Lūpukrāsas un to ķīmiskais sastāvs

Ievads

Izsenis lūpukrāsas bija sieviešu kosmētikas somiņu neatņemama sastāvdaļa. Īstenībā tas tā ir jau vairākus gadu tūkstošus un lūpukrāsas nav mūsdienu modes speciālistu izgudrojums. Tās lietošanas sākumi sakņojas dziļi Senās Ēģiptes vēsturē. Nepārprotami to sastāvs ir vairākkārt mainījies, bet pamats vienmēr ir bijis viens un tas pats.
Mūsdienās praktiski neviena sieviete vairs nemaz neiziet no mājām neuzkrāsojusi lūpas un nesakārtojusi matus. Īss gājiens līdz veikalam var no sievietes prasīt pat stundu ilgu sagatavošanos. Sevis izdaiļošana ir kļuvusi par mūsdienu apmātību. Bet ir jāatzīst, ka zināmu ietekmi uz mums izdara arī masu mēdiji, kuros aizvien vairāk jau vairākus gadus gandrīz katra reklāma ir balstīta uz skaistumkopšanas līdzekļiem. Var droši teikt, ka mūsdienās ir izveidojies sevis izdaiļošanas kults. Lielākā vai mazākā mērā mēs visi esam šī kulta dalībnieki, jo katrs apzināti vai neapzināti mēģina iekļauties sabiedrībā, kur liela uzmanība tiek pievērsta ārējam izskatam.
Lūpas – tā ir svarīga iezīme sievietes sejā. Bet, pareizi apvilktas un iekrāsotas lūpas piesaista skatienu, dara jūs skaistu, pavedinošu, seksuālu. Tāpēc pirms lūpukrāsas uzklāšanas, lūpu kontūras var apvilkt ar zīmuli, kura krāsa ir mazliet tumšāka par lūpukrāsu. Ar to var arī pielabot nelielu lūpu līniju defektus. Mūsdienu sievietei ir zināmas arī daudzas citas lupu dekorēšanas metodes.
Bet es varu diezgan droši apgalvot, ka neviena mūsdienu skaistule nemaz nezin no kā sastāv šis mazais nieciņš bez, kā viņa vairs nespētu nodzīvot pat vienu dienu.
Es sev izvirzu mērķi savākt pēc iespējas vairāk informācijas gan par lūpukrāsas evolūciju, gan par to no kā tad īsti tā sastāv.

1.Teorētiskā daļa
1.1. Īss vēstures pārskats

Kosmētisko līdzekļu daudzveidībā lūpukrāsa pēc visas taisnības ieņem pirmo vietu. Par to liecina ne tikai aptaujas, bet arī arheoloģiskie izrakumi un vēsturiskie dati.
Tieksme pēc „skaistuma” bija raksturīga ne tikai mūsdienu cilvēkam, bet arī pirmatnējā sabiedrībā, kuri izkrāsoja savus ķermeņus dažādās krāsās.Tas attiecas arī uz lūpām. Piemēram, kādas seno cilvēku apmetnes vietas izrakumos tika konstatētas kādas vielas paliekas, kuras sastāvā bija tauki un dažādas krāsvielas, kas pēc visa spriežot varēja būt arī lūpukrāsu sastāvdaļas.
Lūpukrasa tāpat kā daudzi citi kosmētiskie līdzekļi tika izgudrota Senajā Ēģiptē, tur visizplatītākās bija lūpukrāsas spilgtās vai pavisam tumšās krāsās, kas lūpas padarīja vizuāli plānākas un elegantākas. Lupukrāsas Senjā Ēgipte bija pagatavota no sarkanām dabīgām krāsvielām un no dabīgajiem dzelzs oksīdiem. Ēģiptiešu vidū lūpukrāsa ieguva tik lielu popularitāti, ka to pēc nāves apglabāja kopa ar mirušo, lai tas pēc nāves varētu izskatīties labi arī pazemes valstībā.
Senie Romieši, kuri aizņēmās no ēģiptiešiem daudzus sevis izdaiļošanas paņēmienus un noteikumus arī labprāt izmantoja lūpukrāsas .Pie tam lūpukrāsa ieguva ne mazāku popularitāti, kā pie ēģiptiešiem. Par to liecina arī kāds populārs romiešu mīts par to kā Zevs iedeva Trojas valdnieka dēlam Parisam ābolu un lika to atdot vienai no dievietēm kura bija taskaistakā. Šajā strīda bija iesaistītas trīs dievietes : Afrodīte, Atēna un Hēra. Paris beigas izvēlējas Afrodīti, bet drīz pēc tam Olimpa kalnā izvērtās neiedomājams skandāls – Afrodīti apvainoja krāpšanā. Tā esot izmantojusi lūpukrāsu, lai uzvarētu šajā sacensībā!
Tumšie Viduslaiki uz ilgu laiku izstūma kosmētiku no sieviešu lietojuma. Vēl vairāk, sievieti varēja apsūdzēt tajā, ka viņa ir ragana, ja pamanītu, ka viņa izmantojusi lūpukrāsu. Protams, daudzas skaistules bija gatavas pakļauties šim riskam, bet tomēr sadedzināšana uz sārta bija pārāk liela samaksa, lai izskatītos skaistai. Un tikai tad, kad Viduslaikus nomainīja Renesanse, kas visādi „atbalstīja” cilvēka ārējo skaistumu. Varam droši apgalvot, ka tieši šie laiki lika pamatus kosmētisko līdzekļu rūpniecībai. Pie tam Renesanses laikā kosmētikas izmantošanas paražas pārkāpa visas iedomājamās un neiedomājamās robežas ( protams, skatoties no mūsdienu viedokļa). Pietiek kaut vai atcerēties visizcilāko Anglijas karalieni Elizabeti I , kuras parādes portretā uz nedabiski izbalinātās sejas ar spilgtu traipu izcēlās spilgti nokrāsotās plānās lūpas. Šāds krāsošanās stils noslēpa daudzas sejas nepilnības, un ne velti XVII gadsimtā Anglijas parlaments ļāva šķīrt laulību, ja pēc precībām sieva izrādījās ne tik skaista, kā bija domājis vīrs. Francijā šajā pašā laikā lūpukrāsas tika izgatavotas tikai no naturāliem līdzekļiem un, starp citu, to izmantoja ne tikai sievietes – Ludvika XVI galmā lūpukrāsas izmantoja arī vīrieši, lai izteiktu lūpas zem krāšņajām ūsām un bārdām.

