Pieaudzēto nagu ietekme uz dabīgajiem nagiem

Ievads

16. gs. dižie domātāji atzīst, ka cilvēka patiesais skaistums slēpjas visā dabīgajā. Viņu izpratne par skaistumu krasi atšķiras no mūsdienu cilvēka izpratnes par to. Mūsdienās lielākā daļa sieviešu padara sevi krāšņāku ar daudz un dažādu kosmētisko līdzekļu palīdzību. To skaitā ir arī rokas, precīzāk nagi. Mēs uzskatām, ka rokas ir viena no ikdienā ievērojamākajām un izmantojamākajām ķermeņa daļām un tieši tādēļ ir svarīgi, lai nagi ir kopti un izskatās skaisti. Vairums sieviešu uzskata, ka skaisti nagi ir gari un kopti nagi, bet ne katra sieviete mūsdienās spēj tikt pie šāda veida nagiem bez palīgierīcēm, jo ikdienā izmantojamie mazgāšanas līdzekļi, pārtika un citas lietas bojā nagu struktūru, padara nagus trauslus, neļauj tiem būt skaistiem un veselīgiem. Šīs vielas veicina nagu bojāšanos, šķelšanos un lūšanu. Tieši tādēļ pēc savas sievas nagu nolūšanas, kāds stomatologs no akrila, kas izmantojams zobārstniecībā, savai sievai pieaudzēja nagus, lai tie nelūstu un būtu spēcīgāki. Tā šī zinātne attīstījās visā pasaulē un mūsdienās jau ir sasniegusi neticamu līmeni. Jau no šīs zinātnes aizsākumiem cilvēki nebeidz diskutēt par to, cik veselīgi vai neveselīgi ir pieaudzētie nagi un kādu labumu vai ļaunumu tie nodara mūsu pašu dabīgajiem nagiem. Arī mēs vēlējāmies to noskaidrot un tieši tāpēc par šī gada zinātniski pētnieciskā darba tēmu izvēlējāmies pieaudzēto nagu ietekmi uz dabīgo nagu veselību. Kaut arī pašas esam ne vienreiz vien izmantojušas šo metodi, rakstot darbu izvirzījām hipotēzi – pieaudzētajiem nagiem ir negatīva un kaitīga ietekme uz dabīgajiem nagiem.
Mērķis – noskaidrot kāda ir pieaudzēto nagu ietekme uz dabīgajiem nagiem.
Uzdevumi –
• Ievākt un apkopot materiālus par dabīgajiem, pieaudzētajiem nagiem.
• Veikt anketāciju un uzzināt sieviešu viedokli par pieaudzētajiem nagiem.
• Intervēt pieaudzēto nagu meistarus un speciālistus, uzzināt viņu viedokli.

1. Veseli nagi un to kopšanas nepieciešamība

Lai gan nagi pēc izmēra ir salīdzinoši nelieli, taču to izdaiļošanai bieži vien sievietes pievērš īpašu uzmanību, tomēr pēc tiem var spriest arī par cilvēka veselības stāvokli, turklāt nagi pilda arī aizsarg funkciju – tie pasargā pirkstu galus no traumām un uzlabo pirkstu veiklību. Kopti un veseli nagi ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai roku kopskats izskatītos vizuāli pievilcīgs, taču dažkārt pat pareiza nagu un roku kopšana nespēj uzlabot nagu vizuālo izskatu.
Normāli nagi sastāv no vairākiem olbaltumvielas keratīna slāņiem, keratīns ietilpst arī ādas un matu struktūrā. Katru nagu veido vairākas daļas: naga plātne – tā ir redzamā cietā naga daļa, ar kuru parasti tiek saprasts vārds „nags”, to no trīs pusēm ieskauj āda, naga plātne atrodas naga gultnē – tā ir āda zem naga, no kuras sāk veidoties naga plātnes pamats, nagam piegulošos audus sauc par kutikulu, tā aizsargā jaunās keratīna šūnas, kas lēni pagarina nagu, vēl zem naga plātnītes pie naga pamatnes atrodas balts mēnestiņš (sk. 4. pielikumu).
Nagu augšana sākas no slāņiem, kas atrodas zem kutikulas, veidojoties jaunajām šūnām nags aug, vecākās šūnas kļūst cietākas un blīvākas, jaunās šūnas „grūž” vecākās uz priekšu, līdz tās pārsniedzas pāri naga gultnei un veidojas balti nagu gali, kas sniedzas pāri pirkstu galiem. Vidēji dienā nagi kļūst garāki par apmēram 0,1 milimetru, tas nozīmē, ka, lai pilnīgi atjaunotos nags, ir jāpaiet aptuveni pusgadam. Veseli nagi ir gludi, bez rievām un padziļinājumiem tā virsmā, tiem ir vienveidīga krāsa, nav plankumu vai atšķirīgas nokrāsas.
Taču nagi sevī var glabāt arī noslēpumus, jo nagu izskatā bieži vien atspoguļojas vispārējais veselības stāvoklis. Saprotot, ko nagi mums vēsta, ir iespējams spriest par dažādām slimībām vai veselības traucējumiem. Tomēr ne jau visas pārmaiņas nagu ārējā izskatā liecina par kādām veselības problēmām, dažkārt uz nagu plātnes virsmas var būt vertikālas rievas un tas nav nekas bīstams, šāda veida rievas kļūst izteiktākas, kļūstot cilvēkam vecākam. Bieži ievainojumu un traumu rezultātā uz nagu virsmas veidojas balti plankumi, bet pēc laika tie izzūd.
Uz veselības traucējumiem bieži norāda nagu krāsas pārmaiņas, dzeltena vai zaļgana nokrāsa var liecināt par elpošanas sistēmas darbības traucējumiem. Ja uz nagiem ir novērojamas tos horizontāli šķērsojošas rievas, tad tas nozīmē, ka zem kutikulas ir bijuši jauno keratīna slāņu veidošanās traucējumi, tos var izraisīt ievainojumi vai arī smagas slimības, kuru gadījumā visi organisma spēki ir bijuši nepieciešami dzīvības procesu nodrošināšanai, un tie nav bijuši pietiekami jaunu nagu veidojošo šūnu attīstībai. Arī dažu medikamentu lietošana var izraisīt šādu rievu rašanos. Ja novērojat kādas pārmaiņas nagu ārējā izskatā, tad nepieciešams doties pie ārsta, lai noteiktu, kāds ir šo izmaiņu patiesais iemesls, un kopā ar ārstu jāizveido rīcības plāns, kā tās novērst.

