Smēķēšana

Visticamāk, ka jūs jau esiet dzirdējuši par visiem tiem iemesliem, kuru dēļ būtu jāatmet smēķēšana – plaušu vēzis, sirds slimības, plaušu emfizēma, īsāks paredzamais dzīves ilgums. Tā protams dod arī baudu, mazina stresu un depresiju, kas var būt tik mokoši cilvēkam. Jums arī tas var nelikties vairs svarīgi – ja jau man ir jādzīvo šādi sakropļotam, ko tad tur vairs var kaitēt smēķēšana. Jau tā tās atmešana ir viena sarežģīta lieta. Taču es jums noteikti iesaku atmest smēķēšanu un jšu būsiet liels ieguvējs ne vien garīgi, bet arī fiziski!
Tomēr smēķēšana neizbēgami turpinās samazināt jūsu plaušu tilpumu, kas jau tā ir samazināts sakarā ar to, ka muguras smadzeņu bojājums ietekmē jūsu elpošanas muskuļus, samazina kopējo skābekļa apjomu asinsritē, kas tik nepieciešams audiem un dod spēku muskuļiem. Bez tam smēķēšana var būt kā papildus riska faktors iespējai saslimt ar urīnpūšļa vēzi. Man ir draugs, kas teica, ka kad viņš nesmēķēja viņam no rītiem bijusi liela enerģija, taču vairs nav kopš sācis smēķēt.
Kad mēs domājam par elpošanu, mēs parasti domājam par to kā par procesu, kurā gaiss nokļūst plaušās iekšā. Tomēr ļoti bieži cilvēkam, vēl jo vairāk smēķējošam, ir grūtības gaisu dabūt ārā. Kāpēc? Tāpēc, ka gļotu un dažādu sekrētu, krēpu pastiprināta veidošanās plaušās var būt liela problēma šajā situācijā. Un smēķēšana viennozīmīgi paaugstina dažādu sekrētu veidošanos plaušās un veicina arī iekaisumu. Vesels cilvēks krēpas izvada klepojot, bet muguras smadzeņu bojājums ietekmē to muskuļu funkcijas, kuri nepieciešami klepojot. It sevišķi tas ir izteikts, ja bojājums ir kakla daļā, mazākā mērā, ja bojājums ir krūšu daļā. Nespēja pietiekami efektīvi atklepot noved pie plaušu daļu “salipšanas”. Šādās vietās sekrēts, krēpas uzkrājās un viegli attīstās plaušu audu iekaisums – pneimonija. Pneimonija ir viens no biežākajiem cilvēku ar muguras smadzeņu bojājumu slimošanas iemesliem, kā arī tiešajiem nāves cēloņiem. Smēķēšana viennozīmīgi pastiprina krēpu veidošanos, līdz ar to palielina iespēju attīstīties pneimonijai.
Vienā no pētījumiem tika iesaistītas 165 personas pēc pārciesta muguras smadzeņu iekaisuma. Tajā tika vēlreiz pierādīts, ka elpošanas sistēmas stāvoklis būtiski atšķiras smēķētājiem un nesmēķētājiem. Smēķētāji uzrādīja daudz zemākus rezultātus – gan kontrolējot izklepoto gaisa apjomu, gan spēku ar kādu klepojot tika no plaušām izvadīts gaiss.
Jebkuram cilvēkam kļūstot vecākam, gan elpošanas spējas, gan plaušu tilpums samazinās. Tas ir tādēļ, ka gan plaušas, gan krūšu kurvja muskulatūra zaudē elastību. Šīs izmaiņas organismā samazina tā spēju cīnīties ar infekcijām.
Tāpēc es aicinu arī jūs domāt līdzi, pirms aizdedzinat cigareti. Atmest smēķēšanu nav nemaz tik neiespējami, kā varētu likties. To ir izdarījis arī mans opaps, kurš smēķēja 5 – 8 gadus bet tomēr saņēmās un atmeta. Ņemiet veselīgu piemēru no nesmēķētājiem un jūs būsiet vislabākie citu acīs, jo būsiet pārvarējis savu lielāko ieradumu kādu cilvēks var veikt. Jo kā tautā runā: „Ieradumam ir liels spēks.” Parādiet ļautiņi ka jums ir vairāk spēka!