VJETNAMA
Valsts iekārta: Republika
Iedzīvotāju skaits: 79 939 014
Platība: 329 566 km²
Galvaspilsēta: Hanoja
Lielākās pilsētas: Hanoja, Ho Ši Mina, Dalata.
Oficiālā valoda: Vjetnamiešu
Augstākā virsotne: Fansipans (3 144 m. v. j. l.)
Garākā upe: Honga
Ģeogrāfiskais stāvoklis: Vjetnama atrodas Āzijas Dienvidu daļā. Ziemeļi robežojas ar Ķīnu, Rietumi ar Laosu un Kambodžu. No Dienvidiem Vjetnamu apskalo Tailandes līcis, no Austrumiem Tonkinas līcis un Dienvidķīnas jūra.
Izplatītākās valodas: Krievu, Angļu, Franču, Ķīniešu
Reliģija: Budisms
Klimats: Tā kā Vjetnama ir gara valsts, tad, ja Ziemeļu daļā ir auksts un vējains laiks, tad Vjetnamas Dienvidos ir karsts un spīd saule. Valsts Dienvidu daļā ir divas sezonas – sausā (no maija līdz novembrim) un mitrā (no decembra līdz aprīlim) raksturīgs tropu klimatam, bet Ziemeļu daļā aukstas ziemas un karstas vasaras.
Naudas vienība: dongi (VND)
Laika starpība: 4 stundas
Nacionālā virtuve: Galvenais, kas raksturo Vjetnamiešu virtuvi ir rīsi, tie ir ļoti iecienīti. Rīsus Vjetnamā izmanto gan otrajos, gan saldajos ēdienos. Kā arī augļi, zivis, gaļa, garšvielas un mērces. Tvaikotas rīsu klimpas. Katrā ēstuvē var pasūtīt zupu ar zušiem un nūdelēm. Ca phe phin – garšīga vjetnamiešu kafija, ko viņi servē ļoti stipru un ļoti saldu.
– Vjetnamas Karogs
– Vjetnamas ģerbonis
Nedaudz par iedzīvotājiem:
Tagad Vjetnamas iedzīvotāju skaits ik gadu pieaug vidēji par 2,2 procentiem, 37,5 procenti iedzīvotāju ir jaunāki par 14 gadiem. Vjetnamiešu mūža vidējais ilgums ir 67 gadi sievietēm un 63 gadi vīriešiem. No katriem tūkstoš jaunpiedzimušajiem mirst 42 mazuļi.
Vjetnama ir lauksaimniecības zeme, pilsētās dzīvo tikai 21 procents valsts iedzīvotāju, taču pilsētnieku īpatsvars kopš 90. gadu sākuma pieaug caurmērā par 3,1 procentu gadā, savukārt laucinieku skaits ik gadu palielinās vidēji par 2 procentiem.
Vjetnama daudziem asociējas ar bijušo karu, konusveidīgajām cepurēm un komunismu, taču tā var piedāvāt daudz vairāk: krāšņus tempļus, pagodas un kapenes, labus restorānus, dienvidniecisku nakts dzīvi, klusu atpūtu pie ūdeņiem, gleznainas ainavas un daudzko citu. Vjetnama valdzina ar krāsainību, dinamiskumu un sirsnību!!!
Aizliegtajā pilsētā — Vjetnamas karaļu rezidencē. Senāk vienkāršiem cilvēkiem tajā bija aizliegts iet – tas bija tabu. Tagad uz šejieni dodas daudzi ceļotāji no visas pasaules apbrīnot lielisko imperatora pils kompleksu, kas sastāv no daudzām ēkām, tempļiem, dārziem un mākslīgiem dīķiem. Ne velti to dēvē par “Pilsētas harmonijas pili”. Senatnē plašajā teritorijā, kas aizņēma 520 hektārus, bijuši desmit vārti un divdesmit astoņi torņi.
Unikālajā arhitektūras kompleksā atrodas arī samērā jauna ēka — milzīgs akmens mauzolejs, kuru sev cēlis imperators Bao Daja-Khai Dins.
Pa stāvām akmens kāpnēm, kur uz pakāpieniem novietoti izteiksmīgi pūķi, turot ķepās zemeslodi, kāpjam uz augšu. Tagad šajā ēkā — muzejs ar valdnieka dārgumiem.
Seno galvaspilsētu var dēvēt arī par dārzu pilsētu. Pat centrā ikvienu ēku ieskauj dažādi tropiskie augi, kuru spilgtie ziedu vainagi rotā krūmus un kokus. Brīnumainie dārzi ne tikai attīra gaisu un rotā pilsētu, bet arī “baro” to. Šeit izaudzētos augļus — ananāsus, papaijas, melones, banānus, citrusu augļus — eksportē.
Pasaulē daudzi pazīst vjetnamiešu medicīnas līdzekļus, kuri tiek izgatavoti ne tikai no ēterisko eļļu augiem, bet arī briežu un degunradžu ragiem, kā spēcinošu līdzekli lieto indīgo čūsku uzlējumus, bet tīģera kaulu novārījums palīdzot pret locītavu sāpēm.
Cenas gan tiem ir iespaidīgas
Informāciju ņēmu no : Interneta – http://www.google.lv/
No žurnāla – SestDiena