Apbrīnas vērtais Senās Ēģiptes kultūrā

Ēģipte ir viena no senākajām civilizācijām Tuvajos Austrumos. Tieši tāpēc apbrīnas vērti ir šīs senās kultūras sasniegumi. Manuprāt, nozīmīgi ir seno ēģiptiešu sasniegumi medicīnā un senākās rakstības izgudrošanā. Dažas lietas no seno ēģiptiešu medicīnas ir atnākušas pat līdz mūsdienām un tāds brīnumains rakstības veids sagādājis daudz grūtību tā atšifrēšanā ilgu laika periodu. Bet tomēr lielākais un grandiozākais ēģiptiešu sasniegums ir ēģiptiešu piramīdas. Šīs piramīdas ir Ēģiptes dārgums, ko apbrīno cilvēki vēl joprojām.
Senie ēģiptieši laika gaitā dzīvojot attīstoties atrada veidus, kā izārstēt dažādas slimības un ievainojumus. Ārsti bija praktizējušies dažādu slimību ārstēšanā un dažādu augu pielietošanā, lai ārstētu slimības. No augiem gatavoja smēres, ziedes, pilienus, uzlējumus. Manuprāt, tajā laikā tās bija tiešām nozīmīgas un ļoti nepieciešamas lietas. Ēģiptieši bija pirmie, kas tik labi prata izmantot medicīnu savā dzīvē. Piemēram, operāciju laikā tika izmantoti dažādi ķirurģiski instrumenti, kas atviegloja darbu, kā arī, lai operāciju laikā cilvēks nejustu sāpes, tika izmantots opijs. Vēl ēģiptieši prata noteikt sirdsdarbību, pulsu un asinsriti. Šī nozare attīstījās laika gaitā uzkrājoties pieredzei. Dažas lietas no senās Ēģiptes medicīnas ir atceļojušas līdz mūsdienām. Protams, nevarēja iztikt arī bez maģijas un Dievu iesaistīšanu šajās lietās. Ar laiku maģija medicīnā samazinājās, bet tomēr ēģiptieši ticēja, ka ārsti ir Dievu palīgi un spēja cīnīties pret slimībām. Salīdzinājumā ar citām tautām ēģiptieši tiešām bija daudz attīstītāki un gudrāki.
Vēl, viens no nozīmīgajiem ēģiptiešu sasniegumiem ir rakstības izgudrošana. Ēģiptieši izgudroja savu rakstību. Šīs izcilās rakstu zīmes sauca par hieroglifiem, kas sengrieķu valodā nozīmē „svētie grebumi”, bet ēģiptieši savu brīnišķīgo rakstības veidu uzskatīja par „dievišķo valodu”. Bez šīs rakstības iespējams būtu palikušas neatklātas daudz ēģiptiešu mākas un izgudrojumi. Hieroglifi izveidojās ļoti sen pirms mūsu ēras un sākumā bija apmēram 700-900 rakstu zīmju. Ar laiku šis skaits palielinājās. Katrai šai zīmei bija noteikta zilbe, burts vai pat vesels vārds un tieši tāpēc pētniekiem ilgu laiku bija ļoti grūti atšifrēt hieroglifu rakstību. Sākotnēji viņi rakstīja uz akmeņiem, māla plāksnītēm, līdz izgudroja papirusu. Papiruss ir ļoti plāns salīdzinājumā ar māla plāksnītēm un uz tā varēja uzrakstīt daudz vairāk. Papirusu veidoja no garā, plānām niedru plāksnītēm. Tās izdauzot, sapresējot, nogludinot un izkaltējot. Uz šiem papirusiem radās ēģiptiešu grāmatas. Ēģiptieši rakstīja ar smalku otiņu un tinti. Viņu rakstība un zīmējumi bija ļoti skaisti un dabīgi atveidoti, salīdzinājumā ar citām tautām. Tieši tāpēc arī šo uzskata par lielu senās kultūras sasniegumu un apbrīnas vērtu tematu.
Izdzirdot vārdu Ēģipte, gandrīz ikvienam tas asociējas ar vienu no pasaules brīnumiem – piramīdām. Es domāju, ka šīs piramīdas ir pelnījušas lielāko apbrīnu, jo tās tiešām ir grandiozas un brīnumainas. Sākotnēji tika veidotas mastabas – kapenes, kurās apglabāja faronus. Pēc tam izveidojās pirmās pakāpienveida piramīdas, mastabām veidojot vairākus stāvus, uz augšu. Tā radās pirmā grandiozā, Džosera piramīda. Visas piramīdas tika celtas faroniem un viņu tuviniekiem, jo ēģiptieši, ļoti ticēja dažādiem Dieviem un aizkapa dzīvei. Tā iemesla dēļ arī tika būvētas piramīdas, lai faroniem būtu kārtīgi, labi nodrošināta dzīve pēc nāves. Šajās piramīdās viņi glabāja visu savu bagātību. Pati lielākā ir Heopsa piramīda, kura tika celta veselus 20 gadus. Tās augstums ir 146,6 metri un katrs bluķis, ko kā tā celta sver 2,5 tonnas. Ņemot vērā, ka senajā Ēģiptē nebija pieejami tādi aprīkojumi, kā mūsdienās, tika celtas tik milzīgas piramīdas, kuras saglabājušās līdz mūsdienām, var secināt, ka senie ēģiptieši bijusi brīnumaina tauta. Nespēju iedomāties, ka viņi tās veidojuši un ar kā palīdzību, bet tas tiešām ir brīnums. Apbrīnojami ir arī tas, ka šīs piramīdas ir perfekti ģeometriski veidotas. Vēl joprojām tas ir līdz galam neatrisināts jautājums, vai tiešām ēģiptieši paši savām rokās spējuši uzcelt šīs milzīgās piramīdas? Tas arī ir iemesls kāpēc šīs piramīdas ir vienas no neticamajiem pasaules brīnumiem.
Apskatot šīs trīs Senās Ēģiptes vērtības, var saprast, ka šī kultūra bijusi ļoti apdāvināta, attīstīta un apbrīnojama. Manuprāt, daudz lietu varam mācīties no ēģiptiešiem un censties saglabāt šīs brīnumainās lietas, ko viņi mums ir atstājuši un izgudrojumus, bez kuriem nebūtu tā , kā ir tagad.