Kontracepcijas līdzekļi

Kontracepcijas metodes izvēle.

Brocēnu vidusskolas
10b skolnieces
Zanes Rulles

Saldus 2008
Sievietes bioloģiskā sūtība ir būt mātei, veselīgas jaunās paaudzes radītājai un audzinātājai. Kontracepcijai ir nozīmīga vieta sievietes dzīvē, jo tādā veidā viņa var regulēt dzimstību. Dzīvojot dzimumdzīvi, mums jāzin, kā izsargāties no grūtniecības, ja to nevēlamies. Kontracepcija sniedz mums iespēju būt atbildīgiem par savu seksuālo dzīvi un reproduktīvo veselību, lai mēs būtu veseli tad, kad gribam veidot ģimeni un radīt bērnus.
Pētījumi rāda, ka dzimumdzīvi uzsāk arvien jaunāki cilvēki. Ja 1974.g. dzimumdzīvi Maskavas iedzīvotāji uzsāka aptuveni 18,5 gados, tad 1996. gadā 16,8 gados. Notiek iedzīvotāju uzvedības pārmaiņas. Latvijā pēc statistikas datiem turpina pieaugt pārtraukto pirmo grūtniecību skaits vecuma grupā no 20 līdz 25 gadiem. Tas varētu liecināt par vērtību maiņu sabiedrībā. Pašreizējā ekonomiskā situācija Latvijā piedāvā plašu darba tirgu, kur prasības ir augstas: ir nepieciešama augstākā izglītība, iepriekšējā darba pieredze, lai to gūtu paliek maz laika personīgajai dzīvei. Sievietes ir izvēles priekšā vai bērns, vai karjera. Kā alternatīva abortam kļūst kontracepcija. Būtu nepieciešams radīt tādu situaciju, ka sievietei būtu pieejams jebkurš kontracepcijas veids, tad izvērtējot katru tā izvēlētos sev piemērotāko kontracepcijas metodi. Ļoti svarīgi būtu lauzt sabiedrībā esošo steriotipu par to, ka ģimenes plānošana ir jāatstāj sievietes ziņā. Ir veiktas aptaujas, kur vairums precētu vīriešu atzina, ka par kontracepciju neuztraucas, jo tas esot sievas ziņā. Bet starp neprecētajiem vīriešiem daži izmantoja prezervatīvu, pamatojot, ka tas esot aizsarglīdzeklis pret STS un HIV, pārējie uzticējās partnerei, daži pat nezināja kādu kontracepcijas metodi izmanto partnere. Parodoksāli ir tas, ka par abortiem vīriešī spriež daudz vairāk un pārsvarā ir pret tiem. Būtu jāizglīto vīriešī kontracepcijas jautājumos, tadā veidā netieši ietekmējot sievietes viedokli un mazinot abortu skaitu.
Kontracepcijas metodes izvēle ir atkarīga no sievietes informētības par to. Jo izglītotāka sieviete, jo vairāk viņa zin par kontracepcijas metodēm, par to daudzveidību, veselības risku, prot atšķirt mītus, no īstenības.Protams arī ginekologam ir liela loma sievietes kontracepcijas metožu izvēlē. Lai izvēlētos piemērotāko kontracepcijas metodi, jaņem vērā sievietes veselības stāvoklis, ieradumi, dzīves stils, kā arī uzskati. Šajā gadījumā viss piemērotākais veids būtu prezervatīvs, jo viņš pasargā, gan no nevēlamas grūtniecības, gan no STS un HIV. Ārstam būtu jānoskaidro apstākļi, tad jāsniedz informācija, un izvēle jāizdara sievietei.