2. Veseli nagi – cilvēka rota

Nagi un to problēmas

Vertikālas līnijas uz nagiem liecina, ka cilvēkam uzturā nepietiek vitamīnu un mikroelementu. Viens no iemesliem var būt šo vitamīnu un minerālvielu neuzsūkšanās organismā. Otrs – šīs vielas vispār netiek saņemtas. Tas visbiežāk novērojams cilvēkiem, kuri ietur stingras diētas.
Ja cilvēks neēd pilnvērtīgi, arī nagi neiegūst nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus un rezultātā neaug. Visnepieciešamākais tiem ir dzelzs, ja tā nepietiek, nagi kļūst sausi, šķeļas un lūst.
Vertikālās līnijas uz nagiem var parādīties arī kuņģa un zarnu trakta slimību gadījumā, kā arī gados veciem cilvēkiem, kuriem ir ievērojami palēninājusies vielmaiņa un līdz ar to organisms netiek pietiekami apgādāts ar vitamīniem. Nagi, mati un āda ir pirmie, kas reaģē uz vitamīnu trūkumu vai kādām citām veselības problēmām.
Horizontālas līnijas jeb BO līnijas – tās stiepjas no vienas naga malas līdz otrai. Laikā, kad cilvēks slimo ar gripu, gūst kādu traumu vai arī bijis spēcīgs stress, nags pārstāj augt, un šajā laikā rodas horizontālā līnija. Kad problēmas beigušās, nags turpina augt. Pēc bo līnijām (ņemot vērā, ka nags mēnesī izaug vidēji par vienu milimetru) iespējams pateikt, kurā laika posmā cilvēkam bijušas problēmas – slimība, saaukstēšanās, nervu stress. Ja nagi izskatās gaiši zili, jādomā par sirds un asinsvadu slimībām. Savukārt viegli dzeltena krāsa norāda uz aknu problēmām. Izteikti dzelteni nagi jau liecina par sēnīšu slimībām.
Ja nagus pamazām pārņem sārta nokrāsa, jādomā par kādām nopietnām un iedzimtām slimībām, kā arī par tuberkulozes iespējamību. Ļoti balti nagi liecina par iespējamu anēmiju, dzelzs trūkumu. Proti, hemoglobīns dod krāsu, bet tas nevar nagam piešķirt veselīgi rozā toni.

Pareiza nagu kopšana

Neviens nagu kopšanas līdzeklis viens pats nespēj nodrošināt veselīgu nagu izskatu, tomēr, ievērojot nagu kopšanas pamatprincipus, nagu izskatu var būtiski ietekmēt.
Saaudzējiet savus nagus – pasargājiet tos no bojājumiem, pārvariet vēlmi ar nagiem kaut ko ķibināt, bakstīt, skrāpēt, jo tādā veidā tiek bojāta naga struktūra, līdz ar to nags vairs neizskatīsies tik ārēji pievilcīgs.
Negrauziet nagus un nebakstiet kutikulu, jo tādā veidā var tikt traumēta naga gultne, turklāt pat nelieli ādas bojājumi pie naga virsmas paver iespēju iekļūt un attīstīties baktērijām un sēnītēm, kas izraisa iekaisumu un nopietnu apkārtējo audu bojājumu, turklāt pat pēc izārstēšanās bojājuma sekas būs redzamas vēl ilgi, jo nagi aug lēnu.
Pasargājiet nagus un roku ādu, izmantojot cimdus, ja strādājiet ar agresīvām ķīmiskām vielām un dezinfekcijas līdzekļiem, jo tie noārda dabisko ādas aizsargslāni un bojā ādas un nagu struktūru.
Regulāri veiciet nagu „apkopi” jeb manikīru, apvīlējiet nagus un raugieties, lai zem tiem nekrātos netīrumi, nagi ir jānogriež ar asām šķērītēm, bet pēc tam maliņas jānolīdzina ar nagu vīlīti.
Nekad neplēsiet ienadžus, jo tādā veidā tiek traumēti dzīvie audi, kas palielina infekciju rašanās risku. Ja esat izvēlējušies veikt šo procedūru pie speciālista, tad pārliecinieties, ka instrumentiem tiek nodrošināta sterilizācija, pievērsiet uzmanību apkārtējo telpu tīrībai un griezieties pie speciālista, kuram jūs uzticieties.
Mitrināšana ir nepieciešama ne tikai roku ādai, bet arī nagiem, tādēļ ieziežot roku ādu ar krēmu, neaizmirstiet arī par nagiem. Mitrinošu roku losjonu ieteicams lietot pēc ikvienas roku mazgāšanas reizes, lai āda nekļūtu sausa un raupja.

