Herpes vīruss

REFERĀTS

Vienkāršās herpes vīruss
(Herpes simplex virus – HSV)

SATURS:

Ievads -vīruss 3
1. Nodaļa -Herpes simplex vīruss – HSV
un tā radītā infekcija 4
• raksturīgākās pazīmes
• herpes infekcijas norise
• herpes infekcijas ārstēšana
• herpes infekcijas profilakse

Nobeigums 7
Izmantotie informācijas avoti 8
Ievads

Vīruss – neliela daļiņa, kas var inficēt citus bioloģiskos organismus. Vīrusi ir šūnu parazīti – tie var vairoties, tikai inficējot šūnas un izmantojot to orgānus sevis pavairošanai. Parasti vīrusi sastāv no nukleīnskābes (DNS vai RNS) fragmenta, kas satur vīrusa ģenētisko informāciju, un olbaltumvielu apvalka.
Rudenim raksturīgie mainīgie laika apstākļi – lietus un gaisa temperatūras svārstības var negatīvi ietekmēt cilvēka veselības stāvokli, novājināt aizsarg spējas pret dažādiem vīrusiem, kas aktivizējas tieši rudenī.
Saaukstēšanās saslimšanas vienmēr izraisa kāds vīruss, tādēļ to nevajadzētu uztvert nenopietni. Ar saaukstēšanās slimībām slimojam gandrīz katru gadu, un tā notiek tādēļ, ka cirkulē daudz un dažādi vīrusi, kas aktivizējas aukstajā un mitrajā laikā. Pārslimojot vienu vīrusu, cilvēks iegūst imunitāti pret to, savukārt nākamajā reizē saslimšanu izraisa jau cits. Ja saaukstēšanās saslimšana turpinās vairāk par nedēļu, noteikti vajadzētu vērsties pie ģimenes ārsta.
Savā darbā es vēlos apskatīt vienkāršās Herpes vīrusu (Herpes simplex virus-HSV1), kura infekcijas sekas ir herpes jeb tautā sauktās aukstuma pumpas, un kuras izplatās uz sejas; ap deguna, uz lūpām…
Infekcija – slimību izraisošu mikroorganismu iekļūšana organismā.
Cilvēka ķermenis ir ideāla vide daudziem mikroorganismiem. Ja mikroorganismi spēj uzveikt ķermeņa aizsargspēkus, tie strauji aug un vairojas. Rezultātā rodas infekcijas jeb lipīgā slimība.
(HSV)
1.Nodaļa
Herpes infekciju izraisa vīruss, kas nosaukts par “Herpes simplex virus HSV”. Herpes vīrusam ir divi infekcijas pavedi-HSV1(seja, lūpas, deguns) un HSV2 (āda un gļotāda, dzimumorgānu un anālās atveres rajons). Šis vīruss ir atšķirīgs no vīrusa, kas izraisa iesnas un klepu. Ar šķidrumu pildīts pūslītis – bieži saukts par aukstuma pumpām. Apmēram 90% iedzīvotāji ir šī vīrusa nēsātāji, bet ne katram parādās Herpes infekcija. Parasti cilvēki inficējas agrā bērnībā, kad nav attīstījusies imunitāte – dzemdību laikā vai ciešā kontaktā ar vecāku inficēto ādu. Vīruss nonāk uz ādas, pāriet uz nervu šūnām-ganglijos, kur paliek miera stadijā līdz brīdim, kamēr aktivizējas. Šis vīruss var būt arī dzīvniekiem.
Herpes nosaukums ir radies no grieķu valodas(herpein) un latīņu valodas(herpo),kas nozīmē ložņāt, rāpot, lienošs.

