Ģenētikas nozīme mūsdienās (cilmes šūnas)

Ģenētika (no grieķu valodas genno – dot dzīvību ) ir zinātne par organismu dažādību, gēniem un iedzimtību. Vārdu ģenētika pasaulei pirmo reizi piedāvāja britu zinātnieks Viljams Betsons. Viņš pirmoreiz to lietoja personiskā vēstulē ģeologam Ādamam Sedžvikam 1905. gada 18. aprīlī. V.Betsons vārdu ģenētika pirmo reizi plašai publikai lietoja Trešajā Starptautiskajā ģenētikas konferencē 1906. gadā Londonā.
Neapzināti zināšanas par ģenētiku mūsu senči lietoja jau aizvēsturiskos laikos veicot dažādu augu kultivēšanu un pavairošanu. Turpretī mūsdienās ģenētikas zinātne nodarbojas ar daudz sarežģītākām lietām nekā augu un dzīvnieku pavairošanu. Mūsdienās ģenētika nodarbojas ar gēnu analīzi, specifisku gēnu funkciju izpēti. Ģenētika nosaka daudz par organisma izskatu un iespējams arī to, kā organismi uzvedas. Tomēr apkārtējās vides atšķirības un nejauši faktori arī iespaido organismu ar vienādu DNS atšķirību. Identiskajiem dvīņiem, kloniem, kas rodas no embrija agrās sadalīšanās ir tas pats DNS, bet dažādas personības un pirkstu nospiedumi. Ģenētiski identiski augi, kuri aug aukstākos klimata apstākļos ir īsāki, mazāk sulīgi, taukaināki un izvairās no stīvuma.
Viena no ģenētikas nozarēm apskata arī cilmes šūnu iegūšanu un to pielietošanu dažādu slimību ārstēšanā, kā arī orgānu transplantācijā. Cilmes šūnas ir primārās nediferencētās šūnas, kurām ir unikāls potenciāls veidot jebkāda veida citas nobriedušas šūnas organismā. Medicīnas zinātnieki tic, ka cilmes šūnas var izmantot, lai ārstētu audus un izaudzētu orgānus, tādējādi izārstējot slimības.
Kas ir cilmes šūnas?
Cilmes šūnām tiek piedēvtas dažādas „iesaukas”. Tās tiek sauktas par noslēpumainajām, maģiskajām, dzīvi mainošajām, dzīvi vairojošajām, dzīvi pagarinošajām, dzīvību glābjošajām un brīnumšūnām! Cilmes šūnas ir spējīgas mainīties un kļūt par entodermu, ektodermu un mezodermu.
Cilmes šūnas, kas nāk no mezodermas spēj kļūt par asins šūnām, baltajiem asinsķermenīšiem. Kā arī par kauliem, muskuļiem, taukiem un ādu. Cilmes šūnas no endodermas slāņa attīstās par gremošas sistēmas sastāvdaļām un plaušām.
Liels skaits cilmes šūnu ir sastopams zīdaiņu nabas saitēs. Pašlaik tieši nabas saites tiek uzskatītas par reālāko cilmes šūnu ieguves avotu. Ilgu laiku nabas saites un placentas tika uzskatītas par bioloģiskajiem atkritumiem – to, kas paliek pāri pēc zīdaiņa nākšanas pasaulē. Taču nepieciešamība pēc cilmes šūnām smagu slimību ārstēšanas terapijā, bija iemesls izpētīt nabas saites asinis un tajā atrodošās cilmes šūnu īpašības.
Kā cilmes šūnas palīdz ārstēšanas procesā?
Cilmes šūnas parasti tiek injicētas zem ādas. Tad tās sāk savu ceļojumu uz tām ķermeņa daļām, kuras ir cietušas no kādiem bojājumiem. Tā kā cilmes šūnas aug bojātās audu vietās, tās stimulē apkārt esošās šūnas, kuras ir nonākušas kontaktā ar cilmes šūnām. Tā kā cilmes šūnas aug un specializējas, tās ir spējīgas transformēties jaunās asins šūnās, neironos, muskuļu šūnās, acu šūnās, aknās, nierēs, plaušās, kaulu smadzenēs un citās svarīgās šūnās. Tas ir atkarīgs no lokālo šūnu iedarbības.
Šādi mainoties un specializējoties cilmes šūnas spēj izaugt par ķermenim nepieciešamajām šūnām un aizstāt tās, šūnas, kuras esam zaudējuši kādas slimības vai negadījuma rezutātā.
Cilmes šūnas jau palīdz vai tuvākajā nākotnē palīdzēs ārstēt tādas slimības kā:
 Sirdstriekas
 Parkinsona slimība
 Uzlabo vēža slimnieku stāvokli
 Uzlabo dzīves kvalitāti sklerozes slimniekiem
 Uzlabo bērnu triekas iznākumu
 Akūtus un hroniskus smadzeņu ievainojumus
 Muskuļu distrofija
 Hantingtona slimība
 Cukura diabēts
 Palīdz uzlabot redzi
 Uzlabo Dauna sindromu
 Artrītu
 Mugurkaula traumas
 Palīdz epilepsijas slimniekiem
Dienvidkorejas zinātnieki 2004. gada novembrī paziņoja, ka tie ir veiksmīgi izmantojuši ārstēšanā multipotentas nabas saites asins cilmes šūnas, lai paralizētai sievietei atjaunotu staigāšanas spējas. Tas tika panākts izolējot cilmes šūnas no nabas saites asinīm un pēc tam injicējot tās bojātajās mugurkaula smadzenēs.

Tātad, cilmes šūnām piemīt milzīgs potenciāls dažādu slimību ārstēšanā vai arī dzīves kvalitātes uzlabošanā slimniekiem. Pagaidām cilmes šūnas tiek uzskatītas par reālāko ārstniecības līdzekli cīņā pret vēzi.