Cilvēka drauds ēdiens

Cilveka drauds
Ēdiens

Aptaukošanās nav infekcijas slimība, bet šobrīd pasaulē tā ieguvusi epidēmijas apmērus. Kāpēc tā notiek?
Diētas ārstes viedoklis: lielākoties vainīgs nepareizs dzīvesveids un vājš raksturs.
Endokrinoloģes viedoklis: nereti vaina meklējama gēnos un hormonu svārstībās.
Farmaceites viedoklis: tikai ar preparātiem novājēt nevar.
Statistiķu viedoklis: Latvijas iedzīvotājiem nav pietiekamu zināšanu uztura jomā.
Aptaukošanās sākums ir gaužām vienkāršs – tikai pāris kilogramu liekā svara, kam īstajā brīdī nepievēršot uzmanību, var iegūt ne tikai nepievilcīgu figūru, bet arī virkni slimību.
Fakts
Amerikā no pārmērīgas aptaukošanās cieš vairāk nekā 20% iedzīvotāju, Eiropā–15%, Latvijā–10%. Statistiķi lēš, ka aptaukošanās vidējā svara rādītājs katru gadu pieaug par 0,5 kg.
Aptaukošanās ir slimība
Liekais svars un pārmērīga aptaukošanās ir viena no galvenajām veselības problēmām, par ko attīstīto valstu mediķi un iedzīvotāji raizējas jau gadiem ilgi. Tam ir divi galvenie iemesli:
medicīniskie apsvērumi – liekais svars strauji ietekmē daudzu slimību attīstību un mirstības līmeni. Pasaules veselības organizācijas (PVO) pētījumu rezultāti rada satraukumu: slimībām tiek tērēts aizvien vairāk naudas, jo ar daudzām slimībām, kas agrāk bija raksturīgas cienījama vecuma cilvēkiem, mūsdienās slimo aizvien jaunāki cilvēki un viens no galvenajiem to iemesliem ir liekais svars un aptaukošanās;
estētiskie kritēriji – tie nepielūdzami diktē, kādam pieklātos izskatīties veselam un veiksmīgam cilvēkam.
Aptaukošanās ir slimība, tikai no citām slimībām tā atšķiras tādējādi, ka ne tikai tuklo cilvēku radi un paziņas, bet arī viņi paši sevi neuzskata par slimiem un savlaikus nevēršas pie ārsta.
Kāpēc veidojas liekais svars?
Cilvēka organisms ir veidots kā enerģiju patērējošs mehānisms, kas veselam cilvēkam darbojas pēc pavisam vienkāršas formulas: nepatērētā enerģija uzkrājas taukos. Aptaukošanās nav dabiska parādība, jo tā nepakļaujas dabas diktētajam izdzīvošanas likumam. Dzīvnieku valstī un pirmatnējā sabiedrībā nekas tamlīdzīgs nav sastopams. Šis cilvēciskais fenomens savu attīstību sācis lielajās civilizācijās un tieši bagātnieku vidū, tāpēc gadsimtu gaitā izveidojies viedoklis, ka tuklums ir labas dzīves rezultāts. Taču pētījumi liecina, ka mūsdienu attīstītajās valstīs, kur veselība ir viena no prioritātēm un normāls ķermeņa svars tiek uzskatīts par labo toni, paaugstināta ķermeņa masa ir sabiedrības zemākā sociālā slāņa stāvokļa indikators, kā arī izglītības trūkums uztura un veselības jomā. Nepareizs uzturs un mazkustīgs dzīvesveids ir galvenie liekā svara iemesli, kas izraisa virkni ļoti grūti ārstējamu slimību.
Faktori, kas veicina lieko svaru un aptaukošanos:
bioloģiskie – iedzimtība: 70% gadījumu vienam no vecākiem ir paaugstināts ķermeņa svars;
fizioloģiskie – svars kļūst lielāks, palielinoties gadu skaitam;
psiholoģiskie – apetītes pieaugumu izraisa negatīvas emocijas, stress, garlaicība;
sociālie – visaptverošs reklāmas spiediens uz ātrās apkalpošanas tipa ēstuvēm un kaitīgiem, kaloriju bagātiem uzturlīdzekļiem un dzērieniem;
mazkustīgs dzīvesveids – fiziskās aktivitātes trūkums, auto un sabiedriskā transporta kultūra u. c.
Aptaukošanās veidi
Androīdā (vīrišķā)jeb ābolveida. Veidojas galvenokārt ķermeņa augšdaļā, skarot seju, kaklu, krūtis, vēdera daļu virs nabas un vidukli. Raksturīga daudziem vīriešiem, kam vēders nokarājas pāri bikšu siksnai, mēdz būt arī sievietēm. Androīdā aptaukošanās apdraud veselību, jo var izraisīt vielmaiņas traucējumus, kas rada cukura diabētu, hiperinsulīnismu, sirds un asinsvadu slimības, paaugstināta asinsspiediena slimību – hipertensiju.
Ginoīdā (sievišķā) jeb bumbierveida. Visbiežāk veidojas sievietēm. Tauki uzkrājas ķermeņa apakšdaļā: vēdera lejasdaļā, uz gurniem, dibena un ciskām. Nemēdz izraisīt nopietnus vielmaiņas traucējumus, taču sekmē vēnu mazspējas rašanos, ko ļoti nelabvēlīgi var ietekmēt vēnu varikoze – vēnu paplašināšanās. Pēc 40–50 gadu vecuma var veidoties ļoti sāpīgas artrozes – locītavu iekaisumi ceļgalu un gūžu locītavās, kā arī mugurkaulā krustu daļā. Sievietēm ginoīdo aptaukošanos bieži vien papildina celulīts, kas gan nav tieši atkarīgs no tauku izgulsnēšanās gurnos.
Dziļa iekšējā aptaukošanās. Veselībai visbīstamākā aptaukošanās forma, jo vizuāli to dažkārt pat nevar redzēt. Tā mēdz būt arī tiem, kuru svars nepārsniedz normu. Tauki neizgulsnējas zemādas slānī, bet biezā kārtā apņem visus iekšējos orgānus, izvietojas vēdera dobumā – tos var atklāt, tikai veicot ultrasonogrāfisko izmeklēšanu vai kādas ķirurģiskas operācijas laikā. Dziļā iekšējā aptaukošanās ir bīstama, jo var izraisīt pēkšņus vielmaiņas sarežģījumus, kas var beigties letāli. Ļoti bieži tā ir kombinēta ar androīdo aptaukošanos.
(pēc Internetā atrastiem materiāliem)