Kādi pasākumi būtu nepieciešami?
Pasākumu kopums ir komplicēts, tam būtu jāattiecas ne tikai uz sievieti, bet arī uz vīriešiem, uz sabiedrību kopumā. Reāli varētu izglītot sabiedrību, bet tas ir laikietilpīgs process, kur galvenā problēma būtu noskaidrot, kā šī informācija ir nonākusi līdz sabiedrībai un vai tā ir uztverta. Līdz ar dzimumattiecību maiņu, varētu sākt ar izglītošanas pasākumiem pamatskolas klasēs veselības macības stundas laikā,
jauno māmiņu izglītošana, pēc dzemdību periodā, pēc aborta konsultācija, kur ginekologs pastāstītu par kontracepcijas metožu veidiem. Papild izglītība ģimenes ārstiem, ginekologiem. Informācijas nodošana masu informācijas līdzekļiem (raksti avīzēs, žurnālos, ne tikai sieviešu). Prezervatīvu popularizēšanai ir divkarša iedarbība gan uz nevēlamu grūtniecību, gan uz STS un HIV.
Shematiski to varētu attēlot modelī.

Prāta darbības modelis.

Kādēļ izvēlas kontracepciju? Tie ir trīs pamatfaktori, ja salīdzina ar abortu:
psiholoģiskie
sociālie
fizioloģiskie faktori.

Psiholoģiskie:
Sieviete neuzņemas atbildību par bērnu, izvairās no nevēlamas kontracepcijas. Bailes no apkērtējo cilvēku viedokļa, nosodījuma. Atbalsta trūkums no partnera, gan no ģimenes, gan no valdības (mazi bērnu pabalsti), gan no darba vietas ( var to zaudēt). Kontracepcija sniedz drošības sajūtu, jūtas pasargāta gan no nevēlamas grūtniecības, gan no STS (seksuāli transmisīvās slimības) un HIV (cilvēka imūndeficīta vīruss). Lētāk lietot kontracepciju, salīdzinot ar samaksu par abortu gan materiālā, gan morālā ziņā. Trauksme, nemiers, uztraukums, nervozitāte šīs jūtas pavada sievieti neizsargājoties no grūtniecības.

Sociālie:
Materiālā atbalsta trūkums. Karjeras izaugsmes iespēju ierobežošana. Sabiedrības iespaidā (reklāmas, draudzeņu). Reliģijas apsvērumu dēļ. Likumdošana ( ja aizliegti aborti). Ģimenes plānošana ( otrā vai trešā berna nevēlēšanās).

Fizioloģiskie:
Iedzimtas slimības, patoloģijas. Sievietes vecums.

Kā izvēlēties sev vispiemērotāko kontracepciju?
Dažādos dzīves posmos droši vien izmantosim dažādas metodes. Piemēram, visbiežāk kontracepcija, kuru sieviete lieto, kamēr nav precējusies, atšķiras no tās, kuru lieto vēlāk savā dzīvē, piemēram, pēc bērna piedzimšanas.
Šodien Latvijā ir pieejams plašs mūsdienīgas kontracepcijas klāsts, taču ne jau visas metodes ir piemērotas katrai sievietei. Sievietei pašai kopā ar savu ārstu ir jāizvēlas sev vispiemērotākā metode.

Izvēloties metodi, sievietei sev jāpajautā:
Vai metodes lietošanas procedūra man ir pieņemama?
Vai manis izvēlētā metode ir pieņemama arī manam partnerim un viņš to atbalstīs (piemēram, prezervatīvu lietošanu)?
Vai man ir pieņemama šīs metodes cena?
Vai metodes drošība mani apmierina?
Vai mani netraucēs dažām metodēm piemītošie blakus efekti?
Vai man vajag izsargāties arī no inficēšanās ar seksuāli transmisīvām slimībām?
Jāatceras, ka katra kontracepcijas metode ir droša tikai tad, ja tā tiek pareizi un rūpīgi pielietota. Tādēļ jāpārliecinās, vai ir sapratams, kā lietot izvēlēto metodi.