Nagu forma

Veselīgiem nagiem jābūt ne tikai viegli rozā krāsā, tiem jābūt arī vairāk vai mazāk ovālas formas, gludiem. Nereti cilvēkiem novēroti tā sauktie Hipokrāta nagi, kas izskatās kā pulksteņu stikliņi, ar izliekumu, turklāt nagi ir apaļi, pa visu pirksta galu. Šādi nagi norāda uz hroniskām sirds un asinsvadu slimībām. Noteikti jāveic arī bronhu pārbaude, kā arī nedrīkst izslēgt tuberkulozes iespēju. Pretējs gadījums ir uz iekšu ieliekti nagi, kas veido it kā bedrīti. Tas liecina par dzelzs trūkumu, kā rezultātā nags kļūst plāns, tas nespēj noturēt savu formu un tādēļ ieliecas uz iekšu. Tādi nagi novēroti arī cilvēkiem, kuri strādā ar ķīmiskām vielām. Uz dzelzs trūkumu norāda sausi nagi, kas šķeļas un slāņojas. Savukārt balti punktiņi uz nagiem ziņo par cinka trūkumu organismā. Nags kā uzpirkstenis – viss nags ir ar tādiem kā maziem punktiņiem – bedrītēm. Šāda novirze novērojama cilvēkiem, kuri slimo ar psoriāzi. Pterigium – nagi izskatās kā putna spārni, nags ir it kā sadalīts divās daļās. Šādi bojāts nags var liecināt par iespējamu sarkano plakainēdi. Nagiem noteikti nepieciešami B grupas vitamīni – tā klātbūtnē daudz labāk uzsūcas dzelzs. B grupas vitamīni rūpējas arī par stipru nagu struktūru. Noteikti jādomā par cinka uzņemšanu -ja tā nav, nagi un mati aug ļoti lēnām. Cinku vislabāk var iegūt no jūras produktiem – zivīm, jūras kāpostiem utt. Sausi nagi un sausa āda norāda uz nepietiekamu A un E vitamīnu daudzumu. Vispirms jāārstē sēnīte. Ādu, nagus un matus var bojāt sēnītes, visbīstamākās ir ādas lipīgās sēnes, ar kurām vispirms vairumā gadījumu pirmie saslimst bērni, kuri inficējas no slimiem dzīvniekiem. No bērniem pēc tam inficējas arī pieaugušie. Pārsvarā bērni ar šāda veida sēnītēm slimo rudens mēnešos, pēc laukos pavadītām brīvdienām, kur bijusi laba vide inficēšanās iespējai – piemēram, no lopiem, kaķiem utt.
Ir sēnes, kas skar ādu, kā, piemēram, kandidoze, bet ir arī nagu sēnīte, tā saucamā onihomikoze, kas izraisa epidermohītu. Šīs slimības rezultātā nags kļūst dzeltens, lūst, lobās, tajā notiek dažādas pārmaiņas. Lai atklātu jebkura paveida sēnīšu slimību, noteikti jāveic laboratoriskā diagnostika, kas nozīmē preventīvā jeb KOH testa veikšanu. Taču, lai noteiktu precīzu sēnītes veidu un izraisītāju, jāveic kulturāldiagnostika jeb sēnīšu mikroloģiskais uzsējums. Uz naga novērojams mazs, brūngans pigmenta plankumiņš var liecināt par naga melanomas (ļaundabīga audzēja) attīstības iespēju. Tā noskaidrošanai izmanto speciālu ierīci dermatoskopu, ar ko iespējams veikt ļoti precīzu diagnostiku.
Nereti gadās, ka nagi var būt bojāti gan psoriāzes, gan arī sēnītes dēļ. Tādos gadījumos gan noteikti vispirms jāārstē sēnīte.
Nagiem nepieciešamās vielas mēs uzņemam ar pārtiku. Ja uzņemtie vitamīni un minerālvielas organismā uzsūcas normāli, nagi ir veseli. Taču, ja ir kādas problēmas ar kuņģi vai zarnu traktu, vajadzīgās vielas neuzsūcas – tad nelīdzēs arī dažādu vitamīnu dzeršana. Uz nagiem noteikti jābūt labi redzamiem pus mēnestiņiem – ja tie ir normāla lieluma, ar veselību viss kārtībā. Ja pus mēnestiņi ir maziņi, bāli, cilvēkam ir problēmas ar sirdi un asinsvadiem. Neilgi pirms slimības nagi var augt daudz lēnāk nekā parasti.
Nereti grūtniecības laikā nagi aug daudz straujāk nekā parasti. Vīriešiem nagi aug ātrāk nekā sievietēm. Novērots, ka, piemēram, šauri, plāni un garenas formas nagi liecina par plikpaurības iespējamību nākotnē. Ļoti plāni un trausli nagi var liecināt ne tikai par veselības problēmām, bet arī par enerģijas trūkumu. Ja nags, augot aizvien garāks, tiecas liekties uz leju, līdzīgi kā putniem, tas nozīmē, ka ir problēmas ar mugurkaulu . Nagi vasarā aug ātrāk nekā ziemā.

Nagu sēnītes

Uzsākot nagu sēnīšu ārstēšanu pie speciālista – dermatologa, jābruņojas ar pacietību, jo ārstēšanas metožu ir daudz, bet ir tikai dažas, kas uzreiz sniedz labu rezultātu. Kāju nagu sēnītes gadījumā labi rezultāti pārsvarā tiek sasniegti vidēji pusgada laikā. Roku nagu sēnīti var izārstēt nedaudz ātrāk. Sēnītes ārstēšanas metode var būt arī naga noņemšana. To gan izdara tikai tad, ja cilvēks ar sēnīti slimo ilgstoši – 20 līdz 30 gadu – un citas metodes bijušas neefektīvas. Gan pirms naga noņemšanas, gan pēc tam jādzer vispārējie pretsēnīšu preparāti, lai sēnīte neattīstītos no jauna.
Liela nozīme cīņā ar sēnītēm ir profilaktiskiem līdzekļiem, piemēram, ārstniecisko nagu laku lietošanai, kas aizsargā nagu un zināmā mērā arī ārstē. Tāpat nevajadzētu arī lietot cita cilvēka čības, mazgāšanās sūkļus, dvieļus, kas varētu būt nonākuši ciešā saskarē ar inficēto vietu.