Raksturīgākās pazīmes:
ādas, gļotādu, centrālās nervu sistēmas, arī iekšējo orgānu, bojājumi. Slimības norises smagums atkarīgs no cilvēka imūnsistēmas stāvokļa. Visbiežāk tas ir organismā esošā HSV aktivizēšanās rezultāts, kas pa nervu šķiedrām nokļūst līdz ādai. Šī stadija var ilgt līdz pat 24 stundām, bet parasti tas ir daudz īsāks laika sprīdis., to novēro 40% inficēto cilvēku. Slimnieka vispārējais stāvoklis parasti nav traucēts. Lūpu apvidū parādās nieze, dedzinoša sajūta, karstums un iestiepuma sajūta. Pēc tam ap muti un degunu parādās grupa ar cieši viens pie otra sīki pūslīši, kas pildīti ar caurspīdīgu šķidrumu. Dažkārt tie saplūst vienā lielākā pūslītī. Pēc dažām dienām pūslīšu saturs kļūst duļķains, pūslīši atveras, izveidojot sīkas čūliņas vai izžūst un pārvēršas par krevelītēm. Slimības ilgums 1-2 nedēļas. Nākošo recidīvu laikā vīruss bojā atkal to pašu ādas rajonu. Ja pie saskarsmes ar Herpes infekciju mēs izberžam acis, varam pārnest infekciju acīs. Tas var izraisīt čūlas rašanos uz acs radzenes.

Pie saaukstēšanās, akūtas vīrusu infekcijas, gripas, nervu spriedzes un pārpūlēšanās uz novājinātas imunitātes fona HSV aktivizējas: sāk vairoties, iziet laukā no nervu šūnām, jušanas nerviem un nonāk ādā un gļotādās, lai tās bojātu. Pēc tam HSV atkal lokalizējas nervu šūnās, lai pārietu neaktīvā stāvoklī. Pakāpeniski novājinoties imunitātei, vīruss sāk aktivizēties aizvien biežāk. Uz stipri sagrautas imunitātes (AIDS u.c.) fona tiek bojāti dažādi orgāni.
Herpes infekcijas norise:
1. Dedzināšanas fāze – pirms parādās izsitumi, āda niez, deg, tirpst. Šai fāzē infekciju varētu pilnīgi apturēt. Laiks no inficēšanās brīža līdz slimības izpausmei ir apmēram 2-9 dienas. Inkubācijas periodā cilvēks jūtas slikti, ir nomākts, noguris, var sāpēt galva, muskuļi, var būt neliela temperatūra.
2. Čūlu fāze. Pūslīši veidojas dažādā laika periodā, kas ilgst no stundām līdz dienām, biežāk tie parādās grupēti vai kaudzītēs. Pūslīšos ir duļķains ūdens šķidrums, kas satur jaunus vīrusus un tādēļ augstākā mērā lipīgi. Pie pūslīšu pārplīšanas, seko trešā fāze.
3. Sulošanās fāze. Šī ir nepatīkamākā un nejaukākā fāze. Čulgas pārplīst pušu un pārvēršas par vienu sāpīgu, slapju augoni. Šai laikā vīruss tiek pārnests uz citu cilvēku. Čulgas sāk apkalst un sadzīt.
4. Kreveļu fāze. Sāk veidoties krevele. Šī fāze ir visievainojamākā, ja kreveli noplēš, slimā vieta plaisā un asiņo. Bojātā ādas rajonā traucēta ādas jušana, ir lielas sāpes, pastāvīgas vai lēkmju veidā, traucēts nakts miegs, var būt ložņāšanas, saspīlējuma un karstuma sajūta vēl ilgi pēc sadzīšanas. Var palikt rētas. Šī fāze ilgst 3-7 nedēļas un beidzas bez sekām.
Herpes vīruss neizpaužas tikai ar vienkāršu aukstumpumpu šī infekcija ir ļoti sarežģīta un var būt bīstama, Cilvēkam ir bīstami astoņi dažādi herpes vīrusi, kas ierosina ne tikai visiem zināmās aukstuma pumpas, bet arī daudzas smagas slimības, piemēram, vējbakas, Epšteina-Barra slimību jeb infekciozo mononukleozi, noguruma sindromu un citas slimības.
Infekcijas avots ir cilvēki, kuri inficējušies ar HSV ar un bez redzamām slimības izpausmēm. Pie kam inficiozi ir pat tie cilvēki, kuriem nekad agrāk nav novērotas jebkādas slimības izpausmes. Inficētajiem cilvēkiem HSV atrodas deguna izdalījumos, asarās, asinīs, urīnā, vaginālajā sekrētā, menstruālajās asinīs, augļūdeņos, spermā.
Visinfekciozākie ir cilvēki ar slimības ādas izpausmēm. Parastā herpes slimnieks ar rokām var izplatīt vīrusu no inficētā ķermeņa rajona uz veselajām ķermeņa daļām, kā arī no inficētās ādas un gļotādas uz acīm.