Aptaukošanās novēršana – veselības un ilga mūža pamats
Aptaukošanās – tās nav tikai kosmētiskas nepatikšanas. Šodien, patērētāju buma laikmetā, tā ir plaši izplatīta slimība vīriešiem un sievietēm, retāk bērniem. Par aptaukošanās iemeslu var kļūt pastāvīga pārslodze darbā, konflikti kolektīvā, nesaskaņas ģimenes dzīvē, ilgstošs stress, mazkustīgs dzīvesveids, klimakss, nosliece uz jūras slimību u.c.

Cilvēki, kas cieš no aptaukošanās, sūdzas par aizdusu, nogurumu, sāpēm sirds apvidū, mugurā un kāju locītavās. Aptaukošanās bieži vien rada arteriālā asinsspiediena paaugstināšanos, cukura un holesterīna līmeņa asinīs palielināšanos, rodas menstruālā cikla traucējumi. Sievietēm šī slimība ir bīstama, jo var veicināt neauglību un spontānos abortus. Vīriešiem nereti samazinās seksuālā aktivitāte. Arī bērnu apaļīgumā vainojama aptaukošanās. Skolā viņi bieži vien kļūst par izsmiekla objektu un tādēļ kavē mācības.

Ar adatu terapijas palīdzību iespējams ārstēt aptaukošanos un celulītu, samazināt svaru, regulēt apetīti un vielmaiņu. Ar to nodarbojas SIA „Surdovest”.

Pacienti procedūras apmeklē reizi nedēļā, un to ilgums ir 25–30 minūtes. Viss ārstēšanas kurss aizņem 6–9 nedēļas un nodrošina svara samazināšanos vidēji par 10–15 kg sievietēm un līdz 25 kg vīriešiem. Vienlaikus samazinās arteriālais asinsspiediens, uzlabojas miegs, darbaspējas un potence.

