1. Monitors un tā veidi.
Monitors ir svarīgākā informācijas attēlošanas iekārta. Tā ir izvadierīce, kas nodrošina datora dialogu ar lietotāju.
Monitors ir displeja, kas parasti izveidots, izmantojot katodstaru lampu, konstruktīvs bloks, kas ekrānā atveido vienas vai vairāku krāsu attēlus. Monitors ir apgādāts ar visām iekšējām shēmām šo funkciju veikšanai. Praksē bieži terminus “monitors” un “displejs” lieto kā sinonīmus.
Pēdējos gados arvien populārāki kļūst plakanie monitori (FPD – flat panel displays) un parastie CRT (cathode ray tube) monitori, lai arī vēl joprojām nedaudz lētāki, strauji iziet no modes. FPD monitoriem ir vairākas variācijas no kurām populārākie ir šķidro kristālu monitori.
No vides viedokļa, šķidro kristālu monitoriem ir virkne priekšrocību. Lielākais no kuriem ir to energoefektivitāte. To ražošanā tiek patērēts mazāk enerģijas un arī lietošanas laikā tie tērē uz pusi mazāk elektrības kā CRT monitori. FPD arī izdala mazāk siltuma, kas ir svarīgi, lai telpās nerastos sauss gaiss. Tai pašā laikā FPD monitoru ražošanai ir nepieciešams mazāk dabas resursu. Tie arī satur mazāk ozona slāni noārdošu ķimikāliju un bīstamu, noturīgu un radioaktīvu savienojumu. Lielākā daļa datoros sastopamo bīstamo ķīmisko vielu (skatīt zemāk) ir tieši CRT monitoros. Te jāpiezīmē, ka daļa CRT monitoru tiek reklamēti kā plakanā ekrāna monitori, taču tie satur tās pašas bīstamās ķīmiskās vielas, ko citi CRT monitori.
Izvēlēties FPD monitoru laikam ir vienkāršākā videi draudzīgā izvēle, iegādājoties jaunu datoru. Lai arī tie ir nedaudz dārgāki, taču īsā laikā jūs ieguldīto naudu atgūsiet pateicoties ietaupījumam elektrības rēķinā un FPD parasti kalpo kādus 3 gadus ilgāk.
2. Monitora raksturlielumi
Monitora izmēri
Monitora noteicošā īpašība ir tā lielums, ko mēra pa ekrāna diagonāli. Visplašāk izplatītie monitoru izmēri ir 14 collas, 15 collas un 17 collas. Monitoru cenas, pieaugot izmēram, pieaug diezgan strauji – 15 collu monitors varētu būt 1.5 – 2 reizes dārgāks par 14 collu monitoru, savukārt 17 collu monitors – tikpat reizes dārgāks par 15 collu monitoru.
Tomēr labs un maksimāli liels monitors ir liela vērtība, īpaši tiem, kas nodarbosies ar vizuāliem objektiem – fotogrāfijām, zīmējumiem u.t.t. Noteikti labāk ieguldīt līdzekļus lielākā monitorā nekā ātrākā procesorā. Procesoru vērtība krītas šausmīgā ātrumā, un pēc 2 gadiem jūsu stipri dārgais procesors būs tikpat nevērtīgs kā pašreiz uz pusi lētākais. Monitoru tehnoloģija tik strauji neattīstas, līdz ar to arī to vērtība saglabājas ilgāk.
Izšķirtspēja
Standarta izšķirtspējas ir 640(480, 800(600, 1024(768, 1280(1024, 1600(1280 punktu. Ne vienmēr ir labi izmantot lielu izšķirtspēju – burti var izskatīties sīki. Turklāt, jo mazāka ir izšķirtspēja, jo monitors var nodrošināt lielāku frekvenci. Ieteicamās darba izšķirtspējas ir 800(600 (14″), 1024(768 (15″), 1280(1024 (17″), 1600(1280 (19″) vai 1800(1440 20″ un 21″ monitoriem. Dažkārt, pamatā strādājot ar tekstiem, tiek izmantota par vienu “soli” mazāka izšķirtspēja.
Kadru frekvence
Normālam darbam nepieciešama vismaz 75 Hz frekvence visos krāsu režīmos. TCO 99 standarts kā minimālās prasības izvirza 85 Hz.
Krāsu režīmi
Krāsu skaita standarti ir 16, 256, 65 536 (High Color) un 16 777 216 (True Color). Strādāt tikai ar 256 krāsām nav īpaši patīkami, bet True Color režīms dažkārt samazina izvadīšanas ātrumu uz ekrāna. Turklāt cilvēks ar aci spēj izšķirt ~ 2 miljonus krāsu. Ja nav jāstrādā ar poligrāfiskiem darbiem, kur ir nepieciešama ļoti kvalitatīva krāsu gamma, vislabāk ir strādāt High Color režīmā.
3. Monitora un videoadaptera savstarpējā saistība
Datora video apakšsistēmas otra galvenā sastāvdaļa ir videoadapters, kas atrodas sistēmas blokā. Monitors ataino videoadaptera darbības rezultātu. No monitora kvalitātes ir atkarīga attēla kvalitāte un tas, vai tiks izmantotas visas videoadaptera iespējas.
