Mūzikas terapija.
Mūzikas terapija … It kā dzirdēta vārdu kombinācija, taču, ko tā īsti nozīmē, skaidrs ir tikai retajam. Pateicoties lētu audio ierakstu pārdotuvēs nopērkamajiem apšaubāmas kvalitātes un izcelsmes ierakstiem, vairumam šķiet, ka fonā skanošu burbuļojošu strautiņu čalas jau ir īstā mūzikas terapija. Protams, īsta, dabā burbuļojoša strautiņu skaņas tiešām ir brīnišķīgi nomierinošas un relaksējošas – bet konservētā veidā un komplektā ar klātpievienotiem populāriem meldiņiem? Varbūt kādam šāda kombinācija der, taču ne visiem un visur. Tādēļ solārijos un skaistumkopšanas salonos izmantotās kolektīvās relaksācijas mūzikas bieži tiek lietotas aplami, jo … tādas kolektīvas, visiem derošas relaksācijas mūzikas nemaz nav!
Lai saprastu, kāda mūzika vai skaņu kombinācijas katru indivīdu atsevišķi relaksē, stimulē, nomierina vai tracina, ir nepieciešams rūpīgs, individuāls darbs ar katru ieinteresēto atsevišķi. Šis raksts ir veltīts metodikai tā saucamajā, receptīvajā mūzikas terapijā, kas balstīta uz mūzikas klausīšanos, nevis iesaistīšanos grupu nodarbībās ar aktīvu muzicēšanas līdzdalību, kas ir pavisam kas cits.
Amerikā 60.-80. gados izstrādātā metodika nosaka, ka sākotnēji katram pacientam (ar šo vārdu mūzikas terapijā jāsaprot persona, kura ir ieradusies pie speciālista, proti, mūzikas terapeita) ir jānoklausās vismaz divi speciāli izstrādāti testi, pēc kuru analīzes ir iespējams lokalizēties mūzikas stilos un tonalitātēs, kuras izsauc pacientā emocionālu relaksi. Jautājums, kas patīk vai nepatīk, sākotnēji ir mazsvarīgs. No milzīgi plašā piedāvājuma klāsta, ko mūsdienu audio ierakstu izplatītāj kompānijas piedāvā, visu ierindas klausītājs, tāpat arī mūzikas terapijas speciālists pārzināt nevar, tādēļ sākotnēji nepieciešama lokalizēšanās pacienta gaumei atbilstošajos mūzikas stilos. Kad stilistika ir noskaidrota, speciālists rekomendē, kādi autori vai izpildītājmākslinieki ir piederīgi šim žanram, un pats pacients turpmāk kļūst par zināma veida mūzikas ierakstu kolekcionāru, kura kolekcija atbilst tikai viņa paša vajadzībām.
Galvenā problēma ir tā, ka apmēram 95% pacientu nemaz nezina, kāda mūzika tad īsti viņiem patīk un ir izmantojama. Turpmākais darbs ir saistīts at iegūto rezultātu apstrādi, pacientam piedāvājot viņa gaumei atbilstošās lokalizētās muzikālās variācijas. Un te nu parādās neatkārtojamais katrā personībā – kā prakse rāda, nav divu vienādu mūzikas terapijas pacientu gaumes. Tas ir gandrīz tāpat kā ar cilvēku pirkstu nospiedumiem, kuri ir dziļi individuāli un neatkārtojas.
Gala rezultātā mūzikas terapijas speciālists var pacientam precīzi ieteikt, ko un cik skaļi, cik bieži un kad klausīties. Citam mūzikas ietekme uz psihi ir spēcīgāk izteikta, citam – vājāk, bet vienaldzīgs var palikt tikai kurlais, tātad, ja mīlat ap sevi kārtību un harmoniju, mūzikas terapijas nodarbības ir viens no veidiem, kā sakārtot savu iekšējo pasauli un iemācīties regulēt garastāvokli, protams, ar noteikumu, ka vismaz sākotnēji Jūs konsultēs speciālists.
Kur tādus atrast (ar atbilstošu izglītību un sertifikāciju)? Tā kā Latvijā mūzikas terapija ir vēl pasvešs netradicionālās medicīnas veids, piedāvājums nav īpaši plašs, turklāt pacientam vienmēr der painteresēties, kāda metodika viņam tiks piedāvāta, citādi var nākties arī vilties.
Vispopulārākā no visam mūzikas terapijas metodēm Latvijā ir bioenerģētiskā mūzikas terapija:
Bioenerģētiskās mūzikas terapijas galvenais uzdevums ir cilvēka enerģētisko centru (čakru) harmonizēšana.
Vesela cilvēka energoinformatīvais dubultnieks satur tīras varavīksnes spektra krāsas, bet patoloģisku procesu rezultātā, spektra krāsu palete mainās. Par cik enerģētiskajiem centriem ir projekcija cilvēka fiziskajā ķermenī, bioenerģētiskās mūzikas skaņas (vibrācijas) veicina iekšējo orgānu un sistēmu atveseļošanos. Katra orgāna vibrācijām atbilst kāda noteikta mūzikas instrumenta skaņas: sirds-ģitāra; aknas-fleite; kuņģis-klavieres. Katrs atoms vibrē, izdalot tādus skaņas viļņus, kas ausīm nav sadzirdami. Arī cilvēka ķermenis sastāv no atomiem, tātad arī katrs cilvēka ķermeņa atoms izdala skaņu viļņus. Tie mainās, kad ķermenī rodas patoloģiskas izmaiņas. Virzot noteiktus skaņu viļņus uz noteiktām ķermeņa vietām ir iespējams atjaunot ķermeņa dabisko ritmu un panākt organisma atveseļošanos.
