fitness

Kas ir fitness?
Fitness mūsdienās parādījās pagājušā gadsimta 90-jos gados, kā sekas fizisko slodžu deficītam vairums cilvēkiem – sēdošiem pie datora, mājās pie TV un pārvietojoties ar transportu.
Daži uzskata, ka fitness ir sintēze fiziskajiem vingrinājumiem, ritmiskajai vingrošanai un nodarbojoties uz trenažieriem. Citi dod zinātnisku skaidrojumu šim jēdzienam: Fitness – tas ir veids, kā palielināt sirdsdarbību, asinsriti, plaušu un muskuļu darbību ar maksimālu efektivitāti.
No angļu valodas „Fitness” nozīmē „spējas”. Patiesībā fitness spēj ar dažādām fiziskām slodzēm uzlabot veselības stāvokli un vispārīgu organisma nostiprināšanu. Fitness – tā ir īpaša dzīves filozofija – veselīga dzīves veida piekritējiem.

Fitnesa pamatlikumi.

Dzenoties pēc skaistuma etalona, kas īpaši ir nepieciešams vasarā, daudzi caurām dienām pavada laiku fitnesa centros, bet ne visi no viņiem saprot un zina svarīgākos pamatlikumus.

1. Dzeriet vairāk ūdeni. Neskatoties uz to, ar kādu sporta veidu Jūs nodarbojaties, ejot trenēties, vienmēr jābūt līdzi negāzētam ūdenim. Šķidrums ir nepieciešams, lai uzturētu ūdens balansu organismā. Ja nav pietiekoši liels daudzums ūdens organismā, asinis sāk sabiezēt. Tas nozīmē, ka cilvēka audi nesaņem pietiekoši daudz skābekļa un Jūsu treniņš kļūst neefektīvs.

2. Stiepšanās. 10 minūtes pēc treniņa veltiet izstiepšanās vingrinājumiem. Izstaipot muskuļus, tie saņem daudz vairāk asiņu, kas palīdz tiem ātrāk atjaunoties. Dziļa elpošana nodrošinās Jums skābekļa daudzumu, kas uzlabos vielu apmaiņu.

3. Racionālais uzturs. Jums ir jāatceras, ka badošanās var novest pie muskuļu audu zuduma. Lai uzturētu savu augumu formā, ir jāēd tik daudz, cik spēsiet sadedzināt, bet, ja Jūs vēlaties zaudēt lieko svaru, tad jāēd par 300kkal mazāk. Jāēd ir bieži, bet mazas porcijas. Ēdienreižu pauzes nevar būt lielākas par piecām stundām.

4. Atpūšaties. Nekādā gadījumā nedrīkst nodarboties katru dienu! Pirmkārt – Jūs nogursiet fiziski, otrkārt – Jūs sagaida arī morālais nogurums. Jūs vairs nesaņemsiet gandarījumu treniņu laikā. Kā minimums 1-2 dienām nedēļā ir nepieciešams atpūsties – ieteicams svaigā gaisā.

5. Motivācija. Nekad nevajag aizmirst kā labā Jūs cenšaties. Vienmēr ir jābūt motivācijai. Tieši motivācija izraisa cilvēkā vēlmi paveikt ko jaunu. Izvirziet sev mērķi un dodieties cīņā, lai to paveiktu!

