Oficiālais nosaukums: Apvienotie Arābu Emirāti (AAE)
Teritorija: 83 600 km2, lielākā daļa – smilšu tuksnesis
Iedzīvotāji: 1,4 mlj, no kuriem tikai 20% pilsoņi kopš dzimšanas. Arābi ir aptuveni 300 tūkst., pārējie ieceļojuši no Pakistānas, Indijas, Irānas, Jemenas un Āfrikas valstīm.
Galvaspilsēta: Abū Dabī
Lielākās pilsētas: Abū Dabī (1 mlj), Dubaja (950 000 iedz.), Šardža (550 000 iedz.)
Laika starpība: līdz marta beigām Latvijas laiks +2 stundas.
Valoda: arābu, runā arī farsī, angļu un hindi valodās
Valūta: AAE dirhams
Reliģija: islāms (96% iedzīvotāju)
Apvienotie Arābu Emirāti ir valstu savienība, kas dibināta 1971. gadā un sastāv no septiņām šeiha pavalstīm. AAE ir spilgtu kontrastu zeme. Valsts lepnums ir kalni, pludmales, tuksneši, oāzes, kamieļu sacensības un beduīnu tirgi.
reģioni
Abu Dhabi
ABU DABI (šis nosaukums nāk no arābu vārdu savienojuma, kas nozīmē “gazeles tēvs”) – ir pats lielākais un bagātākais emirāts no visiem Arābu Emirātiem. Abu Dabi pieder 87 % konfederācijas teritorijas, un 95% no Arābu Emiratu naftas krājumiem atrodas arī šeit. Šis emirāts atrodas Persijas līča piekrastē un tajā atrodas Abu Dabi un divas oāzes pilsētas Al Ain (140 km no Abu Dhabi) un Lhiva (245 km).
Abu Dabi pilsēta atrodas uz salas, un to atdala jūras šaurums no kontinenta. To devē par “parku pilsētu”. Sakarā ar to, ka pilsētā ir daudz zaļumu, vidējā gaisa temperatūra ir par 1-1.5 grādiem zemāka nekā tuvākajā tuksnesī. Veiksmīga naftas un gāzes atradnes ekspluatācija ļāva invēstēt diezgan lielus līdzekļus pilsētas infrastruktūrā: ceļu būve, skolas, krastmalas. Pēdējo 10 gadu laikā Abu Dabi ir kļuvusi par vienu no vispievilcīgākājam un greznākājam pilsētām pasaulē.
Abu Dabi – oficiāla valsts galvaspilsēta, emirātu administratīvais centrs un prezidenta rezidence. Tas ir pats lielākais emirāts no 7 Arābu Emirātiem. Tā platība ir 67000 kv.km., tam pieder 200 salas. Pēdējo 20gadu laikā galvaspilsēta ir piedzīvojusi daudzas izmaiņas. Mūsdienu Abu Dabi ir viena no visattīstītākajām pilsētām pasaulē. Pateicoties naftas industrijas attīstīšanai Abu Dabi ar saviem ultra moderniem debesskrāpjiem ir nosaukta par Austrumu Manhetenu. Tas ir pats lielākais no 7 emirātiem – aizņem 87% no kopējās Apvienoto Arābu Emirātu teritorijas. Abu Dabi valdnieks un prezidents ir šeihs Zajed Bin Sultan Al Najan.
Abu Dabi ir viena no viszaļākajām pilsētām Persijas līča piekrastē. Galvenais pilsētas lepnums ir Al Husejn pils, kura ir pazīstama arī kā Vecais vai Baltais forts. Šī pils tika uzbūvēta 19.gadsimta beigās un skaitās visvēcākā galvaspilsētas arhitektūras būve, kur visvecākās celtnes nepārsniedz 30 gadu vecumu. Kādreiz forts tika izmantots kā Abu Dabi valdniekau rezidence, bet tagad tur ir izvietots Abu Dabi Kultūras centra vēsturisko dokumentu arhīvs. Netālu no Abu Dabi izstāžu kompleksa Al Mussafahn atrodas tā saucamie Kultūras-etnogrāfiskie lauki, kur Jūs varat iepazīties ar dažādu valsts rajonu dzīves veidu. Brīvdienās un svētku dienās šeit tiek rīkotas nacionālo dziesmu un deju skates. Vakaros, mēs Jums iesakām pastaigāties krastmalas skvērā un izbaudīt skaistās pilsētas strūklakas. It īpaši iesakam pievērst uzmanību: “Dalla”, “Pērles”, “Lidojošie baloži”.
Iedzīvotāji. Pēc 2000. gada iedzīvotāju uzskaites rezultātiem Abu Dabi iedzīvotāju skaits bija sasniedzis 1.108 mil.cilvēku, puse no kuriem dzīvo galvaspilsētā Abu Dabi. Vietējie iedzīvotāji (arābi) sastāda tikai 20% no kopējā iedzīvotaju skaita, vislielākie ārzemnieku kopienas štatā ir: indieši, pakistānieši, citu arābu valsts pilsoņi, angļu tautības cilvēki. Vietējie iedzīvotāji pieder pārsvarā pie Banijas izcelsmes.
