Kārta
Kārta Amoplura (sūcējutis) apvieno vairāk kā 200 sugas, no kurām tikai divas ģintis-PEDICULUS un PHTIRIUS, parazitē uz cilvēkiem. Tos sauc par ektoparazītiem. Medicīniskā nozīme ir Pediculus humanus van corporis(drēbju uts), Pediculus van capitis(galvas uts) un Phtirius pubis(kaunuma uts).
Uzbūve,vairošanās
Galvas utis ( Pediculus humanus capitis) ir bālgani vai gaišpelēki asinssūcēji parazīti – 2-4 mm gari kukaiņi bez spārniem, ar 6 labi attīstītām tvērējkājām, kas spēj ļoti cieši aptvert un pieķerties matam vai diegam. Šī parazīta galvenā lokalizācijas vieta ir cilvēka mati, bet pie liela daudzuma tās sastopamas arī citā ķermeņa augšējās daļas apmatojumā (uzacīs, skropstās, bārdā u.c.). Galvas utis barojas ar asinīm, barojoties uts ādā ievada siekalas. Galvas uts dzīves ilgums vidēji ir nepilns mēnesis (20 – 30 dienas) un šajā laikā mātīte var producēt vairāk kā 100 oliņu bāli sudrabotā krāsā, kuras dēvē arī par gnīdām. Utu mātīte oliņas ar speciālu sekrētu ļoti cieši piestiprina mata stiebram – tuvu pie galvas ādas. Oliņu attīstība ilgst aptuveni nedēļu, pēc. No oliņām izšķiļas kāpuri, kas 15 – 17 dienās, neizejot kūniņas stadiju. attīstās par pieaugušu kukaini.Optimālā temperatūra utu attīstībai ir apmēram 32 0 C.
Utu invāzija jeb utainība
: Utu invāzija var skart ikvienu cilvēku. Visbiežāk tā skar mazus bērnus un skolniekus. Šī utu suga pašlaik ir plaši izplatīta, it īpaši bērniem. Fizisks kontakts starp cilvēkiem ir biežākais utu izplatīšanās veids. Netiešie utu invāzijas ceļi ietver cilvēka, kam ir utis, ķemmes vai matu sukas lietošanu, cepuru, šaļļu vai citu galvas segu aizņemšanos, dvieļu vai spilvendrānu kopīgu lietošanu vai apģērbu uzlaikošanu veikalos. Utis un gnīdas vislabāk konstatēt matos tuvu galvas ādai, vietās, kur mati visbiezākie, jo utis izvairās no gaismas. Galvas utis uz apģērba, paklāja vai gultas piederumiem var izdzīvot 2-3 dienas līdz pat 10 dienām. To oliņas var izdzīvot vairāk nekā 2 nedēļas. Utis nav tikai vienkārši, nepatīkami parazīti, bet tās arī ir bīstamas, jo izplata izsitumu un atguļas tīfu. Piesūkusies slimnieka asinis, uts pēc 4 dienām kļūst infekcioza visam dzīves periodam. Cilvēks neinficējas, utij iekožot (kā bieži uzskata), jo uts siekalās baciļu nav. Inficēšanās notiek, kasot pārkosto ādu un ieberzējot brūcītē saspiestās uts zarnu saturu un izkārnījumus, kas arī atrodas uz ādas. Miesas, veļas un apģērba tīrība ir labākie līdzekļi, lai izsargātos no utīm. Iznīcināt galvas utis nav sarežģīti, lietojot aptiekās pārdodamos līdzekļus.
Pedikulozes pazīmes
• Pastāvīga spēcīga galvas un kakla mugurējās daļas ādas nieze;
• Ādas (aizauss rajonā un kakla mugurējā daļā sakasījumi – mazi, sarkani uztūkumi, ādas sacietējumi ar seroziem (ūdeņainiem) izdalījumiem;
• Mazi, balti plankumi (oliņas vai gnīdas) uz mata pamatnes, ko ir grūti atdalīt;
• Redzami paši parazīti – galvas utis.
