Apģērbi un audumi

CIK SEN LIETO ADATAS?
Akmens laikmeta alās Francijā tika atrastas vairāk nekā 20000 gadu cecas kaula adatas. Iespējams, ka tās izmantoja zvērādu sastiprināšanai. Metāla adatas tika izgudrotas tikai 15. gs.

KĀ RADĀS SPRAUŽAMADATAS?
Ēģiptieši pirmie izgudroja spraužamadatas, tās nēsāja kā sekoratīvās piespraudes. Mūsdienu spraužamadatu 1849. g. no jauna “izgudroja” amerikānis Volters Hants. Ar savu izgudrojumu Volters Hants nenopelnīja – viņam nācās atdot patentu, lai atmaksātu 15 dolāru parādu!

KURŠ IZGUDROJA STELLES?
Jau pirms 7000 gadiem Turcijā lietoja vienkāršas stelles. Pirmie audēji darināja audumu tieši tāpat kā mūsdienās, savstarpēji sapinot pavedienus taisnā leņķī. Audumu ar roku stellēm auda līdz pat 18. gs. vidum, kad tika izgudrotas mehāniskās stelles.

KĀ MIECĒJA ĀDAS?
Jau pirms vairāk nekā 5000 gadiem Mezopotāmijā lietoja ādas apģērbus, apavus un dažādud mājsaimniecības priekšmetus. Senāk ādas miecēja, ieberzējot tās ar miecvielām, kuras ieguva no koku mizām un saknēm, kas satur tanīnus. Lai novērstu ādu bojāšanos, tās dažkārt mērcēja šķīdumā. kas saturēja sāli un alaunu.

KAS BIJA MAŠĪNA DŽENIJA?
1764. gadā anglis Džeimss Hārgrīvss izgudroja vērpšanas mašīnu, kuru nosauca savas meitas vārdā par Dženiju. Šai mašīnai bija astoņas vārpstas, ar to varēja savērpt astoņas reizes vairāk dzijas nekā ar vērpjamo ratiņu.

Scroll to Top