Vēsture. Abu Dabi pilsēta tika dibināta 1760.gadā. Par galvaspilsētas nodibināšanu ir skaista leģenda. Kādreiz arābu mednieki medīja gazeli. Gazele ilgi skraidīja pa tuksnesi un beidzot atveda medniekus Persijas līča piekrastē, kur viņa ieleca ūdenī un nokļuva salā. Mednieki tai sekoja un gazele viņus atveda pie brīnišķīga dzeramā ūdens avota. Pateicībā par to mednieki dāvāja gazelei dzīvību, bet tuvu avotam jaundibinatu apmetni bija nosaukuši par “gazeles tēvu”, kas arābu valoda skan kā Abu Dabi.
Mūsdienu emirāta vēsture ir saistīta ar naftas nozares attīstību. Naftu sāka meklēt 1950.gadā, un pirmie urbumi nedeva nekādus rezultātus. Un tikai 1958.gadā meklēšana deva savus rezultātus. 1959.gada zemūdens pētījumi Abu Dhabi piekrastē (tajos piedalījās arī slavenais Ž.-I. Kusto) apstiprināja lielus naftas un gāzes krājumus. Pēdējos desmit gados emiratā tika konstatēta strauja rūpniecības, lauksaimniecības un tūrisma attīstība. Abu Dabi ir viena no visneatvairāmākajām pasaules galvaspilsētām. Šī pilsēta apvieno gan urbanizācijas ainas, gan senās austrumu tradīcijas. Tas ir viens no atzītākajiem atpūtas, tirzniecības un sporta centriem pasaulē.
Adžman
Nelielais emirāts robežojas ar Šardžu un atrodas Apvienoto Arābu Emirātu rietumu piekrastē. Naftas meklēšana šajā rajonā nevainagojās ar panākumiem, tāpēc nācās meklēt citus labklājības avotus. Emirāta platība ir 269km2, un te attīstās divas galvenās nozares – zvejniecība un dou laivu būvniecība, kas ir populārs ūdens līdzeklis AAE. Adžmānas kuģubūvetavā, kura ir slavena visā valstī, arvien tiek izmantotas senās zināšanas un iemaņas. Agrākajos laikos Adžmana bija galvenais pērļu piegādātājs pasaulē, ko nepārtrauca mākslīgo pērļu ražošana Japānā.
Adžmana mūsdienās ir mūsdienīgs emirāts ar lieliskiem ceļiem, kas savieno to ar visiem valsts nostūriem. Tie, kam patīk sauļoties un peldēties, novērtēs lieliskās un tīrās Adžmanas pludmales. Tradicionālais šīs vietas dzīves ritms diezgan labi sadzīvo ar jauno pasauli, kura ir pilna ar industriālajiem un tehnoloģiskajiem pārveidojumiem. Vietējās ražošanas attīstība ir ieviesušas daudzas izmaiņas, kurām tagad ir liela nozīme Emirātu dzīvē.
Adžmana ir pievilcīga tiem, kuri vēlas atpūsties no straujā mūsdienu dzīves ritma un vēlas atrast nelielu atelpu no civilizācijas steigas un stresa. Te ir iespējams baudīt mieru un klusumu. Neaizmirstiet apmeklēt Adžmanas tirgu, lai varētu novērtēt tā arhitektūru. Tirgojieties ar pārdevējiem un veiciet veiksmīgus pirkumus. Dzīve šajā emirātā Jums liksies vienkārša un nesamākslota.
Adžmanas emirāts ir emirātu galvaspilsēta un atrodas Persijas līča krastā, tā garums sasniedz 16km, starp Al-Kuveinas un Šardžas emirātiem. Tas ir pats mazākais no septiņiem emirātiem. Šeit atrodas valdnieka ofiss, kā arī bankas un komerctirgi. Dzīve Adžmanā jau daudzus gadsimtus bija koncentrēta apkārt līcim, kur atrodas senā kuģu būvētava, kur vēl līdz mūsdienām būvē arābu laivas „dou”. Emirāta pilsēta pakāpeniski palielinās, jo te uz dzīvi apmetas daudzi no Dubaijas un Šardžas, kuri meklē mierīgāku dzīvi. Adžmanas muzejs atrodas ostā, kuru būvēja 18.gds. Muzeju atvērta 1981.gadā. Tā ekspozīcija iekļauj arheoloģisko izrakumu kolekciju, manuskriptus, ieročus, rekonstruētās arābu istabas un tirgus. Ievērojiet, ka muzejā ir aizliegts fotografēt.
