Kuros laika posmos, jūsuprāt, latvietis ir kaunējies no savas tautības?

Kuros laika posmos, jūsuprāt, latvietis ir kaunējies no savas tautības?

Latvietis ir nācis no Ziemeļiem, medījis ziemeļbriežus , dzīvojis alās un pielūdzis pagāniskos dievus un viņš nekad par to nav sūdzējies. Latvietim ir nācies piedzīvot ļoti daudz, to neapstrīdētu neviens patriotisks latvietis. Cik iekarojumus viņš nav mēģinājis pārciest? Vikingi, kristīgās ticības sludinātāji, PSRS, vācieši . Tik maza platība, bet tik lieli pāri darījumi- gaužām nežēlīgi. Bet visam ir savas robežas, arī latvieša pacietībai un tad viņš domā, kā rīkoties tālāk…
Latvietis ir bijis lokāls ļoti dažādos veidos- tika atņemta brīvība ( fiziskā un vārda ), tika apspiesta pat latvieša garīgā dzīve, taču latvietis bijis korekts visos dzīves brīžos, mācējis piedot, jo latvietim nav nekā svarīgāka par savu dzimteni- pat dzīvība bieži vien paliek otrā plānā. Bet kā paliek ar atklātību un godīgumu? Ar to, manuprāt, latvietim ir problēmas, jo visā savā dzīvē latvietis cenšas pielāgoties apstākļiem. Arī Garlība Merķeļa darbā „Latvieši „ mēs varam manīt to, ka latvietis tikai mēģina izdzīvot. Dzimtbūšanas laikā latvietim vairs nebija latvietis, bet gan padarīts par suni, dzīvnieku, kuru dzenāja no vienas puses uz otru. Taču vai tādēļ latvietis kaunējās? Viņam vienkārši bija sāpīgs fakts, ka nevarēja dzīvot kā muižnieki, jo viņš redzēja, ko viņš dara un ka viņu izmanto, bet viņš bija bezspēcīgs un pārbijies. Bailes bija par savu dzimteni un savu dzīvību, ik katrs tajā brīdī baidījās, jo vienā mirklī latvietis bija zaudējis pilnīgi visu. Jā, latvietis lišķējās, bet kas viņam cits bija atlicis? Nebija pat maizes ko ēst, bērnus nācās nodarbināt vai nobadot līdz nāvei. Viņu tai brīdī sauca par kārkluvācieti , jo latvietis bija bezspēcīgs. Vai tajā ir kāda loģika? Nē! Latvietis vienkārši kārtējo reizi bija nenovērtēts un neizprasts. Kaunēties vajadzētu vāciešiem, jo viņi centās iznīcināt latvieša tradīcijas, bet , ak vai, tās ir saglabājušās.
Sibīrijas latvieši- nenovērtēti, izmantoti, pamesti un gandrīz iznīcināti. Lai tiktu pie kaut nedaudz maizes, viņiem bija jāpielāgojas, jālišķojas un smagi jāstrādā. Viņi iemācījās krievu valodu, runāja krievu mēlē. Bet sirdī viņi joprojām palika latvieši, dziedāja latviešu dziesmas, svinēja latviešu svētkus, kaut arī viņam par to draudēja nāvessods. Latvieši daudz ko darīja slepus ne jau tādēļ, ka viņiem bija kauns, bet gan bail. Sapņi par dzimteni bija naktī, murgi uz lauka bija visas dienas garumā.
Latvietis- dzīvespriecīgs un strādīgs, plašu dvēseli un lielu sirdi. Latvietis cīnīsies par savām tiesībām pat tad, ja viņam piespriedīs nāvessodu. Ir bijuši smagi brīži, un, kad latvietim atņem pēdējo cerību , tad garīgi latvietis sāk justies iznīcināts, tādēļ arī pārvācojas vai pārkrievojas, taču tas ir tikai lūzums , jo latvietis nav darināts no akmens, viņš ir jūtīgs, ar plašu sirdi. Latvietis nekad nav kaunējies par savu tautu, tautību, bet , ja liekas, ka tomēr kāds to darījis, tad tas nav bijis īstens latvietis. Latvietis ir lepns, drosmīgs, bet tai pašā laikā bailīgs, taču tas ir tikai saprotami. Latvietis nav kaunējies par savu tautību nevienā laika posmā, latvietis ir tikai cilvēks ar savām vājībām, vajadzībām un vēlmēm .Neskatoties ne uz ko- Latviešus vēl dzirdēs viņu dziesmās!

