Divkāršais ieraksts un grāmatvedības kontu plāns

Divkāršais ieraksts

 Kas ir un no kā sastāv divkāršais ieraksts?

Grāmatvedības reģistri jākārto divkāršā ieraksta sistēmā. Divkāršā ieraksta sistēmas pamatā ir princips, ka katrs grāmatvedības ieraksts sastāv no vienādu summu debeta un kredīta ierakstiem. Tas nozīmē, ka viens un tas pats saimnieciskais darījums jāieraksta vismaz divas reizes savstarpēji saistītā grāmatvedības kontu sistēmā, viena konta debetā un ar to saistītā (korespondējošā) otra konta kredītā, ievērojot noteikto kontu plānu un saimnieciskā darījuma būtībai atbilstīgu kontu korespondenci. Divkāršais ieraksts nodrošina ierakstu pareizības pārbaudi.

 Par divkāršo ierakstu no „Noteikumi par uzņēmumu grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” –
III. Uzņēmuma saimniecisko darījumu
atspoguļošana grāmatvedībā
2. Divkāršais ieraksts
31. Ieraksti grāmatvedības reģistros jāizdara pēc divkāršā ieraksta metodes. Izmantojot šo metodi, viens un tas pats saimnieciskais darījums par vienu un to pašu summu jāieraksta divas reizes savstarpēji saistītā grāmatvedības kontu sistēmā, viena konta debetā un ar to saistītā (korespondējošā) otra konta kredītā, ievērojot noteikto kontu plānu un saimnieciskā darījuma būtībai atbilstīgu kontu korespondenci.
Grāmatvedības kontu plāns
Grāmatvedības kontu plāns un kontu plāna lietošanas noteikumi ir vieni no grāmatvedības organizācijas dokumentiem.
 Kas ir un kā tiek izstrādāts grāmatvedības kontu plāns?
Grāmatvedības kontu plāns ir uzņēmuma vadītāja apstiprināts sistematizēts sintētisko kontu saraksts. Grāmatvedības kontu plānu uzņēmumā izstrādā ilglaicīgai lietošanai, pamatojoties uz tiesību aktos noteikto uzņēmumu, uzņēmējsabiedrību un organizāciju vienoto grāmatvedības kontu plānu un detalizējot to atbilstīgi uzņēmuma saimnieciskās darbības īpatnībām, kā arī, ja nepieciešams, paredzot iespēju uzņēmuma grāmatvedības kontu plānā ieviest papildu kontus (specifiskiem saimnieciskajiem darījumiem).

Bilances konti
Kontu grupa Konta nosaukums Aktīvs/Pasīvs
1. Ilgtermiņa ieguldījumi A
2. Apgrozāmie līdzekļi A
3. Pašu kapitāls P
4. Uzkrājumi P
5. Kreditori P
Operāciju konti
Kontu grupa Konta nosaukums Aktīvs/Pasīvs
6. Saimnieciskās darbības ieņēmumi P
7. Saimnieciskās darbības izdevumi A
8. Dažādi ieņēmumi un izdevumi, peļņa un zaudējumi A/P
 Vienotās grāmatvedības kontu plāna sadalījums pa grupām un kontiem –

