SATURS
IEVADS…………………………………………………………………………………………………………………………2
1. Kretīnisma kā slimības raksturojums………………………………………………………………………………3
1.1. Kretīnisma saistība ar citām slimībām……………………………………………………………….5
1.2. Kretīnisma ārējās izpausmes…………………………………………………………………………….6
2. Kretīna uzvedība………………………………………………………………………………………………………….7
3. Sabiedrības attieksme pret kretīniem………………………………………………………………………………8
NOBEIGUMS…………………………………………………………………………………………………………………9
BIBLIOGRĀFIJA…………………………………………………………………………………………………………..10IEVADS
Mūsdienu sabiedrība savā vairākumā ir neiecietīga pret psihiski slimiem cilvēkiem. Par to liecina gan izteikta sabiedrības norobežošanās no šādiem cilvēkiem, gan arī šādu cilvēku tiesību ierobežošana (darbā iekārtošanās, dzīvokļa jautājums u.c.). Bez pamata un dusmu lēkmēs cilvēki apsaukā viens otru par kretīniem, idiotiem, debiliem, pat īsti nezinot šo vārdu nozīmes. Tā ir liela sabiedrības problēma. Un te nelīdz nekādas hartas par cilvēku pamattiesībām un brīvībām, kur teikts, ka visi cilvēki ir vienādi, jo cilvēkiem ir izveidojušies noturīgi stereotipi. Līdz ar to izvēlētā tēma ir aktuāla, jo pievēršas kretīnismam, tātad arī – kretīnu, izpētei no zinātniskā un medicīniskā redzes viedokļa.
Pētījuma objekts: kretīnu slimības process. Pētījuma priekšmets: kretīnisms un kretīni.
Šī darba mērķis ir izpētīt kretīnisma fiziskās izpausmes un atklāt to ietekmi uz kretīnu uzvedību.
Darba hipotēze: sabiedrībā nostiprinājušies viedokļi par kretīnismu ir nepamatoti.
Darba mērķa sasniegšanai darba autors izvirzīja sekojošus uzdevumus:
1. definēt kretīnismu;
2. raksturot kretīnismu kā slimību;
3. aprakstīt kretīnu uzvedību;
4. noteikt sabiedrības attieksmi pret kretīniem.
Darbā tika izmantotas sekojošas pētīšanas metodes:
informācijas vākšanas un sistematizēšanas metode;
analīze.
Darba struktūra. Darbs ir izklāstīts uz desmit lapām, satur trīs nodaļas un divas apakšnodaļas. Darbā iekļauta viena shēma, viena tabula un viens attēls.1. Kretīnisma kā slimības raksturojums
Pašā sākumā darba autors pievērsās jēdziena „kretīnisms” precīzai noskaidrošanai. Tas nāk no franču valodas vārda cretinisme. Bieži kā sinonīmi tiek izmantoti arī tādi vārdu savienojumi kā iedzimtā atoreoze un iedzimtā hipotireoze.
Kretīnisms ir vairogdziedzera iedzimtās nepietiekamības sindroms, ko raksturo strauja fiziskā un psihiskā atpalicība .
Saskaņā ar Lielo padomju enciklopēdiju augstāk minētais vārds cretinisme apzīmē plānprātību, idiotismu un kretīnismu. Attiecīgi kretīns (franču cretin) ir idiots, plānprātīgais. Arī šajā enciklopēdijā tika minēts, ka kretīnismu pavada fiziskā un garīgā atpalicība un vairogdziedzera funkcijas traucējumi .
Arī pārējie avoti, kurus autors izmantoja šajā darbā, liek uzsvaru uz to, ka kretīnisms cieši saistās ar vairogdziedzera funkcijas traucējumiem. Tāpēc, pēc autora domām, citas definīcijas atspoguļot vairs nav nepieciešams, tai skaitā, lai izvairītos no liekvārdības.
Izķir divus kretīnisma klīniskos tipus: neiroloģisko un miksedematozo. Visbiežāk sastopams ir pirmais, proti, neiroloģiskais kretīnisma tips un tur, kur vērojams ass joda deficīts. Miksedematozais tips raksturīgs tikai noteiktiem reģioniem .
