IEVADS
Daudzi zinātnieki joprojām strīdās par to, kas tad bija tie pirmie cilvēki, kas izdomāja līmi. Sekojot pēdējām ziņām, autors uzzināja, ka tie, iespējams, bijuši neadertālieši.
Neadertārtālieši zinājuši, kas ir līme un pratuši to izmantot savu darbarīku izgatavošanai. Šis atklājums tika izdarīts, pateicoties pirkstu nospiedumiem un nezināmam instrumentam uz pārakmeņojušās darvas.
Šī atklājuma rezultātā, zinātnieku pasaulē uzplaiksnīja strīdi par neadertāliešu intelektuālo attīstību. Šie attālie cilvēka radinieki sekmīgi eksistēja Eiropā un Tuvajos Austrumos pēdējo divu leduslaikmetu gaitā.
No visiem alu cilvēkiem, neadertālieši sev piesaista vislielāko uzmanību.
Tika noskaidrots, ka senie mednieki un vācēji pielīmēja uzasinātus uzgaļus pie koku nūjām.
Pēc vācu zinātnieku uzskatiem, neadertālieši, lai dabūtu līmi, virs sārta apdedzināja bērzu. Ar lipīgu koka darvu viņi arī salīmēja savu darbarīku daļas, kas neapšaubāmi liecina par salīdzinoši augstu intelektuālo līmeni, ziņo BBC.
Tagad palika tikai noskaidrot, kā neadertālieši iemācījās savu prasmi. Šis jaunais atklājums liek viņus uzskatīt par līdzvērtīgiem agriem cilvēkiem.
1. Kas ir līme?
Līme ir dabiska vai sintētiska viela, kuru izmanto, lai savienotu dažādus materiālus. Process notiek, kad līmējamo materiālu virsmas tiek savienotas ar līmes plēvi.
2. Līmes fizikālās īpašības:
o Šķidras līmes: šķīdums, emulsija vai suspensija;
o Pastas veida līmes;
o Cietas līmes;
o Līmi veido līmveida viela + šķīdinātājs + pildvielas, indikatori u.c.
3. Līmes iedalījums pēc izcelsmes
Iedalījums pēc izcelsmes Sastāvs Fizikālās īpašības Kam izmanto?
Dabiskā līme Augu izcelsmes produkti (ciete, dekstrīnidabiskais kaučuks) vai dzīvnieku izcelsmes produkti (no olbaltumvielas – kazeīns , kolagēns). Nav izturīgas pret mitrumu un mikroorganismu iedarbību. Izmanto papīra vai koka līmēšanai. Dabisko neorganisko līmi izmanto stikla vai keramikas līmēšanai.
Sintētiskā līme Sintētiskie monomēri un polimēri vai to kompozīcijas. Ir izturīgas pret termoapstrādi, taču daži paveidi nav termiski izturīgi un kļūst plastiski. Izmanto papīra, koksnes, plastmasu salīmēšanai. Ar dažiem paveidiem var salīmēt arī metālus.
Tabula nr.1.
Līmes iedalījums pēc izcelsmes, raksturojums
4. Četri līmes pamatveidi:
o Šķīstošā līme – tas ir augstpolimēra šķīdums organiskajā šķīdinātājā. Līmveidīgai un saistošais posms šajā tandemā ir polimērs. Līmējot, šķīdinātājs izgaist, piepildot telpu ar indīgu smaržu.
o Sacietējošās līme un vispār bez šķīdinātāja – var būt gan div’, gan vienkomponenta. Tajā ir līmveidīgas vielas, kuras sāk intensīvas reakcijas ar mitrumu. Šis mitrums var atrasties pat gaisā. Tādas vielas ietilpst vienkomponentu sacietējošās līmes sastāvā.
o Termoplastiskās līmes – tās ir cietas polimēru granulas lodīšu vai zīmulīšu veidā. Līmējošās īpašības iegūst uzreiz pēc uzsildīšanas. Lai lietotu šādu līmi, ir vajadzīgs speciāls instruments – pistole. Ieliekot tajā zīmuli no polimēra, pašu pistoli pieslēdz tīklam un ar punkveida metodi sāk līmēšanas procesu.
Polimēra lodītes ir vienkāršāk lietot. Lodītes jānovieto starp divām, līmēšanai paredzētām, virsmām un tad, ar sadzīves gludekļa palīdzību, vienu no tām jāuzsilda.
o Ūdens un ūdensizturīga līme – tā ir polimēra ūdens dispersija, kurai, izturības uzlabošanai, var tikt pievienoti ūdenšķīstošie polimēri, polivinilspirts, ražošanas celulozes u.c. Šai līmei praktiski nav smaržas.
5. PVA līme
Izšķir divu veidu PVA līmes. Ir universālā PVA līme un būvniecības PVA līme.
PVA būvniecības līme. Tā ir dispersionāra un ekologiski tīra līme. Tiek plaši pielietota būvniecībā. Tai ir priekšrocības koka, tapešu, DVP līmēšanā utt.