 Par grāmatvedības kontu plānu no „Noteikumi par uzņēmumu grāmatvedības kārtošanu un organizāciju” –
IV. Grāmatvedības organizācijas noteikumi
5. Grāmatvedības kontu plāns, kodi un saīsinājumi
102. Grāmatvedības kontu plāns ir uzņēmuma vadītāja apstiprināts sistematizēts sintētisko kontu saraksts. Grāmatvedības kontu plānu uzņēmumā izstrādā ilglaicīgai lietošanai, pamatojoties uz tiesību aktos noteikto uzņēmumu, uzņēmējsabiedrību un organizāciju vienoto grāmatvedības kontu plānu (tālāk tekstā – “vienotais grāmatvedības kontu plāns”) un detalizējot to atbilstīgi uzņēmuma saimnieciskās darbības īpatnībām, kā arī, ja nepieciešams, paredzot iespēju uzņēmuma grāmatvedības kontu plānā ieviest papildu kontus (specifiskiem saimnieciskajiem darījumiem).
103. Ja uzņēmumā ir pamatota nepieciešamība izmantot citu grāmatvedības kontu plānu, tā lietošana pieļaujama tikai tiesību aktos noteiktajā kārtībā, nodrošinot gada pārskata sastādīšanu atbilstīgi likumam “Par uzņēmumu gada pārskatiem” un nodokļu aprēķināšanai nepieciešamo informāciju.
104. Kontu numuru (kodu) sistēma atvieglo grāmatvedības kontu izvietošanu galvenajā grāmatā, kurā kontu nosaukumus nepieciešams ierakstīt to numuru (kodu) secībā. Kontu numurus izmanto attaisnojuma dokumentos un grāmatvedības reģistros atsaucei par saimniecisko darījumu summu ierakstīšanu kontos.
105. Vienotais grāmatvedības kontu plāns ir izveidots atbilstīgi bilances un peļņas un zaudējumu aprēķina shēmām saskaņā ar likumu “Par uzņēmuma gada pārskatiem”. Katrs uzņēmums pēc šī kontu plāna var izveidot savu individuālu, konkrētu kontu plānu atbilstīgi savām nozares un strukturālajām īpatnībām.
106. Kontu kodi ir veidoti decimālajā kodēšanas sistēmā. Kodā ir četras zīmes. Pirmās divas zīmes ir obligātas visos gadījumos. Trešajā zīmē bez vienotajā grāmatvedības kontu plānā norādītajiem kodiem ir atstāti arī neaizņemti rezerves kodi, kurus uzņēmums, ja nepieciešams, var lietot citu kontu kodēšanai. Ceturtā zīme lietojama brīvi, pēc uzņēmuma grāmatveža ieskatiem izveidojot sīkāk detalizētus kontus. Ja nepieciešams, kodam var pievienot arī piekto, sesto un secīgi – nākamās zīmes.
107. Visi vienotajā grāmatvedības kontu plānā iekļautie kodi ir sadalīti vairākās ekonomiski vienveidīgās grupās. Tās apvienotas divās lielās iedaļās: bilances kontos un operāciju kontos. Koda pirmā zīme norāda kontu grupu.
108. Bilances kontu grupas ir šādas:
108.1. “Ilgtermiņa ieguldījumi”;
108.2. “Apgrozāmie līdzekļi”;
108.3. “Pašu kapitāls”;
108.4. “Uzkrājumi”;
108.5. “Kreditori”.
109. Operāciju kontu grupas ir šādas:
109.1. “Saimnieciskās darbības ieņēmumi”;
109.2. “Saimnieciskās darbības izdevumi”;
109.3. “Dažādi ieņēmumi un izdevumi, peļņa un zaudējumi”.
110. Vienotais grāmatvedības kontu plāns attiecas tikai uz finansu grāmatvedību. Uzņēmuma vadības grāmatvedības vajadzībām (izmaksu grupēšanai, sadalei un pārdalei, kā arī pašizmaksas kalkulācijai un citiem aprēķiniem) uzņēmuma grāmatvedības kontu plānā var paredzēt īpašus kontu nosaukumus un kontu numurus (kodus), kuri sākas ar kodu “9”.
111. Ja krājumu veidu, izmaksu posteņu sastāvdaļu vai citu uzskaites objektu detalizētai klasifikācijai uzņēmumā ieviestas īpašas kodu sistēmas, simboli vai saīsinājumi, uzņēmumā jābūt uzņēmuma vadītāja apstiprinātiem attiecīgo sistēmu aprakstiem, kā arī simbolu un saīsinājumu lietošanas noteikumiem.