Onihomikozes raksturojums
Onihomikoze ir nagu sēnīšu slimība. Pieaugušajiem tā ir biežākā nagu slimība, un pieaugušie arī biežāk ar to slimo.
Onihomikozes iemesli
Ar onihomikozi cilvēki inficējas cits no cita (pirtī, baseinā, lietojot svešus apavus, zeķes u.c.). Slimības gadījumu skaitu ietekmē arī iedzīvotāju vecums (jo lielāks vecums, jo vairāk onihomikozes slimnieku).Vairāk saslimšanas gadījumu ir cukura diabēta pacientu vidū.Novājināta organisma imūnā sistēma arī palielina saslimšanas iespēju.
2.7. Onihomikozes simptomi
Slimības sākums ir pakāpenisks, gandrīz nemanāms. Kosmētiskais defekts ir pirmais, kas sāk uztraukt onihomikozes slimnieku, jo līdz šim veselajā, līdzenajā nagā, sākot no naga brīvās malas sāk parādīties izmaiņas. Vispirms vietām mainās naga krāsa – vietām parādās bālgani plankumi, pakāpeniski nagu virsma kļūst nelīdzena, pats nags kļūst biezāks. Slimība izplatās pa visu nagu, tas sabiezē vēl vairāk, naga krāsa no bālganas pakāpeniski kļūst viegli brūna, nags kļūst trausls, drūp un tā virsmā un brīvajās malās nelīdzenums vēl vairāk pieaug. Šādi nagi jau izskatās pavisam neglīti, un pacienti ir spiesti savus nagus slēpt kurpēs ar slēgtiem purngaliem. Bieži vien šis ir slimības attīstības posms, kad pacienti beidzot sāk domāt par palīdzības meklēšanu un par ārstēšanu, jo bieži vien, ja arī tiek izmantoti kādi bezrecepšu medikamenti, tie nav pietiekami iedarbīgi, un slimība turpina progresēt. Slimība var skart ne tikai kāju, bet arī roku nagus, bet šajā gadījumā parasti pacienti sāk ārstēties ievērojami ātrāk, jo roku nagus var redzēt visi un ar cimdiem strādā tikai dažās profesijās. Onihomikoze var skart gan atsevišķus nagus, gan arī pāriet uz visiem nagiem. No kāju nagiem onihomikoze biežāk skar pirmo un piekto pirkstu un pēc tam, ja to nesāk ārstēt, var izplatīties arī uz pārējiem kāju nagiem. Ja slimība ir ilgstoša, izmainās arī āda ap nagiem. Raga slānis kļūst biezāks, uz pēdām vietām var būt lielāka vai mazāka ādas lobīšanās. Izmainīto nagu dēļ pakāpeniski var rasties arī staigāšanas problēmas, jo nereti, uzvelkot apavus, tie spiež vai berž, slimnieks spiests meklēt pēdas pozīcijas, kad sāpes mazākas, un tas ilgstošākā laika periodā bieži vien rada dažādas pēdas deformācijas. Skatoties uz salīdzinoši lielajām izmaiņām kājās tagad un atceroties, kā slimība sākās (bālgani plankumi naga virsmā), atliek vien nožēlot nesavlaicīgu griešanos pie ārsta. Bet nebēdājiet! Slimība ir ārstējama jebkurā stadijā – atšķiras vienīgi laiks, nauda un psihoemocionālie pārdzīvojumi, jo dažās vietās, piemēram, baseinos jūs vienkārši palūgs atnākt citreiz. Tad, kad kāju nagi būs veseli.
2.8. Onihomikozes ārstēšana
Iespējami vairāki terapijas veidi un arī to savstarpēja kombinēšana:
• Lokāla terapija. Te ir vajadzīga liela pacietība un rūpīga ārsta norādījumu ievērošana , jo neprecīza rīcība nepasargā no sēnīšu tālākas izplatības un pacients ir iztērējis naudu, laiku un zaudējis ticību labvēlīgam slimības iznākumam.
• Perorāla terapija. Tai ir vairāki varianti, kurus izvēlas, ņemot vērā konkrēto gadījumu, arī blakusslimības. Efektivitāte ir visai augsta. Iespējamas arī terapijas blakusparādības (kā visiem medikamentiem).
• Gan lokāla, gan perorāla terapija ilgst mēnešiem, kamēr pilnībā izaug jauns, vesels nags.
• Ar ķirurģisku ārstēšanu, noņemot bojātos nagus, slimību iespējams likvidēt īsākā laika posmā. Šo metodi biežāk izvēlas, ja slimība skārusi vienu vai vairākus nagus. Arī te ir vajadzīga papildus terapija ar lokāliem vai perorāliem līdzekļiem, lai slimība neatjaunotos.
• Tikpat svarīgi, kā tikt no onihomikozes vaļā, ir netikt pie šīs slimības atkal klāt, tādēļ liela (ļoti liela) uzmanība jāpievērš slimības profilaksei.
2.9. Onihomikozes novēršana
• Regulāra kāju kopšana ļaus pamanīt pirmās slimības pazīmes, meklēt palīdzību un ātrāk sākt ārstēties.
• Regulāra kāju kopšana būs papildu iemesls, lai onihomikoze jums ietu secen.
• Regulāra kāju kopšana ļaus jums ātrāk izārstēties.
• Apmeklējot koplietošanas telpas, nestaigājiet basām kājām, nelietojiet svešus dvieļus, apavus.
• Nepērciet lietotus apavus. Ja tomēr esat spiesti to darīt, parūpējieties par to rūpīgu dezinfekciju, lai reizē ar apaviem jūs sev nenopirktu arī onihomikozi.
• Ievērojiet prasības, kas ir obligātas apmeklējot baseinus un nekautrējieties to prasīt arī no citiem.