Pedikulozes ārstēšana jeb apstrāde
Mehāniska utu un gnīdu izķemmēšana ir visbiežāk lietojamā metode, taču tā prasa matu apstrādi ar eļļu (visbiežāk – olīveļļu) un rūpīgu matu ķemmēšanu – vispirms ar parasto ķemmi, pēc tam ar speciālo „utu ķemmi” vismaz 2-3 stundas dienā. Sākumā šī procedūra jāveic divreiz dienā – no rīta un vakarā, kamēr pārliecinās, ka nav vairāk ne utu, ne gnīdu. Pēc tam obligāti to atkārto pēc 8- 10 dienām, lai pārliecinātos, ka nav izšķīlušās jaunās utis. Pēdējā laikā utu iznīcināšanai izmanto aptiekā iegādājamus matu apstrādes līdzekļus – krēmus vai šampūnus, kas satur utu iznīcināšanas līdzekli – permetrīnu. Efektīvi un bez ārsta receptēm nopērkami pretutu līdzekļi:
Pedeks-(šķidrumsungēls);
NIX-(šampūns);
Veratres ūdens (agrākais nosaukums – Čemeriņu ūdens) – cilvēki to atzinuši par visefektīvāko;
Nitifors (šķidrums).
Jāatceras:
Apstrādes līdzekļus jālieto saskaņā ar tā lietošanas norādījumiem;
Pirms līdzekļa lietošanas matus nevajadzētu mazgāt ar šampūnu, kas satur kondicionētāju
Pēc matu apstrādes – ieziest matus ar minerāleļļu, vispirms ķemmēt ar parasto ķemmi, bet pēc tam ar speciālo gnīdu ķemmi. Regulāri ķemmēt matus ar šo ķemmi katru otro dienu, vismaz nedēļu, kamēr pārliecinās, ka utu vairs nav (jo speciālais līdzeklis iznīcina tikai apmēram 70% gnīdu). Metāla ķemmes ar ļoti maziņiem „zobiem” ir stingrākas un efektīvākas nekā plastmasas gnīdu ķemmes. Ieteicams ķemmi iemērkt bišu vaskā, lai vieglāk izķemmētu gnīdas.
Pēc matu apstrādes jāuzvelk tīrs apģērbs . Apģērbu un gultas veļu mazgāt veļas mašīnā (vismaz 60 o C temperatūrā), cepures, šalles, virsdrēbes pakļauj sausai ķīmiskai tīrīšanai vai arī ievieto plastmasas maisā uz 2 nedēļām. Mēbeles, paklāji, grīda – apstrāde ar putekļu sūcēju.
Grūtniecēm, maziem bērniem ir ļoti rūpīgi jāapsver speciālā apstrādes līdzekļa lietošana, iepriekš konsultējoties ar ārstu.
Rūpīga personīgās higiēnas ievērošana un efektīva ārstēšanas līdzekļu izmantošana palīdz novērst utu izplatīšanos citiem.
Profilakses pasākumi
Galvenais priekšnoteikums – personīgās higiēnas ievērošana.
Nekad neizmantot citu personu matu sukas, cepures, gultas veļu, dvieļus vai apģērbu, ja ir aizdomas par iespējamu utu invāziju.
Ja bērnam konstatē utis, tad noteikti jāpārliecinās par skolas, pirmsskolas bērnu iestādes vadības politiku – nedrīkstētu pieļaut utu invadēta bērna atrašanos iestādē, kamēr utis nav pilnībā izskaustas. Jāpārliecinās arī par telpu rūpīgu un kvalitatīvu uzkopšanu (lai nesaglabātos ārējā vidē utu oliņas).
Skolās, bērnu nometnēs, bērnu pirmsskolas iestādēs, kā arī citās iestādēs – jānodrošina apģērbu atsevišķa uzglabāšana (aizverami skapīši u.c.).
Rūpīgi jāmazgā koplietošanai paredzētie apģērbi, tai skaitā ķiveres, cepures, spēļu kostīmi un tamlīdzīgas lietas.
