Mācību firmas biznesa plāns

Kopsavilkums.
Uzņēmuma darbības forma ir sabiedrība ar ierobežotu atbildību, tā ir dibināta Jēkabpils 3. vidusskolā, Slimnīcas ielā 5, Jēkabpilī, LV-5202.Tās dibinātāji ir šīs mācību iestādes skolēni- Gatis Ieleja, Dace Rāviņa, Indra Mašinska, Tatjana Kravčuka. Uzņēmuma pilns nosaukums ir skolēnu mācību firma, sabiedrība ar ierobežotu atbildību, “Ilios”. Produktu izgatavos uzņēmuma darbinieki, kas ir arī uzņēmuma dibinātāji. Produkta ražošanai tiks iznomātas telpas ar visu nepieciešamo inventāru un iekārtām.
Uzņēmuma dibinātāji paši veiks visu ar uzņēmuma darbību saistīto funkciju izpildi- ražošanas, grāmatvedības, finansu, vadības un mārketinga funkcijas.
Uzņēmums nodarbosies ar dekoratīvo elementu ražošanu un pārdošanu:
· dekoratīvo ziedu ražošanu un pārdošanu ;
· sienas glezniņu ražošanu un pārdošanu.
Uzņēmuma mērķi:
· pieredzes iegūšana praktiskajā uzņēmējdarbībā;
· iespēja firmas dibinātājiem iegūt pilnu Junior Achievement Latvija sertifikātu par uzņēmējdarbības pamatu apgūšanu;
· maksimālas peļņas gūšana;
· patērētāju interešu apmierināšana;
Mūsu uzņēmuma produkcijas īpašā atšķirības zīme būs oriģinalitāte, mākslinieciskums. Uzņēmuma darbības iecerēs ir darboties gan Jēkabpils, gan arī Latvijas mēroga tirgū.
Uzņēmumu vadīs dibinātāju kopsapulces iecelts direktors- Gatis Ieleja.
Uzņēmums vienādi pieder tā četriem dibinātājiem, katram pieder 25% no uzņēmuma.
Paredzētie ieņēmumi visā SMF darbības laikā- 60,00lati.
Paredzētie izdevumi visā SMF darbības laikā- 29.93 lati.

Uzņēmuma apraksts
SMF dibinātāji vienojas, ka tiks dibināta sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Ilios”. SMF nodarbosies ar dekoratīvo ziedu un sienu elementu ražošanu un pārdošanu.
SIA “Ilios” sākotnējo īpašumu (sākumkapitālu) veido dibinātāju (4 cilvēku) ieguldītie naudas un mantas resursi, kas nepieciešami firmas darbības uzsākšanai un tālākai izvēršanai. Visi firmas darbinieki mācās Jēkabpils 3. vidusskolā.
SMF darbības veids ir preču ražošana. SMF darbības laiks – 6 mēneši. SMF nodarbosies ar dekoratīvo ziedu un sienu elementu ražošanu un pārdošanu.
Uzņēmuma mērķi:
· pieredzes iegūšana praktiskajā uzņēmējdarbībā;
· iespēja firmas dibinātājiem iegūt pilnu Junior Achievement Latvija sertifikātu par uzņēmējdarbības pamatu apgūšanu;
· maksimālas peļņas gūšana;
· patērētāju interešu apmierināšana;
Savus sākotnējos līdzekļus uzņēmums saņems no dibinātāju ieguldījumiem pamatkapitālā.
Galvenie uzņēmuma klienti būs cilvēki kam patīk kvalitatīvas un skaistas lietas.
Uzņēmuma telpas tiks nomātas. Nomas līgums tiks slēgts ar privātpersonu.
SMF darbības beigās peļņa tiks sadalīta vienādās daļās(25% peļņas katram) starp tās dibinātājiem.
Vienreiz mēnesī tiks sasaukta SMF dibinātāju sapulce, kurā lems par firmas turpmāko darbību.
SMF SIA “Ilios” adrese: Jēkabpils, Krasta 21, LV – 5202, Latvija
Tālr.: 371 52 23021
Mob. tel.: 5985883(Firmas darbinieks)
E – pasts: sia_ilios@inbox.lv