No reģiona endēmiskuma vērtēšanas redzes viedokļa, kretīnisma izplatība ir mazjutīgs indikators, jo vieglo formu diagnostiku veic tikai kvalificēti speciālisti, bet viegli diagnosticējamās, smagās formas neatspoguļo kretīnisma izplatību kopumā. Ne vienmēr kretīnisma izplatība atspoguļo joda degicīta tekošo stāvokli, bet norāda uz tā iedarbības ilgumu populācijā .
No augstāk minētā var izdarīt secinājumu, ka viens no galvenajiem slimības rādītājiem jeb, pareizāk sakot, cēloņiem – ir joda trūkums cilvēku organismā. Jāatzīmē, ka spēcīgs joda trūkums novērojams ne visā pasaulē, bet gan atsevišķos reģionos. Visbiežāk par šādiem reģioniem kļūst kalnainās teritorijas: Alpi un Pireneji Eiropā, Himalaji Āzijā, Kordiljeri Dienvidamerikā, kā arī Kaukāzā, Urālu kalnos, Baltkrievijā .
Šobrīd joda deficīta slimības ir globāla problēma. Saskaņā ar statistiku pasaulē 2 miljardi cilvēku ir pakļauti joda deficītu izraisošo slimību attīstības riskam, 740 miljoni pasaules iedzīvotāju slimo ar endēmisko kāksli, 43 miljoni cieš no garīgās atpalicības joda deficīta rezultātā .
Visbiežāk kretīnisms novērojams tieši bērniem. Zemāk, shēmā Nr. 1, atspoguļosim nervu sistēmas pataloģiju joda deficīta apstākļos.
Shēma Nr. 1 Nervu sistēmas pataloģija joda deficīta apstākļos1.1. Kretīnisma saistība ar citām slimībām
Iepriekšējā punktā tika noskaidrots, ka par būtiskāko kretīnisma slimības izcelšanās cēloni var uzskatīt joda nepietiekamību. Tomēr kretīnisms nav vienīgā slimība, kura var rasties joda nepietiekamības rezultātā. Tāpat nebūtu pareizi teikt, ka kretīnismam nav saistības ar citām slimībām. Gluži otrādi. Piemēram, asa hipotireozes forma var novest līdz kretīnismam, ko speciālisti vērtē kā akūtu hipotireozi.
Kas tad ir hipotireoze? Hipotireoze ir klīniskais sindroms, ko izsauc vairogdziedzera hormonu trūkums organismā vai to bioloģiskā efekta pazemināšanās audu līmenī . Pastāv vairāki hipotireozes veidi: primārā, sekundārā, audu hipotireoze. Primārā hipotireoze praksē sastopama visbiežāk. Tā var attīstīties arī pēc operācijām uz vairogdziedzera. Sekundāro hipotireozi dēvē arī par centrālo un tā saistās ar hipotalāma – hipofīzes sistēmas bojājumiem. Būtiski ir arī atcerēties to, ka šī slimība, tāpat kā kretīnisms, var būt iedzimta . Viens no šo slimību izraisošajiem cēloņiem arī ir joda deficīts.
Kākslis jeb palielināts vairogdziedzeris ir slimība, kas arī saistās ar joda trūkumu organismā. Pazeminoties joda saturam vairogdziedzera šūnās, pazeminās joda lipīdu saturs tajās, kā rezultātā, vienkāršiem vārdiem sakot, vairogdziedzeris zaudē spēju radīt bloķējošu ietekmi, tas ir, pretoties organismam kaitīgām vielām .
Zemāk, tabulā Nr. 1, attēlosim joda deficīta formas reprezentatīvajā grupā. Par reprezentatīvo grupu ir pieņemts uzskatīt mazāka skolas vecuma bērnus (7 – 12 gadi).
