narkomanija (2)

Narkomānija.

Gandrīz katrā kultūrā kopš seniem laikiem ir zināmas, vielas, kas maina cilvēka psihisko stāvokli, ir pazīstamas to lietošanas sekas – slimīgas atkarības veidošanās. Katrai no narkotikām ir atšķirīga cilme un izplatības vēsture. Arī pielietojums ir bijis dažāds – sāpju remdēšanai, apziņas izmainīšanai reliģiskajos rituālos, jūtu nomākšanai vai pastiprināšanai, piemēram, gatavojoties kaujai pret pretinieku.
Pateicoties tirdzniecībai un kariem notika kontakti starp kultūrām. Jebkura narkotiskā viela mūsdienās nav sastopama tikai konkrētā reģionā, bet arī ir izplatīta visā pasaulē. Piemēram opiju senatnē pielietoja pie Vidusjūras kā līdzekli pret caureju, klepu, kuņģa sāpēm, locītavu sāpēm. Marihuāna un hašišs radās senajā Ķīnā. LSD atklāja Šveicē ( 1945 ) , bet ekstazī 1912. – Vācijā. Amfetamīnus atklāja 1887. Visas narkotiskās vielas sākotnēji tika pielietotas medicīnā, bet , kad tika atklāta to ļaunā ietekme uz cilvēku, tad medicīnā tās lietot pārtrauca. Latvijā narkotiku pirmsākumi meklējami pēc 1. pasaules kara. Mūsdienās narkotiku kvalitāte kļūst sliktāka, tāpēc arī mirst daudz cilvēku.
Atkarības vielu galvenā būtība ir radīt psihisko atkarību. Pēc to bīstamības pakāpes atkarības vielas iedalās legālās un nelegālās. Legālās atkarības vielas Latvijā ir :
1) alkoholiskie dzērieni
2) cigaretes un pīpju tabaka
3) medikamenti ( nomierinošie, miega
pretsāpju u.t.t.
4) šķīdinātāji jeb inhalanti (acetons,
toluols, etilētris.
5) kofeīnu saturošie dzērieni.
Nelegālās iedala depresantos, stimulatoros, halucinogēnos, bet pēc izcelsmes- augu valsts un sintētiskajos. Pēc ANO Narkotiku kontroles terminoloģijas pie kontrolējamajām pieder :
1) Narkotiskie augi (kaņepes, kokaīna krūms, miega magones, halucinogēnās sēnes, meksikāņu kaktuss- Peijotls.
2) sintētiskās, narkotiskās un psihotropās vielas. ( opiodi, benzodiazepini, barbituāri, metakvalons,.
3) Amfetamīni un ekstazī grupas vielas.( stimulatori, ekstazī.
4) sintētiskie halucinogēni ( LSD, feniciklidīns.
5) halucinogēnie amfetamīni ( DOB, STP, DOM , TMA.)

Narkotisko vielu reibumi un to pazīmes dažādām narkotiku grupām ir atšķirīgas, bet dažas ir kopīgas visām. Piemēram sašaurinātas vai palielinātas acu zīlītes, neskaidra runa, eiforija jeb labsajūta, reakcijas un uzmanības traucējumi, halucinācijas, agresija. Psihiskie traucējumi ir apziņas , runas traucējumi. Fiziskie traucējumi ir paātrināta vai palēlināta sirdsdarbība, nestabila gaita, koordinācijas traucējumi, svīšana, slāpes.
Dažādas narkotikas bija populāras pasaulē atsevišķos laika posmos.

Gads Narkotikas
1858-1910 Morfijs
1860 Marihuāna, hašišs
1880 Kokaīns
1910-1920 Opiāti

1920 Kokaīns
1945 LSD
1960 Marihuāna
1970 Kokaīns
1980 Ekstazī
1990 Marihuāna, hašišs, kokaīns, LSD , ekstazī, amfetamīni.
2000 Heroīns, kokaīns, amfetamīni.

Diemžēl šobrīd Latvijā ir ļoti daudz narkomānu. Brūkot PSRS ievērojami samazinājās kontrole par narkotikām. Ļoti žēl ka, tagad tās var dabūt pat 8 un jaunāki bērni. Pret narkotikām ir jācīnās , jo tā būs cilvēces problēma turpmākos gadus.