Mitrie ekvatoriālie meži (selvas)
Mitros ekvatoriālos mežus mēdz saukt arī par lietus mežiem vai tropu mežiem. Tie ir vissenākie meži uz zemeslodes. Dienvidamerikā ekvatoriālie meži aizņem Amazones zemieni, lielu Gvajānas kalnienes daļu un Brazīlijas austrumu piekrasti. Mūsdienās šos mežus sauc par „Zemes dārgumu krātuvi”.
• Šajos mežos sastopamas vairāk nekā 4000 koku sugas.
• Gandrīz puse pasaules dzīvnieku un augu sugu dzīvo šajos mežos.
• Amazonē mīt vairāk nekā 5000 zivju sugu.
• Vēl joprojām tiek atklātas jaunas augu un dzīvnieku sugas.
• Šeit ir ļoti daudz ārstniecības augu, kurus mēs neprotam izmantot.
• Šajos mežos dzīvo pēdējās pirmatnējās tautas.
Ekvatoriālajos mežos augi ir izvietojušies vairākos stāvos (5-11). Augstākie koki var sasniegt 80m augstumu, zem tiem aug zemāki koki, kuriem nav vajadzīgs tik daudz gaismas. Tikai apmēram 3% gaismas nonāk līdz zemes virsmai.
Tropu mežos augi patērē lielāko daļu nokrišņu mitruma, tikai neliela daļa nonāk upēs. Mitrums no augiem atkal iztvaiko, radot mākoņus un lietu. Tā veidojas noslēgta vietējā ūdensriņķojuma sistēma.
Jo vairāk tiek izcirsti meži, jo vairāk tiek apdraudēta šī miljoniem gadu pastāvošā sistēma. Samazinās nokrišņu daudzums, var sākties ilgstoši sausuma periodi. Palielinās tuksnešu platība. Izzūdot mežiem, izzūd arī augu un dzīvnieku sugas, kā arī iet bojā tajās dzīvojošās pirmatnējās tautas.
Iznīcināto mežu vietā tiek ierīkotas plantācijas, kurās audzē cukurniedres, banānus, ananāsus, kakao, kafiju, eļļas palmas.
Lai cīnītos ar kaitēkļiem, lieto indīgas ķimikālijas, tās izkaisa no lidmašīnām. Tā lielās platībās tiek iznīcināti arī derīgie organismi.
Selvās dzīvo nelieli briedīši, antilopes. Tos medī plēsēji – pumas un jaguāri. Šeit mīt skudrulāči, tapīri, nelielas meža cūkas (pekarijas), bruņneši, oposumi. Kokos dzīvo sliņķi, dažādi pērtiķi, ka arī sikspārņi, starp tiem arī vampīri. Sastopamas dažādas čūskas, lielākā no tām anakonda. Putnu pasaule ļoti bagāta – grifi, ērgļi, košie aras (papagaiļi), tukani (ar spilgtiem knābjiem), kolibri. Kolibri ir tik mazi, kā bites, tie pārtiek no nektāra. Daudz ir ļoti lielu tauriņu un kukaiņu.
Selvas ir vismazāk izpētītais sauszemes apgabals.