Tīrīšanas līdzekļu sastāvdaļu ietekme uz apkārtējo vidi un cilvēku. Alternatīvas.

Ievads.

Mākslīgais muskuss (aromātvielu sastāvdaļa) ir labs piemērs tam, kā šīs nevēlamās un biedējošās ķīmiskās vielas uzkrājas vidē un nokļūst mūsu ķermeņos. Tas ir sastopams daudzos veļas pulveros.
Kad no jūsu veļas mašīnas tiek izlaists ūdens, tas pa kanalizāciju nokļūst attīrīšanas iekārtās, sev līdzi nesot muskusu no veļas pulvera. Daļa muskusa tiks uztverta un kopā ar citām vielām paliks dūņās.
Pārējais nokļūs upē. Tur tas gulēs upes dūņās, vai arī straume to aiznesīs uz jūru.
Agrāk vai vēlāk to apēdīs kāda no ūdens sīkbūtnēm. Tas pārvietosies pa barošanās ķēdi, līdz nonāks pieaugušā zivī. Muskuss zivs ķermenī nesadalās; tas paliek taukos.
Zivs tiek nozvejota un pārdota lielveikalā. Jūs apēdat zivi, un muskuss nokļūst jūsu ķermenī.
Tajā jau ir muskuss, ko jūs esat iedzēris kopā ar pienu (jo attīrīšanas iekārtu dūņas tika izmantotas ganību mēslošanai), un muskuss, ko esat uzņēmis caur ādu. Tas pielipa pie apģērba, ko mazgājāt ar veļas pulveri, kam bija svaiga citronu smarža.
Tāpēc muskusa un citu noturīgu un bioakumulatīvu ķīmisko vielu daudzums mūsu ķermenī arvien palielinās. Šīs ķīmiskās vielas atrod mātes pienā un citviet ķermenī, un dažos gadījumos to līmenis dubultojas ik pēc pāris gadiem.
Šo bioakumulatīvo ķīmisko vielu visaugstākā koncentrācija būs tajā būtnē, kas atrodas pašā barošanās ķēdes galā, – un tas ir zīdainītis. Zīžot krūti, viņš saņem mātes visu mūžu uzkrāto muskusu, bromētos pretaizdegšanās līdzekļus, hlorēto parafīnu, ftalātus un citas bīstamas ķīmiskas vielas.
Greenpeace