Tabula Nr. 1 Joda deficīta formas reprezentatīvajā grupā
Joda deficīta izteiktība Joda koncentrāciju mediāna reprezentatīvās grupas urīnā (mkg/l)
Joda deficīta nav > 100
Viegls joda deficīts 50 – 99
Mērens joda deficīts 20 – 29
Smags joda deficīts < 20
Pēc statistikas datiem, ik gadu mātēm ar joda deficītu tiek reģistrēti vairāk par 30 tūkstošiem nedzīvdzimušo. Ja runājam par Krieviju, tad tur risks saslimt ar joda deficīta slimībām ir 98 milj. cilvēku, tai skaitā kākslis ir 2% bērnu līdz viena gada vecumam, 20 – 30% bērnu 7 – 10 gadu vecumā, 30 – 50% pusaudžu un tikpat daudz (30 – 50%) grūtnieču .1.2. Kretīnisma ārējās izpausmes
Vidējais kretīnu augums vīriešiem ir 146,7 cm un sievietēm 140 cm. Tiem, kas cieš no kretīnisma ir īsas ekstremitātes, līkas kājas, platas delnas ar īsiem pirkstiem. Galvaskauss ir apaļš ar zemu pieri, uztūcis. Deguns izskatās seglu veidā, dziļi acu dobumi, lielas ausis. Mēle ir tik plata, ka pilnībā neielien mutē. Zobi – īsi un reti. Kretīnu āda ir bāla un sausa, pavisam maz apmatojuma. Bieži kretīniem ir nabas vai cirkšņu trūce. Viņiem nav arī attīstīti dzimumorgāni. Pirmajā attēlā ir atspoguļots kretīna izskats .
1. attēls Kretīna ārējais izskats
Darba autors vēlējās parādīt darbā šo attēlu, lai uzskatāmi nodemonstrētu kretīnu ārējās pazīmes. Kā redzams no attēla, tās sakrīt ar visām augstām minētajām. Īpaši tas attiecas uz izteikti platu mēli un ļoti mazu augumu.2. Kretīna uzvedība
Kretīniem ir būtiski vielmaiņas traucējumi. Viņiem ir arī pazemināta ķermeņa temperatūra. Patstāvīgs un izteikts traucējums ir dzirdes pazemināšanās, kas nereti noved līdz kurlmēmumam. Līdz ar to kretīni nevar normāli reaģēt un komunicēt ar pārējiem cilvēkiem.
Kretīniem ir aizkavēta fiziskā un psihiskā attīstība. Psihiskā atpalicība (no vieglas debilitātes līdz smagai idiotijai) ir jo izteiktāka, jo agrāk radusies hipotireoze un jo ilgāk turpinājās tās ietekme uz slimnieka attīstību, it īpaši bez specifiskās terapijas. Kretīni runā dobjā, zemā balsī .
Tiem, kas slimo ar kretīnismu, jau 2 – 3 mēnešu vecumā atklājas neparasts gausums, viņi nereaģē uz gaismu un skaņu. Ar laiku psihiskā atpalicība kļūst jo acīmredzamāka. Kretīniem nav normāliem bērniem raksturīgā dzīvīguma, motorikas kustīguma un afekta, uzmanības asuma. Novērojami arī runas traucējumi. Smagākajos gadījumos bērni spēj tikai izdvest nesakarīgas skaņas.
Visi intelektuālie procesi, īpaši tiek, kas saistās ar jaunā apgūšanu, kretīniem ir palēnināti. Pavājināta ir arī iegaumēšanas spēja. Zināšanu loks viņiem ir ļoti ierobežots, un smagos gadījumos tie ir tikai neskaidri priekšstati par pašām elementārākajām vajadzībām. Daudziem slimniekiem tomēr ir pieejamas vienkāršas iemaņas, tomēr darbā viņi ir lēni, bieži pārtrauc to. Tāpēc viņiem nepieciešams stimulējums .
Visos gadījumos kretīnu redzesloks un intereses ir ļoti ierobežotas un primitīvas. Šāds ierobežojums izpaužas arī emocionālajā sfērā: kretīni parasti ir apātiski un vienaldzīgi.
Tiem, kas slimo ar kretīnismu, novērojama arī izteikti pazemināta dzimumtieksme vai pilnīgs tās trūkums, miegainība un paaugstināta vajadzība pēc siltuma.