Ārstēšana:
Līdz šim nav atklāti ārstnieciski līdzekļi, ar kuru palīdzību varētu profilaktiski (ar vakcināciju) novērst pirmreizēju saslimšanu ar herpes vīrusu. Šodien vēl nav iespējams iznīcināt vīrusus dziļo slāņu nervu šūnās. Tomēr tas nav pamats izmisumam, jo jau šodien mūsu rīcībā ir ārstniecības līdzekļi, ar kuriem var novērst atkārtotus izsitumus vai arī saīsināt slimības gaitu un atveseļošanās fāzi. Ņemot vērā augsto drošības pakāpi un izcilos klīniskos rezultātus, tie ir pieejami aptiekās arī bez ārsta receptes, piemēram, Zovirax, Aciklovir, Virolex smēres. Tomēr pirmo simptomu laikā būtu jākonsultējas ar ārstu, lai nekļūdīgi uzstādītu diagnozi, novērstu sarežģījumus.

Slimības profilakse.
Ieteicams izvairīties no pārsalšanas, pārkaršanas un gadījuma dzimumsakariem un savlaicīgi uzsākt ārstēšanos. Ar herpes vīrusu inficētā cilvēka ģimenes locekļiem stingri jāievēro personīgā higiēna, individualizējot visus sadzīves priekšmetus (ķemmes, zobu birstes, dvieļus u.t.t.). Dzimumattiecību partneriem profilaktiski ieteicams lietot mehāniskos kontracepcijas līdzekļus. Herpes vīrusi ārpus cilvēka ķermeņa spēj izdzīvot tikai relatīvi īsu laiku, tāpēc pārnēsājot priekšmetus un ievērojot normētus higiēnas principus, inficēties nav iespējams, bet to nevar pilnīgi izslēgt. Herpes vīrusu pārnešana notiek galvenokārt ķermeņa cieša kontakta laikā ar inficētā ādu (saskaršanās, skūpsts).
Biežākie veicinātāj faktori ir šādi:
• ilgstoša uzturēšanās saulē un vējā;
• saaukstēšanās slimības, gripa;
• pārmērīga alkohola lietošana;
• jebkuras izcelsmes paaugstināta temperatūra;
• mēnešreizes;
• stress, šoks, fiziska un garīga pārpūle.
• zobu slimības
• Īpašs risks smagi saslimt ir tiem, kas cieš no AIDS, vēža, leikozes.

Ar HSV ir inficēti apmēram 80%-90% pasaules iedzīvotāju, šī ir viena no visizplatītākajām infekcijām pasaulē. Latvijā ir apmēram 1 miljons iedzīvotāju, kam herpes infekcija atkārtojas. Vēl joprojām norisinās šī vīrusa pētniecība, kā arī vakcīnas un ārstēšana.