Es arvien vairāk domāju par to, kā radīt veselīgu, drošu un tīru vidi savās mājās. Tāpēc vēlos dalīties vērtīgos padomos un parādīt, ka sintētisku un bieži vien toksisku ķīmisku vielu vietā var lietot dabiskas un tās sniedz tādu pašu rezultātu, turklāt bez kaitīgas blakus iedarbības uz vidi un veselību. Varbūt var šķist, ka uz visa lielā dabas piesārņojuma fona mūsu mazie zaļie darbiņi jau neko nemainīs. Taču ikviens nelielais piesārņojums sasummējas lielās vides problēmās. Mēs visi atstājam aiz sevis ekoloģisko «pēdas nospiedumu» atkarībā no tā, kāds mēs katrs esam kā patērētājs un lietotājs. Mums ir izvēle pirkt mazāk, pirkt apdomīgāk, lietot lietas vairakkārt, šķirot atkritumus, tērēt mazāk degvielas, samazināt plastmasas produktu lietošanu, ēst bioloģisko pārtiku, samazināt pusfabrikātu lietošanu, izvēlēties dabiskus tīrīšanas līdzekļus mākslīgu vietā un sintētiskus materiālus savā mājā aizstāt ar dabiskiem. Diemžēl visu labo lielveikalā nevar nopirkt. Labās lietas ir jāmeklē, jāradinās piedomāt pie mūsu ietekmes uz vidi. Tas var būt laikietilpīgāk, jo ir jāmeklē zaļi risinājumi un jāpārvar vēlme steidzīgajā dzīves ritmā neķēpāties ar to. Bet «ķēpāties» šajā gadījumā nozīmē rūpēties un saudzēt dabu, savu ģimeni un sevi. Daudzās ikdienā lietotās precēs ir vielas, kas, ilgstoši lietotas, ietekmē veselību un piesārņo vidi. Ir taču tik patīkami būt mājās, kas ir brīvas no ķīmijas, turklāt gan izskatās, gan smaržo lieliski. Lai to sasniegtu, ir jāmaina savi ieradumi. Vienkāršākais veids ir pirkt videi un veselībai draudzīgus produktus. Tos var pazīt pēc īpašiem vides marķējumiem uz produkta iepakojuma, varat uzticēties ražotāja labajai reputācijai, varat uzticēties īpašiem ekoveikaliem vai videi draudzīgu preču izplatītājiem, varat arī paši pētīt produktu sastāvu no informācijas uz iepakojuma. Lai jums būtu vieglāk orientēties plašajā mazgāšanas līdzekļu piedāvājumā, Vides aizsardzības klubs ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu jau vairākus gadus tos pēta. Lai arī citas sadzīves ķīmijas produktu grupas VAK pagaidām nav pārbaudījis tik rūpīgi kā šīs, tomēr ir pamats domāt, ka arī citus produktus drošāk ir izvēlēties ar zīmoliem. Tīrība mājās ir ļoti svarīga, taču bieži vien mēs pārāk daudz aizraujamies ar ķīmiskajiem tīrīšanas līdzekļiem, lietojot tos pārāk lielos apjomos. Piemēram, videi draudzīgs tīrīšanas veids ir īpašu šķiedru lupatiņas, kuru lietošanai vajadzīgs vienīgi ūdens. Alternatīvas tīrīšanas metodes sniedz tikpat efektīvu rezultātu un tām nav potenciāli kaitīgas ietekmes uz mūsu veselību un vidi. Varbūt jūs paši vēlētos pagatavot kādu tīrīšanas līdzekli, tādējādi ietaupot arī savus līdzekļus?

Sadzīves ķīmija.
Mājsaimniecības ķīmijas alternatīvas .

Ļoti labs universāls tīrīšanas līdzeklis ir ziepes un karsts ūdens, kam pievienots nedaudz mazgājamās sodas. Šādā pavisam vienkāršā veidā var paveikt lielu daļu tīrīšanas darbu. Mazgājamā soda lieliski mīkstina ūdeni, turklāt ir pavisam dabisks produkts, kas neatstāj negatīvu ietekmi ne uz vidi, ne uz veselību. Tā labi notīra taukus un ir efektīvs krāsotu sienu, cietu grīdu un virtuves virsmu tīrīšanas līdzeklis. Var izmantot arī dzeramo sodu. Galda sāls būs viegli abrazīvs tīrīšanas līdzeklis, turklāt tas arī dezinficē. Baltais etiķis lieliski tiek galā ar netīrumiem. To var izmantot stikla un flīžu tīrīšanai, kā arī tējas nosēdumu izmazgāšanai no krūzītēm un tējkannām. Sajaucot etiķi kopā ar sāli vai dzeramo sodu, iegūsiet lielisku misiņa un vara spodrinātāju. Citrona sula ir viens no lieliskākajiem dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem – nekaitīgs un smaržīgs, un to var izmantot ļoti daudzos veidos, jo tā tīrīšanas spējas ir fantastiskas. Boraks ir minerāls, ko mazos apjomos var izmantot traipu, pelējuma un smaku noņemšanai. Taču tas satur boru, kurš nesadalās, tāpēc ar tā izmantošanu nevajadzētu aizrauties. Visām ēteriskajām eļļām – tējas koka, citrusa, timiāna, eikalipta, salvijas – ir dezinficējošas īpašības, un tās var pievienot jebkuram no iepriekš minētajiem dabiskajiem tīrīšanas līdzekļiem, lai piešķirtu aromātu. Lai iztīrītu taukus no koka vai korķa grīdām, keramikas vai akmens flīzēm, lietojiet tīrīšanas līdzekli, kura recepte sniegta iepriekš. Lai iztīrītu pamatīgākus tauku traipus, pārkaisiet tos ar dzeramo sodu un pēc 30 minūtēm notīriet.

