Hammurapi var uzskatīt par vienu no ietekmīgākajiem Babilonijas valdniekiem, jo viņa valdīšanas laikā norisinājās lielākais tās uzplaukums. Pastāv arī viedokļi, ka Hammurapi bija babiloniešu civilizācijas īstenais dibinātājs, kaut arī teorētiski viņš jau bija sestais vai septītais (literatūras avotos atrodama dažāda informācija) Babilonijas valdnieks savā dinastijā, troni mantodams no sava tēva – Sin-Mubalita.
Par nozīmīgāko Hammurapi veikumu uzskatāms ir viņa izdotais likumu krājums, kas ir senākais atrastais, rakstiski noformētais likumu kopums. Visticamāk, ka Hammurapi, izdodot šo likumu kodeksu, vairāk apkopoja informāciju kā konkrētajos gadījumos, spriežot tiesu, rīkojušies Hammurapi priekšgāji. 282 noteikumus iegrāvēja 2,5m augstā, melnā akmens piemineklī (sk. 1.pielikumu), un akmens statujas garums liecina par to, ka tas bija tieši paredzēts tautai, lai tā zinātu kādas sekas būtu nelikumīgai rīcībai. Hammurapi likumos tiek pausta vienkārša taisnīguma ideja – „aci pret aci, zobu pret zobu” (sk. 2.pielikumu). Mūsdienās šāda veida izrīkošanās ar pārkāpējiem varētu šķist nežēlīga, bet tāds bija viens no pirmajiem atklātajiem likumdošanas mēģinājumiem vēsturē.
Kad Hammurapi ieguva troni no sava tēva, viņš mantoja salīdzinoši nelielu teritoriju Mezopotāmijas pussalā (~3400 km2), ko savas valdīšanas laikā paplašināja ziemeļu un dienvidu virzienā, apvienojot vai pakļaujot daudzās Mezopotāmijas pilsētvalstis.
Pirmie Hammurapi valdīšanas gadi bija salīdzinoši mierīgi līdz mira ziemeļos no Babilonijas pilsētvalsts atradošās Semītu impērijas valdnieks – Samši-Adads I. Viņa nāve noveda pie Semītu impērijas sašķelšanās, kas paplašināja Babilonijas teritoriju un arī padarīja to manāmi stiprāku. Tā kā Hammurapi vairs nebija jāparvalda vairs tikai maza pilsētvalsts, viņš aktīvi veica Babilonijas fortifikāciju, tātad nocietināja Babilonijas pilsētu, paaugstinot tās aizsargvaļņus. Viņš arī daudz laika veltīja tempļu būvēšanas un paplašināšanas darbiem.
Minēts avotos, ka vislielākie draudi Hammurapi pārvaldītajai teritorijaiun visai Mezopotāmaijai kopumā bija no Elamas karaļvalsts. Ar šo spēcīgo spēku, kas draudēja sev pakļaut visu Tigras-Eifratas ieleju, Hammurapi cīnījās izveidojot spēcīgu aliansi ar Larsas pilsētvalsti, tādējādi vēl vairāk paplašinot Babilonijas teritoriju. Aktīvi cīnoties, kā dievidos no Babilonijas, tā ziemeļos Hammurapi sakāva naidīgos elamiešus.
Apvienošanās ar Larsas pilsētvalsti deva viņam iespēju iegūt kontroli par Mezopotāmijas dienvidiem, un vēlāk viņš pagrieza savu armiju arī pret ziemeļiem, lai sakautu atlikušās mazās ziemeļu pilsētvalstis. Nav pat minēts šo iekarojumu mēģinājumu rezultātā radušās kādas asas kaujas, vairāk gan pilsētvalstis esot padevušās labprātīgi.
Savā valdīšanas laikā Hammurapi tā arī neizveidoja Babilonijas impērijā funkcionālu birokrātijas sistēmu. Viņa valdīšanas stilam esot vairāk piemitošas totalitāra režīma iezīmes. Tomēr nav šaubu, ka tieši Hammurapi bija tas, kas izveidoja vareno Babilonijas civilizāciju, kas, diemžēl, bez sava vadoņa, radītāja nespēja pastāvēt ilgstoši visā savā varenībā. Varbūt Hammurapi egoistiski pārāk daudz jautājumus, lēmumus koncentrēja savās rokās, tādējādi neaizdomājoties par Babilonijas impēriju bez Hammurapi?
1.pielikums
2.pielikums
Hammurapi likuma panti
200. Ja cilvēks izsitis zobu cilvēkam, kas ar viņu vienlīdzīgs, tad arī viņam izsit zobu.
229. Ja celtnieks uzcēlis cilvēkam māju, bet savu darbu padarījis pavirši un māja, kuru viņš cēlis, sabrūk un nosit saimnieku,tad celtnieku soda ar nāvi.
Ja kāds pilsonis izdūris kāda cita pilsoņa aci, arī viņam izdur aci.
Ja kāds pilsonis ir lauzis kāda cita pilsoņa kaulu, salauž arī viņa kaulu.
Literatūras saraksts.
1. Encyclopaedia Universalis 11.daļa –Parīze.,1990., 189-190.lpp
2. Korbišlijs M. „Seno laiku vēsture”.-R.,1996., 31.lpp
3. Pāvulāne V. „Aizvēsture un seno laiku vēsture” 1.daļa.-R.,2000., 83.lpp
4. http://employees.oneonta.edu/farberas/arth/ARTH200/politics/big_man.html 17.10.2007 20:00
5. http://lexicorient.com/e.o/hammurabi.htm 15.10.2007. 21:00
6. http://thales.cica.es/rd/Recursos/rd98/HisArtLit/01/cf.htm 17.10.2007. 18:00
7. http://en.wikipedia.org/wiki/Hammurabi 17.10.2007. 18:00
8. http://www.mrdowling.com/603-hammurabi.html 17.10.2007. 20:00
9. http://www.fordham.edu/halsall/ancient/hamcode.html 18.10.2007 15:00