Uzņēmuma vadība
· Firmas prezidents:
GATIS IELEJA /PERSONAS KODS 110388-11209
Nepabeigta vidējā izglītība /11. klase/
Apmeklējis Junior Achievement Latvia SMF seminārus /2005/
· Grāmatvede, sekretāre:
DACE RĀVIŅA/ PERSONAS KODS 141088-11145
Nepabeigta vidējā izglītība /11. klase/
Apmeklējusi Junior Achievement Latvia SMF semināru /2005/
· Finansu pārzinis:
TATJANA KRAVČUKA /PERSONAS KODS 040788-11152
Nepabeigta vidējā izglītība /11. klase/
Apmeklējusi Junior Achievement Latvia SMF semināru /2005/
· Mārketinga daļas vadītāja, klientu apkalpošanas daļas vadītāja:
INDRA MAŠINSKA /PERSONAS KODS 130588-12451
Nepabeigta vidējā izglītība /11. klase/
Apmeklējusi Junior Achievement Latvia SMF semināru /2005/
Uzņēmuma īpašnieki ir arī uzņēmuma vadītāji un darbinieki.
Katram dibinātājam pieder 25% uzņēmuma.

Preces un pakalpojumi
SIA “Ilios” ražos divu veida preces- dekoratīvos ziedus un glezniņas. Mūsu preces varēs iegādāties jebkurš klients, kam patīk skaistas lietas un kurš vēlēsies izdekorēt savu mājokli. Mūsu preces var būt ideāla dāvana kādos svētkos. Vērā tiks ņemtas arī klientu vēlmes un ieteikumi. Mūsu ražotajai precei nav sezonāls raksturs, tāpēc to varēs iegādāties jebkurā laikā.
Preces negatīvās īpašības ir:
· Var tikt bojāta mitru laika apstākļu ietekmē;
· Samērā grūti notīrīt putekļus.
Mūsu preces atšķirīgās iezīmes būs:
· Zema cena;
· Individuāla pieeja katram klientam;
· Viss gatavots ar rokām.
Ražošanas process:
· Ražošanas procesā piedalīsies visi SMF dibinātāji.
· Ražošana notiks SMF nomātajās telpās, kur visi sapulcēsies un gatavos nepieciešamās preces.
· Tas ir roku darbs un speciālas iekārtas nebūs nepieciešamas.
.Nepieciešamie materiāli:
· Līme;
· Krāsainais papīrs;
· Kokteiļu salmiņi;
· Krāsota vilna;
· Kartons;
· Dažādi dabas materiāli un dažādi atsevišķi dekorējumi.
Izejmateriāli tiks iepirkti mazumā galvenokārt kancelejas preču veikalos vai lielveikalos. Pirms nonākšanas tirdzniecībā katras preces kvalitāte tiks pārbaudīta, tāpēc šīs preces pircējiem nebūs paredzētas nekādas garantijas. Cena būs atkarīga no izmantojamo materiālu daudzuma.
Visā SMF darbības laikā plānots saražot 60 dekoratīvās rozes un 20 glezniņas.

Tirgus
· Mūsu ražotās preces nav pirmās nepieciešamības preces, tomēr tās varētu būt ļoti nozīmīgas katra klienta telpu izdaiļošanai.
· Tirgus cena dekoratīvajām rozēm ir Ls 0.30 – 1.00 un glezniņām Ls 1.00-3.00. Cenas atkarīgas no preces izmēra un izmantoto materiālu daudzuma.
· Prognozējamais pircēju skaits visā SMF laika līdz 60, taču veiksmes gadījumā ražošanas apjomu palielināsim un pircēju skaits līdz ar to arī pieaugs .
· Prognozējams straujš preces pieprasījums ap Ziemassvētku un Valentīndienas laiku, jo šīs preces ir lieliska dāvana šādos svētkos.
· Pircēju priekšstats par kvalitāti atbilst piedāvāto preču kvalitātei, jo katra prece pirms nonākšanas tirdzniecībā tiks pārbaudīta.
· Mūsu preces potenciālie pircēji būs cilvēki, kuriem patīk iegādāties kvalitatīvas un skaistas lietas. Mūsu prece var būt dāvana dažādos svētkos, gan arī kā dekoratīvs elements.
· Prognozējamais pircēju skaits ir līdz 60. Maz ticams, ka kāds no tiem varētu kļūt par patstāvīgo klientu, jo tās nav pirmās nepieciešamības preces.
· Preces iegādāsies klienti ar vidēju un augstu pirktspēju, jo cilvēkiem ar zemu pirktspēju mūsu preces var likties nevajadzīgas.
· Ražotās preces tiks realizētas skolā pirms svētku pasākumos, plānotos gadatirdziņos.