Lai nesabojātu speciālās virsmas, kuras ir viegli saskrāpējamas, svarīgi ir lietot pareizus abrazīvus tīrītājus.

Kā uzturēt tīru mājsaimniecības tehniku.

Sadzīves elektronika.

Mobilajiem telefoniem, televizoram, dators izdala starojumu, kas nelabvēlīgi iedarbojas uz organismu, jo īpaši imūnsistēmu. Protams, tas atkarīgs no tā, cik ilgi un cik tuvu starojuma avotam atrodamies. Mobilo telefonu tāpēc neiesaka nēsāt galvas vai sirds tuvumā, grūtniecēm – vēdera tuvumā.
Televizora lietderība vispār rūpīgi jāapsver. Vislabāk to aizsviest vispār. Tiklīdz kā mājās nav televizora, bērni sāk komunicēt un spēlēties savā starpā, atraisās radoša fantāzija, visa ģimene spēlējas kopā… Pie televizora katrs ir viens un pasīvs vērotājs, arī tad, ja visi skatās vienu pārraidi – vai arī izceļas ķīviņš, ja grib skatīties dažādus kanālus.
Eksistē Hauschka firmas ķermeņa eļļa, kas aizsargājot pret elektromagnētiskajiem stariem vai to kaitīgo ietekmi.

Ledusskapis .

Ledusskapja iekšpusi tīra ar dzeramās sodas pastu. Pasta likvidē arī smakas. Durvis tīra ar mitru lupatiņu, traipu tīrīšanai izmanto dzeramās sodas pastu. Lai ilgstoši uzturētu svaiguma sajūtu ledusskapī, jāievieto durvju plauktiņā atvērta dzeramās sods paciņa un pusīte no citrona( regulāri maina citrona pusītes). Citrons sniedz savu aromātu vismaz 4-5 dienas, tad tas jāmaina pret svaigi griestu pusīti( mana personīgā pieredze).

Tējkanna .

Lai noņemtu katlakmeni tējkannā, izlej no tās ūdeni un sildelementu pārlej ar balto etiķi. Atstāj uz stundu, tad izskalo ar aukstu ūdeni. Etiķis notīra sildelementu no kaļķa un arī no rūsas, ar ko ir stipri bagāts krāna ūdens. Lai nevajadzētu tik bieži tīrīt tējkannu, tad ūdeni iegādāties veikalā vai nostādināt atsevišķā traukā pāris dienas.

Trauku mazgāšanas līdzeklis. Savona D2.

SAVONA D2 ir ekonomisks un neitrāls trauku mazgāšanas līdzeklis , kura sastāvā ietilpst kvalitatīvi anjoni un konservanti, krāsviela un smaržviela, ir piemērots galvenokārt trauku, galda piederumu, stikla izstrādājumu un citu virtuves piederumu mazgāšanai ar rokām, gan sadzīves apstākļos. Līdzekli Savona D2 var tāpat izmantot grīdu, sienu, visu mazgājamo cieto virsmu, arī transportlīdzekļu, tīrīšanai, kā arī tekstilizstrādājumu, zīda, vilnas un sintētisku audumu mazgāšanai.
Līdzeklis Savona D2 ir piemērots vispārējai grīdu tīrīšanai, īpaši tāda veida kā terazzo vai linolejs, kuri ir jūtīgi pret sarmu saturošiem produktiem. Līdzekli var tāpat izmantot ikdienas grīdu tīrīšanai, kuri ir apstrādāti ar vienu no ražotāj kompānijas Premiere pulēšanas līdzekļiem. Savona D2 ir ideāli piemērots vispārējai sienu un apdares virsmu, mazgājamo cieto virsmu, arī visu veidu lakotu un krāsotu virsmu un automobiļu tīrīšanai.
Lietojot Savona D2 tekstilizstrādājumu un zīda, sintētisku un vilnas izstrādājumu mazgāšanai ar rokām, līdzeklis novērš audumu saraušanos, iztīra tos un parada mīkstus, tāpēc nav nepieciešams mīkstinātājs.
Savona sērijas līdzekļu pH līmenis, ko uzrādīja ķīmiskā sastāva analīze, ir 7.0.
Saskaņā ar ķīmiskā sastāva analīzi, līdzeklis Savona D2 satur 9.5% darbīgas vielas.