Dažādi ticējumi.
*Cilvēkam miesā apakš katras spalviņas esot uts. Ja
nu visas utis iznāktu no miesas, tad viņam būtu
jāmirst. /K. Jansons, Plāņi./
*Bijis slims cilvēks, kas gribēdams ārstēties apēdis
izceptu čūsku un nogūlies uz egles mizas. Pēc kāda
laika no viņa ādas izlīdušas daudz utu un slimnieks
pēc tam palicis vesels. /M. Navenickis, Zasa./
*Ja bērns sev ber smiltis galvā, tad viņam daudz utu
pieaugot. /H. Skujiņš, Smiltene./
31184. Mirējam mirstot utis pa muti nāk ārā.
/K, Jansons, Plāņi./
*Kad bērnam atrod pirmo uti, tā jāieliek grāmatā,
tad bērns labi mācās. /M. Pelēce, Cirsti./
*Pa dievkalpošanas laiku nedrīkst utis kaut, tad,
baznīcā ejot, utis staigās pa drēbēm.
/H. Krastiņa, Unguri./
*Ja baznīcā atrod sev jeb citam kādu uti, tad to
vajag saņemt, atvest mājā un iemest cūku migā.
Tad sivēni labi izdosies. /A. Salmāns, Balvi./
*31190. Utis nedrīkst kaut uz loga, jo pie tāda loga Dievs
trīs dienas neiet klāt. /P. Š. Kandava./
*. Kas utis zemē sukā, tam tās mirstot nāk uz pieres.
/J. Jansons, Plāņi./
*Ja utis aug, tad arī mati aug.
/H. Dravniece, Alūksne./
* Kad utis parādās, tad tas ir uz slimību.
/P. Zeltiņa, Rīga./
*. Kad otra cilvēka uts iekož, tad paliek slims.
/P. Zeltiņa, Baldone./
* Veciem cilvēkiem īsi priekš nāves parādās daudz
galvas un drēbju utu. /K. Oļļe, Mazsalaca./
* Ja galvā aug daudz utu, tad notiks kādas bēdas vai
nelaime. /M. Breikše, Līgatne./
*. Ja sarkanu uti redz galvā, tad drīzumā būs lielas
bēdas. /K. Oļļe, Mazsalaca./
* Ja uts uz ģīmja, tad būs nepatikšanas.
/A. Cirsis, Kalupe./
*31205. Ja utis lien uz ausīm, tad gaidāma nelaime.
/O. Pelēce, Jaunpiebalga./
* Kas daudz utu tur, tas ir bagāts, tas ir kungs.
/A. Medne, Kuršu kāpas./
* Ja drēbēs sāk augt utis, tad sagaidāmas bēdas.
/V. Krieviņš, Daugmale./
*. Kas utis zemē sukā, tam tās laukā ejot pa drēbēm
vazājas. /K. Jansons, Plāņi./
Līdzekļi pret utīm.
*. Pret utīm, vātīm un visādiem izsitumiem sažaudē,
saberž un sataisa skābā kreimā aģirenes jeb zaviš-
ku-zāles (zavet-zāles Valgalē) ko sasmērēt; vaina
drīz nodzīst, izdzīst un izlaupās.
/K. Pētersons, Raņķi./
* Pret utīm apdziru zāļu tēju dzer un ar to galvu
mazgā. /K. Jansons, Trikāta./
*. Kam galvā daudz utu, tas lai pārkāries par sētu
sukā galvu, tad tam vairs nebūs utu.
/F. Brīvzemnieks, 1881, IV, 197./
* Ja galvā ir daudz utu, tad no tām var atsavināties
tā: veca mēneša gaismā ieiet cūku kūtī un izķem-
mē galvu cūkas midzenī. /V. Greble, Kalnamuiža./
*. Izsukātās utis nav jāskaita, tad daudz aug.
/E. Lācis, Tirza./
*. Utis jāsukā pelnos vai jumta palasēs.