3. Nagu pieaudzēšana
Nagu pieaudzēšanas vēsture
Ideja par pieaudzētajiem nagiem ienākusi no stomatoloģijas sfēras. Vācu kompānija Wilde, kas radījusi slavenās gēla plombes, ātri vien izgudroja līdzīgu metodiku arī nagiem, nosaucot to par Light Concept Nails, saīsinājumā LCN. Komforta un drošības ziņā LCN nagiem nav līdzīgu – gēla nagi neatšķiras no dabīgajiem, tie tāpat ir caurspīdīgi, elastīgi, to virsma nav poraina, tie ar laiku nedzeltē, neizsauc alerģiju un ir bez smaržas. Pēc to noņemšanas dabīgajiem nagiem nav nepieciešama “ārstēšana”. LCN tehnoloģija ļauj koriģēt nagu formu un var kalpot kā aizsargpārklājums no dabas trausliem nagiem. Jau kopš seniem laikiem skaistas un koptas rokas ir ne vien katras sievietes sapnis, bet arī viens no sociālā statusa simboliem.
Vienas no pirmajām ziņām par nagu izdaiļošanu saistās ar seno Babiloniju un seno Ēģipti, kur nagu tonējuma iegūšanai izmantoja mālus vai hennu. Pirms vairāk nekā pieciem tūkstošiem gadu faraonu svītā bija īpaši «valdnieka nagu meistari». Spilgtās, piesātinātās krāsās iekrāsoti nagi bija vienīgi valdnieka ģimenes locekļu privilēģija, bet blāvas pasteļkrāsas norādīja cilvēka piederību zemākajiem sabiedrības slāņiem. Zināms, ka leģendārā valdniece Kleopatra savus garos nagus krāsoja terakotas krāsā, ko ieguva no hennas, bet skaistajai Nefertiti bija krāšņi rubīnkrāsas nagi.
Neparasti gari, ar zelta, sudraba un dārgakmeņu inkrustācijām izgreznoti nagi viduslaikos bija ķīniešu – gan vīriešu, gan sieviešu – rota. Kāds Minu dinastijas manuskripts vēsta, ka valdnieki savus nagus krāsoja melnā vai sarkanā krāsā. Īpaši dižciltīgas ķīnietes mēdza izmantot arī uzliekamos nagus, kurus izgatavoja no zelta, kā arī uzpirksteņus, kurus izgatavoja no dārgmetāliem. Nagu izdaiļošanai un aizsardzībai ķīnieši bija izgudrojuši arī īpašu «hucdzi» tehniku (tulkojumā: «bruņas pirkstiem»), kuras pamatā bija īpašs, dārgmetālā izpildīts nacionālais ornaments, kura saknes sniedzās šīs tautas mitoloģijā.
Astoņpadsmitajā gadsimtā – apgaismības laikmetā – Eiropas valstu valdnieku galmos bija modē īsi, mandeļformas nagi, kurus mēdza iekrāsot ar parfimētu sarkanas krāsas eļļu un nopulēt ar zamša auduma gabaliņu.
Deviņpadsmitā gadsimta beigas ir laiks, kad manikīrs (no lat inu vārdiem «manus» – tulkojumā «roka» un «curare» – «kopt») kļūst par pasaules skaistuma industrijas sastāvdaļu. 1892. gadā ASV jau pastāv manikīra saloni, kurus apmeklē dažādu sabiedrības slāņu sievietes. Nagu laka mūsdienu izpratnē šajā laikā gan vēl nepastāv – lai iegūtu toni un spīdumu, nagos iemasē dažādus ietonētus krēmus un pūderus.
Apvērsums manikīra vesturē notika 1932. gadā, kad amerikānis Charlzs Leshmans kopā ar brāļiem Zozefu un Charlzu Revloniem izgudroja nagu lakas formulu. Šī laka, kura tās izgatavošanā izmantoto smago pigmentu dēļ mēdza ātri vien atslāņoties, ir spilgti sarkanā krāsā.
Jaunākās tendences manikīra jomā starpkaru posmā ietekmēja kinozvaigznes. Marlena Dītriha ieviesa modi uz smailiem, stiletveida nagiem, bet Gretas Garbo vizāžists sāka gatavot pirmos mākslīgos nagus no kinolentes gabaliņiem. Šis izgudrojums gan turējās uz nagiem tikai dažas stundas un arī izskatījās pārāk mākslīgi. Bija vien nedaudz jāpaciešas, līdz 1948. gadā Losandželosā (ASV) prezentēja pirmo nagu modelēšanas akrila tehnoloģiju.