Šardža
1998.gadā UNESCO Šardžai piešķīra īpašu titulu “Arābijas kultūras galvaspilsēta”.
Šardža atrodas tikai 13 km attālumā no Dubaijas. Robeža starp šīm pilsētām jau ir sarukusi iespējams, drīzumā, tās varētu saplūst vienā. Šardža ir vienīgais “sausais” štats AAE, kurā ne tikai aizliegta alkohola lietošana, bet pie kriminālatbildības var saukt arī tad, ja jūsu bagāžā atradīs alkoholu. Šardžas pārvalde atrodas tuvu Saūda Arābijas pārvaldes namam, kurš tiek uzskatīts par galveno islāma ticības pārstāvi. Tādējādi Korāna prasības Šardžas teritorijā tiek ievērotas pilnā stingrībā, un to pieprasa arī no ārzemju tūristiem.
Vēsture. Šardža nedaudz agrāk par Dubaiju ir bijusi svarīgs tirdzniecības centrs. Sākumā daži nelieli līcīši (Al Han un Halid līči) kalpoja kā piestātnes tirdzniecības kuģiem. Gadsimtiem Šardža eksistēja kā starpnieks tirdzniecībā un pērļu ieguvē. 19. gds vidū pilsētas tirdzniecības nozīme sāka pazemināties – jūras osta aizauga. Kaimiņu Dubaija izvirzījās priekšplānā. Britu valdīšanas laikā tieši Šardžā uzcēla pirmo lidostu (1932.g.).
Naftu Šardžā atrada septiņus gadus vēlāk nekā Dubaijā – 1973.gadā. Šardžas pārvaldnieks Sultans Al Kassimi – eiropeiski izglītots cilvēks, lielu uzmanību pievērsa kultūras attīstībai. Pašlaik momentā emirātā darbojas 17 muzeji: vēstures, etnogrāfiskais, ieroču, arheoloģijas, kā arī dabas un policijas muzeji. Vairums muzeju sakoncentrēti pilsētas vēsturiskajā daļā, ekspozīcijas ir izveidotas ļoti pārdomāti (pēc kontrakta te strādā britu muzeja speciālisti). 1998. gadā UNESCO piešķīra Šardžai piešķīra titulu “Arābijas kultūras galvaspilsēta”. Pieeja viesnīcu biznesam Šardžā atšķīrās no citiem emirātu štatiem. Te nav privātā kapitāla viesnīcu, katras viesnīcas līdzīpašniekam ir jābūt valstij.
9 tūrisma klases viesnīcas ir izvietotas Persijas līča krastos. 3 viesnīcas – Haledas līča krastos, pārējās pilsētās. Atšķirībā no Dubaijas, piekrastē atrodas ne tikai augstas klases viesnīcas, bet arī 2* un 3* viesnīcas un moteļi.
Šardžā nakts dzīve un izklaides nav piemērotas eiropiešu gaumēm. Der atcerēties, ka šajā emirāta darbojas sausais likums, tāpēc bāri un līdzīgas izklaides vietas šeit neeksistē. Ir iespēja pavadīt patīkamu vakaru arābu nakts klubā ar nacionālo mūziku, pierastās diskotēkas te nenotiek pat viesnīcās. No otras puses, nakts dzīves cienītājiem ir iespēja aizbraukt uz 13 km attālo Dubaiju, iztērējot taksometram 25 – 40 dirhēmus.
Al Jazira parks – iemīļota vieta pastaigām kā vietējiem iedzīvotājiem, tā arī tūristiem, tas pats sakāms par gleznaino parku Valed līcī uz salas. Tas ir slavens ar savām augstajām (100m) strūklakām. Ir atrakcijas bērniem. Tirdzniecības centrs Blue Souk. Tirdzniecības centrs “Al Ghuwair”.
Šardža (arābu valodā – Austrumi) emirāts Persijas līcī. Emirāta teritorija ir sadalīta vairākos rajonos – Šardža, Korfakkan un vēl daži apdzīvoti punkti Indijas okeāna piekrastē un Al Daid tuksnešu oāzes.
Iedzīvotāji: Šardžā ir ap 520 tūkstoši iedzīvotāju, kas gandrīz divreiz mazāk kā kaimiņu emirātā Dubaijā.
Ras Al Khamah
Ras Al Khamah emirāts atrodas valsts ziemeļu daļā. Tas robežojas ar Omānu dienvidos un ziemeļaustumos, robeža stiepjas pa kalnu grēdu.
Ras Al Khaimah – tulkojumā no arābu valodas nozīmē „galotne, galvenais”. Šis nosaukums cēlies no laikiem, kad uguns, kas tika dedzināta pašā augstākajā punktā, kalpoja par drošu bāku jūrasbraucējiem.
Šis emirāts atrodas AAE ziemeļu daļā, tāpēc tajā ir bagātīga flora. Emirātu Ras Al Khaimah varētu dēvēt par vienu no skaistākajām vietām Apvienotajos Arābu Emirātos. Labvēlīgais klimats un auglīgā zeme ir padarījuši to par ziedošu oāzi, kura sniedzas līdz pat jūrai.
