Latvijas klasiskās mūzikas izpildītāji
Latvijas klasiskās mūzikas izpildītāji pasaulē ir ieguvusi atzinību ne tikai koncertos, bet arī konkursos. Tas ir ļoti svarīgi, lai Latvijas vārds parādītos pasaules mūzikas sarakstos, tas izceļ Latviju ne tikai kā izpriecu valsti, bet arī kā klasikas pazinēju, izglītotu, attīstītu valsti! Latvijas vārdu pasaulē nes gan orķestri, gan kori, gan vokālisti, gan komponisti, gan pianisti, gan vijolnieki, gan citu instrumentu izpildītāji. Lielu atzinību ir guvuši Latvijas kori par piemēru varētu minēt Jāzepa Mediņa skolas audzēkņi, Rīgas Doma zēnu koris ”Kamēr” kā arī daudzi citi. Atzinību pausaulē ir ieguvis LU koris „Aura” izcīnījis pirmo vietu jaukto koru grupā 25.Starptautiskajā Franča Šūberta koru konkursā un festivālā, informēja kora diriģents Edgars Vītols. Koris arī ieguvis Zelta diplomu festivāla laikā notikušajā garīgās mūzikas konkursā. Savukārt festivāla noslēgumā ar īpašu diplomu godināts arī pats kora diriģents. Pagājušajā nedēļā notikušajā konkursā piedalījās kori no visas pasaules, tostarp no Venecuēlas, Korejas, Austrālijas, Indonēzijas, Krievijas un Eiropas valstīm.
Latvijā ievērības cienīga ir klasiskās mūzikas biedrība
Klasiskās Mūzikas biedrība (pirms tam S.Rahmaņinova klasiskas mūzikas fonds) dibināta 1999.gadā, kā bezpeļņas brīvprātīga organizācija. Biedrības dibinātāja un vadītāja ir muzikoloģe Margarita Tūna.Biedrības mērķis ir attīstīt un popularizēt klasiskās mūzikas kultūru. Plānojam un organizējam vērtīgus koncertus, kuros līdzās profesionāliem izpildītājiem iespēju sevi apliecināt sniedzam talantīgiem, topošiem mūziķiem.Viens no biedrības uzdevumiem ir veicināt bērnu un jauniešu interesi par klasisko mūziku. Katru gadu izstrādājam kultūrizglītības projektus, kas tiek īstenoti koncertlektoriju veida dažāda vecuma bērniem. Nodarbībās īpaša uzmanība pievērsta aktīvai bērnu līdzdalībai kopīgā muzicēšanā un sarunās ar māksliniekiem.Visā savā pastāvēšanas laikā biedrība regulāri organizējusi dažāda mēroga koncertus ne tikai Rīgā, bet arī Ventspilī un Daugavpilī. Koncertos uzstājušies izcili mūziķi no Latvijas, kā arī ievērojamākie viesmākslinieki no Krievijas un ASV.Klasiskās Mūzikas biedrības pasākumiem raksturīga žanru daudzpusība. Bagātā koncertpieredze iekļauj: mūzikas festivālus (veltīti komponistu gadskārtām), soloprogrammas solistiem un instrumentālistiem, ērģeļmūzikas un koru koncertus.Biedrība lepojas, ka spējusi izveidot un nostriprināt sadraudzību ar starptautiski atzītiem pašmāju un ārvalstu māksliniekiem. Pie tādiem pieskaitāmi spoži solisti kā M.Kovaļevska, K. Opalais, J. Osins, R. Poļisadovs, S. Izjumovs, S. Martinovs, kā arī izcilie pianisti -P. Lauls, V. Šimkus, Ļ.Timofejeva, O. Prjadko, A. Orloveckis un daudzi citi. Viņu vidū arī čellists S. Roldugins, vijolnieks J.Gringolts, arfīsts O.Krošauskis, folkloras kopa ART-TRIO ,,Voļņica” ,kori ,,Soglasija” no Sanktpēterburgas un “Accolada”.Biedrības rīkotie koncerti piepildījuši prestižās Melngalvja nama, Lielās Ģildes, Vāgnera, Vernisāžas, Ave Sol, Rīgas Doma un Dzintaru koncertzāles. Darbojamies arī Reiterna namā un galerijā “Nellija”.Klasiskās Mūzikas biedrības spraigā koncertdarbība, kuru līdz šim atbalstījuši gan valsts, gan privātā sektora līdzekļi, skar plašu mūzikas klausītāju auditoriju. Pateicoties koncertu saturīgi vērtīgām un dziļām programmām, Klasiskās Mūzikas biedrība kļuvusi par svarīgu krāšņās Rīgas mūzikas koncertdzīves sastāvdaļu. Turklāt, vērojama arvien lielāka publikas interese par mūsu biedrības organizētajiem koncertiem. Kā rezultātā biedrība savas aktīvās darbības laikā iemantojusi ne tikai plašu un stabilu klausītāju loku, bet arī labu slavu kopējā Latvijas mūzikas dzīvē.