Pieudzēto nagu priekšrocības

Pirmkārt, sievietes nagu pieaudzēšanas metodi izvēlas pašapziņas celšanai. Var būt skaists apģērbs, jaunākās kolekcijas apavi, jauna frizūra, utt., bet, ja savi nagi nav tādi, kādus sieviete vēlas tos redzēt, tad izvēloties nagu pieaudzēšanu, rodas tāda kā pabeigtības un pilnības sajūta.
Otrkārt, veselības nolūkos- citreiz savi dabīgie nagi tā šķeļas un lūst, ka nav iespējams tos izaudzēt garus un skaistus. Piemēram, strādājot darbu, kur rokas nemitīgi atrodas saskarē ar ūdeni, ar pieaudzēto nagu palīdzību tiek saudzēts un aizsargāts dabiskais nags. Gadījumos, kad savi nagi periodiski ir bijuši traumēti un tādēļ nepārtraukti lūst, nagu pieaudzēšana var atjaunot naga struktūru, un pēc kāda laika, panēsājot mākslīgos nagus, nags atjaunojas un, iespējams, naga pieaudzēšana vairs nebūs vajadzīga.
Treškārt, īsu pirkstu vai roku īpašnieces savus ne tik izcilos nagus šādā veidā var pagarināt, kā rezultātā ar apkārtējiem cilvēkiem kontaktēšanās kļūst pārliecinošāka. Skaisti nagi piesaista apkārtējo cilvēku uzmanību un nereti tieši pēc roku un nagu izskata citi cilvēki vērtē to, kā persona par sevi rūpējas. Ne tikai īsu pirkstu vai nagu īpašnieces pakļaujas šīm procedūrām, arī garu un smailu roku un nagu nēsātājas pieaudzē nagus, jo tas ir šī gadsimta modes kliedziens, tādā veidā tiek celta arī sievietes pašapziņa. Skaists apģērbs, dārgi apavi un aksesuāri vairs nav iedomājami arī bez tiem pieskaņotiem koptiem un gariem nagiem.
Visbiežāk sievietes izvēlas kantainu jeb lāpstveida tipa nagu formu. Kantainas formas nagu priekšrocība ir tā, ka tos var veidot īsākus, savukārt ovālas formas veidošanai ir nepieciešami garāki nagi. (sk. 5. pielikumu)
Nagus nav ieteicams pieaudzēt šādos gadījumos:
• antibiotiku un ķīmijas terapijas kursa laikā. Šajā periodā cilvēka organismā izdalās acetons, kas veicina nagu atslāņošanos;
• sēnītes saslimšanas gadījumos. Vispirms būtu jātiek galā ar slimību un tikai tad būtu piemērotākais laiks domāt par mākslīgajiem nagiem.
3.3. Akrila un gēla nagu pieaudzēšana

Akrils un gēls atšķiras pēc sava ķīmiskā sastāva. Gēls uz naga virsmas tiek sacietināts ar speciālas lampas palīdzību, savukārt akrils sacietē pats. Akrils ir radies no zobu akrila, cilvēku dabīgā nagu virsma tika nereti bojāta, protams, mūsdienās akrils ir kļuvis ievērojami labvēlīgāks nagiem, taču nagu speciālistu runas par to, ka akrils un gēls nebojā dabīgos nagus, ir tīrās blēņas!
Gēls ir elastīgāks un labāk amortizē traumas un sitienus, tas labāk pakļaujas nagam, ja zem tā ir sava naga „brīvā” daļa. Savukārt akrils ir izturīgāks, mazāk laika aizņem nagu pieaudzēšanas procedūra, kā arī ļoti būtisks faktors- tam ir zemāka cena, tikai atšķirībā no gēla, akrilam ir spēcīga, īpatnēja smaka. Akrila nagi ik pēc pusgada jānoņem, ļaujot no tiem atpūsties 2 – 3 mēnešus.
Atšķirībā no akrila tehnoloģijas, gēla nagi ir lakojami ar parastajām nagu lakām, un lakas ir noņemamas ar parasto acetona lakas noņēmēju.
Gēla nagi izskatās dabīgāki, labvēlīgāki veselībai, jo želeja tiek uzlikta apmēram 0,5 milimetrus no naga saknes, ļaujot dabīgajam nagam elpot.
Ja esat izvēlējusies pieaudzēt mākslīgos nagus, jāapbruņojas ar pacietību un ik mēnesi jauniegūtajiem skaistajiem nagiem jāatlicina zināma naudas summa (ap Ls 20) un laiks. Pati nagu pieaudzēšana ilgst apmēram divas stundas. Pirms nagu uzlikšanas nedrīkst veikt manikīru.
Nagu pieaudzēšanu ar akrilu veic, sajaucot īpašu šķīdumu (likvīdu) ar pūderi. Savukārt gēla konsistence ir gatava lietošanai – to atliek vien ar otiņu uzklāt nagam.
Nagu pieaudzēšana sākas ar dabīgo nagu sagatavošanas procesu. Abām metodēm ir vienāda pieeja. Dabīgais nags tiek novīlēts īsāks, atstājot brīvo naga malu aptuveni 1 mm garumā, tiek uzklāts līdzeklis kutikulas noņemšanai un atbīdīta āda. Tad nagam tiek novīlēta virsējā kārta, pēc tam nagu nomazgā un nodezinficē. Atkarībā no izvēlētā nagu garuma tos audzē vai nu uz formām (zem naga liek īpašas papīra formas – paliktnīšus) vai arī uz plastmasas veidnēm – tipšiem – tas ir naga gals, kurš tiek pielīmēts uz sava naga virsmas un virs kura tiek uzklāts akrils vai gēls, kuru vēlāk apstrādā. Ar tipšu palīdzību var iegūt garākus nagus. Vēlamais nagu garums ir attiecība 1/3 “brīvā” naga daļai un 2/3 naga pamatnei, jo tādā garumā tie ir visstiprākie, bet mūsdienās daudzas sievietes to neievēro un taisa savus nagus ievērojami garākus, bet tā ir katras sievietes brīva izvēle. Tipši ir pieejami gan balti, gan caurspīdīgi kā stikls. Izvēle paliek kā gaumes lieta, bet, piemēram, tuvojoties vasarai sievietes vairāk izvēlas caurspīdīgus nagu galiņus, kurus pārklāj ar spīdumiem, kas vizuāli veido kristalizētu efektu. Problemātisko nagu īpašniecēm pieaudzēšana biežāk notiek uz tipšiem. Ja nagam ir maliņa, to audzē uz formām. Tad tiek uzlikts vēlamās krāsas un formas materiāls ar otiņas palīdzību.
Gēla metodē roku liek īpašā UV lampā, kur pilnīgai želejas sacietēšanai nepieciešamas 2 minūtes, savukārt akrils sacietē gaisa ietekmē (3 minūtes). Gēls pieaudzēšanas laikā tiek uzklāts uz dabīgā naga vai sagataves četrās kārtās. Pēc tam nagus vīlē, nodrošinot formu un padarot plānākas mākslīgā naga malas. Pēc vīlēšanas akrila nagi tiek nopulēti, padarot tos spīdīgus, savukārt gēla nagam nepieciešams uzklāt speciālu spīduma kārtu. Nagu korekcija jāveic pēc vajadzības, vienām tas ir pēc divām nedēļām, citām – pēc piecām.
Nagu dizains ir katras sievietes individuāla izvēle – vai apgleznot ar dažādām krāsainām līnijām, punktiņiem, spīdumiņiem. Gan akrils, gan gēls tiek piedāvāts ne tikai dabīgi rozā nagu krāsā, bet arī balts, melns, zaļš, sarkans, dzeltens. Arī franču var veidot dažādās krāsās. Vairumā sievietes izvēlas tieši franču – ar klasiski baltu naga maliņu. (sk. 5. pielikumu)
Pēdējā laikā iecienīta ir arī kāju nagu veidošana ar želeju (gēlu), īpaši aktuāli tas ir vasarā. Šeit profilakse vajadzīga nedaudz retāk – apmēram pēc pusotra mēneša. (sk. 6. pielikumu)