Šajā emirātā dzīvo vairāk nekā 150 tūkst. iedzīvotāju. Kopš seniem laikiem emirāts ir slavens ar saviem tirgotājiem. Agrāk šeit atradās senā pilsēta Džulfara, kura bija plaukstošs pērļu tirdzniecības centrs. Mūsdienās šī pilsēta ir aktīva arheoloģisko izrakumu vieta.
Ras Al Khaimah osta bija pirmā Arābu līča krastā un vietējie iedzīvotāji tika uzskatīti par labākajiem navigatoriem. Un tas nav brīnums, ka jūrasbraucējs bija viena no pirmajām profesijām, ko arī pierāda 4 -5 gds. seni arheoloģiskie izrakumi.
Emirāta galvaspilsēta – Horas līcis sadala Ras AL Khaimah divās daļās. Rietumu galvaspilsētas daļa ir dēvēta par Veco Ras Al Khaimah. Te atrodas Nacionālais muzejs. Muzeja ekspozīciju veido lieliskās Hadžaras kalnu fotogrāfijas, seni mājsaimniecības priekšmeti un juvelierizstrādājumi, krūku lauskas, trauki smaržīgo zāļu pīpēšanai, bronzas priekšmeti. Pilsētas austrumu krastā, ko dēvē par Al Nahilu, atrodas valdnieka ofiss, valsts iestādes un komercfirmas. Šīs abas daļas savieno tilts, kurš uzcēla pāri Al Horu, lai sakārtotu transporta plūsmu starp divām daļām. Citu pilsētas rajonu sauc par Al Hamranja, kur atrodas Ras Al Khaimah starptautiskā lidosta. Tūrisma zona Haat dienvidaustrumos un Masafi rajons, kas ir slavens ar savu dzeramo ūdeni. Vecā Ras Al Khaimah pilsēta ir lieliska vieta pastaigām. Īpašas ievērības cienīgs ir senatnīgais tirgus.
Interesants apskates objekts ir termālais avots Hatta ciemā. Ūdens no šī avota ietek baseinos, kur tiek veiktas veselības uzlabošanas procedūras (ieeja ir maksas, dalīts vīriešu un sieviešu).
Ras Al Khaimah ir skaista pilsēta un var piedāvāt tūristiem dažādas ūdens atrakcijas, pastaigas kalnos vai ari mirgojošo zvaigžņu vērošanu melnajās debesīs.
Ras Al Khamah emirāts atrodas valsts ziemeļu daļā. Tas robežojas ar Omānu dienvidos un ziemeļaustumos, robeža stiepjas pa kalnu grēdu.
Fujairah
Nelielajā emirāta dzīvo 100 tūkst. cilvēku. No citiem emirātiem Fujairahs ir atdalīts ar nelieliem klinšu kalniem, kurus šķērso šoseja. Šajā emiratā nav savu naftas urbumu, bet neskatoties uz to, pilsēta ir bagāta ar daudziem debesskrāpjiem, kuri ar savu skaistumu neatpaliek no Abu Dhabi un Dubaijas debesskrāpjiem. Centrālo ielu apgaismo daudzkrasainie Nacionālās Bankas, Starptautiskā Komerccentra un viesnīcas “Plaza” logi. Pilsētā ir jauns mikrorajons El-Fujairah ar divstāvu administratīvām ēkām un nelielam savrupmājam. Starptautiskā lidosta atrodas netālu no centrālajiem kvartāliem. Autobusi kursē tieši līdz Dubaijai.
Fujairahs – viens no visskaistākajiem Arābu Emirātiem, vienīgais emirāts, kuram nav izejas uz Persijas līča krastmali. Taču jāatgādina, ka Fujairahs atrodas Indijas okeāna krastā. Šeit satiekas krastmales līnija ar kalniem un ceļotājiem pavērās neaizmirstams skats. Šī vieta ir paradīze tiem, kas interesējas par vēsturi. Fujairaha pilsētā jums būs iespēja apskatīt vecā forta drupas. Tāpat jūs varēsiet apmeklēt interesantāko arheoloģisko celmju muzeju, kuri tika atrasti netālu no kaimiņpilsētām Kidfas un Bithnas. Fujairahs ir jaunākais no visiem emirātiem. Līdz 1953. gadam emirāts bija Shardjaha sastāvā. Šeit dzīvoja aptuveni 70 tūkst. cilvēku. Ziemeļos no Fujairaha atrodas mazas simpātiskas krastmalas pilsētas: Korfakāns, Baddiju un Dibbu. Netālu no Baddy, tieši pie šosejas, atrodas Baddy māla kleķa mošeja, kura tiek uzskatīta par visvecāko mošeju, kas ir saglabājusies Arābu Emirātu teritorijā. Dibba ir pazīstama ar sēniem musulmaņu kapiem, kur pēc leģendas, ir apglabāti kareivji, kuri šeit ir ienesuši islāma reliģiju m.ē. 7 gadsimtā. Bet tomēr Fujairahs nav tikai aicinājums tikties ar vēsturi, tas ir lielisks kūrorts, kur zemūdens peldēšanas fanus gaida neaizmirstamie brīži kristāli tīrajā ūdenī ar bagātīgo zemūdens pasauli. Vietējie iedzīvotāji labi pelna ar zvejošanu un lauksaimniecību, ļoti dinamiski attīstās arī vietējā osta. Šīs paradīzes zemes burvību papildina neskaitamās strūklakas un skulptūras ar tradicionālajiem kafijas kannas un tases attēliem. Fujairahs un Korfakāns – īstās AAE pērles- atrodas tikai divu stundu braucienā no Dubaijas.