1.2. Otrā dzimšana

1903.gada Amsterdamas pasaules izstādē par īstu sensāciju kļuva kosmētiskais līdzeklis, ko klāja uz sieviešu lūpām. Tās pamata sastāva bija aļņu tauki un pēc būtības atgādināja mums jau tik labi pazīstamo lūpukrāsu. Šo kosmētisko līdzekli patiesi novērtēja šīs izstādes apmeklētājas, kuru vidū bija arī slavenā aktrise Sāra Bernāra.
1882. gadā lūpukrāsa ieguva tieši tādu garšu, kura ir mums tik labi pazīstama, protams, mūsdienās lūpukrāsu garša nav pilnīgi noteikta, tas garša var būt jebkuras garšas, kuru mēs vēlamies ir tikai jāpameklē. Bet tieši 1882. gadā tika radīta, tā saucamā, „vīnogu” lūpukrāsa. Viņas sastāvā ietilpa svaigs piens, bišu vasks, melno vīnogu kauliņi un saknes. Daudzu gadu garumā šis pamata sastāvs bija pilnīgi nemainīgs.
Mums tik labi pazīstamo izskatu lūpukrāsa ieguva tikai 1915. gadā ASV, kad tai deva tūbiņas formu.
Tālāk šī produkta attīstība iet viena solī ar jau esošo paraugu attīstību un pilnveidošanu. Tā 1928. gadā tā iegūst grieķu riekstu garšu, tad arī parādās noturīgās lūpukrāsas paraugs. 1935. gadā franču firma Lancome veica milzīgu izrāvienu šajā sfērā, izlaižot gaismā aromatizētu lūpukrasu ar rožu smaržu ( kā zināms raze – Lancomes simbols).
Milzīgu lomu lūpukrasas popularitāte nospēlēja kino. Pagājušā gadsimta 20 -30 gados Eiropā un ASV parādījās pirmās īstās kinozvaigznes, kuram tiecās līdzināties visas vājā dzimuma pārstāves. Marlēna Dītriha, Grēta Garbo, Džoāna Krouforda – tieši pateicoties viņām lūpukrāsa ieņēma savu vietu sievietes dzīvē un pārstāja būt par izredzēto privilēģiju.
Otrais pasaules karš ar visām savam rūpēm un grūtībām izskatās, ka lika sievietēm aizmirst par kosmētiku un citiem pirms kara priekiem. Tomēr īsi pēc kara beigām Parīze pārdzīvoja īstu kosmētisko sprādzienu.1947. gadā veikalu skatlogos sāka parādīties „ Pūž Bezē” – lūpukrāsa ,kuras reklāma apgalvoja, ka šī lūpukrāsa „ļauj skūpstīties”. Šis jauninājums izvērta īstu revolūciju sievietes uzvedībā. Vairākums sieviešu sāk nēsāt lūpukrāsas sev līdzi. Pilnīgi normāli kļūst krāsot lūpas izejot uz veikalu vai braucot izbraukumā pie dabas.
XX gadsimta 50. gados lūpukrāsas tonis kļūst aizvien intensīvāks, modē ienāk spilgti sarkanas lūpas. Bet jau 60. gados stingrās estētikas laikā lūpukrāsu toņi zaudē savu intensitāti un kļūst praktiski bezkrāsainas. 70. gadi uzdāvināja sievietēm lūpu spīdumu, bet 80. gados radās harmonija : komforts- ārējais izskats – krāsa.
1.3. Vienotība daudzveidībā

Mūsdienās lūpukrāsas tiek izlaistas dažādos iepakojumos. Tomēr visērtākā un populārākā joprojām skaitās lupukrāsa izbīdāmo korpusu un uzliekamu vāciņu. Pēdējā laikā īpašu popularitāti sāk iegūt lūpukrasas-zīmuļi. Lietojot šīs lūpukrāsas var iegūt precīzu lūpu līniju un, ja ir nepieciešamība, var arī nedaudz labot lūpu formu, nemaz nelietojot lūpu kontūrzīmuli. Izplatītas joprojām ir arī noturīgās lūpukrāsas. Augstais krāsojošo pigmentu un vaska sastāvs šajās lūpurāsās rada uz lūpām plānu plēvīti un nodrošina noturīgu matētu toni. Sieviešu lūpas, kuras ir krāsotas ar šādu lūpukrāsu izskatās ta it kā tās ir nedaudz nopūderētas un īpaši labi izsktās vakara make-upos. Tomer sievietei vienmēr ir jāatceras, ka lūpukrāsa var zaudēt savu noturīgumu nonākot kontaktā ar taukainiem ēdieniem.
Lūpu spīdums skaitās kā skaitās pilnvērtīgs lūpukrāsas papildinātājs. Viņš var būt gan krāsains, gan arī pilnīgi bezkrāsains. Daži modeļi satur perlamutra daļiņas. Lūpu spīdumu pēdējā laikā vairs neuzklāj uz lūpukrāsas, bet gan vēl biežāk sāk izmantot tieši lūpukrāsas vietā.
Profesionāli vizāžisti apgalvo, ka pareizi krāsot lūpas tā ir īsta māksla. Pareizi atrastais tonis un labi uzkrāsotas lūpas spēj attēlot sievietes raksturu. Piemēram, lūpukrāsas siltajos toņos, kuru pamatā ir oranžās un brūnās nokrāsas, rada asociācijas saistībā ar sauli, zemi un uguni. Un otrādi aukstā harmonija ar zilgani rozā nokrāsām uzreiz rada asociācijas ar ūdeni, svaigumu un ledu.

1.4. No kā veido lūpukrāsas

Lūpukrāsa būtībā pēc sava sastāva ir sarežģītas daudzveidīgas kompozīcijas, kuru sastāvā ietilpst dažādi gan dabiskas, gan sintezētas izcelsmes produkti. Kā likums lūpukrāsas satur augstas temperatūrizturīgus vaska struktūrveidojošos komponentus, šķidras taukvielas, pigmentus un krāsvielas.
Lūpukrāsu galvenie komponenti ir cietie un puscietie vaski (bišu, rožu vasks), tauki (lanolīns), eļļas (parfimērijas, rīcīneļļa), šķidrus taukveidīgus produktus, struktūrveidojošās vielas (parafīns, cerezīns), šķīdinātāji priekš cietajiem komponentiem un ciatas sintētiskas vielas. Šo vielu proporcijas arī noska galvenās lūpukrāsas īpašības.
Pie vaskveidīgas tauku masas tiek pievienoti organiski un neorganiski pigmenti, pildvielas, perlamutra piedevas, antioksidanti, bioloģiski aktīvas vielas un speciālas piedevas. Katra no sastāvdaļām veic kādu noteiktu funkciju.
Un tātad – lūpukrāsas sastāvā ietilpst: 55 – 57 % rīcineļļas, kas piešķir lūpukrāsai vajadzīgo elastību un veicina vienmērīgu krāsvielu un pigmentu sadalījumu.Vēl atrodami 10 % sintētisko tauku, 6,5% UV filtra, 2,1% bišu vasks, 2,1% Lanolīns – mīkstina ādu, 0,5% atilspirta, 0,5% polimetilpiridons, 0,25%smaržvielas, 4,5% kandelīla vaska, 4,3% ozokerīta, kas ir naftas atvasinājums un lūpukrāsā darbojas kā augu un minerāleļļu viendabīgas struktūras veidojošs elements, 2,9% karnanbas vasks, kas ir visizturīgākais no visiem zināmajiem vaskiemiem. To lieto, lai paaugstinātu lūpukrāsas kušanas temperatūru.