Konkurenti
· Galvenie konkurenti varētu būt ziedu veikali, kuros tiek pārdoti dažādi pušķi un puķes gan arī dažādi papīra dekoratīvie ziedi.
· Jēkabpils pilsētā ir vairāki ziedu un dažādu dekoratīvo izstrādājumu veikali:
ь „Sant-Li”;
ь „Kastaņi”;
ь „Mimoza”.
Salīdzinājumā ar šiem veikaliem mūsu piedāvātā produkcija būs oriģināla, vairāk domāta pircējiem, kuri ir izvēlīgi iegādājoties dāvanas uz dzimšanas dienām, vārda dienām vai uz kādiem citiem svētkiem, jo mūsu piedāvātās dekoratīvās rozes ir oriģinālas un katrai ir kaut kas atšķirīgs, kas varētu pievilināt tieši šāda tipa pircējus un citus, kuriem patīk vienkārši iegādāties kvalitatīvas un skaistas lietas. Rozes tiks ražotas galvenokārt no krāsainā papīra, kokteiļu salmiņiem, krāsotas vilnas un dažādiem atsevišķiem dekorējumiem atkarībā no pircēju vēlmēm.
· Dažāda tipa dekoratīvās glezniņas ir samērā maz izplatīta prece Jēkabpilī, bet tiek apsvērta iespēja, ka konkurentu Jēkabpils pilsētā netrūks, tie varētu būt uzņēmumi, kuri pārdot dažādus suvenīrus un iespējams arī kāda SMF, konkurētspējīgie uzņēmumi varētu būt:
ь SIA „Pie Sīpolnieka”;
ь „Daile”;
ь Salons „Manss”,
kā arī cita veida veikali, bet mēs piedāvāsim oriģinālu un atšķirīgu produkciju, kura konkurēs ar iepriekš uzskaitītajiem uzņēmumiem.

Uzņēmuma ražošanas plāns
· SMF „Ilios” dibinātāji darbosies arī kā darbinieki, kas ražos nepieciešamo produkciju, bet ja produkcijai būs neparedzēti liels pieprasījums, tad SMF īpašnieki nolems par papildus telpu palielināšanu un darbinieku pieņemšanu. SIA „Ilios” vadītāja uzraudzībā notiks visa ražošana un nepieciešamo izejvielu iepirkšana.
· Ražošana notiks īrētajās telpās, kas atbildīs visām šāda tipa ražošanas prasībām, t.i., būs pieejams dators ar printeri, būs darbagalds, pie kura varētu darboties visi uzņēmuma darbinieki. Preču piegādāšanu, pārdošanu un uzglabāšanu veiks firmas darbinieki.
· Svarīgi, lai arī ārzemju viesi, kas viesojas Jēkabpilī, varētu iegādāties tieši mūsu piedāvāto produkciju. Visa uzņēmumā piedāvātā produkcija būs nekaitīga cilvēka veselībai un to varēs iegādāties dažāda vecuma cilvēki, kā arī tiks veltīta īpaša uzmanība, lai rozes un glezniņas būtu vienmēr skaistas un oriģinālas.
· Kancelejas preces tiks iepirktas dažādos veikalos, galvenokārt SIA “Lilija”, jo tur ir ražošanas izejvielu visplašākais klāsts. Mākslīgajām rozēm nepieciešamās izejvielas tiks iepirktas no Jēkabpilī un Rīgā esošajiem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar nepieciešamo produktu ražošanu un izplatīšanu. bet glezniņas gatavosim paši, izmantojot savu talantu u.c. iespējas, iegādājoties tikai nepieciešamos izejmateriālus.
· Ražošanas izmaksas vienam ziedam ir aptuveni 0,23Ls un vienai vidēja lieluma glezniņai ražošanas izmaksas ir līdz 1,00Ls.

Stratēģiskā plānošana
· Divu nedēļu laikā tiek ieplānots atrast noietu tirgū un sākt ražot preci, bet uz mēneša beigām pēc firmas dibināšanas jau sākt pārdot saražoto produkciju.
· Tiek plānots 5 mēnešu darbības laikā saražot un realizēt 60 rozes un 20 glezniņas. Tiek plānots, ka Jēkabpils mērogā visas SMF darbības laikā būsim vienīgā industrija tieši šajos darbības virzienos.
· Katra rozīte vai glezniņa tiks veidota arvien interesantāka, atbilstoši pircēju vēlmēm. Tiks iepirktas savādākas dekorācijas un tiks veidotas pēc iespējas dažādākās krāsās un formās, kas varētu pievilināt un ieinteresēt potenciālos pircējus.
· Vēlāk (pēc 2 – 3 SMF darbības mēnešiem) tiek plānots papildināt un dažādot kancelejas preču un dekorāciju klāstu, ja būs nepieciešams, tad tiks palielināts arī darbinieku skaits.
· Neto peļņa tiek paredzēta 38,07 Ls visā SMF darbības laikā. Apgrozījums būs 60.00 Ls.

