Pulksteņi

ANALOGA PULKSTEŅI

Analoga pulksteņu vēsture veidojās no XIII gadsimta. Līdz XX gadsimta vidum – tie bija tikai mehāniskie pulksteņi, pēc tam sākās kvarca pulksteņu ēra. Mūsdienīgos pulksteņos pamatā – kompakts mehānisms (uz ciparnīcas) un attālināta vadības pulksteņu stacija (Master Clock).

FASĀDES

Fasādes pulksteņi ir paši monumentālākie no visiem pulksteņu tipiem. To diametrs var sasniegt 6 metrus. Lielajam ciparnīcām mehānismi parasti tiek apslēpti aiz sienas vai nišā, rādītāji ir atklāta tipa, cipari vai indeksi ir uzstādīti uz fasādes virsmas (tips “Skeletons”). Mehānisma vārpsta tiek izgatavota tam nepieciešamā garumā.

TORŅA

Torņa pulksteņi ir pilsētas vēsture un lepnums. Baznīcās, viņus sinhronizē ar zvanu sitieniem. Torņa arhitektūras pulksteņi ir saskaņoti ar atsevišķu figūru skulptūru grupām vai ēkas dizainu. Nereti ciparnīca satur sarežģītu un greznu ornamentu. Vēsturiskie pulksteņi saistīti ar leģendām un ticējumiem. Viens no visizplatītākajiem ticējumiem – ja pilsētas pulkstenis apstājas pirms pusnakts, pilsētu gaida nepatikšanas. Senos laikos pulksteņmeistara dzīvība nereti bija atkarīga no pulksteņa darbības.

IELAS

Ielas pulksteņiem ir svarīga sabiedriska un informatīva loma, viņu drošības un precizitātes līmenim jābūt ļoti augstam. Pulksteņi ar rādītājiem ir prestižāki nekā digitālie, tāpēc vēsturiskās un centrālās pilsētas daļās tradicionāli izmanto analoga tipa pulksteņus

INTERJERA

Interjera pulksteņi risina vairākus uzdevumus – attēlo laiku un pievērš uzmanību kā noformējuma elementi. Mūsu firma realizē jebkuru laika attēlošanas ideju un projektu: no klasiska – līdz dizainam ar sarežģītu pulksteņa formu.

REKLĀMAS

Reklāmas pulksteņiem uz ciparnīcas vai korpusa var būt logo vai cita simbolika, nomaināmi reklāmas attēli, kas norāda uz firmas darbības virzienu. Papildus uzmanības piesaistīšanai, pulksteņus var instalēt jau esošos reklāmas objektos – izkārtnēs, pilonos, stēlās.

FLORAS

Floras pulksteņi – unikāli objekti ar ziedu izkārtojumu, kuri apvienoti ar sarežģītu tehnisku konstrukciju. Paši lielākie ir pulksteņi ar ciparnīcas diametru 12,2 m, kas izveidoti 1950 g. Niagaras parkā (Kanādā). Divas reizes sezonā pilnībā tiek mainīta ciparnīcas kompozīcija, kas sastāv no 15 000 – 20 000 dzīviem ziediem. Pavisam pasaulē ir aptuveni 60 stacionāru floras pulksteņu.

KARILJONS

Kariljons – ir viens no retākajiem un neparastākajiem mūzikas instrumentiem. Pulkstenis ar kariljonu var atskaņot tradicionālas melodijas katru stundas ceturtdaļu. Zvanu skaits – no 23 līdz 100. Tie ir sadalīti grupās atkarībā no skaņas augstuma.

PROJEKCIJAS

Laika attēlošana ar speciālas projekcijas aparatūras palīdzību, attiecas uz netradicionālo pulksteņu tipu. Mūsdienīgie tehniskie risinājumi ļauj projicēt ciparnīcu uz sienas (uz grieztiem, uz grīdas), mainīt izmērus, pievienot logotipus un krāsas. Projekcijas pulksteņi lieliski iekļaujas jebkurā interjerā ar maigu gaismu. Ciparnīcas diametrs var būt līdz 4 metriem un tumšā laika to var nolasīt no 500 metru attāluma.

RĀDĪTĀJI

Rādītāji ir pats galvenais vizuālais pulksteņu elements. No tiem ir atkarīgs laika nolasīšanas attālums. Mūsdienīgo pulksteņu radītāji balstās uz parastām ģeometriskām formām.
Mēs izgatavojam rādītājus pārsvarā no viegliem un plāniem materiāliem, jo vieglāki ir radītāji – jo mazāks (ekonomiskāks) mehānisms vajadzīgs to griešanai.
Pārklājums: krāsošana, izlīmēšana ar līmplēvēm, galvanizācija, apzeltījums, emalja un citi.
Rādītāju dizains var būt izstrādāts balstoties uz Jūsu idejām vai piedāvāts no mūsu kataloga.