1.5. Lūpukrāsu ražošana

Pirmkārt, tiek izveidots taukvielu pamats. Nosver visus komponentus, kausē noteiktā temperatūrā, kura ir atkarīga no cieto vielu daudzuma, speciālos katlos. Atsevišķi tiek pagatavota krāsojošā pasta. Priekš tās pigmenti un krāsvielas tiek sasmalcināti līdz 10-15 lieliem mikroniem. Tas ir nepieciešams, lai beigu rezultātā lūpukrāsas tekstūre iznāktu vienmērīga, bez cietām daļiņām. Sasmalcinātības pakāpe tiek izmērīta ar speciālu aparātu grindometru. Pēc tam taukvielu pamatu un krāsojošo pastu savieno un maisa apmēram 60 minūtes ar dažādu lāpstiņu palīdzību ar ātrumu 500-700 reizes minūtē. Šajā brīdī sākas pakāpeniskas atdzesēšana. 65-70° grādu temperatūrā tiek pievienoti antioksidanti, aktīvas piedevas un smaržvielas. Tad šī masa atkal tiek samaisīta un novadīta uz gomogenizātoru. Šis aparāts tiek izmantots arī krēmu un tušu pagatavošanai un ir nepieciešams viendabīga sastāva iegūšanai, lai beigu rezultātā lūpukrāsa iegūtu elastīgu struktūru. Masa tajā tiek maisīta ar ātrumu no1,5 līdz3 tūkstošiem reižu sekundē. Tālāk masa tiek pakļauta vakuma apstrādei, lai sastāvā nebūtu gaisa uzkrājumu. Masa ir gatava, tā tika pārlieta tilpnēs un kristalizējas 48 stundu laikā.
Beidzot tiek uzsākta formēšana. Daži uzņēmumi tikai šajā brīdī uzsāk savas produkcijas ražošanu, ja tās iepērk jau gatavas masas. Ir vairāki formēšanas veidi : ar rokām, automātiski un pusautomātiski. Automātiskā ražošana paredz lielapjoma partijas ražošanu. Pārsvarā nekad nav nepieciešams tik liels viena toņa lūpukrāsas daudzums. Kad lūpukrāsas tiek ražotas ar roku palīdzību massu atkal izkrauj un kausē speciālos divslāņu katlos (caur abiem katlu slāņiem tiek ieliets ūdens vai arī eļļa) pie 75° grādu temperatūras. Pēc tam atkal maisa nelielā ātrumā, lai nezkrātu gaisu un ielej jau iepriekš sagatavotās metāliskās formiņās. Formiņas ar lūpukrāsu novieto uz atdzesējamā galda atdzesēšanai un strukturizācijai.
Dažādos mūsdienās tik moderno lūpukrāsu zīmuļu formas: slīpās, ar „ briljantu apdari”, konusveidīgās u.t.l. izveido fomēšanas stadijā. Var veidot dažādus logotipus, puķītes, sirsniņas uz lūpukrāsas galviņas. Tiesa, ta saucamo „lāzera slīpējumu” pagaidām veido tikai itāļu firmas.
Tagad lūpukrāsas var safasēt penālīšos ( lūpukrāsas korpus un izbīdāmā daļa). Vairākums uzņēmumu, kuriem rūp produkcijas kvalitāte izvēla formēšanu, kuru veic ar roku palīdzību. Mūsdienu aparatūra ļauj fasētājiem tieši ar rokām neaizskart lupukrāsas zīmuļus, bet tas ļauj cieši izsekot brāķi. Kad lūpukrāsa tiek ievietota penālītī tā tiek pakļauta termiskai apstrādei ar speciālām lampām, kuras laika tiek iznīcināti mikrobi, kuri tur nokļuva caur gaisu. Pie tam termiskās apstrādes laikā lūpukrāsai tiek piešķirts pārdošanai gatavais izskats. Tālāk lūpukrāsas tiek „ieskrūvētas” penālītī un nodotas iepakošanai. Kvalitātes kontrole pārsvarā notiek trijās stadijās: masas pagatavošana, formēšana un termiskā apstrāde. Apmēram šādi izskatās lupukrāsas pagatavošanas process vairākumā kompāniju ar dažiem izņēmumiem.

1.6. Vēl daži pieminēšanas vērti sīkumi

No izgatavošanas momenta lūpukrāsu var uzglabāt apmeram trīs gadus, ja tiek ievēroti uzglabāšanas priekšnosacījumi. Principā katrs ražotājs lietošanas termiņus izvēlas pats, bet vairākumā valstu tomēr tiek atzīts trīs gadu ilgs optimālais lietošanas termiņš. Protams, vislabāk lūpukrāsa saglabājas ledusskapī. Bet pie vidējas temperatūras lupukrāsai vajadzētu saglabāties diezgan labi, bet ja tas, tomēr, nenotiek tas liecina par ražošanā pieļautajām kļūdām.
Pilītes, kas dažreiz parādās uz lupukrāsām speciālisti neuzskata par sliktās kvalitātes pazīmi. Tas nav ūdens, bet gan tauku „iztvaikošanas” rezultāts, kuru bieži izraisa augstās temperatūras. Parasti, pēc neilga laika, ja ievietot lūpukrāsu ledusskapī pilītes pazūd pašas no sevis.
Nepatīkama smarža, trauslums, neplastiska tekstūra, sausuma sajūta pēc lūpukrāsas uzklāšanas – šie visi ir sliktas kvalitātes rādītāji ,kurus, starp citu, var ievērot vēl pirms produkta iegādes, jo galu galā testeri ir kļuvuši par neatņemamu pārdošanas satāvdaļu, vismaz vairākumam no labākajām firmām.

1.7. Pigmenti un krāsvielas

Lūpukrāsas krāsa ir atkarīga no krāsojošās kompozīcijas – pigmentu, krasvielu un eļļu maisījuma .Lūpukrāsu ražojošie uzņēmumi vainu paši ražo krāsvielu pastu, sajaucot krāsvielas ar rīcīneļļu, vai arī iepērk jau gatavu krāsvielu pastu. Uzņēmumi, kuri ražo šīs krāsvielas, piedāvā tās dažādās formās: dispersijas krāsvielu rīcineļļu veidā, dispersijas ūdens fāzes vaidā, un kas īpaši interesanti – jau gatavs krāsvielu un vasku maisījums. Šis maisījums pats no sevis izskatās, kā izžuvušas guošu krāsas, bet īstenībā šāda veida maisījums ir īpaši izdevīgs kosmētikas ražotājiem, jo viņiem nebūs jāstrādā ar pulverīšiem, kuru putekļi ir īpaši kaitīgi cilvēkiem, kas strādā ražošanas cehā.
1938. gadā amerikāņu organizācija Food Drug Administration (FDA) izlaida Food, Drug&Cosmetic Act, kurš kontrolē krāsvielu izmantošanu tai skaitā arī kosmētikas sastāvā. Šis akts piespieda ražotājus rūpīgi izanalizēt visu krāsvielu sastāvus, lai saņemt speciālu atestātu, kurš ļauj tās izmantot kosmētikas ražošanā. Un, pirmkārt, testēt tās tā, lai pārliecinātos, katās nav bīstamas vai kaitīgas. Pie tam krasvielām, pārsvarā lūpukrāsām, jābūt tīrām, smalkdisperziozām, tas ir nedrīkst atstāt maziņus kunkulīšus, tās nedrīkst pārāk dziļi iesūkties ādā, toņi nedrīkst būt pārāk spilgti, krāsviela nedrīkst izraisīt sausuma sajūtu uz lūpām un tā nedrīkst izraisīt eļļu sarūgšanu lūpukrāsas sastāvā. Eiropā pirmais „Pigmentu un krāsvielu saraksts kosmētikai” tika publicēts 1952. gadā. Pēc tam tika ieviesti Eiropas satndarti, kurus izmanto arī tagad ES valstīs. Savi standarti ir, piemēram, arī Japānā, ASV, Polijā, kuri, pēc ekspertu domām, pasaulē ir visstingrākie. Vienota pasaules uzskaitījuma nav, tāda nav arī mūsu kaimiņzemē Krievijā. Krievijas uzņēmumi parasti pieturas pie Eiropas normām.
Krāsvielu uzskaitījums visā pasaulē ir pārsteidzoši plašs. Katrā valstī vienām un tām pašām krāsvielām ar vienu un to pašu ķīmisko formulu var būt vairāki nosaukumi.