Dubaija
Dubai (no arābu valodas „izkūņojušies siseņi”.)
Neliels emirāts Persijas līča piekrastē, sastāv no Dubaijas un apkārtnes ciematiem. Dubaijā ir trīs lielie rajoni: Deira – Krikas līča labajā krastā, darījumu un tirdzniecības rajons; Bur Dubai – ostas rajons; Džumeira – pludmales rajons, kurā atrodas dažas dārgas 5* viesnīcas (tikai divas 4* viesnīcas).
Vēsture. Dubaijas pirmsākumi meklējami tālajā 830 gadā. Pēc leģendas, Dubaiju dibināja neliels klans, kas nāca no mūsdienu Abu-Dabi emirāta teritorijas oāzes. Dubaija simtiem gadu bija tikai neliels ciemats Persijas līča krastos. Viduslaikos Dubaija pakāpeniski izauga par tirdzniecības pilsētu, sacenšoties ar kaimiņu Šardžu. 1910. gadā Dubaija bija ostas pilsēta ar 10 tūkst. iedzīvotājiem.
Ekonomika. Lielas pārmaiņas notika pēc 1966. gada, kad atklāja naftas atradnes, kaut arī ne tādos apmēros, kā Abu-Dabi emirātā. Pēc speciālistu domām, naftas pietiks līdz 2010. gadam.
Dubaijai ir tirdzniecības saites ar 140 pasaules valstīm. Daudzas transnacionālās kompānijas izmanto Dubaiju kā starpposmu starp Austrumiem un Rietumiem. Dubaijā atvērta brīva ekonomiskā zona Džebel-Ali. Vēl 1980. gadā Dubaijā nebija savas lidostas. Funkcionēja tikai neliels lidlauks, kas apkalpoja 3 Britu aviolīniju reisus nedēļā. Dubaijas lidosta šodien ir divi termināli, kas celti pēc mūsdienu tehniskajiem standartiem, un tajā gada laikā apkalpo 10 milj. pasažieru. Šeiha Maktuma valdīšanas laikā sasniegti augsti ekonomiskie rādītāji: jau šodien ienākumu daļa no naftas ieguves ir 12% no iekšējā kopprodukta. Taipat laikā, ienākumi no tūrisma ir aptuveni 20%.
Tūrisms.
Dubaijā, atšķirībā no citiem emirātiem, ļoti aktīvi un efektīvi darbojas Tūrisma attīstības departaments. Vienā no štatiem darbojas stingra un noteikta viesnīcas klasifikācijas sistēma, ļoti tuva Eiropas standartu prasībām. Viesnīcas katru gadu iziet atestāciju un tām piešķir kategoriju. Dubaijai raksturīgi tas, ka tikai nedaudz viesnīcu atrodas pašā krastmalā. Prestižajā Dubaijas pludmales rajonā – Džumeirā – atrodas tikai nedaudz vairāk kā desmit viesnīcas, turklāt visas, izņemot divas 4* viesnīcas, ir augstākās kategorijas.
Mākslīgās salas piekrastē atrodas dārgākais viesnīcu biznesa projekts pasaulē – „Burh Al Arab”, kuru nosacīt sauc par „septiņzvaigžņu”.
Vairums Dubaijas viesnīcu atrodas pilsētā. Katra viesnīca, vairākas reizes dienā, piedāvā bezmaksas transfēru uz lielajiem tirdzniecības centriem un pludmali. Dubaijas piekrastē ir 2 populāri pludmales kompleksi, kurus izmanto vairums pilsētas viesnīcu atpūtnieki Al Mamzar un Jumeirah Beach Park. Pludmales ieejas biļetes maksā 5 DHS no cilvēka, krēsla izmantošana – 10 DHS. Pludmales kompleksos ir labi izstrādāta infrastruktūra: neliela parka zona, pludmale, restorāni, bāri. Kompleksā Al Mamzar ir baseins, kurš ir īpaši iecienīts dienās, kad līcī ir lieli viļņi un peldēšanās aizliegta.
