klonēšana

Klonēšana –ieguvums vai posts?

Līdz ar tehnisko progresu un sasniegumiem gēnu inženierijā sabiedrībai radās pārdomu viela par ko aktīvi padiskutēt. Klonēšana ir viens no aktuālākajiem un nevienprātīgākajiem, strīdu objektiem zinātnē un cilvēku sabiedrībā.
Tēze: Klonēšana ir identisku pēcnācēju iegūšana, izmantojot veģetatīvo vairošanos vai vienas atsevišķas šūnas vai organisma identiskas kopijas ģenētiska izgatavošana.
Klonētie orgāni būs glābiņš cilvēkiem, kas nokļuva avārijās un citās katastrofās, cilvēkiem, kam ir sirds, nieru, aknu slimības. Ar klonēšanu iespējams spēs saglabāt izmirstošas sugas. Cilvēku klonēšana ir neētiska.
Klonētie orgāni būs glābiņš cilvēkiem, kas nokļuva avārijās un citās katastrofās, cilvēkiem, kam ir sirds, nieru, aknu slimības. Ārsti uzskata, ka slimību ārstēšanā jāizmanto cilmes šūnas, ko iegūs no embrijiem. Embrionālās cilmes šūnas spēj attīstīties par jebkurām organisma šūnām vai audiem. Izmantojot embrionālo metodi, embriji vēlāk tiek iznīcināti. Cilmes šūnas ir ģenētiskas kopijas donoršūnām. Tā kā šajās šūnās ir indivīda ģenētiskais materiāls, pēc pavairošanas tās varēs transplantēt, nebaidoties, ka organisms var atgrūsts. Tādā veidā varētu mēģenēs izaudzēt cilvēkam nepieciešamos orgānus. Mūsdienās pēc implantēšanas pelēm cilmešūnas, sāka audzēt muskuļaudus, kaulaudus un citus audus. Ja attīstīs šo metodi līdz pilnībai, glābs daudzu cilvēku dzīvības. Varēs ārstēt tādas neārstējamas slimību kā vēža, AIDS, diabēta un parkinsona slimībām sirgstošus slimniekus.
Ar klonēšanu spēs saglabāt izmirstošas dzīvnieku sugas. Jau līdz šim laikam ir klonētas aitas, peles, kazas, cūkas, suņus, pērtiķi, zirgi un kazas. Jau 1977. gadā tika klonētas vairāk nekā 50 vardes, 1997. gadā tika klonēts pirmais zīdītājs – aita Dollija. Ir iespējams divas klonēšanas tehnoloģijas. – veģetatīvā vairošanās vai vienas atsevišķas šūnas vai organisma identiskas kopijas ģenētiska izgatavošana. Izmantojot kādu no divām klonēšanas tehnoloģijām var klonēt izmirstošos dzīvniekus. Bet zinātnieki ir atklājuši, ka klonētie kloni ātrāk noveco. Klonējot izmirstošos dzīvniekus to mūžs būs īsāks gandrīz uz pusi, kas ietekmēs to populācijas attīstību.
Cilvēku klonēšana ir neētiska. Vairākumā Rietumu valstu mēģinājumi klonēt cilvēku ir aizliegti ar likumu. Cilvēka klonēšana ir oficiāli aizliegta ASV, Eiropas Padome 1997. gadā pieņēma īpašu papildprotokolu Konvencijai par cilvēktiesībām un biomedicīnu, uzsverot, ka «cilvēka industrializācija, ar iepriekšēju nodomu radot ģenētiski identiskus cilvēkus, ir pretrunā ar cilvēka cieņu» pētījumi rāda — klonētie organismi, kuriem ir izdevies piedzimt, biežāk slimo un ir mazāk dzīvotspējīgi. Cilvēku klonēšana ir ļoti bīstama, jo pastāv iespēja, ka cilvēkam varētu rasties izkropļoti iekšējie orgāni. Pēc manām domām klonēšana ir neētiska, jo radītu tieši tādu pašu cilvēku kāds jau pastāv šinī pasaulē. Cilvēku klonēšana ir tikai sākuma stadijā, tāpēc tik drīz nebūs sagaidāms pirmais cilvēka klons, un daudzās valstīs ir kategoriski aizliegta cilvēku klonēšana.
Klonēšana ir pašā attīstības sākumposmā. Vēl daudz zinātniekiem ir jāstrādā un jāpēta, lai kloni būtu dzīvotspējīgāki. Drīz ar klonēšanas palīdzību glābs daudzu cilvēku dzīvības. Ar klonēšana palīdzību varēs atjaunot izmirstošās dzīvnieku sugas. Cilvēku klonēšana ir aizliegta ar likumu daudzās pasaules valstīs. Klonēšana ir pilnīgi identisku indivīdu radīšana.