Trauku mazgāšana.

Ir pieejami videi nekaitīgāki līdzekļi, piem., Sonett
Jāpievērš uzmanība sastāvam un dozēšanai. Parasti ērtāk ir lietot pārāk daudz līdzekļa…
Vācijā (un noteikti arī citās valstīs) nopērkams bioloģisks un nekaitīgs trauku mazgāšanas līdzeklis, ko var pat nenoskalot no traukiem, taupot ūdeni. Var mazgāt ar sodu, ar sinepēm vai vienkārši ar karstu ūdeni

Iesaka šādus trauku mazgājamos līdzekļus:

• Neutral
• Zilgme balzams
• Mini Risk
• Amway Dish Drops
• Mairi
• Frosch
• Pur balsam
• Zoluška • Ream CleanCare
• Higeja,
• LDC (GNLD)
• LV
• Kron Star Balsam
• Ream ultra plus
• Bis
• Safo
• Surcare

Mēs uzskatām, ka šie trauku mazgāšanas līdzekļi ļoti kaitē videi:

Zīmols Ražotājvalsts
• Actiff+
• Baltoji svaja
• Charm
• Fresh drop
• Lemon fresh
• Ludwiks
• MiR
• Sano san • Spānija
• Lietuva
• Lielbritānija
• Polija
• Polija
• Polija
• Francija
• Izraēla

Virtuves virsma .

Netīras vai smakojošas koka virsmas, piemēram, griežamos dēlīšus, noberziet ar maisījumu no puses citrona sulas, kas sajaukta ar vienu tējkaroti galda sāls. Alternatīva ir dzeramās sodas pasta. Dzeramā soda ir viens no visnoderīgākajiem dabiskajiem produktiem, kuru mums vajadzētu turēt savā virtuvē. Dzeramās sodas pasta nav abrazīva un to var izmantot hroma un alumīnija virsmu tīrīšanai, katlu, pannu un ledusskapja iekšpuses tīrīšanai. Ņem mīkstu lupatiņu, uzliek pastu un tīra.
Pastas pagatavošana ir pavisam vienkārša: izšķīdina 4 ēdamkarotes dzeramās sodas 4 ēdamkarotēs ūdens.

Izlietne .

Izlietni tīriet ar šādu maisījumu: 25 g galda sāls un 300 ml ūdens. Sāls ir dezinficējoša un abrazīva. Ar citrona gabalu var iztīrīt tējas traipus – netīrā vieta vienkārši jāpaberzē ar pārgrieztu citronu.

Katli un pannas.

Ar mitru lupatiņu un dzeramās sodas pastu izberziet katlu vai pannu, pēc tam to izskalojiet. Piededzinātā pannā plānā kārtiņā iekaisiet dzeramo sodu un pārlejiet ar verdošu ūdeni. Atstājiet uz nakti, pēc tam iztīriet.

Gaisa atsvaidzinātāji .