3.4. Kopšana mājas apstākļos

Pieaudzēto nagu kopšana mājas apstākļos paredz speciālas nagu eļļas izmantošanu (taču interesanti zināt, cik sieviešu to dara). Akrila nagiem nepieciešams lietot lakas noņēmēju, kas nesatur acetonu, pretējā gadījumā akrils var kļūt trausls. Ja ir vēlēšanās pārlakot nagus, akrila nagiem zem lakas noteikti jāklāj bāzes kārtiņa.
3.5. Nagu pieaudzēšanā izmantotās palīgierīces
Ir mehāniskās un elektriskās nagu vīlītes. Nevar viennozīmīgi pateikt, kuras ir labākas, bet vislabāk tās lietot pārmaiņus – piemēram, pieaudzēto nagu ap kutikulām vislabāk apstrādāt ar elektrisko vīlīti, jo ar to ir vieglāk piekļūt šai vietai, un pretēji mehāniskajai vīlītei tādējādi netiek traumēta pirkstu āda ap nagu, savukārt mehāniskā vīlīte labāk noder naga maliņu apvīlēšanā. Mehāniskās vīlītes ir gandrīz vai katras sievietes rokassomiņas sastāvdaļa, savukārt elektrisko vīlīti varētu salīdzināt ar zobārsta urbi, bet tādēļ nevajadzētu baidīties, jo nagu pieaudzēšanā tiek izmantoti nesalīdzināmi saudzējošāki urbja uzgaļi un process ir nesāpīgs, ja vien to dara profesionālis.
Pēc pieredzes varam teikt, ka pieaudzētie nagi, kur nagu apstrādei tiek izmantota elektriskā vīlīte pārmaiņus ar mehānisko, ir nesalīdzinoši kvalitatīvāki par nagiem, kuriem pielietota tikai un vienīgi mehāniskā vīle. Turklāt arī laika ziņā elektriskā vīlīte apsteidz mehānisko. Mīnuss profesionālai elektriskajai vīlītei ir viens – tās cena ir aptuveni 400 latu.
3.6. Nagu pieaudzēšanas procedūras ilgums
Aptuveni 2-4 stundas, atkarībā no sievietes vēlmēm un viņas nagu īpašībām. Vienā gadījumā pie visa naga piekļūt un apstrādāt ir ļoti viegli, citā gadījumā nagi pēc formas ir gandrīz kā “iegrimuši pirkstā”, un tad tas aizņem vairāk laika. ASV ir speciālisti, kuri to var uztaisīt arī ātrāk, bet pie mums tādu nav, ja vien vēlas uztaisīt nagus kvalitatīvus un skaistus.
Cik ilgi var nēsāt pieaudzētus nagus? Tas ir atkarīgs no ļoti daudziem faktoriem, bet galvenokārt tie būtu:
• Dabiskā naga struktūra (pēc formas – vai tā ir garena, šaura vai plata, un pēc augšanas ātruma);
• Izvēlētais pieaudzētā naga garums (naga malu vēlams izvēlēties 1/3 no naga kopējā garuma, tad tie nēsājas ilgāk);
• Dzīvesveids (vai sportojat, kur strādājat, kā atpūšaties, utt.);
• Nejaušības (dažādi kritieni, traumas);
Alkohols (cilvēks reibuma stāvoklī nevar adekvāti noteikt attālumu, līdz ar to bieži vien pirkstus sanāk kaut kur sasist un kādu nagu reizēm nolauzt).

3.7. Nagu noņemšana

Ja mākslīgie nagi ir apnikuši vai kādu citu iemeslu dēļ tie ir jānoņem, jāzina, ka akrila nagus salonā noņem ar speciālu šķidrumu, bet gēla nagus atmērcēt nav iespējams, tie ir jānovīlē līdz dabīgajam nagam. Lai turpmāk nerastos problēmas, svarīgi mākslīgos nagus noņemt pareizi, vīlējot nesabojāt dabīgos nagus vai arī neturēt pārāk ilgi speciālajā šķidrumā. Tieši tāpēc labāk būtu šo procesu veikt pie speciālista.
Pēc mākslīgo nagu noņemšanas būtu ieteicams (patiesībā būs arī nepieciešams) lietot kādu nagus stiprinošu līdzekli. Lai palutinātu nagus, vēlams tiem reizumis uzklāt mīkstinošu, barojošu nagu eļļu.

4. Sieviešu viedoklis par nagu pieaudzēšanu

Uz jautājumu, kā Jūs vērtējat pieaudzētos nagus, 54 respondentu atbildēja, ka to vērtē pozitīvi, 20 aptaujāto sacīja, ka vērtējot neitrāli, bet 26 aptaujātie no 100 atbildēja, ka nagu pieaudzēšanu vērtē negatīvi. Tātad mēs varam secināt, ka lielākā daļa meiteņu un sieviešu vecumā no 16-40 gadiem nagu pieaudzēšanu vērtē pozitīvi (sk. 1. attēls), (sk. 1. pielikumu).