SAULES PULKSTEŅI

Saules pulksteņus sauc par intelektuāliem. Tas ir tāpēc, ka uz ciparnīcām apslēpta ne tikai laika noteikšana, bet arī informācija par svarīgiem astronomiskiem datiem un saules virzību. Līdz XIX gadsimtam saules pulksteņi kalpoja par laika etalonu un pēc tiem regulēja laiku uz mehāniskajiem pulksteņiem. Visā pasaulē uzskaitāmi vairāk nekā 10 000 stacionāru saules pulksteņu. Mūsdienās saules pulksteņus sekmīgi izmanto kā arhitektūras mazo formu elementus, kas pasvītro mājas vai dārza individualitāti. Saules pulksteņi var būt uzstādīti jebkurā saulainā vietā.
Mūsu ciparnīcas tiek aprēķinātas pēc XVI gadsimta metodikas atbilstoši ģeogrāfiskajām koordinātēm. Ja pulkstenis uzstādīts citā rajonā, tas dod starpību laika mērīšanā par 1- 2 minūtēm uz katriem 30 km.
Pjedestāli ir iespējami jebkurā piemērotā augstumā.
Materiālu izvēle pēc Pasūtītāja vēlmēm.

HORIZIONTĀLIE

Horizontālajiem saules pulksteņiem ciparnīca ir izvietota paralēli horizonta plaknei. Laiku rāda visas dienas garumā. Gnomonu uzstāda uz kadrāna ar leņķi, kas vienāds ar ģeogrāfisko vietas platumu.

VERTIKĀLIE

XIV gadsimta beigās Centrālajā Eiropā biežāk sastopami bija sienas vertikālie saules pulksteņi. Uz pulksteņu kardāniem parasti tika atzīmēta Saules (ekliptika) trajektorija, ekliptiskās atzīmes, kalendārās dienas un atbilstošos Saules augstumus katru stundu. Ideāls kadrāna virziens vertikālajiem pulksteņiem – dienvidi.

SFĒRISKIE

Sfēriskie saules pulksteņi veidoti no sfēriskās joslas ar stundu atzīmēm un centrālā stieņa (gnomona), kas uzstādīts paralēli Zemes rotācijas asij. Laiks tiek noteikts pēc gnomona ēnas.

Ticējumi
• Ja pulkstenis sit, nedrīkst žāvāties, jo tad mute paliek šķība.
• Ja vakaros neuzgriež pulksteni, tad kādam uzbruks nelaime.
• Kad ap pusnakti pulkstenis apstājas, tad kāds cilvēks mirst.
• Ja puisis pa sapnim iedod meitai pulksteni, tad tas puisis būs meitai par brūtgānu.
• Ja pa sapņiem uzliek kaklā pie ķēdes pakārtu pulksteni, tad būs jāsēž cietumā.
Mīklas
• Kas vienmēr iet un nepiekūst?
• Kas iet bez kājām, sit bez rokām, rāda bez pirkstiem?
• Kas iet dienu un nakti, neprasa ne ēst, ne dzert?
• Nadzeivs, bet kust.
• Maļ dīnu, maļ nakti, ni myltu, ni palavu.

Sakāmvārdi un parunas
• Iet kā uzvilkts pulkstenis.
Buramvārdi
• No Alloksnes līdz Nītaurei deviņi pulksteni, trīs deviņi Rīgas pulksteni, kas var nozvanīt no tā vāja cilvēka, visi nešķīsti gari lai nostājas un lai iet uz kuplim kokim, lielām ežām un uz lieliem pakalniem, vētras, jūras un aukas, trīs deviņi vīri lai nāk ar vienādim spēkim un vienos vārdos runādami, cirtīs, trīs deviņi Pērkoni nāks un saspārdīs visus nešķīstus garus, lai atšķiras no šā cilvēka un lai iet uz kuplim kokim, sermoskām, apsēm un saknēm, – staipaties un braukaties, un atstājaties no šā vāja cilvēka; lai tad tas paliek vesels.”
Anekdotes
• Kungs no pilsētas aiziet pie pulksteņu taisītāja. Kungs ieiet darbnīcā un saka: “Labvakar, meistara kungs! Atnesu jums pendeli izlabošanai.” – “Bet kur tad pulkstenis?” – “Pulksteni atstāju mājās, tas iet labi. Tikai tas pagāna pendulis arvienu apstājas.”
• Mazais Jurītis, apskatīdams lielo sienas pulksteni, jautājis vecmāmiņai: “Bet, vecmāmiņ, kas tur tā pulkstenī tikš un pakš?” – “Viņš jau, dēls, iet!” atbildējusi vecmāmiņa. “Bet kādēļ tad viņš nav nekur aizgājis? Kā pie sienas pielikts, tā nekust!” brīnījies mazais Jurītis.
Teikas
• Senāk, kad Dievs radījis pasauli un cilvēkus, cilvēki bijuši bez pulksteņa un tie dzīvojuši simtiem un tūkstošiem gadu ilgi; ne tie palikuši veci, ne miruši. Bet cilvēki bijuši tādi pat kā tagad, kas kurn un džinkst, ka Dieva dāvanas tiem par nastu. Tā kāds vīrs reiz kurnējis, ka dzīvot tam pavisam apnicis. Dievs uz to cilvēku saskaities, ielicis tam krūtīs pulksteni, un, to uzvilkdams, sacījis: “Lai dzīvo, kamēr pulkstenis apstājas!” No tā laika katram piedzimstot krūtīs Dievs pulksteni uzvilcis, un, cik nu tālu katram uzvilkts, – tik tālu tas iet un, kad pulkstenis apstājas, tad dzīvot beidz. Tādēļ arī cits mirst jauns, cits vecs, jo kā nu kuro reizi Dievam laika ar pulksteņu vilkšanu krāmēties.

Scroll to Top