/K. Jansons, Plāņi./
* Ja atrod uti aiz auss, tad drīz vien būs lietus.
/K. Lielozols, Nīca./
*. Uts iznāk uz pieres vai aizausēs uz mīkstu laiku.
/K. Jansons, Plāņi./
* Ja sapnī redz daudz dzīvu utu, tad dabūs naudu.
/L. Ozole, Rīga./
31244. Ja sapnī utis nepatur dzīvas, tad lieka naudas
izdošana. /L. Ozole, Rīga./
Kopš seniem laikiem utis ir uzskatītas par vistiešāko netīrības apliecinājumu, taču vairāki “Brīvbrīža” aptaujātie farmaceiti apgalvo, ka tā tas nebūt nav – pretutu līdzekļus iegādājas tīrīgi un kārtīgi cilvēki. Un pieprasīti šie līdzekļi ir ļoti. Tas nozīmē, ka šī problēma ir aktuāla. Epidemiologu rīcībā esošā informācija, liecina ka visbiežāk utīs iedzīvojas bērni: gan pirmsskolas vecumā, gan arī skolā. “Tas ir ļoti loģiski saprotams,” stāsta speciālisti. “Jo pilnīgi neiztur kritiku senā pārliecība, ka utis rodas no bailēm vai lieliem pārdzīvojumiem. Nekā tamlīdzīga! Dzīva būtne nevar rasties tāpēc, ka kādam no mums ir lielāks stress.” Utīs cilvēks var iedzīvoties tikai un vienīgi tiešos kontaktos – saskaroties ar kādu citu, kura galviņā tās jau iemājojušas. Un nav nepieciešams obligāti salikt galvas kopā, pietiek, ja apmaināmies ar šallēm un cepurēm vai aizņemamies ķemmi, matu lentu vai ko citu, kas pabijis uz svešas galvas. Jo mazais, bet dzīvotspējīgais kukainītis tieši tajā brīdī var uz tā atrasties un atceļot līdz mūsu galvai.
Petroleja un etiķis lai paliek pagātnē
Kā pārliecināties, vai bērnam ir utis? Kamēr šie insekti ir pavisam mazi, ieraudzīt tos ļoti grūti. Zīmīgākais, kas liek pievērst uzmanību un domāt, ka bērnam varētu būt utis, ir pastiprināta galvas kasīšana. Utis vislabprātāk uzturas un barojas auss rajonā, pakausī un deniņos. Un tur tās arī sadēj savas oliņas. Tiklīdz pamanīta kaut vai viena gnīda, tas ir signāls, lai steidzami ķertos pie galvas tīrīšanas. Senāk zināmie utu iznīcināšanas paņēmieni ir galvas mazgāšana ar petroleju vai etiķi. Mediķi gan iesaka piesardzības dēļ labāk tos vairs neizmantot, jo tādā veidā var radīt nopietnas problēmas veselībai. Labāk doties uz aptieku, kur pietiekošā klāstā piedāvā dažādus utu iznīcināšanas līdzekļus. Taču, kā saka speciālisti, kolektīvos ir svarīgi vienlaikus ārstēt visus, kam konstatētas utis, jo citādi to iznīcināšanai vienā galvā nav lielas jēgas – bērni cits no cita atkal iedzīvojas utīs.
Latvijā iedzīvotājiem arvien biežāk ir nepieciešama palīdzība, jo tos ir apsēdušas utis, piemēram, janvārī galvas utis bija nomočījušas 206 cilvēkus. Latvijā ar galvas utīm ik gadu reģistrē aptuveni 1300 līdz 1500 cilvēku, savukārt drēbju utis konstatē 90-100 iedzīvotājiem. Visvairāk utu apsēstās personas reģistrē Rīgā un Liepājā. Viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai izvairītos no utīm, ir stingra personīgās higiēnas noteikumu ievērošana Speciālisti aicina nelietot vienas ķemmes, vairākiem cilvēkiem nesusināt matus vienā dvielī, kā arī neaizņemties citu cilvēku cepures un lakatus. BNs