1.8. Piedevas vajadzīgās un noderīgās

Dažādas kopjošās īpašības lūpukrāsai sniedz jau pamata sastāvā esošās eļļas un vaski. Papildus tiek pievienoti vitamīni (A, E, u.c), gialūrūnskābe skābi, augu ekstraktus uz eļļu pamata, pret sauli aizsargājušie filtri. Starp citu, perlamūtra pigmenti satur fotoaizsargājamos filtrus, kuri atstaro gaismu.
Visas lupukrāsas obligāti satur konservantus un antioksidantus. Pie tam speciālisti ļoti rūpīgi izmēra konservantu koncentrāciju, jo paaugstināta šīs sastavdaļas koncentrācija var novest līdz degošai sajū tai lūpās un pat līdz alerģiskai reakcijai. Antioksidanti novērš lūpukrāsu oksidēšanos ,jo to sastāvā ietilpst dzelzoksīd krasvielas.Daudzu sastāvā esošos komponentus lūpukrāsā nosaka mode. Piemēram, lai iegūtu to, ka lūpu spīdums „spīd” lūpukrāsas sastavām tiek pievienots neilons.
1.9. Smaržvielas

Smaržvielai lūpukrāsas sastāvā galvenokārt ir jamaskē mikluma smarža, tai jābūt ar patīkamu garšu un pats galvenais tā nedrīkst būt toksiska, un tā nedrīkst izraisīt kairinājumu. Pēdējā laikā aizvien vairāk sāk ražot lūpukrāsas bez smaržvielām, bet tai pašā laikā lūpukrāsām nav arī nekādu citu smaržu. Šajā gadījumā izgatavotāji cītīgi kontrolē visu komponentu smaržas tā, ka tās nav pamanāmas cilvēka ožai.
Pret lūpukrāsu smaržvielām vispār izturas ļoti uzmanīgi. Var gadīties ta, ka pat vispatīkamākās smaržas saskare ar mikluma smaku sajaucoties var radīt gaužām nepatīkamu smaržu. Labi sabalansēta smaržviela var iegūt pavisam citu smaržu nonākot saskarsmē ar lūpukrāsu taukvielu pamatu. Bez tam dažās smaržvielas var pat izmainīt sākotnēji iecerēto lupukrāsas toni. Lūpukrāsas sastāvā esošās smaržvielas nekādā gadījumā nedrīkst izraisīt kairinājumu, tādēļ amerikāņu uzņēmums Reserch Instiude of Fragrance neiesaka dekoratīvajā kosmētikā izmantot bargomonu un citronu eļļas, peruāņu balzāmu un citus komponentus.

Zinātniski pētnieciskā daļa

2.1.Kādām jābūt labām lūpukrāsām

• Viņa nedrīkst savilkt lūpas un radīt „smaguma” efektu.
• Lūpukrāsai viegli un vienmērīgi jāuzklājas uz ļupām.
• Tai jārada maiga un patīkama sajūta uz lūpām.
• Tai jāpiemīt labai smaržai.
• Pievērsiet uzmanību tās ārejam izskatam – tai jābūt gludai.
• Zem saules iedarbības tai jābūt izturīgai, tā nedrīks kust uz lūpām, kā saldējums.
• Tai jāaizsarga lūpas pret ultravioletajiem stariem.
• Lūpukrāsas apvalkam jābut izturīgam.

Vielas, kas ietilpst lūpukrāsu sastāvā, viegli caur lūpu ādu iekļūst asinīs un tādēļ tas spēj ietekmēt sievietes veselību. Tādēļ ir tik svarīgi zināt, kas ietilpst lūpukrāsu sastāvā. Un ir jāņem vērā arī aleģiskās reakcijas uz dažām vielām, kas ietilpst lūpukrāsu sastāvā, tādēļ sievietēm būtu īpaši jāpiemeklē sev piemērota lūpukrāsa.

2.2. Kādas lūpukrāsas pastāv

• Mitrinošās
• Barojošās
• Ultra noturīgās ( tām jānoturās uz lūpām aptuveni 24 stundas)
• Noturīgās (tām jānoturās uz lūpām no 8 līdz 12 stundām)
• Higiēniskā (medicīniskā)
• Lūpu spīdums

2.2.1.Mtirnošāš lūpukrāsas.

Šī lūpukrāsa ne tikai nokrāso lūpas, bet arī padara tās maigagas un tādā veidā novērsh lūpu ādiņas lobīšanos un sprēgāšanu. Šāda tipa lūpukrāsas vislabāk izmantot pavasarī un vasarā. Visbiežāk šādu lūpukrāsu ķīmiskajā sastāvā ietilpst kumēlīšu ekstrakts, avokādo sviests, kakao, saulespuķu vai kokosriekstu eļļā. Šo lūpukrāsu vislielākais mīnus noteikti ir to īsais mūžs, no visām lūpukrāsām parasti tieši ši tipa lūpukrāsas bojājas visātrāk. Protams, nevar nepieminēt arī to, ka tā var atstāt pēdas uz drēbēm un diezgan ātri nosmērējas un tā ik pa laikam jāatjauno.

2.2.2.Barojošāš lūpukrāsas.

Pēc sava sastāva un tekstūras tā ir pati taukainākā. Tā ļoti labi novērš lūpu sprēgāšanu un ir tiešām noderīga ziemas laikā. Pirms uzklāt šo lūpukrāsu uz lūpām ieteicams vispirms izmantot lūpu zīmuli, lai apvilktu lūpu kontūras, tās novērsīs lūpukrāsas izsmērēšanos. Šo lūpukrāsu ķīmiskais sastāvs ir bagāts ar visdažādāko tauku un vasku paleti. Barojošās lūpukrāsas galvenais mīnus ir tas, ka vizuali tās padara lūpas daudz „plakanākas” un neizteiksmīgākas.

2.2.3.Noturīgās un Ultra noturīgās lūpukrāsas.

Dažas lūpukrāsas var turēties uz lūpām pat 8 stundas (noturīgās) vai pat līdz 24 stundām (ultra noturīgās), kuras visu nēsāšanas laiku nenosmērējas, neizplūst un neatstāj pēdas uz apģērba. No vienas puses tas ir ļoti izdevīgi – ik pēc kāda laika nav jāskrien pie spoguļa un jāpiekrāso lūpas. Bet no otras puses noturīgās lūpukrāsas pārak stipri savelk lūpas un rada nelielu dikomforta sajūtu. Dažrei var rasties tāda kā „smaguma” sajūta vai var sākt likties, ka lūpas ir pārklātas ar plēvi. Bet skaistums, kā zināms prasa upurus. Un šajā gadījumā upuris būs mūsu lūpas. Noturīgo lūpukrāsu sastāvā ietilpst augu un mineralu vaski savienojumā ar gaisīgajiem efīriem. Dažas minūtes pēc uzklāšanas efīri iztvaiko un uz lūpām paliek spilgta, krāsaina „plēvīte”.
Klīnisko izmēģinājumu rezultāti uzrādīja, ka no sešu noturīgo lūpukrāsu paraudziņu klāsta vislabakos rezultātus guva Rouga Capfit (Loreal – Francija). Pārsteidzošus rezultātus uzrādīja Max Factor lūpukrāsa, slavenās “Procter and Gamble” kompānijas ražojums. Izrādījās, ka tā turās uz lūpām vidēji par divām stundām mazāk, nekā visas pārējās noturīgās lūpukrāsas. Zemu vērtējumu ieguva arī Bio Prima (Itālija), tā izrādījās tik sausa, ka to ir pat grūti uzklāt uz lūpām. Tradicionālo lūpukrāsu grupā augstāko vērtējumu ieguva Lumene (Somija), PUPA un Shansu (Itālija), bet zemu BELL un BLUE FOR YOU ( „DERMACOL”- Čehija), galvenokārt zemās kvalitātes dēļ.

