Džordžs Vašingtons

Džordžs Vašingtons

Džordžs Vašingtons ir izdarījis daudz labas lietas Amerikas Savienotajām Valstīm, un viņa paša personība ir interesanta. Es tālāk apskatīšu dažus nozīmīgus gada skaitļus viņa dzīvē un ASV vēsturē.
Amerikāņi Džordžu Vašingtonu sauca par “Savas zemes tēvs” – šo godu viņš tiešām bija pelnījis pārpārēm. Vispirms Vašingtons Neatkarības karā pret angļiem amerikāņu armiju aizvadīja līdz uzvarai, bet pēc tam viņš kalpoja amerikāņu tautai kā Amerikas Savienoto Valstu pirmais prezidents. Viņš bija spējīgs un apņēmīgs karavadonis. Pat tad, kad šķita, ka angļi noteikti uzvarēs, Vašingtons nezaudēja cerības un turpināja iedvesmot amerikāņu kareivjus.
Lai gan Vašingtons savai dzimtenei izdarīja nenovērtējamus pakalpojumus, jaunībā nelikās, ka viņš būtu īstais vīrs, kuram jāvada revolūcija. Viņš piedzima bagātā ģimenē un mācījās par mērnieku. Pēc tam Vašingtons komandēja Virdžīnijas zemessardzi, un viņu gaidīja spoža militārā karjera. Tomēr 27 gadu vecumā Vašingtons atgriezās savā fermā un tupināja nodarboties ar zemkopību. To pašu Vašingtons izdarīja arī pēc Neatkarības kara, bet 1787. gadā viņš atkal atgriezās politikā, jo juta, ka dzimtenei vēlreiz vajadzīga viņa palīdzība.
1774. gadā 13 angļu kolonijas Ziemeļamerikā sasauca Kontinentālo kongresu, lai protestētu pret angļu netaisnīgo valdīšanu. Džordžs Vašingtons bija viens no Virdžīnijas delegātiem. Lai gan kongress bija par vienošanos ar Lielbritāniju, 1775. gadā starp abām pusēm sākās kaujas. Kongress nolēma izveidot regulāro armiju un par tās virspavēlnieku iecēla Vašingtonu.
1776. gadā Ziemassvētku naktī Džordža Vašingtona armija pārcēlās pāri pus aizsalušajai Delavēras upei un Trentonā, Ņudžersijas štata centrā, negaidīti uzbruka angļiem. Uzbrukums Neatkarības karā ļoti pacēla amerikāņu kaujas garu.
1781. gadā angļu spēki padevās, un Kongress kļuva par jaunizveidoto ASV nacionālo valdību. 1789. gadā Kongresa darbību izbeidza un radīja jaunas valdības iestādes.
Vašingtons savu dzīvi beidza mierīgi, viņš vairs nebija ASV prezidents. Džordžs Vašingtons nomira mazā pilsētiņā Mauntvērnonā.