Piesarnojuma ietekme uz cilveka veselibu

Piesārņojuma ietekme uz cilvēka veselību

Valsts Priekuļu lauksaimniecības tehnikuma

1.Mb kursa audzēkņa

Jāna Baloža

Referāts par `’Piesārņojuma ietekme uz cilvēka veselību”

Piesārņojuma ietekme uz cilvēka veselību.

Mūsdienās plaša problēma ir piesārņojums .Gandrīz visi piesārņojuma veidi negatīvi ietekmē cilvēka veselību. Dažreiz šo ietekmi uz mūsu veselību nemaz tā nepamanām, jo īstās sekas var parādīties tikai vēlāk.

Piesārņojuma ietekmei ir plašas robežas – no īslaicīgām elpošanas ceļu slimībām līdz pat nāvei hronisku veselības traucējumu rezultātā. Bieži vien slimības kļūst manāmas tikai pēc ilgstošas piesārņojuma ietekmes vai kaitīgo vielu uzkrāšanās organismā. Piesārņojošās vielas var izraisīt kairinājumu (iekaisumu) vai fiziskus un garīgus traucējumus. Eksistē dažādi ietekmes veidi un iedarbības pakāpes, sliktākais no tiem – mirstības pieaugums.
Simptomi, kas saistīti ar gaisu piesārņojošo vielu nelabvēlīgo ietekmi, bieži vien ir tik dažādi, dažkārt vērojama arī vienlaicīga vairāku šo vielu ietekme, kad ir grūtības noteikt atsevišķu substanču efektus. Lai iegūtu šādu informāciju par atsevišķu piesārņojošo vielu ietekmi, tiek veikti klīniski pētījumi, kuros izslēgta jebkādu citu faktoru ietekme. Cietās daļiņas varētu raksturot sekojoši – dažāda izmēra un ķīmiskā sastāva piesārņojošo vielu maisījums. Galvenie pētījumi līdz šim veltīti cieto daļiņu izmēriem, mazāk informācijas ir par dažāda ķīmiska satura cieto daļiņu ietekmi uz veselību. Lielāko ietekmi uz veselību rada ļoti sīkas daļiņas, kuru izmēri (diametrs) ir no 2.5 līdz 10 mikroniem. Minētocieto daļiņu emisijas avoti ir ļoti dažādi – degšanas un metalurģiskie procesi, automašīnu izplūdes gāzes, dažādi transformācijas procesi atmosfērā.

Dzīvojot piesārņotas gaisa vides apstākļos, ir pierādīta dažādu gaisa piesārņotāju kaitīgā iedarbība uz cilvēka veselību: Eiropas lielākajās pilsētās pieaug iedzīvotāju saslimstība, samazinās dzīves ilgums. Viens no galvenajiem gaisa piesārņojuma samazināšanas pasākumiem ir kaitīgo piesārņotāju un to prekursoru (vielas, kas veicina piesārņojuma veidošanos) emisiju samazināšana, jo citi pasākumi gaisa piesārņojuma samazināšanai  kļūst arvien dārgāki. Traucējumiem, kā arī biežāku saslimstību ar infekcijas slimībām. Turpinās pētījumi par gaisa piesārņojuma saistību ar astmas, alerģiskā rinīta, atopiskās ekzēmas biežuma pieaugumu, kā arī pētījumi par medikamentu lietošanas biežumu. Gaisa piesārņojums var palielināt astmas simptomu biežumu. Smagie metāli (svins) un noturīgie organiskie piesārņotāji, sevišķi bērnu organismā, var izraisīt nervu sistēmas attīstības un bērna uzvedības traucējumus, kā atmiņas pavājināšanās, grūtības mācību vielas apguvē, koncentrēšanās spēju pavājināšanās u.tml.

Piesārņojumam ilgstoši iedarbojoties, samazinās cilvēka fiziskās darba spējas, arvien biežāki kļūst ārsta apmeklējumi, pieaug ātrās medicīniskās palīdzības sniegto pakalpojumu biežums un nepieciešamība ārstēties slimnīcās. Ir pierādījumi, ka piesārņojums iedarbojas arī uz sirds – asinsvadu sistēmu, radot diezgan ievērojamu iedzīvotāju dzīves ilguma samazināšanos. Būtiski, ka dažas populācijas grupas gaisa piesārņojuma ietekmi izjūt ievērojami vairāk nekā pārējās, t.i., kuras ir jutīgākas, vai arī uz kurām bez atmosfēras gaisa piesārņojuma papildu iedarbojas  piesārņojums darba vidē.

Šīs grupas  ir:

vēl nedzimuši  bērni, jaundzimušie, zīdaiņi, mazi bērni;

gados vecāki cilvēki, kuri slimo ar  sirds – asinsvadu sistēmas slimībām;

nodarbinātie, kuri ir pakļauti ķīmisko vielu un produktu iedarbībai darba vidē;  

sociāli – ekonomiski no sabiedrības izstumtās personas.

Cilvēki, kas slimo ar elpošanas ceļu slimībām (astma, hronisks bronhīts u.c.), ir daudz jutīgāki pret piesārņojuma iedarbību nekā pilnīgi veseli cilvēki. Ir pierādījumi, ka slimniekiem, kuri slimo ar hroniski obstruktīvu slimību, elpošanas ceļos cietās daļiņas deponējas daudz vairāk un saglabājas ilgstošāk nekā veseliem cilvēkiem.

Piesārņojums, kas ietekmē cilvēka veselību ir mums visapkārt, ne tikai gaisā, bet arī ūdenī. Lai pasargātu cilvēku no ūdens piesārņojuma tiek veiktas dažādas ūdens aizsardzības un attīrīšanas programmas.

Esmu sapratis, ka piesārņojums mums ir visapkārt un visefektīvākais veids kā pasargāt sevi ir -regulāri apmeklēt ārstu, uzturēties svaigā gaisā, piedomāt pie veselīgu dzīvesveidu, kā arī paši samazināt piesārņojumu, šķirojot atkritumus, nemēslojot dabā! Domāju, ka cīnīties ar vides ietekmi uz cilvēka veselību nav iespējams, to var tikai aizkavēt vai samazināt, jo piesārņojums ir visapkārt un tas ietekmē mūsu veselību ik uz soļa, bet iznīcināt mēs to nevaram.