Kādi ir biežākie neplānotās grūtniecības cēloņi?
Nepareizi lietota kontracepcija. Lai tas nenotiktu, izvēloties kontracepcijas metodi, rūpīgi jāiepazīstas ar lietošanas instrukciju un tā precīzi jāievero. Īpaši tas attiecas uz spermicīdu lietošanu.
Kontracepcijas nelietošana, cerot, ka “ šoreiz jau nekas nenotiks”. Diezgan bieži šādas cerības radušās alkohola vai narkotisku vielu iespaidā. Dažādu iemeslu dēļ var būt neērti runat ar partneri par kontracepciju. Viņš cer, ka viņa “ kaut ko lieto”, savukart viņa cer, ka gan jau viņš “ zinās, ko darīt”.
Nezināšana par kontracepcijas metodem. Informācija par kontracepcijas metodem tagad ir plaši pieejama, tomēr daudzi par tām nekā nezina vai pat negrib zināt.
Kāda kļūme, piemēram, prezervatīva plīšana. Šādā gadījumā ir jālieto avārijas kontracepcija, ne vēlāk kā 72 stundas pēc dzimumakta.

Biežāk izmantotās kontracepcijas metodes.
HORMONĀLĀ KONTRACEPCIJA
Mūsdienu hormonālā kontracepcija satur viszemāko iespējamo hormonu līmeni. Pirmos 2-3 mēnešus daļa sieviešu var just minimālus blakusefektus, kas vēlāk izzūd. Hormonālā kontracepcija nav kaitīga sievietes veselībai. To lietojot, nerodas nekādas izmaiņas sievietes ārējā izskatā. Dažos gadījumos tai ir pat vēlama iedarbība uz organismu. Šobrīd hormonālā kontracepcija ir pasaulē populārākā metode, jo tā ir visefektīvākā metode. Sieviete katru dienu iedzer vienu tableti vienā un tajā pašā laikā, ievērojot attiecīgo tablešu lietošanas pamācību. Pareizi lietojot, efektivitāte ir 99.6 – 99.8 %
Dažām sievietēm var būt kādi no blakus efektiem: galvassāpes, slikta dūša, smērējoši izdalījumi no dzimumceļiem, smagums vai sāpes krūšu dziedzeros. Ja tie nepazūd 2-3 mēnešu laikā, vajadzētu atkal konsultēties ar ārstu. Priekšrocības: augsta efektivitāte, viegli lietojamas, nav jāpiedomā pie lietošanas dzimumakta laikā, noregulējas menstruālais cikls, samazinās menstruāciju intensitāte un sāpes, mazina risku saslimt ar dzemdes un olnīcu vēzi, mazina ārpusdzemdes grūtniecības risku.
INTRAUTERĪNĀ SPIRĀLE.
Mūsdienīgas spirāles satur varu vai hormonus, kas niecīgās devās pakāpeniski izdalās no spirāles, mazinot spermatozoīdu aktivitāti un traucējot olšūnas apaugļošanu. Ja apaugļošanās tomēr notikusi, spirāle, atrasdamās dzemdes dobumā, mehāniski neļauj apaugļotajai olšūnai ieligzdoties un sākt savu attīstību.
Spirāle tiek ievadīta sievietes dzemdes dobumā. To vēlams nomainīt ik pēc 4-5 gadiem. Spirāli drīkst ievadīt un izņemt tikai apmācīti mediķi atbilstošos apstākļos. Metodes drošība ir 96-98%. Var izsaukt neregulāras asiņošanas vai lielāku asiņošanu mēnešreizēs, lielāks risks ārpusdzemdes grūtniecībai, spirāle var izkrist, sievietei nemanot. Priekšrocības: netraucē un dzimumakta laikā nav jūtama, lietošana nav saistīta ar dzimumaktu. augsta metodes efektivitāte, ilgstoša darbība.
Neiesaka lietot nedzemdējušām sievietēm; nedrīkst lietot sievietes ar mazā iegurņa orgānu iekaisumu slimībām. Sievietēm, kuras lieto spirāli ir ļoti svarīgi izsargāties no STS (piemēram, gadījumā, ja mainās dzimumpartneri, lietot prezervatīvu), jo jebkura infekcija var vieglāk nokļūt iekšējos dzimumorgānos.
PREZERVATĪVI
Plāna gumijas membrāna, kurā uzkrājās sperma pēc ejakulācijas, tādejādi pasargājot no spermatozoīdu nokļūšanas makstī, kā arī pret seksuāli transmisīvām slimībām.
Pirms katra dzimumakta, prezervatīvu uzvelk uz piebrieduša dzimumlocekļa.
Pareizi lietojot prezervatīvi ir 98% efektīvi.
Vienīgā metode, kas pasargā abus partnerus no seksuāli transmisīvām slimībām (STS)
Viegli iegādāties, nav blakus efektu (sievietēm ļoti reti ir alerģiska reakcija no gumijas). Jāpārtrauc mīlēšanās, lai to uzvilktu.