Komfortablai atpūtai labākā sezona – no oktobra sākuma līdz maija beigām. AAE karstumu vasaras vidū vairumam cilvēku ir grūti izturēt, tādēļ ka atmosfērā ir augsts mitruma koeficients.
Izklaides vietas:
Akvaparks Wild Waade (blakus viesnīcai Jumeirah Beach Hotel, piekrastē) – neliels, bet lieliski aprīkots. Ieejas biļete – 80 dirhēmi dienā, pēc plkst. 14:00 ir atlaides.
Disko un nakts klubs Dubai
Tirdzniecības centri: Al Ghuraih Center (netālu no krustojuma Fish Roundbout), City Centre (blakus viesnīcai), Gold Souk un Deira Old Souk (vēsturiskajā centrā).
Tirdzniecības ielas Beniyas Square laukuma rajonā (Nasser Square – bijušais laukums) – nelieli veikali.
Viens no ievērojamākajiem notikumiem Dubaijā ir ikgadējais tirdzniecības festivāls (Dubai Shopping Festival), kurš notiek februārī un martā.
Dubai restorāns
Bērnu parki – Wonder Land (Krik līča krastos), Magic Planet (tirdzniecības centrā pie viesnīcas Al Boustan Residence.
Golfa klubi – Emirates Golf Club (Džumeira rajonā), Dubai Creek Golf Course (Krikas līča krastos).
Dubaijas Starptautiskais Tirdzniecības centrs (DWTC) – lielākā pēc platības AAE izstāžu zāle, kurā bieži rīko pasaules mēroga izstādes
PAR VALSTI:
Valsts galvaspilsēta – Abu-Dabi – emirātu administrativais centrs un prezidenta rezidence. Lielākais emirāts, platība – 67 tūkst. kv. km un iedzīvotāji – aptuveni 900 tūkst. cilvēku. Emirātu tirdzniecības un tūrisma galvaspilsēta skaitās Dubai.
Valdība
Tāpat kā daudzās Tuvo Austrumu zemēs, Apvienotajos Arābu Emirātos nav demokrātiskas valdības. Tur valsti pārvalda grupa bagāto emīru (valdnieku), kuriem ir absolūta vara pār tautu. Katrs emīrs valda savā emirātā, bet visi viņi tiekas Augstākajā emīru padomē, lai pieņemtu visai valstij nozīmīgus lēmumus.
Iedzīvotāji – 1,4 milj. pamatā arābi. Vietējie iedzīvotaji sastāda 300 tūkst., pārējie – ieceļotāji no Pakistānas, Indijas, Irānas, Jemenes un no citām valstīm. Lielākās pilsētas – Abu-Dabi, Dubai, Šardža.
AAE dzīvo pasaulē vispaklausīgākie iedzīvotāji. Pirms gadiem desmit šajā valstī vispār gandrīz nebija noziedzības. Pieaugot tūristu plūsmai, tur ieradās gan kabatzagļi, gan pavieglas uzvedības meitenes, bet vietējā policija uz visiem, kas ierodas no Krievijas puses (bet par krieviem tur uzskata gan baltiešus, gan gruzīnus), sāka skatīties ar lielām aizdomām. Saprotošu attieksmi no vietējiem kārtības sargiem gaidīt nevar.
• Vietējos cietumos tiek iespundēti gan īsti bandīti, gan klaidoņi, kas neko nav noziegušies.
• Vienā no valsts emirātiem Šārdžā par zādzībām un arī alkohola pārāk centīgu lietošanu, vienkāršāk sakot, par piedzeršanos arī tūristiem draud sods viduslaiku stilā — 100–150 sitienu ar nūju publiskā vietā. Pēc tam seko arī tiesa un naudas vai cietumsods.
• Dubaijā sodi vieglāki. Vismaz ārzemniekus ar kokiem neslānī, bet par piedzeršanos cietumā iesēdināt var mierīgi. Tajos regulāri skaidru prātu atgūst apmēram 50 tūristu no Krievijas.
• Policistiem AAE ir formas, bet bieži tiek valkātas privātas drēbes. Tas nozīmē, ka nekad nevar zināt, kas ir kas.
• Sodi pie arābiem ir bargi: ramadāna laikā uz ielas ar alkohola pudeli rokās labāk nerādīties — cietumsods uz mēnesi nodrošināts. Nozagi zelta ķēdīti — cietumā uz sešiem mēnešiem; par draudiem izrēķināties fiziski — septiņi gadi. Par apvainojumu var tikt uzskatīta fotografēšana bez piekrišanas, ilgstoša pētīšana. Par uzmanības izrādīšanu arābu sievietei vispār nevar būt ne runas — rokas pasniegšana vai palaišana pa priekšu ir apvainojums!