Sintētiskās smaržvielas parasti izgatavo uz naftas produktu bāzes, un tās var izraisīt alerģiskas reakcijas. Lai produkti saglabātos, tiem bieži pievieno formaldehīdu, kuram arī piemīt alerģiju izraisošas īpašības.
Pats galvenais ir telpas bieži vēdināt. Puķes rada lielisku aromātu. Hiacintes, frēzijas, lilijas, jasmīni gan podiņos, gan vāzēs. Virtuvē kaut kur piekariet rozmarīna vai piparmētras buntīti, vai lauru koka zariņu – saberžot lapiņas, tās jauki smaržos.
Svaigums un jauks aromāts mājas vidi padara ne tikai mīlīgu un patīkamu, bet tiem ir arī pozitīva psiholoģiska iedarbība – nomierinoša vai, tieši otrādi, uzmundrinoša.
Lai izvairītos no nepatīkamām smakām mājās, bieži iztukšojiet atkritumu spaini, atkritumu maisā iekaisot dzeramo sodu.
Ja vēlies gaisa atsvaidzinātāju, nepērciet to lielveikalā. Pavisam vienkārši to varat pagatavot pats: pudelē ar smidzinātāju ielejiet 100 ml ūdens, tam pievienojiet 10 pilienus ēteriskās eļļas un kārtīgi sakratiet, pēc tam vienkārši mazliet izsmidziniet gaisā.
Der noskaidrot, kāda ir dažādu ēterisko eļļu iedarbība, lai varētu izvēlēties sev tīkamāko.
Jaukam aromātam un arī skatam var pagatavot kompozīciju no kaltētiem augiem vai puķu ziedlapiņām: piparmētra, salvija, priede, timiāns, citronvībotne, lauru lapas, rozmarīns, citronliāna, rožu ģerānija, ģerānija ar citrona smaržu, smaržīgās rozes un lavanda – tās sajauc ar maltu kanēli vai krustnagliņām, nedaudz pievieno maltu īrisa sakni (tā ir dabisks konservants) un liek traukā. Laiku pa laikam viegli jāsamaisa, lai tas labāk smaržotu. Kad smarža izzūd, to atjauno ar dažiem ēteriskās eļļas pilieniem.

Dzeramais ūdens.

Iespējams iegādāties ūdeni no avota. Diemžēl lielākā daļa dzeramo ūdeņu pudelēs patiesībā nemaz nenāk no urbumiem un avotiem. Tie ir tikai attīrīti un mineralizēti, lai to sastāvs būtu ļoti līdzīgs dabīgajam. Svētavots patiešām ir no avota. Piemēram, Svētavota ūdens šobrīd maksā Ls 7 par 2x20l (divas lielās pudeles; Ls 0,175 par litru). Katram jāizvērtē, cik svarīga ir garšas un veselīguma starpība.
Vislabākais veikalā nopērkamais ūdens pudelēs ir Evian, bet tas arī ir ļoti dārgs. Arī Tiché ir labs – droši vien tiešām nāk no dziļurbuma.
Ūdens analīzes iespējams (par maksu) izdarīt Valsts aģentūrā “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra”. Var noskaidrot, piemēram, krāna vai dīķa ūdens kvalitāti.

Zobu pasta.

Gandrīz visās zobu pastās ir kaitīgas vielas (konservanti parabēni, putotāji laurilsulfāti, ķīmiskas krāsvielas un arī citas). Lai arī bērnu zobu pastas ir salīdzinoši drošākas un nekaitīgākas, šīs vielas parasti ir pat tajās. Rūpīgi jālasa norādītais produkta sastāvs!
Bērnu zobu pastas R.O.C.S. sastāvā nav kaitīgo vielu
Drošas ir arī Weleda zobu pastas, taču to garša ir gaumes lieta. Tās neputo, jo nav pievienoti laurilsulfāti. Zilā ir ar sāļu garšu, oranžā – ar anīsa / lakricas garšu. Sarkanā ieteicama speciāli asiņojošām smaganām. Biotēkā nopērkama zila Logodent minerālzobupasta.
Zobu pastu sastāvā ir parabēni. Tie ir naftas produkti, kas bojā hormonālo sistēmu. Fluoru nav ieteicams lietot iekšķīgi, jo tas bojā piesaista kalciju no kauliem (šeit gan zobārstu domas dalās…). Arī laurilsulfāti (ļoti efektīvi putu veidotāji) ir ļoti kaitīgas vielas, no kurām vajadzētu izvairīties.

Kosmētika.