1. attēls

Uz jautājumu, vai Jums ir bijuši pieaudzētie nagi, 63 no 100 respondentiem atbildēja jā, ir bijuši, bet tikai 37 aptaujāto sieviešu atbildēja, ka nav bijuši pieaudzētie nagi (sk. 2. attēls), (sk. 1. pielikumu).

2.attēls

Atbildot uz trešo jautājumu, ja ir bijuši pieaudzētie nagi, tad kā tas iespaidoja dabīgos nagus, 25 aptaujātās sievietes atbildēja, ka nagi kļuvuši spēcīgāki, 50 no 100 aptaujātajām atbildēja, ka nagu pieaudzēšana dabīgo nagu struktūra negatīvi iespaidojusi, bet 25 aptaujātās sievietes atbildēja, ka nagu pieaudzēšana nav iespaidojusi dabīgos nagus (sk. 3. attēlu), (sk. 1. pielikumu).

3. attēls

Uz 4. jautājumu par sekām, kas rodas pēc mākslīgo gēla nagu pieaudzēšanas, atbildes bija dažādas. Vairākums sieviešu tomēr atzina, ka nagi kļuvuši trausli un jūtīgi. Paiet apmēram 2-3 mēneši, kamēr novīlētā naga virskārta ataug un nags atkal kļūst vesels. Bija arī sievietes, kas atbildēja, ka nagi kļuvuši spēcīgāki un veselīgāki. Tomēr kopumā secinājām, ka lielākajai daļai aptaujāto sieviešu pieaudzētie nagi sagādājuši raizes un nagu pieaudzēšana atstājusi negatīvas sekas. (sk. 1. pielikumu)

Lai mūsu pētījums būtu pilnīgāks, esam apkopojušas Jelgavas skaistumkopšanas salonus, kuri sniedz nagu pieaudzēšanas pakalpojumus. Secinājām, ka piedāvājums ir samērā plašs un cenas ir dažādas (sk. 2. pielikumu).
Lai uzzinātu speciālista viedokli par nagu pieaudzēšanu, devāmies uz Manikīru namu Jelgavā, kur mums sniedza interviju pieredzējusi meistare. Noskaidrojām, ka pēc meistara viedokļa nagu pieaudzēšana nekaitē dabīgajiem nagiem, ja procedūra tiek veikta pareizi (sk. 3. pielikumu).

Secinājumi

Rakstot šo darbu par pieaudzēto nagu ietekmi uz dabīgajiem nagiem, guvām jaunu informāciju par šo nozari, kā arī paplašinājām savas zināšanas dabīgo nagu, gēla un akrila nagu zinātnē. Uzzinājām daudz jaunu informāciju par nagu slimībām un iespējamām infekcijām, kā arī to, kā tad īsti pieaudzētie nagi ietekmē dabīgo nagu struktūru. Mūsu izvirzītā hipotēze darba sākumā par to, ka pieaudzētie nagi negatīvi ietekmē dabīgos nagus, apstiprinājās daļēji. Tā arī neviens viedoklis simtprocentīgi neapstiprinājās. Gan aptaujāto, gan meistaru viedoklis atšķīrās. Nelielu pārsvaru tomēr guva viedoklis par pieaudzēto nagu negatīvu ietekmi, taču profesionāli meistari šo viedokli stingri apstrīdēja balstoties uz savu pieredzi. Viņu viedoklis bija, ka, ja nagu pieaudzēšana tiek veikta pareizi un profesionāli, tad nevar iet runa par dabīgo nagu bojāšanos. Mūsu nostādītie uzdevumi darba sākumā tika paveikti un arī mērķis tika sasniegts. Pēc pašu pieredzes varam teikt, ka dabīgie nagi pēc pieaudzēto nagu noņemšanas sākumā bija kļuvuši nedaudz jūtīgāki un trauslāki nekā sākotnēji, taču pēc apmēram pusotra mēneša nagu virsējā kārta ir ataugusi un atguvusi sākotnējo spīdumu. Līgas gadījumā tie pat kļuva spēcīgāki un veselīgāki. Rakstot šo darbu guvām pieredzi strādājot pārī, kā arī strādājot ar citiem apkārtesošajiem cilvēkiem. Ceram, ka mūsu tērētais darbs nebūs veltīgs un mūsu darbs nākotnē noderēs gan pašām, gan citiem interesentiem.

Izmantotā literatūra

1. Gēla nagi [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: Tīmeklis http://spogulis.calis.lv/skaistums/nagi/gela-nagi (pieejams uz 11. 02. 2008.)
2. [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: http://www.apollo.lv/portal/life/articles/83477 (pieejams uz 15.02.2008.)
3. [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: http://www.apollo.lv/portal/life/34/articles/73506/0 (pieejams uz 12.02.2008. )
4. Nagu infekcijas [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: http://berni.calis.lv/calenciklopedija/n/nagu-senite/ ( pieejams uz 13.02.2008. )
5. [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: http://www.emedica.lv/aktuali_nagi.htm (pieejams uz 16.02.2008.)
6. [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: http://www.blogs.lv/raksti/15755/Pieaudzet-nagus/ (pieejams uz 11.02.2008.)
7. [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: http://www.irlaiks.lv/health/beauty/article.php?id=27276 (pieejams uz 15.02.2008.)
8. [elektroniskais resurss]. – Tiešsaites pakalpojums. – Pieejas veids: http://www.apollo.lv/portal/life/34/articles/73506( pieejams uz 14.02.2008.)

Balstoties uz to, ka šī ir samērā jauna tehnoloģija, informāciju ir iespējams iegūt tikai internetā un no speciālistiem.

Nepublicētie avoti

9. Intervija ar Jelgavas manikīru nama speciālisti 15.02.2008.