2.2.4. Higiēniskās lūpukrāsa.

Novērš sausumu un lūpu sprēgāšanu. Īpaši šī tipa lūpukrāsas ir ieteicamas rudens un ziemas periodā. Viņu var izmantot arī vasarā. Viņas sastāvā bieži ir arī ultravioleto staru filtri, kuri aizsargā lūpu maigo ādu pret saules stariem. Visas higiēniskās lūpukrāsas satur vitamīnus, barojošās, mitrinošās un antiseptiskas vielas. Higiēniskajām lūpukrāsām nav mīnusu. Vienīgais tām, diemžēl, bieži nav nekādas krāsas, kas lūpas varētu padarīt izteiksmīgākas.
Medicīniski – higiēniskās lūpukrāsas pārsvrā iz bezkrāsainas, nesatur pigmentu, smaržvielas, tās ir paredētas profilaksei, kā jau minēts lūpu sprēgāšanas un sausuma novēršanai.
2.2.5.Lūpu spīdums.

Pēdējā laikā aizvien biežāk tiek izmantots tieši lūpu spīdums. Viņš nepiešķir lūpām tik spilgtu nokrāsu, bet tas rada dabīguma efektu un izskatās uz lūpām vienkārši nepārspējami!

Padomi: Lūpas – tā ir svarīga iezīme sievietes sejā. Bet, pareizi apvilktas un iekrāsotas lūpas piesaista skatienu, dara jūs skaistu, pavedinošu, seksuālu. Tāpēc pirms lūpukrāsas uzklāšanas, lūpu kontūras var apvilkt ar zīmuli, kura krāsa ir mazliet tumšāka par lūpukrāsu. Ar to var arī pielabot nelielu lūpu līniju defektus. Lai dienas laikā nebūtu lūpas jāpiekrāso, ievērojiet vienkāršu procedūru: pēc lūpukrāsas uzklāšanas, lūpas viegli samitrināt ar papīra salveti, nopūderēt un no jauna uzklāt lūpukrāsu. Tiek praktizēta arī cita secība: lūpas nopūderē, uzklāj lūpukrāsu, samitrināt un no jauna uzklāt lūpukrāsu.

2.3. Psiholoģiskais Tests: Lūpukrāsa un sievietes raksturs.

Par sievietes raksturu šo to var pastāstīt lūpukrāsa, kuru tā izmanoto jau ilgāku laiku!

1. Ja lūpukrāsai nav notrulināts gals – tad jums ir darīšana ar praktisku, zolīdu sievieti, kura netērē savu laiku uz sīkumiem, kura zin ko vēlās un zin, ko nevar iegūt.

2. Ja lūpukrāsas virsma ir vienmērīgi noapaļots – tad šīs lūpukrāsas īpašniece prot par sevi psstāvēt, viņa necieš vieglprātību. Pat mazākais sīkums var izvest viņu no pacietības. Viņai patīk kalusīties sentimentālas romances, vienkāršas avakra pastaigas, viņai patīk arī sīki nieciņi.

3. Ja lūpukrāsas gals ir diezgan spics un līdzīgs zīmuļa galam – tas liecina par augstprātīgu raksturu, viņa neīpaši rēķinās ar citu viedokli. Viņai ir grūti aprast ar svešiem cilvēkiem.

4. Ja lūpukrāsas it kā ir horizontali nogriezts – viņa ir optimiste! Viņa ir ļoti dzīvespriecīga, tieša un nejūtīga pret sadzīviskiem sīkumiem. Viņa ļoti mīl bērnus un ne tikai savus. Bet lūgums neapvainoties, ja vinja dažreiz pasaka visu, ko domā tieši sejā.

5. Ja lūpukrāsas gals ir slīps – jūsu priekšā ir sapņotājas lūpukrāsa. Viņa ir ļoti uzņēmīga, bet ne vienmēr praktiska. Viņai vienmēr ir daudz „lielo” sapņu, bet bieži tie arī paliek tikai par sapņiem. Daudz ko piedod tuvākajām draudzenēm un bieži izvēlas labāk sieviešu nevis vīriešu sabiedrību.

6. Ja lūpukrāsa nolietota parastas lūpukrāsas formā, kā sākumā – šī sieviete droši iet savu dzīves ceļu. Grūtības, kas gadās viņas ceļa mēģina risināt pati, tas viņai arī labi sanāk. Viņa ir mērķtiecīga un visnotaļ dzīvespriecīga.

Protams, es neapgalvoju, ka tie ir 100% pierādīti fakti, bet tomēr viss var gadīties. Mani pētījumi šajā ziņa uzrādīja, ka reizēm testa apgalvojumi ir diezgan precīzi, bet vairākumā gadījumu tie bija nedaudz citādaki un skatoties uz lūpukrāsas formu tās īpašniecei jābūt pilnīgi citam raksturam.

2.4. Lūpukrāsu testēšana

Šajā testa piedalījās zmeāk norādītie produkti :

• AVON ULTRA COLOR RICH
• LUMENE SENSUAL LIPS
• REVLON ABSOLUTELY FABULOS
• ORIFLAME GIORDANI GOLD
• NATURELLE CHANSON
• NINELLE

2.4.1. Kā es veicu testēšanu.

Testēšana tika veikta pēc īpaši izstrādātas programmas, kuru izstrādāja Neatkarīgais Patērētāju Ekspertīzes Centrs. Viens no galvenajiem kvalitātes vērtēšanas kritērijiem bija praktiskie izmēģinājumi, kura laikā man bija jāuzzin, kā uzvedīsies lūpukrāsas ikdienas litošanā. Katru lūpukrāsu testēja 3 meitenes. Visas testēšanā piedalijušās metenes lietoja savas lūpukrāsas vienu nedēļu no rīta līdz vakaram.

2.4.2. Testā tika pārbaudīts un vērtēts.

Iepakojums – informācijas daudzums (sastāvdaļu pārskaitījums, dati par ražotāju, izgatavošanas un beigu termiņa laiki), ērta lietošana un atlikuma daudzums iepakojuma iekšienē.
Praktiskie izmēģinajumi pēc rādītājiem – smarža, konsistence, lūpukrāsas uzklāšanas kvalitāte, iepakoju kavalitate, noturība uz lūpām, lūpu pašsajūta zem lūpukrāsas, kosmētiskās rūpes par lūpām.
Ķīmiski – Fiziskie testi – tā kā sieviets lieto lūpukrāsas visu gadu, es iztesteju lūpukrāsu paraudziņus dažādu temperatūru iedarbībā gan augstas temperatūras ( tests tika veikts aptuveni 40° C ) , gan zemas temperatūras ( tests tika veikts aptuveni –10° C ) iedarbībā.