Mūsdienu latvieša portretējums un raksturojums

Portretējums

Raksturojums
Latvietis viennozīmīgi ir skaists. (gan ārēji, gan iekšēji).Īstenam latvietim ir gaiši pelēki vai blondi mati . Zilas vai pelēkas acis- pilnas prieka.
Latvietis vienmēr smaida, kaut arī diena ir grūta, pelēka. Latvietim nav raksturīgi kristālbalti zobi kā Holivudā, bet latvietis smaidīs arī tad , ja to nebūs. Ikvienam latvietim uz sejas būs redzamas grumbiņas, bet ne no vecuma- no lielas domāšanas un cītīgas darbošanās, jo latvietis rūpējas par to, lai ir ko vēderā likt, nevis par savu izskatu. Sarauta piere ir ļoti tipiska, jo latvietis bieži vien nesaprot, taču turpina darīt.
Latvietis ģērbjas pelēcīgi, necenšas izcelties, jo viņš ir kautrīgs . Visbiežāk izvēlētie apģērbju toņi ir brūnie un pelēkie, melns ir ļoti plaši sastopams apģērbā.
Latvieša bērns ir pretstats saviem vecākiem- viņš ir košs, pie katras iespējas vēlas kļūt pamanāms- mati būs pārkrāsoti visdažādākajos toņos, apģērbā dominēs viskošākie toņi- no dzeltena līdz violetam.

Latvietim ir laba sirds- , viņš ir dāsns un labsirdīgs. Ļoti reti kad tur ļaunu prātu uz kādu cilvēku ilgāku laiku, taču neko viņš neaizmirst. Latvietis ir ļoti skaudīgs, viņam netīk fakts, ka kādam veicas labāk un padodas vieglāk, jo pats latvietis visu mūžu strādā bez atpūtas , pie tam par niecīgu atalgojumu. Latvietis ir mērķtiecīgs .Latvietis ir gatavs strādāt dienām un naktīm, lai sasniegtu virsotni. Latvietim ir grūti būt pilnīgi atklātam un godīgam. Viņš baidās , ka var tikt nesaprasts, tāpēc bieži vien klusē brīžos, kad viņa viedoklis būtu svarīgs. Protams tik kautrīgs kā latvietis nav neviens – latvietis nosarks ik reizi , kad viņam tiks pievērsta lielāka uzmanība. Latvietis joprojām ir patriots- īpaši hokeja spēļu laikā. Lai kurā valstī Latvijas hokeja komanda nespēlētu, būs dzirdamas gaviles „ Sarauj, Latvija!”
Latvietis ir romantiķis un ļoti mīl dabu, neskatoties uz to, ka viņam patīk izklaides un nakts pasākumi. Zaļumballes joprojām ir augsti novērtētas. Kas gan tas par latvieti, ka viņam nepatiktu uzdzīvot, saprotams, ka latvietim patīk iedzert. Latvietis ir izcils dejotājs un dziedātājs, šajā ziņā latvietim ir ļoti plaša dvēsele.

Aforismi, izteikumi par latvieti

„[..] var taču arī pateikt: “Ebrejs, krievs, latvietis,” un ar grūtībām saprast, ka runa var būt par vienu un to pašu cilvēku. Grūtības te ir kaut kādas fizioloģiskas. Latvietis, protams, uzreiz apvainosies.” („Stāsti, latvieti, stāsti!”- Rīgas laiks, Ilmārs Šlāpins )

„[..] Tas jau nav īsts latvietis, kurš nedzer alu un neuzsauc saviem draugiem.”
(Zigmunds Bekmanis , 08.11.2005, tvnet ziņas)

„ Latvieši celsies un izdarīs savu darbu līdz galam!
(Aigars Prūsis, www.latvians.lv)

„ [..]Diemžēl šodienas latvieši ir kā pieslēgti pie sistēmas, kas ar apbrīnojamu regularitāti piejauc asinīm indi. Indi, kas atņem spēju izprast notiekošo reāli un atbilstoši rīkoties. [..]Latvieši nebrīvē nevairojas, bet, izveidojot šādas saliņas, vismaz kādā pagalmā, kādā kāpņu telpā skanēs latviešu valoda un būs latviska kārtība. [..]Tāda pat patiesība, ka liela daļa latviešu nemaz negrib, lai Latvija būtu latviska, lai okupanti aizbrauktu. ”
(Leonards Inkins, www.latvians.lv)

„[..] mēs būsim lieli tik, cik mūsu griba”
( Rainis)

„ [..]latvieši lieli individuālisti, kas grib palikt un rīkoties katrs par sevi. Viņi nedzīvo sādžās, bet atsevišķās mājās. šis individuālisms kaitē latviešu kopdarbībai un veicina viņu vidū aristokrātismu. Tas parādās šķiru starpībās. Plaisma starp saimnieku un kalpu ir ārkārtīgi liela; nabags saimnieks šķiet lielāks esam par turīgu kalpu.[..] latviešiem jūtas un fantāzija ieņem pirmo vietu. [..]Visnelabvēlīgākos apstākļos viņi palikuši nesalauzti un izturējuši līdz galam, vienmēr ticēdami, ka gaisma pārvarēs tumsu, labs jaunu.”
( J.Velme , „latviešu rakstniecības vēsture”)

„[..]Kas latvietim ir dārgāks par savu senču zemi? Tikai dzīvība. … Latvietis zemi
ir mantojis no saviem slavenajiem priekštečiem, bet ne iekarojis[..]”
(www.saeima.lv/steno/2002/st_1403/st1403.htm)

Kas ir latvieša svētums?