PVA būvniecības līmi izmanto kā piedevu cementam darbā ar keramikas un kafeļa flīzēm. Ar to var salīmēt koksni, papīru, kartonu, audumu, tapetes, flīzes u.c.
Šai līmei piemīt sekojošas īpašības:
o Līme ir homogēna, pienbalta, bieza masa ar vāju smaržu;
o Pēc izzūšanas veido elastīgu, caurspīdīgu plēvi;
o Piemīt austa salīmēšanas spēja.
PVA būvniecības līmes pielietošanas veids: salīmēšanai domātās virsmas jāattīra no putekļiem un netīrumiem, ja nepieciešams – no taukiem. Līme kārtīgi jāsamaisa un ar plānu kārtu jāuzklāj vienai no salīmēšanai domātām virsmām. Tad virsmas jāpiespiež vienu otrai. Pēc darba pabeigšanas instruments jāizmazgā ar ūdeni.
PVA būvniecības līmes glabāšanas noteikumi: materiāls jāuzglabā aizvērtā iepakojumā, temperatūrā, kas ir augstāka par 10° C. Aizsargāt no iespējamas uzsildīšanas un tiešajiem saules stariem.
PVA universālā līme. Tiek izmantota sadzīviskām vajadzībām. Ir izgatavota uz polivinilacetāt dispersijas pamata ar stabilizējošu vielu piedevām. Līme nav toksiska un ugunsnedroša.
Kur izmanto šo līmi? Tā domāta papīra, kartona, koksnes, ādas, linolejas, tekstilpaklāju virsmu, grunts virsmu salīmēšanai. Tāpat šo līmi pievieno cementam un krītam.
Šai līmei piemīt sekojošas īpašības:
o Līme ir homogēna, pienbalta, bieza masa ar vāju smaržu;
o Pēc izzūšanas veido elastīgu, caurspīdīgu plēvi;
PVA universālās līmes pielietošanas veids: salīmēšanai domātās virsmas jāattīra no putekļiem un netīrumiem, ja nepieciešams – no taukiem. Līme kārtīgi jāsamaisa un ar plānu kārtu jāuzklāj vienai no salīmēšanai domātām virsmām. Tad virsmas jāpiespiež vienu otrai.
PVA universālās līmes glabāšanas veids: glabāt aiztaisītā iepakojumā, temperatūrā, kas nav zemāka par + 5° C. Aizsargāt no mitruma un tiešiem saules stariem.
6. SIA PPE Serviss un EcoTack līmes
SIA PPE Serviss darbības virziens – augstākās kvalitātes ekoloģiski tīru līmju izstrāde un ražošana. Tāpēc kompānijas logo pamatā ir dzīvā dabas krāsa – zaļā.
Jaunākās paaudzes etiķešu līmes EcoTack– tas ir rūpīgi sabalansēta dabisko kazeīnu, dekstrīnu, cietes un sintētisko polimēru kompozīcija.
Līmes ir izstrādātas pielietošanai visu tipu etiķetēšanas mašīnās kā arī etiķešu līmēšanai uz alus, minerālūdens, vīna, degvīna izstrādājumu un atspirdzinošo dzērienu pudelēm.
Sastāva kompozīcijas daudzveidība ļauj līmes pielietot plašā diapazonā: no etiķešu līmēšanas ar rokām līdz etiķešu līmēšanai ar ātrdarbīgākajām etiķetēšanas mašīnām.
EcoTack – mūsdienīga etiķešu līmju sērija, speciāli radīta darbam ar pašām ātrdarbīgākajām ētiķetēšanas mašīnām – līdz 70.000 pudeļu stundā. Līmes lieliski darbojās kā uz aukstas mitras virsmas, tā arī uz siltas sausas virsmas.
Līmes ir paredzētas arī etiķešu līmēšanai uz sintētiskajiem materiāliem – PET, PS, PP, PE.
Kazeīna līmes EcoTack C, CWR un CS ietver sevī labākās klasisko kazeīna līmju īpašības – ātra līmes pieķeršanās un plašs pielietojuma spektrs. Līme uzrāda lieliskus rezultātus, strādājot ar dažādu tipu etiķetēšanas mašīnām. Līmēm piemīt lieliska noturība pret kondensātu un ledus ūdeni.
Kompānija PPE Serviss uztur pastāvīgus kontaktus ar klientiem, kas ļauj piemeklēt katra klienta individuālajām vajadzībām piemērotākās līmes, izmainīt to sastāvu un nepieciešamības gadījumā radīt jaunu kompozīciju.
Līmju iepakojums ir atkarīgs no klienta vēlmēm un vajadzībām, taču visbiežāk sastopamie iepakojuma veidi ir 3 kg, 10 kg, 28-33 kg plastmasas tara un 1000 kg konteiners.
IZMANTOTĀ LITERATŪRA
1. http://palm.newsru.com/world/21jan2002/kley.html
2. http://www.stroinfo.ru/dictionaries/dict.html?word=174
3. http://www.hata.by/sovet/remont/kley.htm
4. http://www.ya.ru
5. http://www.google.lv
6. Dace Namsone „Organiskā ķīmija vidusskolai”, Zvaigzne ABC,1998.g.