• Iecienīts veids, kā cīnās ar noziedzību, ir provokācijas. Ja kāds piedāvā iepazīties ar vieglas uzvedības meiteni vai iešņaukt kokaīnu naktsklubā, labāk atteikt. Ja nu izrādās, ka tas ir pārģērbies kārtības sargs.
Valoda: arābu plaši izplatīta angļu, farsi un urdu. Vairums veikalu un viesnīcu īpašnieki un apkalpojošais personāls, runā angliski, kā arī telefona sakaru operatori.
Reliģija: Islams (96% iedzīvotāju) – AAE valsts reliģija. Atļautas arī citas reliģijas.
VALŪTA
Dirhams. Vienā dirhamā ir 100 filsi. Apgrozījumā ir 5,10,25 filisu un 1 dirhama monētas, papīra naudā – 5,10,50,100, 200 un 500 dirhami. (1 USD = 3,67 dirhami). Ārzemju valūtas ievešanas un izvešanas apjoms nav limitēts. AAE brīvi var norēķināties ar ASV dolāriem, taču norēķināties ar dirhamiem ir izdevīgāk. Proti, maksājot ar nacionālo valūtu, kopējie tēriņi samazinās par dažiem procentiem. Noteikti jāņem vērā, ka maksājot ar banknotēm, uz kurām ir Izraēlas bankas zīmoli, var rasties sarežģījumi. Vairums viesnīcu, tirdzniecības centru un lielveikalu pieņem American Express, Master Card, Visa, un Dinners Club kartes.
Izejamās dienas: no ceturtdienas pēcpusdienas līdz piektdienas vakaram, un kaut arī piektdiena ir vispārējā brīvdiena, lielie veikali un tirgus ir atvērti
Ramadans – gavēņa mēnesis, kura laikā musulmaniem aizliegts ēst, dzert un smēķēt dienas laikā. Valsts visiem šajā laikā ieteicams atturēties no smēķēšanas un jebkuru alkoholisko dzērienu lietošanas sabiedriskajās vietās. Valstī aizliegtas jebkuras azarta spēles.
Alkohola lietošana sabiedriskajās vietās un uzturēšanās uz ielas stiprā alkohola reibuma stavoklī, nozīmē to, ka Jūs varat tikts deportēts no valsts vai arī saukts pie kriminālatbildības.
Muitas kontrole: Atļauts ievest līdz 1000 cigaretēm, 200 cigāriem vai 1kg tabakas, bet vairums gadījumos AAE preces lētākās. Nemusulmaņu ticības personas drīkst vest 2 litrus stiprā dzēriena un 2 litrus vīna personīgai lietošānai. Videokasetes var tikt pieprasītas pārbaudei. Nelegālā narkotikas un ieroču ievešana draud ar bargu sodu.
Elektrība: spriegums tīklā 220/240 volti. Dakšiņa, trejzaru dakšiņa, lietojot standarta divzaru nepieciešams adapteris, tās cena 3 dirhami , jebkurā lielveikalā nopērkama.
Telefona sakari, telefoni – automāti: zvanot no ielas automāta, zvans maksās no 30 līdz 60 filsiem, ar zvaniem mobilā telefona griezties pie administratora. Maksa par zvanu pēc koda nemainās, šis variants eksiste ne visās viesnīcās. Ātrā palīdzība, policija, ugunsdzēsēji – 999–
Klimats. Klimats: AAE – valsts ar subtropu klimatu. Komfortabla atpūta ir iespējama no oktobra sākuma līdz maija beigām. Vasaras karstums augstā mitruma dēļ ir grūti panesams. Valstī lietus ir reta parādība, reizēm līst ziemas mēnešos (februāris, marts). Pavisam vidēji AAE vidēji nolīst 13 mm gadā, tas atbilst 3-4 lietainām dienām Eiropā. Reizi 15 gados nolīst pērkona lietus.
Svarīga informācija tūristiem, kuri dodas atpūsties uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem.
1. Vīzas noformēšana
Vīza iebraukšanai Apvienotajos Arābu Emirātos ir nepieciešama pilsoņiem un nepilsoņiem.
Vīzas noformēšanai Jums ir nepieciešams mums sniegt mums sekojošus datus:
– Vārds, uzvārds
– Dzimums (vīrietis/sieviete)
– Dzimšanas datums
– Dzimšanas vieta
– Nacionalitāte
– Pases numurs
– Pases izdošanas datums
– Pases derīguma termiņš (derīgs līdz)
– Ja pasē ir ierakstīti bērnu, tad ir jānorāda to vārds, uzvārds un vecums.
! Neprecētām sievietēm līdz 35 gadu vecumam vīzas saņemšanai ir jāizvēlas tūrisma paketē viesnīcu, kuras kategorija nav zemāka par 4*. Ja Jūs izvēlaties pasūtīt 3*, tad Jums ir jābūt vīra pavadībā, vai arī tēva pavadība, kuru uzvārds ir identisks Jūsu.