Bērnu fitness.
Jauns virziens aerobikas nodarbībās ar bērniem vecumā no 3 līdz 13 gadiem. Atsevišķa, īpaši aprīkota zāle tieši šī vecuma bērniem. Mēs atbildēsim uz jautājumu, vai veselībai ir svarīga pareiza stāja un kā nepieļaut nepareizas stājas veidošanos pirmskolas vecuma bērniem. Nodarbības notiek profesionālu speciālistu ar augstāko sporta pedagoģisko izglītību vadībā, ar īpašu inventāru, kurš paredzēts pareizai bērna fiziskās attīstības veicināšanai.
Estētiskās vingrošanas grupas bērniem.
Horeogrāfijas nodarbības bērniem un pieaugušajiem profesionāla horeogrāfa vadībā.
Nodarbības mazuļiem vecumā no 1,5 līdz 3 gadiem ar aktīvu vecāku piedalīšanos, pakāpeniski, soli pa solim apgūsim jaunus vingrojumus, attīstot kustību koordināciju un līdzsvaru šī vecuma bērniem.
Dažādu cīņu apmācības bērniem.
Fitnes-joga.
Vingrojumu komplekss ietver sevī galvenās jogas pozas, palīdz iegūt ķermeņa un prāta harmoniju. Komplekss ietver šādus vingrojumus:
• mugurkaula, muguras muskuļu, vēdera un gurnu nostiprināšanai;
• lokanības veicināšanai;
• slaidas formas korekcijai;
• pareizas elpošanas attīstīšanai;
• koncentrēšanās spēju uzlabošanai.
Fitness ūdenī
Ūdens rada labsajūtu un uztur veselīgu tonusu visā ķermenī. Nelaid garām izkustēties siltā ūdenī, spoži spīdot nevis baseina spuldzēm, bet – saulei!
Lai peldēšanu varētu saukt par treniņu un organismam būtu fiziska slodze, kā arī trenētu muskuļus, nepieciešams bez apstājas peldēt vismaz 20 minūtes vai pusstundu. Guļot uz muguras viļņos, tikai nedaudz kustoties, – lai noturētu līdzsvaru, tādejādi atslābinot mugurkaulu un plecu joslu. Vari arī nodarbināt kāju muskuļus, soļojot vai skrienot pa ūdeni.
Lai pelde atbilstu treniņam tev jādodas uz ezeru vai upi. Gan pirms, gan pēc treniņa kārtīgi jāizstaipās, lai iesildītu muskuļus. Ezerā vari mest lielus apļus – ar nosacījumu, ka tu proti peldēt un tu apzinies savas spējas, jo, iepeldot ezera viducī, var pietrūkt spēka tikt līdz krastam. Labāks variants – rīkojies kā peldbaseinā: peldi desmit reizes pa 20 metriem. Ar šādu peldi ne tikai nostiprināsi visus ķermeņa muskuļus, bet arī trenēsi izturību.
Ūdens stiprina muguru. Ja tev ir muguras sāpes, tad ūdens tev ir kā radīts, jo tajā ir iespējams kustēties un pat sportot, neradot slodzi mugurkaulam. Ūdenī atrodoties it kā atrodoties bezsvara stāvoklī.

Muguras muskuļus var trenēt peldot uz muguras. Šāds peldēšanas veids palīdz iztaisnot arī nedaudz salīkušu muguru – tiek stiepti krūšu muskuļi un tie vairs nevelk plecus uz priekšu, liekot mugurai ieliekties. Turklāt peldot uz muguras nav jādomā par elpošanu, nepieciešams vien koordinēt roku un kāju kustības un noturēt pareizu stāvokli ūdenī.
Fitnesa iedalījumi.
PILATES
Efektīvs nodarbību komplekss ķermeņa fiziskā stāvokļa uzlabošanai. Ietver sevī sekojošus vingrojumus:
• stājas korekcijai un muguras saslimšanu profilaksei;
• dziļo korsetes daļas muskuļu nostiprināšanai;
• koordinācijas uzlabošanai;
• ķermeņa asimetrijas novēršanai.
PIYO
Nodarbības ar pilatesu un jogu elementus.
CALLANETIC
Galvenie nodarbības elementi ir stiepšanās un spēka vingrojumi. Tiek izmantoti statiskie un dinamiskie vingrojumi, baleta elementi
Vidējas intensitātes nodarbības.
BODY SHAPE
Nodarbības paredzētas fiziskās formas uzturēšanai. Vingrojumu sērijā tiek izmantots papildu inventārs (gumijas amortizatori, svaru aproces, gumijas). Tiek veidots skaists ķermenis. Domāts jebkuram sagatavotības līmenim, kā arī iesācējiem.
VĒDERDEJAS (ORIENTAL DANCE)
Eksotisks Austrumu dejas veids, kas mūsdienu sievietēm, atslābinoties dejā, palīdz labāk sevi izprast. Aktīvās dejas laikā tiek atmodināta iekšējā enerģija, deja palīdz atbrīvoties un kļūt pārliecinātākai par savu sievišķīgo pievilcību, kā arī nostiprina veselību. Vēderdejas attīsta kustību plastiku, uzlabo asinsriti iegurņa orgānos un paaugstina muskuļu vispārējo tonusu.
STEP INTERVAL
Nodarbību laikā tiek izmantoti spēka vingrojumu un aerobikas elementi, kā arī stepa platforma. Nodarbības ar augstu un vidēju intensitāti.
STEP
Aerobika uz stepa platformas. Nodarbības ar spēka vingrojumu elementiem, mērķtiecīgi trenējot un nostiprinot visas muskuļu grupas, izmantojot īpašu aprīkojumu: hanteles, gumijas. Tikai fiziski labi sagatavotiem cilvēkiem.
ABL
Spēka vingrojumi, kas domāti kāju un vēderpreses muskuļu nostiprināšanai.
Vidējas un augstas intensitātes nodarbības.

BODY TONING
Spēka vingrojumi, kas mērķtiecīgi virzīti dažādu muskuļu grupu (roku, kāju, vēderpreses, muguras) nostiprināšanai. Palīgā tiek ņemtas nūjas un hanteles. Tiek attīstīta ķermeņa lokanība un izturība.Fiziski ļoti labi sagatavotiem cilvēkiem.