Iespējamās problēmas un risks
· Iespējams, pircēji labāk izvēlēsies dabīgu preci, t.i., rozes un tādā veidā firma neatrastu noietu tirgū.
· Cilvēku maksātnespēja, jo daudziem var šķist, ka mūsu produkcija ir pārāk dārga un tādā veidā var samazināties ienākumi, kā arī saražotā produkcija netiktu realizēta.
· Iespējamība, ka kāda no SMF būs izvēlējusies ražot tieši tādu vai līdzīgu produkciju.

Finanšu plāns visā SMF darbības laikā
Sākotnējā bilance pirms darbības uzsākšanas
Aktīvs Pasīvs
Pamatlīdzekļi 160.00 Ls Pamatkapitāls 192.00 Ls
Apgrozāmie līdzekļi 32.00 Ls
Kopā 192.00 Ls 192.00 Ls
Plānoto ieņēmumu – izdevumu un peļņas aprēķins uz 5 mēnešiem
Izdevumi Ieņēmumi Bruto peļņa
Rozes Kokteiļu salmiņi (1 paka) 0,30 Ls
Mākslīgā vilna (3 kg) 1,50 Ls
Krāsu flakoniņi (2 gab.) 3,00 Ls
Kreppapīrs (5 gab.) 1,15 Ls
Līme PVA (3 gab.) 0,78 Ls
Aplikāciju papīrs (60 lapas) 1,20 Ls
Kopā (60 rozes) 7,93 Ls 40,00 Ls 32,07 Ls
Reģistrācija 10,00 Ls – –
Telpu īre Par 10 m2 (6x) 6,00 Ls – -6,00 Ls
Reklāma Plakāti 1,00 Ls – -1,00 Ls
Glezniņas Dažādas dekorācijas 5,00 Ls –
Kopā (20 gab.) 5,00 Ls 20,00 Ls 15,00 Ls
Kopā 29,93 Ls 60,00 Ls 40,07 Ls
Nodoklis 5% no bruto peļņas 2,00 Ls
Neto peļņa 38,07 Ls

Uzņēmuma darbības laikā, tā peļņa tiks uzkrāta. Peļņa tiks samaksāta dibinātājiem dividenžu veidā pēc uzņēmuma likvidācijas.

Izdevumu aprēķins pa mēnešiem

Mēneši Kokteiļu salmiņi Mākslī-gā vilna PVA līme Krep-papīrs Aplikā-ciju papīrs Krāsu flako-niņš Dažādas dekorā-cijas Kopā
Novembris 10gab. x 0,005Ls= 0,05Ls 0,5kg x 0,5Ls= 0,25Ls 0,5gab x 0,26Ls= 0,13Ls 1gab x 0,23Ls= 0,23Ls 10gab x 0,02Ls= 0,2Ls 1Ls 1,86Ls
Decembris 20 x 0,005Ls= 0,1Ls 1kg x 0,5Ls= 0,5Ls 1gab x 0,26Ls= 0,26Ls 1gab x 0,23Ls= 0,23Ls 20gab x 0,02Ls= 0,4Ls 1gab x 1,5Ls= 1,5Ls 1Ls 3,99Ls
Janvāris 10 x 0,005Ls= 0,05Ls 0,5kg x 0,5Ls= 0,25Ls 0,5gab x 0,26Ls= 0,13Ls 1gab x 0,23Ls= 0,23Ls 10gab x 0,02Ls= 0,2Ls 1Ls 1,86Ls
Februāris 10 x 0,005Ls= 0,05Ls 0,5kg x 0,5Ls= 0,25Ls 0,5gab x 0,26Ls= 0,13Ls 1gab x 0,23Ls= 0,23Ls 10gab x 0,02Ls= 0,2Ls 0,5gab x 1,5Ls= 0,75Ls 1Ls 2,61Ls
Marts 10 x 0,005Ls= 0,05Ls 0,5kg x 0,5Ls= 0,25Ls 0,5gab x 0,26Ls= 0,13Ls 1gab x 0,23Ls= 0,23Ls 10gab x 0,02Ls= 0,2Ls 0,5gab x 1,5Ls= 0,75Ls 1Ls 2,61Ls
Visā SMF darbības laikā 12,93Ls