To lūpukrāsu attēli, kuras piedalījās testēšanā ir atrodamas Zinātniski, pētnieciskā darba beigu pielikumā!

2.4.3. Testēšana.

2.4.3.1. AVON ULTRA COLOR RICH

Izgatavotāj valsts : Anglija
Ķīmiskais sastāvs : mikrokristāliskais vasks, kukurūzas ekstrakts, zīds, allontoīns, baltais vasks, kastoru eļļā, lizata ekstrakts, tokoferols, alojes ekstrakts un vēl 28 komponenti.
Netto svars : Nav norādīts.
Vispārīgais vērtējums : labi

Uzreiz lielu uzmanību piesaista šīs lūpukrāsas informatīvā bāze. Pie tam uz paša vāciņa ir norādīta ražotāj valts, firmas logotips, izgatavošanas datums un ražotāj firmas nosaukusm un tas jau ir diezgan daudz. Vāciņš ir iepakots kartona kastītē, kuras malas ir pilnīgi aprakstītas ar visu nepieciešamo informāciju. Uz kastītes ir norādītas pilnīgi visas sastavdaļas vienīgais ir bēdīgi tas, ka lielāko daļu šīs iformācijas var atšifrēt tikai ar vārdnīcas palīdzību. Neskaitot sastavu uz iepakojuma ir norādīts arī derīguma termiņš uz ta pat ir skaidrojums, kā uzklāt lūpukrāsu, nedrīkst nepievērst uzmanību arī tam, ka uz iepakojuma ir norādīta izpla tītāj kompānijas adrese Latvijā.
Pati lūpukrāsa izrādījās bija apslēpusi sevī mazu „ noslēpumu” . Ja atvērt vācinu un mēģināt saprast lūpukrāsas smaržu, tad nekas nesasnāks, pirmajā brīdī liekās, ka tai nemaz nav nekādas smaržas, bet kad tiek ar lūpukrasu tiek uzklātas pirmās kārtas uz lūpām parādās nedaudz saldena, ta nav īpaši uzbāzīga, bet tā jau ir gaumes lieta un smarža noteikti patiks nevisiem. Daži testējamie tomēr atzīmēja nelielu neērtību,uzklājot lūpukrāsu. Neskatoties uz lielo eļļu daudzumu lūpukrāsā, lūpukrāsas sajūta uz lūpām tomēr palika līdz testējamie vienkārsi nepierada piešis sajūtas, kura tomēr rada nelielu diskomfortu.
Krāsu palete un kontūru ievērošana tomēr tika novērtētas uz „ Labi „ . Noturība uz lupām ieguva tādu pašu vērtējumu. Bet lūpukrāsas mitrinošo efektu atzīmēja tika 1 metene no trijām. Pārējās divas savukārt slaveja lūpukrāsas barojošo efektu, kas netiek uztverts, kā trūkums. Ņemot vērā laikapstākļus ziemā par kosmētiskajām rūpem par lūpām lupukrāsa ieguva diezgan labu vērtējumu „ Ļoti labi”. Temperatūras testa laikā lūpukrāsa arī uzrādīja labus rezultātus : pēc ilgākas lupukrāsas turēšanas saldētavā tā nezaudēja savas īpašības un arī normālas teperatūras apstākļos uzklājās vienmērīgi.

(Skat. Pielikums 1. Attēls)

2.4.3.2. LUMENE SENSUAL LIPS

Izgatavotāj valsts : Somija.
Ķīmiskais sastāvs : Nav norādīts.
Netto svars : Nav norādīts.
Vispārīgais vērtējums : pieņemami

Par informācijas klāstu šī lupukrāsa ieguva vērtējumu „ vāji„ .Ne uz paša vāciņa nedz kur citur informāciju iegūt nebija iespējams. Iņēmums ir vienīgi vāciņa apakšā pielīmētā uzlīme uz kuras ir norādīta izgatavotāj valsts un firmas nosaukums, priecē arī tas, ka uz tās pašās uzlīmes sīkiem burtiņiem bija norādīts arī derīguma termiņš. Pie paša vāciņa bijapielīmēts arī svītru kods, kas izbojāja lūpukrāsas ārējo izskatu, kā tādu. Kā izteicās viena no testētājām : „ Tajā visā ir jūtama tāda kā necieņa pret patērētāju.” Pie mīnusiem tika pieskaitīta arī vāciņa slīdīgā virsma, visu laiku rodās tāda sajūta it kā tūbiņa vienkārši tulīt izslīdēs no rokām.
Tāpat arī smarža, ko izdala lūpukrāsa nebija īpaši patīkama, tādēļ tika ielikta atzīme „pieņemami”. Lūpukrāsas uzklāšanas kvalitāte tika novērtēta ar atzīmi „Labi”. Bat kontūru veidošana uz lūpām ar šo lūpukrāsu ir praktiski neiespējama, ja pirms tam lūpas netiek apvilktas ar lūpu zīmuli. Tas kas attiecās uz lūpukrāsas noturību, tad visas testētājas atzīmēja, ka tā tiešām labi turās uz lūpām. Vienīgais, kad sāk izgarot dažas vielas, ko satur lūpukrāsa, lūpās parādās nepatīkams diskomforst, tādēļ šājā sadaļā lūpukrāsa saņēma vērtējumu „pieņemami”. Bet sadļā kosmētiskās rūpes testētāju domas sadalījās. Viena apgalvoja, ka lūpukrāsa sausina lūpas un lika atzīmi „vāji” , bet otra savukārt apgalvoja, ka lūpukrāsa mitrina un baro lūpas un lika atzīmi „ Labi”. Tādēļ nācās likt vidējo atzīmi un sanāca atkal „pieņemami”. Aukstuma pārbaudi lūpukrāsa ari nepārcieta īpaši labi. Pēc ilgstošas turēšanas aukstumā lūpukrāsa slikti klājās un uz lūpām izskatījās sausa neizteiksmīga un vairs nespīdēja. Atzīme – „Pieņēmami”.
(Skat. Pielikums 2. Attēls)

2.4.3.3. REVLON ABSOLUTELY FABULOS

Izgatavotājvalsts : ASV
Ķīmiskais sastāvs : Nav norādīts.
Netto svars : 4,4 grami
Vispārīgais vērtējums : labi
Nav saprotams kādēļ šīs lūpukrāsas ražotāji izrādīja tik lielu neciņu pret patērētājiem. Informācijas ir ārkārtīgi maz un arī tā kura ir praktiski nesalasāma, tā ir sarakstīta tik sīkiem burtiņiem, ka to ir ārkārtīgi grūti salasīt. Svītru kods ir novietots tieši uz vāciņā, tas satur tiešām ārkārtīgi maz informācijas – izgatavotājvalsti (tas ir ar nosacījumu, ka jūs pazīstat katras valsts svītru kodu šifrējumus) un vēl lūpukrāsa saturot ultravioleto staru filtrus SPF-15. Tas arī viss. Dabiski, ka informatīvajā kritērijā šī lūpukrāsa ieguva atzīmi „Vāji”. Bet tas kas attiecās uz vāciņa dizainu, testētājām tas likās tiešam smuks un stilīgs, viņās īpaši atzīmēja vienkrāsaino toni un ieturēto stilu. Par vāciņa praktiskumu un pielietojumu lūpukrāsa ieguva atzīmi „Pieņemami”.
Šī produkta piesātinātā tekstūra nodrošināja vienmērīgu klājumu un kontūru izteiksmīgumu. Tādēļ šie kritēriji tikai novērtēti uz „Izcili”. Tādu pašu atzīmi ieguva arī lūpukrāsas noturība, visām trijām testētājām lūpukrāsa turējās uz lūpām vidēji no 5-6 stundām. Lūpukrāsu uz lūpām var sajust diezgan ilgi tādēļ tas rada arī diskomforta sajūtu. Atzīme – „Pieņēmami”. Tādu pašu atzīmi nācās ielikt arī par kosmētiskajām rūpēm. Lūpukrāsa radīja savelkošu efektu visām testētājām.
Tomēr testā uz aukstuma izturību Revlon lūpukrāsa ieguva atzīmi „Izcili”. Mīnus desmit grādu temperatūrā un zemāk lūpukrāsa nezaudēja savas īpašības un klājās tikpat gludi un kontūras iezīmēja lieliski.
(Skat. Pielikums 3. Attēls)