Nobeigums:
Meklējot informāciju par herpes vīrusu, es sapratu, ka radīto infekciju nav iespējams izārstēt, un, ka šo vīrusu mēs iegūstam neapzinoties. Cilvēkam ir vienkārši jāprot ar to sadzīvot. Ir jāatceras, ka herpes ir lipīgas. Vienmēr mazgājiet rokas, sargājiet acis. Neaiztieciet čulgas un kreveles, jūs varat inficēt ne tikai pirkstus, bet pārnēsāt citus mikroorganismus (piemēram, baktērijas) uz inficēto vietu. Nelietojiet kopīgus traukus, nelietojiet kopīgu dvieli; sākoties infekcijai, izvairieties no skūpstīšanās, un atceraties, ka jūs nedzīvojat viens uz šīs planētas, pasargājiet arī citus!
Sabiedrības veselības aģentūra iesaka:
• Darba laikā un mājās regulāri vēdiniet telpas, tādejādi samazinot vīrusu daudzumu tajās! Atcerieties, ka pārmērīgi sauss gaiss telpās padara elpceļu gļotādu uzņēmīgu pret vīrusiem. Vēdinot telpas uzmanieties, lai nerastos caurvējš, kas var veicināt dažādas saslimšanas – kakla, ausu iekaisumus, herpes infekciju, elpceļu saslimšanas;
• Ģērbieties atbilstoši laika apstākļiem;
• Dienas laikā pēc iespējas biežāk mazgājiet rokas, īpaši tad, ja ir bijusi saskare ar slimiem cilvēkiem! Ar dažādiem rudens vīrusiem (gastroentero vīrusi, herpes vīruss, augšējo elpceļu vīrusi, paragripa) var inficēties ne tikai gaisa – pilienu ceļā, bet arī saskaroties ar slimnieka inficētiem, apšķaudītiem priekšmetiem, it sevišķi sabiedriskajās vietās. Saslimt var arī pēc saskarsmes ar inficētiem sadzīves priekšmetiem un pārtiku. Piemēram, dzerot no vienas ūdens pudeles ar slimnieku, pudeles kakliņš saglabā vīrusu un nākamais, kas ar to saskaras var saslimt;
• Lai stiprinātu organismu, pēc iespējas vairāk uzturā lietojiet šķidrumu – zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas;
• Lietojiet uzturā skābpiena produktus (kefīru, paniņas, biezpienu), jo tie satur mikroorganismus, kas stimulē imūno sistēmu;
• Iekļaujiet savā ēdienkartē pēc iespējas vairāk produktu, kas satur fitokomponentus! Tie ir bioķīmiski savienojumi, kas palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem un saglabāt veselību. Šīs vielas ir svaigos kāpostos, ķiplokos, lociņos, citrusaugļos, jāņogās ;
• Imunitātes stiprināšanā nozīmīga loma ir C vitamīnam. Tas veicina interferona izstrādi organismā, kas darbojas vīrusu iznīcinoši. Tāpēc ēdiet daudz kivi, mežrozīšu augļus, kāpostus, saldos piparus, apelsīnus un greipfrūtus ;
• Ja esat saaukstējies, neaplipiniet citus! Šķaudot un klepojot, aizsedziet muti ar kabatlakatiņu ;
• Nevediet bērnus ar augšējo elpceļu infekcijas slimības simptomiem uz bērnudārzu un/vai skolu;
• Arī pieaugušajiem saslimšanas gadījumā jāpaliek mājās, lai nepasliktinātu savu veselības stāvokli un neaplipinātu citus;
• Pret gripu vakcinējieties savlaicīgi. Atsevišķās ārstniecības iestādēs to var izdarīt jau šobrīd!
• Laikā , kad palielinās iedzīvotāju saslimšana ar elpceļu infekcijām, ieteicams izvairīties no sabiedrisku vietu apmeklēšanas un atrašanās cilvēku pieblīvētās telpās .
Izmantotā literatūra:
http://www.mfd.lv/lv/book/herpes_infekcija_lv.htm
http://www.revdi.lv/lat/sikness/
http://www.aids.lv/sts/herpes-infekcija/
http://www.media.lv/laba/texti/47/6-1.htm
http://ru.wikipedia.org/wiki/
http://lv.wikipedia.org/wiki/V%C4%ABruss
http://www.apollo.lv/portal/life/32/articles/7852/0