Protams, arī man ir gadījies dzirdēt dažu labu izcilu solistu- saksafonista sniegumu, tas ir, Arti Gāgu.
Artis Gāga
Dzimis 1973.gadā. Artis Gāga savu pirmo muzikālo izglītību ieguva Siguldas bērnu mūzikas skolā saksofona specialitātē. Siguldas pilsēta ar savu krāšņo dabu vienmēr ir bijusi kā spēcīgs iedvesmas avots mākslinieka radošajā darbībā. Arta Gāgas tālākie mūzikas izglītības ceļi ir veduši ārpus Latvijas robežām: studijas Parīzē (pie prof. C. Delangle), mācības Luksemburgas konservatorijā (pie prof. G. Goethals), kur iegūts Prix Superieur grāds, kā arī privātstundas Ņujorkā (pie prof. G. Garzone, B. Harper). 1997. gadā Artis Gāga ir absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmiju. Savā radošajā darbībā mākslinieks ir spēris soli arī ārpus klasiskās mūzikas rāmjiem, izmēģinot spēkus dažādos mūzikas stilos, īpašu vietu atvēlot improvizācijai. Artis Gāga uzstājies kā solists kopā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, Latvijas Nacionālās operas orķestri un citu valstu simfoniskajiem orķestriem. Uzstājies kopā ar ērģelniekiem un vokālajām grupām, kā arī muzicējis dievkalpojumos, ar saksofona spēli bagātinājis teātra izrādes, mākslas filmas un mūziklus. Artis Gāga daudzkārt muzicējis Latvijas vēstniecībās ārzemēs, koncertējis Japānā, ASV, Kanādā un daudzās citās Eiropas valstīs.
Kaut ko neparastu man ir gadījies dzirdēt Rīgas baznīcā, viņi izpilda gregoriskā korāļa dziedājumus, tie ir koris Schola Cantorum Riga.
Schola Cantorum Riga
Vokālā grupa „Schola Cantorum Riga” tika dibināta 1995.gadā kā īpašs ansamblis senās mūzikas, sevišķi gregoriskā korāļa, autentiskai interpretēšanai un ir attīstījusies par grupu ar ļoti plašu un daudzveidīgu repertuāru. Tās viens no galvenajiem mērķiem ir atskaņot mūziku augstā mākslinieciskā un profesionālā līmenī, kas atspoguļojas grupas daudzajos koncertos Latvijā un ārzemēs, kā arī regulāros ierakstos. Arī šodien „Schola Cantorum Riga” galvenokārt atskaņo viduslaiku mūziku un pievēršas mūsdienu latviešu komponistu darbu atskaņošanai. Grupas dziedātāji ir profesionāli mūziķi un mūzikas studenti, kurus vieno mīlestība uz seno mūziku un vēlme to atskaņot pēc jaunākajām atziņām senās mūzikas autentiskas interpretēšanas jomā. Īpašs akcents tiek likts uz gregoriskā korāļa un citu viduslaiku repertuāru atskaņošanu. Grupa atskaņo gregorisko korāli, balstoties uz neimu rokrakstu interpretācijas norādēm un jaunākajiem pētījumiem semioloģijas jo Pārsvarā visi projekti tiek realizēti vīru balsīm. Atsevišķos projektos tiek piesaistītas arī sieviešu balsis, kad sastāvs tiek palielināts, lai atskaņotu skaņdarbus jauktam sastāvam.„Schola Cantorum Riga” veic regulāru un aktīvu koncertdarbību un tiek bieži aicināta dziedāt koncertos gan Latvijā, gan ārzemēs.