Prezervatīvs ir ļoti piemērots jauniem cilvēkiem vai cilvēkiem ar neregulāru dzimumdzīvi, jo vienlaikus pasargā gan no nevēlamas grūtniecības, gan inficēšanās ar STS; lai prezervatīvs darbotos efektīvi, tas jālieto pareizi; katra dzimumakta laikā jālieto jauns prezervatīvs; prezervatīvus var iegādāties aptiekās, veikalos un kioskos bez ārsta receptes; ir prezervatīvi, kas ir pārklāti ar spermicīdu (Nonoxynol-9) – vielu, kas iznīcina spermatozoīdus, kā arī daļu baktērijas, kas izraisa seksuāli transmisīvās slimības. Tādējādi šādi prezervatīvi paaugstina drošību gan pret grūtniecības iestāšanos, gan inficēšanos ar STS.
KALENDĀRĀS METODES
Kalendārās jeb periodiskās atturēšanās metodes pielieto sievietes, kas dažādu (medicīnisku, reliģisku u.c.) apsvērumu dēļ nevar vai nevēlas lietot citus kontracepcijas līdzekļus. Lai lietotu kādu no kalendārām metodēm, sievietei jāaprēķina ovulācijas iestāšanās laiks. Ir dažādi veidi kā to noteikt, piemēram, katru dienu mērot temperatūru, vai vērojot dzemdes kakla gļotu veida un daudzuma izmaiņas, vai arī, pamatojoties uz iepriekšējiem cikliem, vienkārši aprēķinot ovulācijas laiku. Šajā laikā ir jāatturas no dzimumakta vispār vai jālieto kāda cita kontracepcijas metode. Sīkāku informāciju par šīm metodēm būtu jāiegūst no ārsta.
Pareizi pielietojot metodes drošība ir no 40 līdz 97%; tā atkarīga gan no pielietotās metodes un pielietojuma rūpības, gan ārējās vides ietekmes. Šo metožu priekšrocība ir tā, ka tās neko nemaksā, abi cilvēki pārī ir atbildīgi par kontracepcijas efektu
nav nekādu blakusefektu. Salīdzinoši zema efektivitāte – lai iegūtu aptuvenu priekšstatu par ovulāciju, cikls jāpēta gadu, ovulācija ir atkarīga no dažādiem ārējās vides un organisma faktoriem (piemēram, stresa vai saslimšanas), tādēļ nevar vienmēr precīzi noteikt ovulācijas dienu, jādisciplinē sevi un arī savu partneri, jo novērojumi jāveic katru dienu ļoti rūpīgi, kā arī jāatturas no dzimumakta auglīgajās dienās
ĶIRURĢISKĀ KONTRACEPCIJA
Ķirurģiskā kontracepcija jeb sterilizācija ir piemērota cilvēkam vai pārim, kuram jau ir izveidota ģimene, un abi ir pārliecināti, ka nevēlēsies vairs bērnus. Kaut gan atsevišķos gadījumos ir iespējams ķirurģiski atjaunot reproduktīvās spējas, tā ir jāuzskata par pastāvīgu reprodukcijas pārtraukšanu.
Pareizi veicot operāciju, metodes drošība ir 100%. Pārim nav vairs jāuztraucās par nevēlamo grūtniecības iestāšanos un nav jālieto cita kontracepcija.
Sterilizācija ir jāveic tikai vienam cilvēkam no pāra.
Sterilizācijas operācijas piemērotība ir rūpīgi jāpārrunā ar kvalificētu ārstu un jāuzzin viss par iespējamām komplikācijām.
AVĀRIJAS KONTRACEPCIJA
Hormonālās tabletes, kuras iedzer 72 stundu laikā pēc dzimumakta, ja nav pielietoti izsargāšanās līdzekļi, vai arī, ja noticis negadījums (piemēram, plīsis prezervatīvs). Šīs tabletes novērš iespējamo grūtniecības iestāšanos, izsaucot asiņošanu.
Tabletes nav regulāri lietojama kontracepcija, jo ir pārāk liels hormonu ,,trieciens” organismam, kā rezultātā organismam ir grūti atjaunot menstruālā cikla regularitāti.
Sievietēm, kuras ir izvēlējušās prezervatīvu lietošanu kā pastāvīgu kontracepcijas metodi, ārsts noteikti ieteiks mājās glabāt šīs tabletes neparedzētam gadījumam.
PĀRTRAUKTAIS DZIMUMAKTS
dzimumlocekļa izņemšana no maksts pirms ejakulācijas, lai tā notiktu ārpusē.
Efektivitāte: apmēram 70%
Šī zemā efektivitāte ir tāpēc, ka daudziem vīriešiem, kad viņi ir seksuāli uzbudināti, sperma nelielā daudzumā izdalās jau pirms orgasma; ar to var pietikt, lai apaugļotu olšūnu. Šī ,,metode” rada sasprindzinājumu un stresu dzimumakta laikā; ilgstoša tās pielietošana var radīt nervu sistēmas traucējumus.
Abiem partneriem klātos labāk, ja tiktu pielietota kāda ērtāka un efektīvāka kontracepcijas metode.

