Mūzika 19gs

Mūzika 19. gs.
19. gadsimtā Rietumeiropas mūzikā valdošais bija romantisma stils. Sākumā šim stilam bija daudz kā kopīga ar klasicismu, bet gadsimta vidū tas ieguva pilnībā pastāvīgu izteiksmi.
Jēdzienam romantisms ir kopēja sakne ar vārdu romantisks. Par romantisku mēdz saukt cilvēku, kuram patīk sapņot, fantazēt, kuru aizrauj teiksmainas, eksotiskas situācijas un neparasti piedzīvojumi-gan iztēlē, gan dzīvē. Par romantiķi dēvē arī tādu cilvēku, kurš spēj saskatīt skaistumu ikdienišķās parādībās un lietās, kā arī prot ap sevi radīt cilvēciska siltuma skaistu jūtu gaisotni
Romantisma laika mūzika ir ļoti daudzveidīga, dažādām noskaņām, izjūtām un skaņu gleznām. Galvenās tēmas, pēc kurām tika veidoti mākslas darbi bija cilvēka piedzīvojumu pasaule, viss noslēpumainais un neikdienišķais, daba, līdz galam neizprotamais, pagātne un tautas māksla. Romantismam ir raksturīgi centieni apvienot dažādus mākslas veidus. Jebkuras operas vai operetes pamatā ir kāds literārs darbs.
Romantisma instrumentālās mūzikas raksturīgie žanri – noktirne, miniatūržanri, etīde un rapsodija.
Operu 19. gs sastādīja 2 dažādi veidi – opera buffa (komiskā opera) un opera seria (nopietnā opera).
Slavenākie virtuozi 19. Gadsimtā bija Nikolo Paganīnī un Ferencs Lists. Nikolo Paganīnī apņēma noslēpumainības aura, viņam piedēvēja sakarus ar nelabo. Ferencs Lists – klavieru lauva, dzimis Ungārijā, taču dzīvojis Parīzē.
Galvenie operu autori – Ž. Bizē, Dž. Verdi, R. Vāgners.
Galvenie operešu autori – J. Štrauss.
Par Baha „atklāšanu” mums jāpateicas Fēliksam Mendelszonam – Bartoldi.
Ievērojami komponisti:
• Francis Šūberts (1797-1828) – izcils austriešu komponists, jau 17 gadu vecumā bija sacerējis 150 dziesmas, deviņas simfonijas. Kopā ar Šūbertu tika rīkotas sanākšanas ar mūziku – šubertiādes,
• Fredriks Šopēns (1810-1849) – izcilais poļu komponists, sacerējis neskaitāmus darbus.
• Džuzepe Verdi(1813-1901)-īstens tautas komponists, itāliešu revolūcijas maestro.
• Pēteris Čaikovskis – krievu izcilākais komponists, tādu daiļdarbu kā „Gulbju ezers” un „Riekstkodis” autors .Citi slaveni 19. Gs. Komponisti bija –, V. fon der Fogelveilde, Dž. Rosi, Halfdans Hjerulfs, Eduards Grīgs, Vēbers K. M, Emîls Zîgerts. U.c.
Dažādi skaidrojumi:
• Virtuozi – publikas elki un mīluļi – ekstravaganti mūziķi, kuri ļoti labi mācēja pasniegt sevi un spēlēt savu instrumentu, kā arī lietoja dažādus trikus, lai izskatītos iespaidīgāk.
• Operete – izklaidējošs skatuves mūzikas žanrs, viens no muzikālā teātra veidiem, kurā, atšķirībā no operas recitatīva, tiek runāti dialogi.
• Rapsodijas – brīvas uzbūves skaņdarbi, kuru pamatā ir tautas melodijas.
• Šūbertiādes – Franča Šūberta un viņa draugu satikšanās, kurās Francis atskaņoja savus klavierdarbus, dziesmas.
• Simfonija -plašs skaņdarbs simfoniskajam orķestrim sonātes cikla formā.
• Vadtēmas un vadmotīvi-operas galvano personu,ideju,dažkārt arī lietu un vietu īsi muzikāli raksturojumi,kas parasti skan notikumu attīstības svarīgākajos brīžos.