Psihiatrs Korsakovs min, ka parasti kretīni ir nikni cilvēki. Viņš raksta, ka Šveicē pastāv dažas kretīnu skolas, kur, pateicoties ārkārtējam pacietīgumam un metodiskai audzināšanas gaitai, dažreiz izdodas disciplinēt kretīnus tiktāl, lai viņi vismaz būtu sabiedrībai nekaitīgi, bet „daži iemācās pat kādu noderīgu lietu, piemēram, kopt vīnogulājus vai apgūst zemkopību” .3. Sabiedrības attieksme pret kretīniem
Salīdzinājumā ar citām medicīniskām specialitātēm psihiatrija vienmēr piesaistīja īpašu uzmanību. Radās mīti par psihisku slimību neārstējamību, par psihiski slimo cilvēku bīstamību, viņu uzvedības neparedzamību. Cilvēki izšķir īpašu indivīdu grupu, kurus sauc par „trakajiem”, „prātā jukušajiem”, „dumjiem”, „plānprātīgajiem”, no kuriem apkārtējiem būtu jāturas pa gabalu. No šādas attieksmes cieš ne tikai paši slimnieki, bet arī viņu radinieki. Tas izpaužas slimnieka ģimenes sociālajā izolācijā, dažādos diskriminācijas veidos, psihiski slima cilvēka tiesību un interešu apspiešanā, neveiklības sajūtā tuviniekiem un radiniekiem apkārtējo priekšā par to, ka viņu ģimenes loceklis cieš no psihiskās slimības, tieksmē noslēpt pašu faktu, ka ģimenē tāds ir.
Kretīnu apspiešana no medicīniskā personāla puses. Vairumā gadījumu ārsti, neskatoties uz savu zvērestu, kuru viņi deva, stājoties amatā, nepilda savas funkcijas. Viņu attieksme pret slimniekiem ir direktīva, formāla, nepartneriska vai vienkārši necienīga. Dažreiz arī neiecietīga. Tas attiecas ne tikai uz slimniekiem – kretīniem, bet arī uz visiem slimniekiem kopumā. 1996.gadā Lielbritānijā veiktie pētījumi atklāja, ka „ārsti psihiski slimus cilvēkus apspiež vairāk nekā to dara sabiedrība” .
Apspiešana no sabiedrības puses. Psihiski slimiem cilvēkiem ir grūtības iegūt dzīvokli. Tikpat lielas grūtības viņus gaida ar apdrošināšanu un darbā iekārtošanos. Kaut arī daudzi uzņēmēji runā par to, ka galvenā ir vēlme strādāt un cienīt savu darbu un uzņēmumu, kurā strādā, reti kāds paņem invalīdu (jo tā mēs varam raksturot arī kretīnus) darbā. Neviens uzņēmējs negrib zaudēt savu peļņu tikai tāpēc, ka pie viņa strādā gauss darbinieks.
Cita sabiedrības daļa – ne uzņēmēji – vienkārši izvairās no jebkādiem kontaktiem ar cilvēkiem, kuri ir citādi, slimi. Tiem, kuru ģimenēs ir slimi cilvēki, izvairās runāt par to, cenšas slēpt to, jo uzskata to par apkaunojumu, pazemojumu.
Pašapspiešana. Daudzi pētījumi rāda, ka psihiski slimiem ir tikpat negatīvs viedoklis par psihisku slimību kā citiem iedzīvotājiem. Nereti viņi apgūst tiesībnespējīga cilvēka lomas stereotipus, kā rezultātā kļūst sociāli norobežoti, atkarīgi no citu palīdzības, iedzīvojas invalīda lomā .