Apskatot statistikas datus iegūstam, ka prezervatīvs ir populārākais kontracepcijas veids līdz 2000.gadam. Jo pēc jaunā likuma ieviešanas, kad hormonālās kontracepcijas tabletes var nopirkt tikai pēc receptes. Mainījās statistikas dati un pašlaik populārākais kontracepcijas veids ir hormonālās tabletes.

Kontracepcijas metožu lietošana.
Nr. Metode Aptaujas dati 1999.g. (%) ANO aptaujas dati 1997.g. (%)
1. Prezervatīvi 29.7 24.9
2. Dzemdes spirāle 23.1 20.3
3. Hormonālās kontracepcijas tabletes 21.6 14.7
4. Kontracepciju neizmanto 13.8 27.2
5. Kalendārā metode 12.8 10.4
6. Pārtrauktais dzimumakts 9.4 11.4
7. Spermicīdi 5.2 0
8. Citas metodes 4.6 0
9. Irigācija 1.9 3.4
10. Hormonālās injekcijas 1.2 0

Secinājumi
Dzimstības regulēšanai ir svarīga loma ne tika mūstdienās, bet arī senajā pagatnē. Pie kādām metodēm tikai sievietes nebija spiestas griesties, lai pārtrauktu nevēlamu grūtniecību, nežēlojot pat savu dzīvību. Pašlaik Latvijā arī notiek daudz dažādu diskusiju par abortiem. Vai mūsu sabiedrība ir gatava aizliegt abortus? Vienīgā izeja no situācijas ir mazināt abortu skaitu ar kontracepcijas palīdzību. Sievietei dzīvē ir jāpieņem daudz un dažādi lēmumi, gribētos, lai ar laiku sievietes izvēlētos kontracepcijas metožu lietošanu iepretīm abortam. Tādā veidā radot veselīgu sabiedrību. Sievietei būs daudz mazāk jānervozē, viņa jutīsies neatkarīgāka, laimīgāka. Jo daudzas kontracepcijas metodes pasargā ne tikai no nevēlamas grūtniecības, bet arī no slimībām. Pēc statistikas datiem mēs redzam, ka HIV slimība strauji izplatās, vienīgais glābiņš ir prezervatīvs, dzimumattiecības ar vienu partneri.
Es, kā nākošais sabiedrības veselības speciālists varu veikt dažādus pasākumus, veidot projektus, kas popularizētu kontracepciju. Līdz ar to veicot profilaktisku darbu abortu skaita un daļēji STS un HIV saslimstības mazināšanā.