2.4.3.4. ORIFLAME GIORDANI GOLD

Izgatavotājvalsts : Vācija.
Ķīmiskais sastāvs : Nav norādīts.
Netto svars : 4 grami.
Vispārīgais vērtējums : Ļoti labi.

Šī lūpukrāsa uzreiz nonāca līderu sarakstā. Pirmkārt tās dizains – elegants, zeltīti matēts vāciņš, bez liekam galējībām piesaistīja testētāju uzmanību un tās atzīmēja, ka iegādātos tādu lūpukrāsu arī tikai dizaina dēļ. Izrādījās, ka vāciņš ir ne tikai elegants, bat arī diezgan izturīgs. Otrkārt – patīkami pārsteidz tas, ka nebija jūtama nekāda smarža. Lūpukrāsa bez smaržu kompozīcijas noteikti ir izcils pirkums – nav jāuztraucās par alerģiskām reakcijām attiecībā uz smaržvielām, garantēts ir arī tas, ka nebūs sarūgtinājuma, ka dizains un lūpukrāsas kvalitāte ir izcila, bet tās smarža ir vienkārši nepanesama, tas ir tiešām ideāli. Diemžēl tādi gadījumi, kad apmierina lūpukrāsā pilnīgi viss izņemot smaržu gadās diežgan bieži.
Vēl viena šīs lūpukrāsas lieliskā iezīme ir tāda, ka tā labi noklāj lūpas un tiešām kosmētiski par tām rūpējas. Viņa nepadara lūpas sausas. Visas testētājas arī atzīmēja lūpukrāsas noturību, kaut gan viņa pat nebija pieskaitīta pie noturīgo lūpukrāsu grupas. Nepārprotami pie plusiem tiek pieskaitīts ari tas, ka lūpukrāsa iezīmē tiešas kontūras.
Protams, šai lūpukrāsai tika novēroti arī mīnusi. Galvenais mīnuss ir tas, ka uz iepakojuma kā tāda ir minimāli daudz informācijas. Uz iepakojuma ir norādīts svars, ražotājvalsts un ražotāj firmas nosaukums. Tas arī ir viss, ja neskaita firmas logotipu uz vāciņa augšdaļas.
Tomēr temperatūru maiņas testu gan aukstumā, gan siltumā izturēja perfekti. Atzīme šajā kategorijā ir „Izcili”.
(Skat. Pielikums 4. Attēls)

2.4.3.5. NATURELLE CHANSON

Izgatavotājvalsts : ASV
Ķīmiskais sastāvs : Kostoru eļļa, Tokoferols, Karnabijas vasks, propilenglikols.
Netto svars : 4 grami.
Vispārīgais vērtējums : Labi.

Vāciņa dizains likās nedaudz par prastu. Caurspīdīgais plastiks uz vāciņa augšējās daļas un firmas krāsas zaļais uz tūbiņas „kājiņas” automātiski radīja kaut kā nenopietnu efektu, rodās sajūta, ka šīs lūpukrāsas dizains ir radīts tīneidžeriem. Sieviete, kura piedomā pie sava stila un elegances diez vai gribētu, lai viņas kosmētikas somiņā būtu šāda lūpukrāsa. Bet informācijas klāsts tik tiešām bija apmierinošs – uz tūbiņas varēja atrast gan ķīmisko sastāvu, gan ražotāj valsti, gan arī svaru. Vienīgais tas viss bija rakstīta angļu valodā un derīguma termiņš nebija atrodams kā tāds. Atzīme par iepakojumu un informācijas klāstu – „Labi”.
Tomēr jātzīst, ka lūpukrāsas smarža gan bija par asu. Tas automātiski sašaurina pircēju loku un tas nav izdevīgi nedz priekš ražotajiem, nedz arī priekš pārdevējiem. Atzīme par smaržu – „Apmierinoši”.
Šajā punktā arī beidzās kritika pret šo lūpukrāsu. Visas testētājas atzīmēja, ka šī lūpukrāsas labi iezīmē kontūras, tai esot laba kvalitāte un tā labi turās uz lūpām. Pat pēc vairākām stundām lūpukrāsa saglabāja savu mmirdzumu un neizskatījās sausa uz lūpām. Pie tam jau pēc īsa brīža lūpukrāsas testētājas aizmirsa par tās klātbūtni un vispār nejuta to uz lūpām, tas nozīmēja, ka lūpas ātri pierada un adaptējās pie šīs lūpukrāsas. Atzīmēts arī tas, ka kosmētisko rūpju sadļā tās tiešām kopa lūpas. Tās kļuva maigas, tā it kā iesūktu sevī lūpukrāsā esošo eļļu vitamīnus. Pr visiem augstāk minētajiem kritērijiem šī lūpukrāsa ieguva atzīmi „Labi”.
NATURELLE CHANSON lūpukrāsa arī ļoti labi pārcieta aukstuma izturības testu. Tās vāciņš protams aizmiglojās no aukstuma, bet tā nezaudēja pilnīgi nekādas savas īpašības. Atzīme – „Izcili”.
(Skat. Pielikums 5. Attēls)

2.4.3.6. NINELLE

Izgatavotājvalsts : Spānija.
Ķīmiskais sastāvs : Augu eļļas, vitamīni A un E, ultravioleto staru filtri SPF-15
Netto svars : 4 grami.
Vispārīgais vērtējums : Labi.