Adatu terapija 40–60 gadus veciem vīriešiem un sievietēm palīdz tikt galā ar hormonu līdzsvara traucējumiem, paaugstina nervu sistēmas adaptācijas spējas pastāvīga stresa gadījumos. Tāpat adatu terapiju lieto nervu sāpju sindromu gadījumā.

Lieliski rezultāti tiek sasniegti arī muguras apvidus un ceļgalu locītavu sāpju gadījumos. Šis ārstēšanas veids veiksmīgi mazina depresiju, kā arī tā saukto rudens īgnumu un pavasara grūtsirdību.

Adatu terapijas priekšrocība ir tāda, ka procedūru un ārstēšanās kursa atkārtošana ir iespējama jebkurā laikā, ko arī ar baudu izmanto pacienti. Visi, kas vien pamēģinājuši minētās ārstnieciskās programmas, ir novērtējuši to iedarbību un par izveseļošanos ar prieku stāsta saviem paziņām, draugiem un radiem.

No liekā svara jāatbrīvojas ārsta vadībā 2008.04.22 @ 00:00

Ja, tuvojoties vasarai, vienkārši gribas labāk izskatīties un tikt vaļā no pāris kilogramiem veselam cilvēkam pietiek čaklāk apmeklēt sporta zāli vai mazliet stingrāk pasekot savai ēdienkartei, un traucējošie kilogrami drīz vien pazudīs.

Dažai dāmai brieduma gados, atceroties jaunības laiku dramatisko cīņu ar šiem pāris kilogramiem un aplūkojot savas senās fotogrāfijas, atliek vien pabrīnīties, kāpēc bijusi tik neapmierināta ar savu figūru. Citādi ir tad, ja liekā ķermeņa masa jau liecina par hronisku aptaukošanās slimību, kas iet roku rokā ar dažādām citām veselības problēmām.

Liekais svars ir veicinošs faktors cukura diabēta, arteriālās hipertensijas, aterosklerozes, mugurkaula, locītavu un daudzu citu slimību attīstībai. Pastāv dažādas formulas, pēc kurām aprēķina lieko svaru, bet iesākumā pietiek izmērīt vidukļa apkārtmēru. Ja tas pārsniedz 88 centimetrus sievietēm un 102 centimetrus vīriešiem, tad ir pamats nopietnām pārdomām par savu veselību.

Organisma viltības

Formāli, no loģikas viedokļa raugoties, samazināt ķermeņa masu ir vienkārši: jāpanāk, lai patērētās enerģijas daudzums būtu lielāks nekā tas enerģijas daudzums, ko mēs uzņemam ar uzturu. Tas nozīmē palielināt fizisko slodzi vai arī samazināt uzņemto kaloriju daudzumu, vai arī apvienot abus šos paņēmienus. Gan vienā, gan otrā gadījumā organisms izmanto savas uzkrātās rezerves un cilvēks kļūst tievāks. Tomēr jāņem vērā, ka organisms ir viltīgs: ja uzņemto kaloriju skaits ilgāku laiku ir bijis ļoti ierobežots, tad, atkal saņemot lielāku ēdiena daudzumu, tas sāk pastiprināti veidot rezerves, un rezultātā cilvēks atgūst zaudētos kilogramus ar uzviju. Lai tā nenotiktu, svars ir jāzaudē pakāpeniski, gada laikā atbrīvojoties no 10–15% ķermeņa masas. Jāpiebilst, ka organisms var pierast arī pie vienveidīgas fiziskas slodzes, piemēram, sākot no rītiem skriet vai apmeklēt baseinu, cilvēks nokrītas svarā, bet ar laiku šis process apstājas vai pat svars atkal sāk pieaugt. Šā iemesla dēļ kompetenti treneri regulāri maina nodarbību programmu, lai dažādotu fiziskās slodzes veidus.