Vārdi, kuri apzīmē dažādas personas ar psihiskiem traucējumiem („debils”, „idiots”, „kretīns”, „psihopāts”), stipri iegāja daudzu tautu leksikā un bieži tiek izmantoti emocionālu sprādzienu brīžos kā aizvainojumi. To arī var uzskatīt par vienu no apspiešanas faktoriem.NOBEIGUMS
Šajā darbā autors izpētīja kretīnismu un tā ietekmi uz kretīnu uzvedību. Kretīnisms tika noraksturots kā slimība, atklājot tā saistību ar citām slimībām, kā arī slimības ārējās izpausmes. Tika aprakstīta arī kretīnu uzvedība un sabiedrības attieksme pret tiem. Līdz ar to, darba autors pamatoti uzskata, ka ir panācis darbā izvirzīto mērķi un veiksmīgi izpildījis visus uzstādītos uzdevumus.
Rezumējot padarīto darbu, autors izvirza sekojošus secinājumus:
o Kretīnisms ir vairogdziedzera iedzimtās nepietiekamības sindroms, ko raksturo strauja fiziskā un psihiskā atpalicība;
o Viens no galvenajiem slimības rādītājiem jeb, pareizāk sakot, cēloņiem – ir joda trūkums cilvēku organismā;
o Kretīniem ir izkropļots ārējais izskats;
o Kretīniem ir aizkavēta fiziskā un psihiskā attīstība;
o Visi intelektuālie procesi, īpaši tiek, kas saistās ar jaunā apgūšanu, kretīniem ir palēnināti. Pavājināta ir arī iegaumēšanas spēja;
o Tiem, kas slimo ar kretīnismu, var iemācīt tikai elementārākos darbus;
o Ir nepieciešama liela pacietība un metodiska audzināšanas gaita, lai iemācītu kretīniem kaut ko darīt;
o Visos gadījumos kretīnu redzesloks un intereses ir ļoti ierobežotas un primitīvas. Šāds ierobežojums izpaužas arī emocionālajā sfērā: kretīni parasti ir apātiski un vienaldzīgi;
o Sabiedrības attieksme pret kretīniem un citiem psihiski slimiem cilvēkiem kopumā ir izteikti negatīva. Cilvēki norobežojas no saskarsmes ar šādiem slimniekiem;
o Vārdi, kuri apzīmē dažādas personas ar psihiskiem traucējumiem („debils”, „idiots”, „kretīns”, „psihopāts”), stipri iegāja daudzu tautu leksikā un bieži tiek izmantoti emocionālu sprādzienu brīžos kā aizvainojumi.BIBLIOGRĀFIJA
1. Vārdnīcu krājums. Jēdziena kretīnisms skaidrojums. Avots: http://dic.academic.ru/dic.nsf/medic2/23054
2. Lielā padomju enciklopēdija. Jēdzienu kretīnisms un kretīns skaidrojums. Avots: http://slovari.yandex.ru/dict/bse/article/00038/91500.htm
3. Joda deficīta slimību diagnostika. Avots: http://www.diabet.ru/Thyroid/panel/Joddeficit/B_Chemi/Joddeficit/Diagnostik.htm
4. Щеплягина Л.А.. Препараты йода в коррекции когнитивного дефицита у младших школьников. Avots: http://www.lvrach.ru/doctore/2006/07/4534193/
5. Бондарь И.А., Климонтов В.В. Гипотиреоз. Avots: http://www.labdiagnostic.ru/docs/hypotyreoz.shtml
6. Йододефицитные заболевания щитовидной железы. Avots: http://www.eurolab.ua/ru/encyclopedia/324/2894/
7. Щеплягина Л.А. и др. Нарушения интеллекта у детей при йоддефиците: возможности коррекции. Avots: http://www.t-pacient.ru/archive/n2-2005/n2-2005_3.html
8. Отдельные формы олигофрений (кретинизм). Avots: http://www.medkurs.ru/psychiatry/aperiodicities_maturity/section2758/17603.html
9. Тиганов А.С. Экзогенные психические расстройства. Психические нарушения при соматических неинфекционных заболеваниях. Avots: http://www.psychiatry.ru/book_show.php?booknumber=32&article_id=76
10. Косаков С.С. Курс психиатрии. Кретинизм. Avots: http://health.sarbc.ru/?section=5&mod=3&id=882
11. Новиков Е. Об отношении общества к психически больным. Avots: http://atheismru.narod.ru/humanism/journal/33/novikov.htm