Manuprāt, latvietim īsts svētums ir brīvdiena. Kā senākos laikos, tā vēl joprojām latvietis ir ļoti aizņemts, strādīgs, centīgs un neatstāj neko nepadarītu. Latvietis alkst brīvības – garīgas brīvības. Domāju , ka mūsdienās ikviens Latvijas iedzīvotājs cenšas no dzīves gūt pēc iespējas vairāk un saprotams to labāko, tāpēc viņš ir gatavs strādāt virsstundas, lai varētu sniegt savai ģimenei un pats sev to labāko. Viņš aizmirst par brīvdienām, jo laika ir maz, bet darba ir daudz. Svēta lieta ir arī ģimene un ģimenes kopīgie pasākumi – kaut vai pastaiga pa mežu, bet kopā.
Dziesma latvietim arī ir viena no svētākajām. Pat visgrūtākajos laika posmos, latvietis ir spējis dziedāt un pārsteigt ikvienu ar savām dziesmām.

Vai vari nosaukt trīs galvenās negatīvās rakstura iezīmes latvietī?

Pirmā , pēc manām domām, ir skaudība. Latvietis visu mūžu ir centies gūt to labāko, smagi strādā, bet tai pašā laikā, citam viss nāk ļoti viegli un latvietis to nespēj pārdzīvot, viņš apsveic ikvienu ar panākumiem, bet klusībā pie sevis noskauž cita veiksmi.
Otrā negatīvā īpašība varētu būt pašlepnums. Mēs- latvieši vienmēr atteiksim, kad kāds mums piedāvās savu palīdzību, jo mūsos ir pārliecība, ka spējam visu izdarīt paši un ka cits tikai žēlo mūs, tāpēc piedāvā palīdzību.
Trešā negatīvā īpašība ir kautrīgums. Latvietis jau no sākta gala ir bijis kluss un baidījies iebilst. Viņš nemāk uzdrīkstēties.

Kas, jūsuprāt, ir katra latvieša mājā?

Latviešu dziesmas! Latvietis ir dzimis dziedātājs, mēs dziedam gan Dziesmu svētkos, gan karā.

Kas, jūsuprāt, ir latvieša iecienītākais ēdiens?

Pupiņas ar speķi, siļķe ar biezpienu un kartupeļiem. Un nedrīkst aizmirst par maizi. Latvietis tik daudz savā mūžā ir cietis un bijuši pārāk daudz tādu brīzu, kad nav bijis pat maizes, tāpēc maize ( baltmaize) latvietim ir tik tuva sirdij. Vēl ļoti latvietim garšo speķis.

Kādu Jūs redzat nākotnes latvieti?

Tādu pašu darbahliķi kā mūsdienās un senāk. Saprotams latvieša lepnums nemazināsies. Latvietis ir mērķtiecīgs un tāds arī paliks, neatkāpsies no savām iecerēm. Vienīgi bail par to, ka tie paši centīgākie brauks uz citurieni meklēt laimi. Īpaši jaunieši mūsdienās seko līdzi modes tendencēm, tāpēc Latvija drīz vien būs pamanāma visā pasaulē. Latvietis turpinās attīstīties, pierādīs sevi un savus spēkus. Mēģinot izcelties, latvietis noteikti daudz ko aizgūs no citām tautām. Neskatoties ne uz ko, latvietis turpinās dziedāt, jo tas viņam ir sirdī.

Kam , jūsuprāt, latvietis tic?

Pirmām kārtām latvietis tic Dievam un regulāri apmeklē baznīcu. Viņš tic, ka Dievs sargā un rūpējas par mums gan grūtos brīžos, gan ikdienā. Latvietis ir ļoti māņticīgs, ja melns kaķis pāries latvietim ceļu, latvietis nospļausies 3 reizes un apgriezīsies, lai nekas slikts nenotiktu.
Latvietis tic pats sev , saviem spēkiem un savai tautai. Nav noslēpums, ka latvietis ir gudrs un spējīgs, galvenais jau, lai ir tas gribasspēks kaut ko darīt.

Kādas ir ,jūsuprāt, latvieša 3 galvenās pamatvērtības?

Darbaholisms, jo neviena cita tauta nav tik strādīga un apzinīga kā Latvijas tauta, mērķtiecība- ja mēs gribas, mēs sasniedzam, patriotisms- mīlam ne tikai sevi, bet arī to, kur m

Kāda , jūsuprāt , ir latvietim raksturīgākā krāsa?

Dzeltena -cerību krāsa, jo latvietis visu mūžu ir cerējis uz labāku dzīvi.