Uzturs un diētas

Domājot par svara zaudēšanu, parasti vispirms pievēršamies uztura jautājumiem. Plašos pētījumos, kas veikti Amerikā un Eiropā, secināts, ka tieši pārmērīgs taukvielu daudzums uzturā ir galvenais faktors, kas veicina liekā svara veidošanos. Vienā gramā tauku ir divreiz vairāk kaloriju nekā vienā gramā olbaltumvielu vai ogļhidrātu. Cilvēki, kuru uzturā dominē ogļhidrāti, parasti patērē mazāk taukvielu, bet uzņem vairāk balastvielu, mikroelementu un vitamīnu. Daudz dārzeņu un augļu, liesa gaļa, piena produkti ar samazinātu tauku saturu un daudz graudaugu produktu – tāds ēšanas stils visā pasaulē atzīts par veselīgu un racionālu. Uztura speciālisti norāda, ka, iegādājoties pārtiku, jāmācās izvairīties no t.s. slēptajām taukvielām, piemēram, daudzas desu šķirnes ir bagātas ar taukiem, lai gan ne pēc izskata, ne pēc garšas to nav tik viegli pateikt. Tad jau labāk apēst gabaliņu gaļas.

Stingras diētas nav atbalstāmas. Pat ja tās īsā laikā ļauj tikt vaļā no 10, 15 vai 30 kilogramiem, vēlāk tie atgriežas ar uzviju, un tādu gadījumu ir ļoti daudz. Tad jau tāda diēta būtu jāievēro visu dzīvi, bet tas būtu kaitīgi un pārāk grūti. Arī cilvēki, kuriem ļoti smagu veselības problēmu dēļ ārsti noteikuši stingrus uztura ierobežojumus un kuri apzinās, ka to pārkāpšana var būt bīstama dzīvībai, ne vienmēr spēj noturēties.

Katram cilvēkam, lai viņš labi izskatītos un labi justos, būtu jāsaņem diētas ārsta individuāli ieteikumi par to, kā nomest liekos kilogramus, lai organismam neradītu stresu, un kā saglabāt sasniegto rezultātu, jo krasas svara svārstības ne pie kā laba nenoved. Katram jāatrod savs ēšanas stils, kas palīdzēs uzturēt svaru normas robežās, turklāt jāatceras, ka ikvienai vecuma grupai ir savas svara normas un visiem nav jātiecas pēc supermodeļu parametriem.

Daudz ko nosaka mūsu ēšanas tradīcijas jau kopš bērnības. Diemžēl bērnu aptaukošanās problēma kļūst arvien aktuālāka. Bērns nepiedzimst aptaukojies, viņam piemīt dabiska izjūta, cik un ko ēst, bet to var sabojāt nepareizie ģimenes ēšanas paradumi.

Ēd, cik gribi, un tievē?

Pavasarī aktivizējas uztura bagātinātāju piedāvājums, skan solījumi bez pūlēm atbrīvot mūs no liekā svara, neliekot mainīt uztura paradumus un dzīvesveidu. Gribas noticēt brīnumam, kaut arī saprotam, ka tik vienkārši tas nenotiek. Ja cilvēks uztura bagātinātājus pērk aptiekā un apzinās, kādam nolūkam tie viņam varētu būt vajadzīgi, rūpīgi izlasa un ievēro lietošanas instrukciju, viņš neko ļaunu sev nenodara. Citādi var gadīties, ja šos preparātus pasūta internetā vai pērk no individuāliem izplatītājiem, kuri nevar uzrādīt derīgu dokumentu par uztura bagātināja reģistrāciju, bet apgalvo, ka tas ir unikāls un ekskluzīvs. Pasaulē konstatēti pat gadījumi, kad šiem preparātiem pievienotas vielas, kas var izraisīt pierašanu, vai arī tajos atklātas sastāvdaļas, kuras drīkstētu būt tikai recepšu medikamentos. Ne vienmēr oriģinālvalodā uz iepakojuma norādītais sastāvs un citi svarīgi dati atbilst tam, kas izlasāms pievienotajā tulkojumā. Tāpat ir zināmi uztura bagātināji, kas satur urīndzenošas vai caureju izraisošas vielas, kas atūdeņo organismu un rada ātras notievēšanas ilūziju. Ja lietotājs izsaka pretenzijas, izplatītāji viņam skaidro, ka notiekot organisma tīrīšanās, jo tas esot ļoti piesārņots. Kaut kāda daļa patiesības tur ir, jo mēs maz kustamies, slikti guļam un neracionāli ēdam. Taču visbiežāk organisms ir pietiekami gudrs, lai sevi attīrītu pats, bet veikt kaut kādu speciālu attīrīšanu vai hidrokolonoterapiju vajadzētu tikai tad, ja procedūru ir nozīmējis ārsts.

