Bailes (2)

Ai, bailes, bailes….

Runā, ka katrs divdesmitais amerikānis cieš no fobijas. Baisi! Bet arī tu nestāsti, ka ne no kā nebaidies! Zirnekļi, tumsa, bubuļi zem gultas – katram no mums ir sava mazā, slēptā bailīte.

Kas ir bailes?
Bailes ir pastāvējušas vienmēr, sākot jau ar mūsu senču piesardzīgo attieksmi pret uguni. Iedomājies, kas notiktu, ja neviens nebaidītos kūļāt kājas pār 20. stāva palodzi vai atkusnī joztu pār plānu ledu? Hmm, trakie atrodas vienmēr. Ja baiļu nebūtu, cilvēce ātri vien iekultos nepatikšanās. Tieši tādēļ bailes, kas cilvēku attur no dzīvībai bīstamas rīcības, dēvē par eksistenciālām. Tās nodrošina sabiedrības pastāvēšanu un attīstību.

Bailes – emociju izpausme.
Nepatika, piemēram, pret augstumu varētu šķist gluži nekaitīga. Pastāv kaut kas izskaidrojams, kas rada bailes, un cilvēks no nepatīkamā cenšas izvairīties. Diemžēl nereti bailes kļūst par traucēkli ne tikai patiesi bīstamās situācijās, bet arī ikdienā. Kāda ir atšķirība starp bailēm un fobiju? Bailēm var būt vai nu garīgi, vai fiziski iemesli. Taču brīdī, kad tām vairs nav pamatojuma, rodas fobija. Interesanti, ka bailes un fobijas visiem pasaules iedzīvotājiem ir līdzīgas – neatkarīgi no rases vai tautības.

Kas ir fobija?
Pavisam pastāv aptuveni 250 fobiju veidi. Atšķirībā no bailēm, kurām ir izskaidrojums, fobijas liek aiz pārbīļa nosvīst visdīvainākajās situācijās. To iemesli slēpjas pašā cilvēkā, un ir grūti noteikt, kas bailes un nemieru radījis. Cilvēks baidās nevis tāpēc, ka situācija ir bīstama, bet tāpēc, ka savā prātā to tādu ir radījis. Ļaunākais ir tas, ka fobijas iegrožo cilvēka iespējas izpausties.

Bailēm lielas acis.
Izrādās, dažas fobijas ir tik līdzīgas, ka tās grūti atšķirt. Vai esi kādreiz nepatikā noskurinājies, domājot par iziešanu plašas publikas priekšā? Varbūt kautrējies iet pie tāfeles vai rakstīt, ja kāds cits skatās? Visas šīs bailes var dēvēt par sociālo fobiju, mūsdienās tā ir ļoti izplatīta. Tās ietekmē cilvēki var sākt nervozēt pat situācijās, kuras parastam vērotājam šķistu pilnīgi drošas. Bieži vien fobija savam īpašniekam neļauj dzīvot pilnvērtīgi, liekot vienmēr un visur tramīgi gaidīt, vai neparādīsies lielais baiļu Iemesls. Pētnieki uzskata: problēma neslēpjas faktā, ka fobija vispār ir, bet kaitējumā, ko tā var nodarīt.

Kā bailes pārvarēt?
Bailes un fobijas parasti rodas gadu gaitā. Eh, ja no tām varētu atbrīvoties kā no vecām zeķēm… Diemžēl fobiju apkarošana nav tik vienkārša. Baiļu uzticamākie līdzgaitnieki ir nemiers, neizlēmība, stress, pat depresija. Pārmērīgu baiļu ārstēšanas metodes ir atkarīgas no tā, kādā mērā fobija traucē cilvēka ikdiena dzīvi. Vieglākām fobijām pietiek ar īpašiem relaksācijas vingrinājumiem un rūpīgu savu domu kontroli, bet dažkārt jāķeras arī pie medikamentiem. Lai nenokļūtu tik tālu, laikus atgādini sev, ka tu valdi pār domām, nevis domas pār tevi! Raugies biedējošajā pozitīvi, un tās pārstās tevi mocīt.