Šādā veidā organismā tiek nodota atveseļošanās informācija. Nepārtraukta nervu informācijas plūsma rada noteiktu uzbudinājuma līmeni visos orgānos, muskuļos, dziedzeros utt.., un tādu stāvokli sauc par tonusu. Mūsu ķermeņa galvenais uztvērējs ir ausis, kas skaņas viļņus apkopo un šos impulsus noraida uz smadzenēm, kuras savukārt reaģē uz tiem. Galvenās informatīvās plūsmas uz galvas smadzenēm pārvietojas caur muguras smadzenēm. Skaņa un mūzika, to pareizi izmantojot, var dot ķermenim iespēju pašam sevi atveseļot.
Bioenerģētiskās mūzikas kompozīcijas ir radītas ar mērķi dziedināt cilvēku, konkrētu tā organisma sistēmu, ņemot vērā mūsdienu dzīves veidu, saspringto darba ritmu, neizbēgamo slodzi uz organisma nervu un sirds-asinsvadu sistēmu. Veidojot mūzikas kompozīcijas ir izmantoti ne tikai jaunākie medicīnas sasniegumi, bet arī apvienotas senču zināšanas par garīgās dziedāšanas un mūzikas skaņu iedarbības dziedniecisko efektu, austrumu skolotāju (Ajūrvēdas), Ķīnas mūzikas terapijas un akupunktūras speciālistu profesionālās zināšanas. Pati programma nav adresēta apziņai, tās galvenais mērķis ir cilvēka energoinformatīvais lauks.
Bioenerģētiskās mūzikas kompozīcijas ir veidotas izmantojot dažādu instrumentu skaņu savienojumus, “ekoloģiskās skaņas”- dzīvnieku un putnu balsis, bērna smieklus, vēja, jūras viļņu šaltis, to visu papildina speciāli veidotas suģestīvās programmas ar pozitīvu informāciju mūsu zemapziņai, ultraskaņas un infraskaņas, kā arī speciāls energoinformatīvais kods.
Ultraskaņai ir ļoti spēcīga bioloģiska iedarbība. Ultraskaņas viļņa garums ir ļoti mazs, tāpēc cilvēka ausis to neuztver, bet iedarbojoties ar noteiktas frekvences ultraskaņu uz mūsu smadzeņu darbību, tas iespaido pozitīvi mūsu veselību. Reizēm tās iedarbība var būt arī negatīva, piemēram, bieža un skaļa rokmūzikas klausīšanās. Ultraskaņas viļņus spēj uztvert delfīni, vaļi un sikspārņi.
Suģestīvās programmas paredzētas aktivizēt organisma psihes slēptās rezerves un veicināt tās atveseļošanos. Energoinformatīvais slimības modelis tiek izstumts un nomainīts ar dabisku veselības modeli. Pēc mūzikas terapijas seansiem, klients aizmirst par savu problēmu, kaprīzēm un pastiprinātas uzmanības prasībām pret sevi, un tā vietā sāk domāt par ātrāku atveseļošanos.
Mūzikas kompozīcijas veidotas pēc optimālā varianta, izveidojot kompleksu savstarpēji saistītu fizisko un psihoemocionālo veselības traucējumu novēršanai. Bioenerģētiskā mūzika klientam rada fiziskas un psihiskas relaksācijas stāvokli, izsauc patīkamas atmiņas, ekoloģiskās skaņas rada spontānus tēlus, kas aizved dabas pasaulē. Mūzikas terapija tiek pielietota kā individuāli, tā arī kolektīvā formā un mūzikas kompozīcija tiek izvēlēta atkarībā no klienta problēmas.
Metode tiek plaši pielietota daudzu elpošanas orgānu, sirds un asinsvadu sistēmas, aknu, žultspūšļa, zarnu trakta un kuņģa, urīnceļu un dzimumorgānu slimību profilaksē un dziedniecībā, impotences gadījumā, kā arī citu seksuālas dabas traucējumu novēršanā, centrālās nervu sistēmas sakārtošanai un akūtos mugurkaula saslimšanas gadījumos. Bioenerģētiskās mūzikas terapija veiksmīgi tiek galā arī ar kaitīgiem ieradumiem- narkomāniju, alkoholismu, smēķēšanu, aptaukošanos un apsēstību uz azartspēlēm un datorspēlēm. Atbrīvo no negatīvajām programmām: kaitējumi, “launās acs” u.c.
Ir dažādas programmas, kas paredzētas bērniem un pusaudžiem, ar kuru palīdzību var uzlabot koncentrēšanās spējas, atmiņu, tās stabilizē emocijas, novērš stresu, palīdz intelektuālo, sensoro spēju un gribasspēka attīstīšanā. Bioenerģētiskās mūzikas terapija vienmēr dod pozitīvu rezultātu. Ir gadījumi, kad pietiek ar vienu seansu, bet nopietnāku veselības traucējumu novēršanai nepieciešami vairāki seansi, pat līdz divu mēnešu kursam.