Nikas Safronovs

Nikas Safronovs.

Dzimis 1956. gada 8. aprīlī Uļjanovskā. Tēvs – Stepans Safronovs Grigorija dēls. Māte – Anna Safronova Fjodora meita no pilsētas Paņevežas, tāpēc arī dēlam lietuviešu vārds Nikas. Līdz 8 – jai klasei Nikas Safronovs mācjās Uļjanovskas skolā. Pēc tam devās uz Odesu, kur iestājās Jūras akadēmijā. Kaut gan jūra vienmēr ir piesaistījusi Safronovu, viņš tomār saprata, ka šis nav viņa lauciņš, nomācījies vienu gadu tur devās projām uz Rostovu na Donu, kur no 1973 līdz 1975 gadam mācījās Grekova mākslas akadēmijā, gleznošanas klasē. Studiju laikā nācās piestrādāt bērnu un jauniešu teātrī, par dekoratoru, kā arī par sētnieku, nakts sargu un krāvēju. Akadēmiju mākslinieks nepabeidza. Nikas tika iesaukts armijā. Dienēja jaunietis Igaunijā – Valgā, kur arī nepārstāja zīmēt, kas netika atļauts. Kad to manīja vadība, gleznas tika sadezinātas.
Pēc dienesta beigšanas devās uz Lietuvu, mātes dzimto pilsētu, kur strādāja teātrī kā mākslinieks. Pēc tam devās uz Viļņu, kur ietājās mākslas akadēmijā. No 1978 līdz 1982 gadam mācijās dizaina nodaļā.
Pirmā mākslinieka personāl izstāde notika Paņevēžas pilsētā 1978 gadā. Tad notikā pēkšņs pārsteigums Viļnas akadēmijas pirmkursniekam, viens no viņa darbiem tika izvēlēts starp diviem iespējamajiem starptautiskajai izstādei Parīzē Pompodūrā. 1980. gadā viļņā notika mākslinieka personālizstāde.
1983 gadā mākslinieks devās uz Maskavu, kur centās iekarot savu vietu, taču izstādīt savas gleznas viņam tur neviens neļāva. 1985. gadā Safronovs piedalijās erotiskajā mākslas izstādē Japānas galvaspilsētā. Kā arī apmeklēja erotiskā izstādes Eiropā, Itālijā iepazinās ar bagātu kolekcionāru Cērazī.
Pateicoties „perestroikai” mākslinieka darbi sāka parādīties Maskavas mākslas galerijās. Astoņdesmito gadu beigās safronovs ļoti daudz laika pavadīja ārzemēs, Krievijā parādijās arvien retāk. 1990 – jos gados Safronovam parādijās tādi klienti kā Mihails Gorbačobvs. Pieaugot slavai, Safronova darbus publicēja Francijā izdotajā grāmatā „Erotiskās fantāzijas”.
No 1994 – 1996 gadam Safronovs bija Art – direktors, 2000 gadā kļuva par Krievijas mākslas žurnāla „Penthauz”galveno redaktoru, par konsultantu žurnālā „Aura – Zet”.
Patstāvīgi visādās Eiropas lielpilsētās notiek viņa izstādes, kuras tiek ļoti plaši apmeklētas.
Tagad Maskavā viņa gleznas tiek drukātas uz reklāmas afišām, lai izrotātu pilsētu, kā arī vinām uzdāvināja māju pilsētas centrā, kur ierīkot savu studiju un galeriju.

Mākslinieka gleznošanas diapazons izvēršas ļoti plašs – ikonogrāfija, kubisms, simbolisms un psiholoģiskais portrets. Gleznas ir ļoti izsmalcināts, tās ir zīmēas ar dažādām metaforām, simboliem, smalkām asociācijām, vēsturiskām atsaucēm, kas liek skatītājam iegrimt „kosmiskā” izjūtā. Īpašākajās un interesentākajās Nikasa gleznās jūtama iekšēja kustība. Kas ataino mākslinieka iekšējās sajūtas, kā arī attiecības starp saprātu, jūtām un sirdi. Gleznas ir arī ļoti dinamiskas.

Nikas Safronovs ir pirmais māksliniek kas nojauc robežu strap erotiku un pornogrāfiju. Savās pirmajās gleznās vinš ļoti daudz glezno natūru.
Nikas ir apbalvots ar ASV zinātņu akadēmijas zelta medaļu par lielisko sniegumu pasaules mākslā.
Safronovs ir viens no visveiksmīgākajiem, populārākajiem Krievu māksliniekiem – profesionāļiem. Tagad viņš dzīvo Anglijā un Itālijā. Kā arī viņa darbi ir ļoti daudz kolekcionāru kolekcijās.