Pirmā palīdzība

Apdegumi un applaucējumi

Nedienas ne nakts apģērbs bērnam nedrīkst būt viegli uzliesmojošs un tāds, kas karstumā kūst un pielīp ādai. Bērnu neatstāt bez uzraudzības pie uguns. Neatstāt uz galda vai plīts malas vai uz grīdas traukus ar karstiem šķidrumiem. Apģērbs nedrīkst būt plandošs, kas var aizķerties, bet tai pašā laikā tam jābūt viegli novelkamam pāri galvai vai atpogājamam un bez stingrām manžetēm. Ja aizdedzies, tad nekavējoties jāapslāpē liesmas, piespiežot degošo apģērbu ar segu. Atstāt (nenoplēst) pie ādas pielipušos drēbju gabalus. Nekavējoties at

t
tdzesēt applaucējumu zem spēcīgas auksta tekoša ūdens strūklas, līdz sāpes norimst; applaucējuma gadījumā tūlīt, bet uzmanīgi novilkt slapjās drēbes. Neļaut ķermenim pārmērīgi atvēsināties. Pārbaudīt elpošanu un pulsu. Pie plašiem bojājumiem nekavējoties nogādāt slimnīcā.

Vemšana

Gādāt, lai atvemtās masas nenokļūst elpceļos. Izskalot muti.. Nomierināt un sasildīt bērnu. Konsultēties un tikai saziņā ar ārstu dot medikamentus.

Caureja

Vienu divas ēdienreizes izlaist, bet neieteikt ilgstošu badošanos. Piedāvāt dzert ūdens-minerālsāļu-glikozes šķīdumu (Rehidronu), arī kumelīšu tēju (nesaldinātu)

Deguna asiņošana

Neatliekt galvu atpakaļ, jo tad asinis var iekļūt elpvadā, bet gan likt bē

ē
ērnam apsēsties, noliekt galviņu uz priekšu un uzlikt vēsu, mitru kompresīti uz pieres. Pie stipras asiņošanas ar pirkstiem piespiest pie deguna vidussienas asiņojošo nāsi, lai bērns pa to laiku elpo caur mutīti. Izsaukt ātro palīdzību vai ORL speciālistu.

Drudzis

Paaugstināta ķermeņa te
e
emperatūra liecina par spēku mobilizāciju un organisma pretošanos slimībai. Ieteicams gultas režīms. Labi vēdinātas telpas. Nepārkarsēt, bet neļaut arī drebināties. Piedāvāt pietiekami daudz šķidruma. Nepārslogot ar grūti sagremojamiem uztura produktiem. Vēsi, mitri apliekamie, ja bērnam tas patīk, uz pieres un aknu apvidū. Ja bērnam nav drebuļu, tad ķermeni un rokas un kājas virzienā no perifērijas uz centru var norīvēt ar remdenā ūdenī, kam piepilināti daži pilieni ābolu etiķa, samitrinātu frotē dvieli. Nevajag rīvēt ar spirtu, jo, tam uzsūcoties caur ādu vai ieelpojot tvaikus, bērns var tikt pakļauts bīstamai alkohola intoksikācijai. Ādai kļūstot sārtai, uzlabojas siltuma atdeve, un pārmērīgi paaugstinātā ķermeņa temperatūra pazeminās.

Ja temperatūra pārsniedz 38,5 –39 grādus, bet bērniem ar sirdskaitēm, centrālās nervu sistēmas smagām slimībām un tieksmi uz krampjiem – jau āt
t
trāk, ja pārsniedz 37,8 grādus, jādod pretdrudža līdzekļi, piem. tailenols vai paracetamols attiecīgajā vecuma devā, pēc vajadzības, bet nepārsniedzot 4 reizes diennaktī.

Bites vai lapsenes kodums

Ja iespējams, izvilkt dzeloni. Koduma vietu apkopt ar vates tamponu ar spirtu. Lai mazinātu iespējamo alerģiju pret bites (lapsenes) indi, var iedot ¼ – ½ tabletes klaritina, zirteka, tavegila, vai kāda cita antihistamīna līdzekļa.

Dzīvnieku kodumi

Nomierināt bērnu, pārsiet brūci un griezties pie ārsta tūlīt, nezaudējot laiku, lai vajadzības gadījumā uzsāktu potēt pret trakumsērgu.

Elektrotrauma

Atslēgt strāvu, lai nepakļautu glābēju dzīvības briesmām. Pārbaudīt samaņu, elpošanu, si

i
irdsdarbību, nepieciešamības gadījumā uzsākot elpināšanu un sirds masāžu, izsaukt ātro palīdzību. Pārklāt sterīli apdegumu brūces.

Ērces kodums

Ērci izvilkt ar pinceti, saņemot ērci pēc iespējas tuvāk ādai (nekādā gadījumā nepilināt uz ādas eļļu), ērci saglabāt pudelītē analīzei. Pote pret ērču encefalītu nepasargā no Laimas slimības, ko arī pārnēsā ērces. Konsultēties ar savu ārstu attiecībā par slimības pazīmēm un ārstēšanu.

Slīkšana

Pārbaudīt samaņu, elpošanu, pulsu. Atbrīvot mutes dobumu un elpceļus. Nekavējoties vajadzības gadījumā uzsākt elpināšanu un netiešo sirds masāžu, liekot kādam no apkārtējiem izsaukt ātro palīdzību.

Slāpšana

Plastikāta maiss nav rotaļlieta!. Ja tas uzmaukts galvā, necensties to novilkt, bet gan nekavējoties to pārplēst, atbrīvojot seju.

Traumas

Jāatceras, ka vēl 6-7 gadu vecumā bērns nespēj novērtēt tuvojošā transporta līdzekļa attālumu un kustības ātrumu. Mazā auguma un nepietiekamās pieredzes dēļ skrejošs vai uz divriteņa braucošs bērns nespēj pilnībā pārredzēt kustību uz ielas un tajā līdzsvaroti iekļauties kā dalībnieks. Maziem bērniem skraidīšanai un braukšanai ar velosipediem nav īstā vieta uz ielas, bet gan tikai īpašos rotaļlaukumos. Bērniem un pusaudžiem, braucot ar velosipediem, jālieto aizsargķiveres. Pārvadājot bērnus transportlīdzekļos, tiem jāpiesprādzējas, mazākiem bērniem vajadzīgi īpaši krēsli, nedrīkst atļaut izliekties pa logu. Traumas gadījumā jāaptur asiņošana, piespiežot asiņojošo vietu, jāiešinē lauztais loceklis – 1 locītava virs un 1 zem lūzuma vietas, jāuzliek tīrs pārsējs. Pie aizdomām par kakla vai muguras skriemeļu lūzumu jāpaceļ un jāpārvieto pēc iespējas saudzīgi un jāgulda uz cieta, līdzena pamata, lai, neuzmanīgi rīkojoties, ar lūzušo skriemeļu asajām malām netraumētu muguras smadzenes un nervus.

Leave a Comment