli, kurā ietilpst divi krustu kauli un divi kaunuma kauli.
q Ischio-omphalopagus- Dvīņi ir savienoti ar mugurkauliem “Y” burta formā. Tiem ir četras rokas un parasti divas vai trīs kājas. Šie gadījumi ir sarežģīti, jo dvīņiem bieži vien ir kopīgas reproduktīvās un izvadsistēmas.
q Parapagus- Savienoti ar sāniem, zemākā daļa var būt dažādā mērā izvērsta uz augšu. Dažkārt iesaistīta arī sirds. (5% gadījumu).
q Diprosopus- Viena galva ar divām pretējās pusēs esošām sejām.