Ietiecami zīmoli:
• Logona
• Vala
• Sonett
• Weleda
• Madara
• Norvex (kristāla dezodoranti) • Urtekram
• Jason
• Dr.Bronner
• Sante
• NOS (job Natures of Scandinavia)

Madara kosmētika ir vakuumiepakojumā, tāpēc nav nepieciešami konservanti. Tā ir laba kosmētika. Šī ir vietējā firma, kas maksimāli cenšas nepievienot kaitīgās vielas, un ražo savus produktus no Latvijā augušām izejvielām.
Kristāla dezodoranti ir labāki par pūšamiem vai smērējamiem. Smērējamie aizķepē poras, kam būtu jānodrošina normālas organisma funkcijas. Tos nepieļaujami lietot vairākas stundas no vietas.
Populārajam Latvijas ražotājam “Dzintars” vispār nav bioloģiskas produkcijas. Dažādiem produktiem tikai pievienoti ekstrakti un eļļas, taču pārējais sastāvs ir gluži parasts, ar visām ķīmiskajām piedevām.

The Body Shop produkcija arī nav īpaši bioloģiska, organiska vai dabiska. Varbūt atsevišķi produkti ir dabīgi. Šī firma izceļas tikai ar to, ka neizmēģina savus produktus uz dzīvniekiem. Zīme “Baltais trusis” nozīmē, ka attiecīgā produkta un tā sastāvdaļu ražošanā nav veikti eksperimenti uz dzīvniekiem.

Vienmēr jāpievērš uzmanība produkta sastāvam. Ja tas nav norādīts, tas ir aizdomīgi un neko labu neliecina. Nav arī droši pirkt produktus “no rokas” (Amway, Neways tiek izplatīti tikai šādā veidā), jo tiem nav jāiziet nekādas pārbaudes un sertifikācijas, kurām normāli pakļauti veikalos pārdodamie produkti.
.
Veļas mazgāšana, tīrīšana.

Veļas pulveru sastāvā ir ļoti daudz apjomu radošas vielas (lai sanāktu berams pulveris), kam ar mazgāšanu nav nekāda sakara. Šīs vielas pēc mazgāšanas paliek auduma šķiedrās un vēlāk kairina ādu. Tas pats sakāms par “antialerģiskajiem” pulveriem Bobas, Minirisk u.c. Tomēr labs ir Amway un Sonett veļas pulveri
Sonett firmai ir gan šķidrais, gan pulverveida veļas mazgāšanas līdzeklis. Tas 100% noārdās dabā. Nopērkams Weledas veikalā.
Ekoloģiskie Sodasan zīmes produkti nopērkami Biotēkā; Natures of Scandinavia (NOS) nopērkami tikai no izplatītājiem
Daudziem populāriem mazgāšanas līdzekļu zīmoliem ir Sensitive versijas – tās praktiski nekairina ādu, neizraisa alerģijas. No tiem gan augstākminēto iemeslu dēļ vērts izvēlēties tikai šķidros līdzekļus.
Labs ir šķidrie veļas mazgāšanas līdzekļi Kastanis, Mayeri, Neutral
Noturīgiem traipiem var lietot Sonett žults ziepes

Secinājumi.

Vienā vārdā sakot, zeme, saule un gaiss dod enerģiju. Jo vairāk uzturamies dabā, pie dabas, dabiskā vidē, jo veselīgāki esam. Atcerēsimies, ka Dievs stādīja Ēdenes dārzu, nevis cēla modernu stikla un betona ēku ar dažādu sadzīves tehniku, plastmasas mēbelēm, televizoriem un dizainiskām ekstrām…
Uz Skandināvijas ekoloģiskiem produktiem ir šādas zīmes: Ziemeļu gulbis, Laba vides izvēle (pēdējai ir daudz stingrākas prasības), Vācijas – “Zilais eņģelis” (zīmes apakšējā daļā skaidri uzrakstīts, par ko zīme piešķirta – otrreizējās izejvielas, atkritumu pārstrāde, enerģijas taupīšana utt.). Latvijas ražotāji var arī saņemt Eiropas zīmi “Ekopuķīte”, kam nav tik stingras prasības (tā neattiecas uz pārtiku, dzērieniem, medicīnas precēm). Savas ekomarķējuma zīmes ir gandrīz katrā valstī (attēlos zemāk). Ekomarķējuma sistēmu kopš 2005.gada Latvijā koordinē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra.