Pirmās palīdzības sniegšana

Pirmās palīdzības sniegšana

• Apdegumi
• Brūces
• Elektrotraumas
• Dzīvnieku kodumi
• Lūzumi
• Slīkšna

Apdegumi.
Apdegums – audu bojājums, kas rodas iedarbojoties augstai t°, ķīmiskām vielām, starojumam. Visbiežāk sastopami termiskie apdegumi ko izraisa liesma, karsts ūdens, kaiss, nokaitēts metāls, tvaiks un citi.
Sniedzot pirmo palīdzību, apdegusī ķermeņa daļa ātri un pietiekami ilgi jāatvēsina, uzliekot auksta ūdens kompresi vai iemērcot tīrā , aukstā (vislabāk tekošā) ūdenī. Tas ne tikai mazina sāpes, bet arī ierobežo audu tūsku. Mājas apstākļos lietot kālija permanganāta šķīdumu un kaļķu linimentu.

Brūces.
Brūce – mehānisks ķermeņa audu bojājums, kam raksturīgs segaudu defekts, asiņošana un sāpes. Pēc iegūšanas veida izšķir grieztas, durtas, sistas, plēstas, šautas un citas brūces. Tās var būt arī saindētas, piemēram pēc čūsku kodumiem, pēc indīgu kaujasvielu iekļūšanas. Sevišķi bīstami ir tādu dzīvnieku kodumi, kas slimo ar trakumsērgu.
Pirmās palīdzības pamatuzdevums ir asiņošanas apturēšana, kā arī pasargāšana no inficēšanās. Ja stipri asiņo, to var apturēt uzliekot spiedošu pārsēju vai žņaugu. Ja asiņo maz, apkārtni apmazgā ar spirtu virziena uz ārpusi, tad apkārtni ieziež ar 5% joda šķīdumu. Nedrīkst mazgāt ar ūdeni un lietot medikamentus (pulverus, ziedes). Pāriešanai lieto sterilu marles saiti, ja tās nav tad izmanto tīru kokvilnas vai linu drānu, kas izgludināta ar karstu gludekli.

Elektrotraumas.
Elektrotrauma – elektriskās strāvas ( zibens, tehniskās strāvas) radīts organisma bojājums.
Pirmās palīdzības nozīme ir ļoti svarīga. Vispirms cietušais jāatbrīvo no strāvas. To nedrīkst darīt ar rokām, bet tikai ar ķermeni kas nepārvada elekrību.

Dzīvnieku kodumi.
Dzīvnieku kodumi – brūces biežāk ir kājās, rokās, sejā, tās maz asiņo taču ir sāpīgas. Visbiežāk sastopami suņu un čūsku kodumi.
Pirmās palīdzība suņu koduma gadījumā – āda ap brūci jānojodē (lieto 5-10% joda šķīduma), jāuzliek sterils pārsējs. Pēc tam jānogādā ārstniecības iestādē.
Čūskas kodums. LPSR sastopama tikai viena indīga čūska-odze, kuras kodums var būt arī nāves cēlonis. Virs koduma jānovieto spiedošs pārsējs uz 30 min -1 stundu, lai aizkavētu indes izplatību. Pēc tam jānogādā ārstniecības iestādē.

Lūzumi.
Lūzums – daļējs vai pilnīgs kaula viengabalainības zudums. Simptomi : sāpes, kas pastiprinās, ja kustina cietušo vietu; cietušā locekļu kustības traucējumi , kas rodas tūlīt pēc traumas; asinsizplūdums.
Pirmās palīdzība – jāsniedz nelaimes gadījuma vietā. Jāpanāk vietas imobilizācija ar šinām, dēļiem, skaliem, papi un citiem. Lai vieta būtu nekustīga, jāiešuvē arī abas tuvākās locītavas virs un zem. Ādu ap brūci noziež ar joda tinktūru un uzliek aseptisku pārsēju; stipras asiņošanas gadījumā jāuzliek šņaugas.

Slīkšna.
Slīkšana – slāpšana, kuras cēlonis ir šidruma (visbiežāk ūdens) iekļūšana elpošanas ceļos.
Ja slīcējs zaudējis samaņu ( bāls , auksts, neelpo, pulss tikko sataustāms) , tad pēc iespējas ātrāk jācenšas pēc iespējas ātrāk atbrīvot cietušā elpošanas ceļus, un sākt elpināšanu.