Izraēlas pilsoņiem iebraukšana emirātos ir aizliegta
Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuru pasēs ir Izraēlas vīza iebraukšana Apvienotajos Arābu Emirātos ir atļauta.
2. Muitas noteikumi
Latvija
– no Latvijas Jūs varat izvest neierobežotu naudas summu.
– ievedot Latvijā preces, kuru vērtība ir augstāka par 150Ls, Jums būs nepieciešams nomaksāt nodokļus saskaņā ar LR Muitas tarifiem.
Apvienotie Arābu Emirāti
– Apvienotajos Arābu Emirātos Jums ir tiesības ievest 2 litrus stiprā alkoholiskā dzēriena un 2 litrus vīna personīgai lietošanu, 1000 cigaretes.
Ļoti bargi tiek sodīta nelegāla narkotiku un šaujamieroču ievešana, bez tam, likums aizliedz ievest AAE jebkurus pornogrāfiskos materiālus (žurnāli, videokasetes u.c.).
3.Potes
Speciālu norādījumu sakarā ar potēm neeksistē.
4. Valsts iestāžu darba laiks
– Vairums starptautiskajiem bankām ir savas filiāles AAE.
Darba laiks (8:00-13:00 (sestdiena-ceturtdiena).
– Valūtas maiņas punkti ārpus viesnīcas strādā vakaros un bieži ar izdevīgāku kursu. Piektdiena – brīvdiena.
– Veikali strādā no 8:00 -13:00 un no 16:00 – 20:00 (brīvdienās: ceturtdienā pēc 13:00, piektdien). Daudzas bodītes un tirdzniecības centri strādā arī piektdienās no 16:00-20:00.
5. Gaisa temperatūra.
Dienā: +28-30 grādi, naktī: +22-24 grādi. Ūdens temperatūra pat ziemas laikā nav zemāka par +22 grādiem.
6. Visas ēkas un transportlīdzekļos ir aprīkoti ar kondicionieriem.
7. Apģērbs
Tūristiem, kuri apmeklē AAE ir nepieciešams cienīt vietējās islāma tradīcijas.
– Apģērbam ir jābūt pieticīgam. Sievietēm nav vēlams nēsāt pārāk īsas kleitas vai ar lielu dekoltē.
– Sievietēm pašvaldības pludmalēs nebūtu vēlams rādīties pārāk atklātos peldkostīmos. Sauļoties vai peldēties bez peldkostīma augšējas daļas ir kategoriski aizliegts.
– Pludmales apģērbu rekomendē valkāt tikai viesnīcas teritorijā.
– Vīriešiem nedrīkst apmeklēt mošejas, bankas vai arī kādas citas valsts iestādes nepiemērotā izskatā, piemēram, šortos. Tas arī ir attiecināms arī uz bāriem daudzās viesnīcās. Nav vēlams nēsāt šortus Katarā un ir aizliegts Omānā
8. Alkohols
Alkohols tiek piedāvāts visās viesnīcās izņemot Šardžu!
Starp citu, Šardžā ir aizliegt ne tikai lietot alkoholu, bet par kriminālnoziegumu skaitās fakts, ka jūsu bagāžā ir alkohols!
Ārpus viesnīcas nopirkt alkoholiskos dzērienu nav iespējams, izņemot Adžmanas veikalus.
Cigaretes brīvi tiek pārdotas viesnīcās, visos veikalos un tirdzniecības centros (cena pamēram USD 2 par paciņu).
Visiem tūristiem derētu zināt, ka nav pieļaujams rādīties sabieriskās vietās reibuma stāvoklī.
Aptuvenās cenas viesnīcā:
– degvīns / stiprie alkoholiskie dzērieni USD 7-10/per glass
– vīns USD 4/per glass
– alus USD 6/per glass
– kafija USD 4-5
– pusdienas, kas sastāv no 3 ēdieniem 5* viesnīcā USD 50 vienam cilvēkam
– pusdienas viesnīcas kafejnīcā/ bārā USD 8-10.
Cenas (izņemot alkoholu) ārpus viesnīcas ir jūtami zemākas (2-3 reizes)
9.Uzvedības noteikumi
– Nedrīkst fotografēt vietējās sievietes – Jūs var arestēt uz 3 diennaktīm.
– Vīriešus musulmaņus drīkst fotografēt tikai ar to atļauju.
– Nav pieņemts izturēties pret cilvēkiem vienaldzīgi un augstprātīgi.
– Nedrīkst uzmākties vietējām sievietēm, ja viņa griezīsies policijā apsūdzot kādu uzmākšanās mēģinājumā, tad tai personai var tikt uzlikts sods 60 tūkstošu Dirhamu apmērā (apmēram 160000 ASV dollāru). Bet pēc soda var sekot deportācija.
10. Vairums viesnīcās reģistratūra ir krievvalodīgais personāls