4. Monitora regulēšana
Atkarībā no monitora atrašanās vietas un apgaismojuma dažkārt var rasties nepieciešamība izmainīt ekrāna attēla novietojumu, krāsas un spilgtumu. Jaunākajos monitoru modeļos regulējamie parametri parādās uz ekrāna kartes veidā. Ir trīs regulējamo parametru grupas:pamata – regulē spilgtumu, kontrastu, horizontālos izmērus un novietojumu, vertikālos izmērus un novietojumu;
ģeometriskā – slīpās un izliektās formas ģeometriskās figūras palīdz regulēt attēlu dažādos izšķiršanas režīmos un frekvencēs;
krāsu – ļauj regulēt krāsas.
5. Monitora kopšana
Galda datoru monitoros sakrājas visvairāk putekļu, jo ap tiem veidojas stiprs elektromagnētiskais lauks. Atveres korpusā var izsūkt ar putekļusūcēju. Ja uz monitora ir daudz putekļu, to būs daudz arī pašā monitorā. Tā kā monitors strādā ar ļoti augstu spriegumu, tā atvēršana var būt bīstama. Ja jūs esat pārliecināti, ka monitorā tiešām sakrājies daudz putekļu, lūdziet palīdzību speciālistam.
Pats monitors jātīra ar mīkstu lupatiņu, kas piesūcināta ar nealkoholisku un antistatisku tīrīšanas līdzekli. Vispirms šķidrumā samitriniet lupatiņu un tad ar to tīriet ekrānu. Ir monitori, kuru virsma ir pārklāta ar īpašu aizsargmateriālu. Tad ūdenim pievieno tikai dažas piles tīrāmā līdzekļa. Katrā gadījumā drošāk ir izlasīt monitora dokumentāciju. Traipus berž 20-30 reizes, ļoti viegli piespiežot.
6. LCD monitori.
Krāsu kvalitāte filmu un attēlu apskatē
Skats no leņķa arī ir nozīmīgs LCD monitoru kvalitātes kritērijs. Ja CRT monitoru apskatīšanā no sāniem, augšas vai lejas nerada nekādus redzamā attēla kropļojumus, tad LCD monitoriem šī lieta joprojām ir problēma. Protams, šajā lauciņā nepārtraukti notiek progress un tas ir vērojams testētajos monitoros. No neliela leņķa apskatot monitorus nekādi kropļojumi pat nav manāmi. Esot lielā leņķī un pat tuvojoties 80-90 grādiem ir redzami kropļojumi pilnībā visiem eksemplāriem. Visi monitori ar kropļojumiem tiek galā samērā līdzīgi atskaitot Sony HS735P. Šķiet, ka atkal savu misiju ir izpildījis atstarojošais pārklājums, jo šim modelim kropļojumi bija vismazākie.
Spēles
Pirms neilga laika pērkot datoru un domājot kādu monitoru iekļaut tā sastāvā daudziem LCD monitoru gribētājiem nācās atteikties no iecerētā, jo ar šādiem monitoriem bija praktiski neiespējami paspēlēt spēles kurās notiek ātra darbība. LCD monitoru atbildes laiks (respone time) ir parametrs, kurš atbild par to cik ātri monitors spēj uzzīmēt nākamo punktu. Ja nepieciešamais laiks ir pārāk liels, tad attēliem veidojas tāda kā aste. Šajā testā dalību ņēmušo monitoru atbildes laiks ir 12 vai 16 ms atkarībā no modeļa. Kā pierādīja spēļu izmēģināšana, tad gan 16ms, gan 12ms ir pietiekami ātrs atbildes laiks lai spēlētu jebkuru spēli un neuztrauktos par to, ka jūsu personāžs dubultosies.
Kabeļu ieejas
Kabeļu ieejas vietas visiem monitoriem ir sāpīgs jautājums. Maskēšanas nolūkā tās ir izvietotas visai neērtās vietās un bieži rada samērā lielas problēmas ar kabeļu pieskrūvēšanu/atskrūvēšanu. Šī ir visu LCD monitoru problēma un nevar izcelt nevienu monitoru, kuram būtu priekšrocības šajā jautājumā.
Serviss
Ar vārdu serviss dotajā gadījumā saprot ātrumu kādā tiek salabota saplīsusī prece. Benq, Sampo un Sony monitorus labo servisa centros, bet LG monitorus labo Elkor centrā. Tas nozīmē, ka gaidīt uz monitora salabošanu ilgāk sanāks gadījumā, ja jums būs saplīsis LG monitors.
Noslēgums
• LCD monitori ir sasnieguši augstu kvalitāti un salīdzināt tos ar CRT monitoriem ir necieņa pret LCD monitoriem.
• Cenas uz augstas klases monitoriem jau ir pietiekami zema un drīz Latvijā būs vērojama tāda pati aina kā citās valstīs – CRT monitoru izspiešana no tirgus.
• Monitoru atbildes laiks 12 vai pat 16 ms ir pietiekams lai bez problēmām spēlētu spēles, lietotu ofisa aplikācijas vai vienkārši pārlūkotu iecienītākās vietas vispasaules tīmeklī.