Kāpēc dot priekšroku ārstam

Lai cik pārslogoti būtu ārsti, viņi ir un paliek viskvalificētākie mūsu veselības problēmu risinātāji, viņi ir ilgstoši izglītojušies un uzņemas atbildību par pacientam noteikto ārstēšanu. Ārsts arī nodrošinās kompleksu un individuālu pieeju pacienta veselībai. Pašam cilvēkam reizēm ir vēlme nodalīt problēmas, kas patiesībā nav nošķiramas, – viņi grib vienīgi kļūt tievāki par katru cenu, ignorējot hormonālās sistēmas traucējumus, paaugstināto holesterīna un cukura līmeni, asinsspiedienu un citus faktorus, kurus ņem vērā ārsts.

Diētas ārsts, gastroenterologs vai endokrinologs, izsverot visus par un pret, vajadzības gadījumā pacientam ar lieko svaru nozīmē ārstēšanu ar oficiāli reģistrētiem recepšu medikamentiem, kuru iedarbība pierādīta klīniskos pētījumos. Piemēram, ir preparāti, kuru darbīgā viela orlistats kavē taukvielu šķelšanos un pārstrādi organismā. Tā kā tauku molekulas ir lielas, tās, nonākot zarnu traktā, vispirms sašķeļ ferments lipāze. Orlistata molekulas uzbūve ir līdzīga tauku molekulas uzbūvei, tās daļēji bloķē lipāzi, un rezultātā no organisma nepārstrādātā veidā tiek izvadīts līdz 30% apēsto tauku. Preparāta lietošana ārsta kontrolē pieradina cilvēku sekot savam uzturam un pamazām izveidot veselīgākus ēšanas paradumus. Medicīnā pazīstami arī preparāti, kas mazina ēstgribu, un tādi, kas palielina enerģijas patēriņu. Ir gadījumi, kad liekā svara problēmas novēršanai izmanto ķirurģiskas metodes. Ārsts noteiks pareizu diagnozi, veiks vajadzīgos izmeklējumus, konstatēs, kāds ir cilvēka vispārējais veselības stāvoklis, un atbildīgi izvēlēsies terapiju, individuāli piemērotāko uzturu un fizisko slodzi. Jāņem vērā, ka neviens medikaments, neviena metode nav panaceja, kas atbrīvo no liekajiem taukiem bez pūlēm.

Būs jāpacenšas

Cilvēkam, kurš nolēmis ārsta vadībā atbrīvoties no liekā svara, jārēķinās ar to, ka vajadzēs ieguldīt ne mazums pūļu, – ievērot ārsta norādījumus, sekot savam uzturam, nodarboties ar fiziskiem vingrinājumiem. Jānoskaņojas, ka izārstēšanās nebūs iespējama bez dzīvesveida maiņas. Šis process mēdz būt arī psiholoģiski grūts, tāpēc cilvēkam vajadzīgs arī morāls atbalsts, piemēram, viņš var apmeklēt grupu, kur apvienojušies ļaudis ar līdzīgām problēmām, kas cits citu saprot, var dalīties pieredzē, kopīgi sekot sasniegtajiem rezultātiem. Nevar cerēt uz acumirklīgiem ārstēšanās panākumiem, jārēķinās ar ilgu darbu, taču ķermeņa masas normalizēšana ir pūļu vērta.

Secinajumi.

Cilvēkam vajag nodarboties ar daudzām fiziskām aktivitātēm, lai nebūtu liekais svars. Nedrīkst pārāk strauji nomest svaru tas var nogalināt cilvēku. Nedrīkst lietot medikamentus kas novērs svara pieaugumu, jo tie iznicina šūnas, kas ražo enerģiju!