Izpletņlēkšana Latvijā

RĒZEKNES AUGSTSKOLA
INŽENIERU FAKULTĀTE

Referāts
Sports
IZPLETŅLĒKŠANA LATVIJĀ

Augstākās profesionālās izglītības
studiju programmas “Inženieris programmētājs”
1.kursa studente
**********
***************

Lektore **********

Rēzekne
2004
Latvijā pastāv daudzi veidi kā izklaidēties tiem, kuros tradicionālie sporta veidi vairs neizraisa pārlieku interesi. Lēkšana ar gumiju, izpletņlēkšana un citi tā saucamie “ekstrēmie” sporta veidi mūsdienās nav nekas neparasts. Lai noskaidrotu, cik lielā mērā Latvijas iedzīvotājiem ir pieejama izpletņlēkšana, autore izpētīja iestādes Latvijā, kas to piedāvā, kā arī šo uzņēmumu cenrāžus.
Ne katrs var saņemties uzkāpt uz savas mājas jumta, kur nu vēl pacelties ar lidaparātu 4000 metru augstumā un pēc instruktora pavēles izlēkt no lidaparāta. Sajūtas ir neatkārtojamas – apkārt viss ir tik kluss, apakšā kaut kas rosās, tu redzi, kā brauc mašīnas, gandrīz saskati cilvēkus, bet nedzirdi itin neko! Apkārt debesis – skaisti, balti mākoņi, spoža saule un tu, kā pindzele karājies starp debesīm un zemi.
“Lēcieni ar izpletni. Ja ne tagad, tad kad vairs. Cēsis no putna lidojuma augstuma. Cena pirmajam lēcienam 15 lati. Darbojas atlaides” Šāds ir reklāmas sauklis Vidzemes aeroklubam. Cena visnotaļ pieejama – 15 Ls par pirmo lēcienu. Cilvēku vērtējumi – pārsvarā pozitīvi (piemēram, “Lēkšana ar izpletņiem tur ir visnotaļ baudāma, pleķis pietiekams, skats no augšas arī jauks…” ).

1.att. Lēkšana ar izpletni, Vidzemes aeroklubs

Dažas firmas, kā, piemēram, Classic Air lidkompānija, nav ievietojušas cenrāžus, toties ir pieejama adrese – Ikšķiles lidlauks, Ikšķile, Ogres rajons, Ogre.
Autorei ļoti iepatikās DropZone.Lv aerokluba veidotā mājas lapa, pievilcīgs un aicinošs dizains (http://skydivelatvia.20m.com/), tiesa gan, tajā ir mazliet pagrūti orientēties. Šis saits satur arī norādes uz daudziem Baltijas aeroklubiem, kas ir ļoti noderīgi cilvēkiem, kuriem nav nekas pretī arī paceļot.
http://www.skydive.lv/rus/razdel9.php – arī šeit jūs varat iegūt noderīgu un vērtīgu informāciju par izpletņlēkšanas iespējām Latvijā un ārpus tās. Šis ir izpletņlēcēju klubiņš. Tur ir noderīgi padomi, foto, apraksti un citas visnotaļ noderīgas lietas, kā arī tur notiek pulcēšanās kopīgiem lēcieniem. Šis ir izpletņlēcēju klubs “Ikars” (Jelgava). Biedrības iemaksa – 15 Ls. Tomēr arī tie, kas nav kluba biedru sarakstā, var baudīt lēciena jaukumus. Turpat atrodams arī instruktoru saraksts, kas būs klāt lēciena laikā, kā arī saraksts ar lietām, kuras kategoriski nedrīkst darīt lēciena laikā un pirms tā. Kā piemērs varētu būt: nedrīkst lietot alkoholu, piesārņot teritoriju, smēķēt drīkst tikai atļautajās vietās. Lēciens – 7 Ls, kluba “Ikars” biedriem – 6 Ls.
Kāda sajūta ir, lecot ar izpletni…? “Brīvais kritiens gaisā. Parasti lidmašīna mūs izmet apmēram četru kilometru augstumā. Pirmajās deviņās sekundēs tu uzņemot ātrumu līdz apmēram 200 kilometriem stundā. Krītot zem tevis izveidojas kā saspiesta gaisa spilvens, uz kura var gaisā peldēt, veidot figūras. Apmēram kilometra augstumā šis brīvais lidojums ir jāizbeidz un jāatver izpletnis. Un tad sākas interesanta planēšana, spirāļu griešana. Ar sporta izpletni nemaz stāvus nevar piezemēties. Tas ir jādara ar slaidu loku, ātrumu dzēšot horizontālā virzienā.” (Artūrs Dehniks , 2003. gada čempions Latvijas izpletņu lēkšanā) .
“Asākie piedzīvojumi Liepājas rajonā” – vēsta reklāmas sauklis. Tandēmlēcieni kopā ar instruktoru un mācību lēciens ar desanta izpletni. Jaunajiem lidotājiem piedāvā atsevišķu apmācību programmu. Izpletņlēkšana tiek organizēta Cīravas un Liepājas lidostās. Vēlaties izmēģināt – Liepājas lidosta, Cimdenieki, Liepāja; Cīravas lidlauks, Cīrava, Liepājas rajons.

2.att. Klubs “Ikars”, Jelgava

3. att. Skats no iekšpuses pirms lēciena

4.att. Pareiza stāja pirms piezemēšanās