Informatīvajā ziņā šī lūpukrāsa vienīga ieguva atzīmi „Izcili”. Tik liela informācijas klāsta nebija nevienai no testējamajām lūpukrāsām. Tieši uz vāciņa bija tikai firmas logotips un ražotājvalts. Bet uz lūpukrāsas kartona iepakojuma atradās vieta ne tikai īsam ķīmisko sastāvdaļu pārskaitījumam, svaram, derīguma termīņam un lietošanas pamācībai, bet arī uzglabāšanas ieteikumiem. Piemēram bija ieteikts uzglabāt to temperatūrā no +15 līdz +25 grādiem un sargāt to no triecieniem. Ražotāji pat norādīja, ka sastāvā esošie vitamīni A un E pasargā lūpas no ārējās vides negatīvās iedarbības.
Ārējā dizaina kategorijā lūpukrāsa arī ieguva atzīmi „Izcili”. Tās ārējais dizains tiešām ļoti patika testētājām un tās atzimēja, ka lūpukrāsa izskatās tiešām eleganti.
Kritika šīs lūpukrāsas adresē sāka parādīties uzreiz pēc pirmajiem izmēģinājumiem. Testētājām īpaši nepatika lūpukrāsas smarža, tās apgalvoja, ka tā varētu smaržot lūpukrāsas sastāvdaļas. Tās atzīmēja, ka lūpukrāsai vispār labāk varēja nebūt nekādas smaržas vai vismaz tai varētu piemist kādu augļu vai ziedu aromāts.
Lūpukrāsas uzklāšanas kritērijā lūpukrāsa ieguva atzīmi „Pieņemami”. Testētājas sūdzējās, ka lūpukrāsa izplūst un nesaglabā iezīmēto kontūru, par kontūru iezīmēšanu runājot to varēja panākt tikai jau iepriekš iezīmējot lūpas ar kontūrzīmuli, citādāk kontūras bija praktiski neiespējami normāli iezīmēt. Tomēr tas neietekmēja kritēriju „sajūta uz lūpām”. Testētājas norādīja, ka lūpukrāsu nevarēja sajust jau pec pirmajām uzklāšanas sekundēm. Kas gan attiecās uz lūpukrāsas noturību uz lūpām tā smagi visus pievīla. Jau pēc pāris stundām lūpukrāsa zaudēja savu spožumu un uz lūpām izskatījās neizteiksmīgi. Atzīme – „Pieņemami”.
Kas gan attiecās uz kosmētiskajām rūpēm visas testētājas ielika atzīmi „Labi.
Vēl viens mīnus šai lūpukrāsai ir tāds, ka jau pēc pāris dienu lietošanas kaut kāda neiespējamā vaidā lūpukrāsa nonāca uz vāciņa iekšpuses maliņām, kas radīja „netīrīgu” priekštatu. Tā diametrs un kājiņa tiešām sāka iekrāsoties ar lūpukrāsas daļiņām un tas bojāja ne tikai ārējo veidolu, bet arī garastāvokli vienai no testētājām.
Neskatoties uz ražoajvalsts silto atrašanās vietu lūpukrāsa ļoti labi pārcieta uzturēšano pusstundu – 10 grādu temperatūrā pusstundu. Pēc izņemšanas no saldētavas tā klājās uz lūpām tik pat labi un nezaudēja ne kripatiņas no sav mirdzuma! Atzīme – „Labi”.
(Skat. Pielikums 6. Attēls)

2.4.4. Secinājums.

Katrai lūpukrāsai nepārprotami ir gan savi mīnusi, gan plusi. Ja viena lūpukrāsa der vaienai sievietei vēl nav fakts, kā tā derēs arī citai. Lūpukrāsas, tomēr, kā visi kosmētiskie līdzekļi ir gaumes un meteriālā stāvokļa lieta. Izvēloties lūpukrāsu, ja piedomā ne tikai pie krāsas vai firmas nosaukuma, bet arī pie tā, kā mūsu organisms reaģēs uz šo lūpukrāsu.

Pielikums

1. Attēls
AVON ULTRA COLOR RICH

2. Attēls
LUMENE SENSUAL LIPS

3. Attēls
REVLON ABSOLUTELY FABULOS

4. Attēls
ORIFLAME GIORDANI GOLD

5. Attēls
NATURELLE CHANSON

6. Attēls
NINELLE
Аннотация

Среди косметического разнообразия, которое использует современная женщина, губная помада по праву занимает первое место – утверждают многочисленные опросы, – констатируют археологические раскопки и исторические исследования. Это не случайно: ведь губы ничуть не менее значимая и «говорящая» деталь, чем глаза.
Тяга к красоте была свойственна еще первобытным людям, раскрашивавшим свое тело в разные цвета. То же относилось и к губам. Так, во время раскопок одного из древних поселений была обнаружена смесь жира и красящего вещества, состав которой мог соответствовать компонентам губной помады.
Губная помада, как и многие другие косметические средства, была изобретена в Древнем Египте, где в ходу была помада ярких и темных оттенков, что делало губы зрительно тоньше и изящнее. Краска, которую египтянки наносили на губы, состояла из красной охры и натуральных оксидов железа. Губная помада получила у египтян такое широкое распространение, что при погребении ее клали вместе с умершим, чтобы тот мог хорошо выглядеть и в царстве мертвых.
Даже самая дешевая губная помада имеет достаточное количество пигментов, защищающих наши губы. Поэтому дополнительная защита от действия УФ-лучей, обещаемая некоторыми фирмами, на самом деле является всего-навсего спекуляцией и необоснованно увеличивает стоимость губной помады.
Вещества, входящие в состав помады, зачастую через поры губ проникают в кровь, а значит, могут оказывать неоднозначное действие на здоровье женщины. Вот почему так важно знать, что входит в состав помады.

Izmantotā literatūra

1. „Krievu – latviešu vārdnīca”, Izdevniecība – „Avots”(1997. gads)
2. „Большои энциклопедический словарь” Научное издателбство – „Большая Российская энциклопедия”/1997. год/, 940. страница
3. http://www.beautytime.ru/work.pl?action=viewheader_all&razdel=linelo&id=1001747

4. http://www.beautytime.ru/cgi-bin/main_katalog_1.pl?action=viewheader_all&razdel=linelo&id=429

5. http://infobusiness.com.ua/cosmetic/sovet/index152.html

6. http://www.krasota.ru/krasota/articles/show.htpl?id=743

7. http://www.krasota.ru/krasota/articles/show.htpl?id=326

8. http://www.aktualnet.lv/design/k_dekor.php?msid=15&mbase=20

9. http://tests.pp.ru/popular/if_02.phtml
10. http://zhuk-shopper.narod.ru/Zakon/zakon1/lipstick-1.htm
11. http://kosmetika.potrebitel.ru/printer.php?2502/pgs/26.htm
12. http://www.cultureclub.ru/journal/index.html/id_152
13. http://www.2mm.ru/krasota/154
14. http://www.potrebitel.ru/08/01/gub.htm

Secinājums

Pirmkārt, es savā teorētiskajā daļā atradu pēc iespējās vairak vēsturisku materiālu (Atsauce: skat. 1-5 lpp). Otrkārt, es mēģināju sameklēt saprotamu ķīmisko aprakstu un pašu lūpukrāsu veidošanas procesu, kas man arī diezgan labi sanāca (Atsauce: skat. 5-9 lpp.). Kopumā visa informācija pārsvarā tika meklēta internetā, jo dotais uzdevums bija pietiekami sarežģīts ar savu specifisko raksturu. Arī internetā atrodamā informācija brīžiem likās nepietiekama, un vēl jāņem vērā tas, ka latviešu internetlapās nebija pilnīgi nekādas informācijas. Visa informācija bija atrodama tikai krievu internet lapās, kuru man nācās tulkot visa darba garumā.
Praktiskajā daļā es veicu nelielu pētījumu (Atsauce: 14-20 lpp) par piemēru ņemot Neatkarīgā patērētāju centra testēšanas kritērijus. Paša testa veikšana bija diezgan interesanta.Vienīgais man bija diezgan grūti atrast tik daudz paraugu.
Savu hipotēzi, ko es izvirzīju pagājušajā gadā : „Lūpukrāsas ne tikai rotā mūsu lūpas, bet tās spēj arī radīt tām kaitejumu!” esmu pilnībā attaisnojusi. Lūpukrāsaklājas uz lūpām, kurām ir ļoti plāna ādiņa un ķīmiskās vielas, ko satur lūpukrāsas var radīt infekciju vai alerģiju.
Kopumā darbs tika veikts un visas prasības izpildītas.