Nedaudz par Latviju

CĒSU PILSDRUPAS

13. gadsimta sājumā vācu bruņinieki līdzās Vendu pilij sāka celt mūra pili, kas vēlākajos gadsimtos bija svarīgs Livonijas administratīvais centrs un cietoksnis. Arī citos Latvijas novados krustneši uzcēla savas pilis un baznīcas.

RUNDĀLES PILS

1735. gadā E.J. Bīrons nopirka Rundāles muižu un līdz ar to bija piepildījušās viņa ieceres izveidot lielāku zemes īpašumu savā dzimtajā Kurzemē. Rundāles pili sāka celt 1736. gadā, bet pabeidza to tikai 1767. gadā. Tātad, Rundāles pili cēla 31 gadu. Tā atrodas Rundāles pilsētā, Bauskas rajonā. Šīs pils arhitekts ir viens no slavenākajiem arhitektiem pasaulē- Frančesko Bartolomeo Rastrelli. Uz galvenajiem vārtiem, kas ved uz Rundāles pils pagalmu, ar metāla apstrādi, ir izveidoti hercoga Ernesta Johana Bīrona iniciāļi. Šos vārtus cēla no 1763.- 1767. gadam- 4 gadus. Kā jau visās citās pilīs, tad arī Rundāles pilī, ir neskaitāmi daudz telpu. No tām daudzajām telpām, uzskaitīšu tikai dažas: Zaļā zāle, Zelta zāle, Baltā zāle, Porcelāna kabinets, Mazā galerija un vēl daudz, daudz citu telpu. Rundāles pils ir vairākkārt restaurēta, uz doto brīdi vairāk nekā puse pils ir atjaunota. Vislielākie postījumi pilij tika nodarīti Pirmā pasaules kara laikā(1915.-1919.). Tā tiešām ir skaista pils un iesaku to apskatīt.

HERCOGS JĒKABS

Kurzemes un Latgales hercogiste(1562.-1795.) savus ziedu laikus pieredzēja Hercoga Jēkaba valdīšanas laikā(1642.-1682.). Tur darbojās desmitiem manufaktūru, bija attīstīta kuģubūve. Kurzemes tirdzniecības kuģi bija pazīstami daudzās pasaulēs ostās. Hercoga īpašumā bija pat aizjūras kolonijas: Gambija Āfrikā un Tobāgo sala pie Dienvidamerikas krastā, kā arī dzelzsrūdas raktuves Norvēģijā. Pēc Jēkaba nāves sākās hercogistes saimniecības lejupslīde.

KĀRLIS ULMANIS

Pēc Latvijas Republikas proklamēšanas Kārlis Ulmanis(1877.-1942) bija tās 1. valdības vadītājs, pēc tam vairākkārt Ministru prezidents. Ar savu enerģiju un patriotismu viņš sekmēja Latvijas valsts izveidošanos un tās uzplaukumu. Tomēr 1934.gada15.maijā viņš likvidēja parlamentāro demokrātiju un iedibināja autoritāru diktatūru. Kārlis Ulmanis miris cietumā Padomju Savienībā.

KRIŠJĀNIS BARONS

Krišjānis Barons dzimis 1835.gadā,miris 1923.gadā. Latviešu literatūrā viņu sauc par Dainu tēvu. Par Dainu tēvu viņu sauc tāpēc, ka viņš staigājis no mājas uz mājas un tādā veidā apstaigājis visus Latvijas novadus vācot un apkopojot latviešu tautasdziesmas/dainas. Viņš tās visas dainas apkopoja un sakārtoja skapī ar milzum daudz atvilktnēm- Dainu skapī. Dainas Krišjānis Barons apkopoja laikā no 1894.-1915. gadam. Tātad, tas viss ieilga 21 gadu. Šajā laikā viņš savāca pavisam 217 996 tautasdziesmas. „Latvju Dainas” ir apkopotas un izdotas 6 sējumos. Tajās ir tautasdziesmas par visdažādākajām tēmām. Un viena no tām skan šādi:
Dziedot dzimu, dziedot augu,
Dziedot mūžu nodzīvoju,
Dziedot iet dvēselīte
Dieva dēlu dārziņā.

IEVĒROJAMAS VIETAS LATVIJĀ

GŪTMAŅALA

Katrs, kurš zelta rudenī vai pavasara ievziedā dodas uz Siguldu, nebrauks mājās, neapmeklējis Gūtmaņalu. Ik šo alu apmeklē 1,5 miljoni tūristu. Tas ir ļoti daudz. Pasaulē lielāko Mamuta alu sistēmu(ASV) apmeklē 1,9 miljoni tūristu. Un tāpēc varētu arī būt, ka Gūtmaņala ir 2. apmeklētākā ala visā pasaulē.

GAIZIŅKALNS (GAIZIŅŠ)

Gaiziņkalns ir Latvijas augstākā virsotne. Tas ir 312 m augsts un atrodas Vidzemes augstienē, nedaudz uz rietumiem no Madonas. Tūristi uz Gaiziņu ziemā brauc gan atpūsties, gan izklaidēties, gan arī, protams, slēpot. Lai gan Gaiziņkalns nav no tiem augstākajiem kalniem pasaulē, kas ir pat vairākus km augsti, tā ir lieliska vieta, kur pavadīt brīvdienas kopā ar ģimeni un/vai draugiem. Es iesaku arī jums uz turieni aizbraukt.

BRĪVĪBAS PIEMINEKLIS

Brīvības piemineklis ir 42m augsta statuja, kas atrodas Rīgas centrā(tēlnieks- K.Zāle, arhitekts- E.Štālbergs). Šis piemineklis ir celts 1931.- 1935. gadā. Brīvības piemineklis simbolizē latviešu tautas brīvības un neatkarības centienus. Kad kādreiz brauksiet uz Rīgu, noteikti aizbrauciet un apskatiet šo brīnišķīgo pieminekli.

DIŽAKMEŅI

Bez dažādiem kalniem, alām, pieminekļiem un ēkām, Latvijā ir arī daudz dažādi dižakmeņi. Par dižakmeņiem sauc akmeņus, kas ir daudz prāvāki nekā citi sastopamie akmeņi. Daudz akmeņu ir Rīgas jūras līča piekrastē starp Roju un Kalteni, Vidzemes jūrmalā no Skultenes līdz Ainažiem, Ugāles līdzenumā. Lielākais Latvijā ir Nīcgales Lielais(Baltais) akmens, kurš atrodas Daugavpils rajonā netālu no Nīcgales dzelzceļa stacijas. Interesanti un aizsargājami ir laukakmeņi ar kultūrvēsturisku nozīmi- kultakmeņi, upurakmeņi, akmeņi ar mitoloģiskām un astronomiskām zīmēm. Monumentālas ir tēlnieka Induļa Rankas veidotās skulptūras Dainu kalnā, Tērvetē.