Dažādi padomi, kas var palīdzēt virtuvē
• Mīkla nelīp pie rokām, ja tās ieziež ar augu eļļu.
• Cepamo pulveri var pagatavot, ņemot vienādās dažās dzeramo sodu, citronskābi un kartupeļu cieti vai miltus, cukuru.
• Ja mīklas irdināšanai izmanto dzeramo sodu, vienlaikus mīklai jāpievieno citronskābe, nedaudz etiķa vai skābs piens, krējums.
• Rīsi saglabā graudainumu, ja vārīšanas laikā ūdenim pielej citronu sulu (uz 1 l ūdens – 1 ēdamkarote sulas).
• *Sarkanās bietes pēc nomazgāšanas liek vārīties aukstā ūdenī. Nedrīkst nogriezt bietei “galviņu”, “asti”, tad zudis krāsa. Bietes izvārās ātrāk, ja vārīšanās beigu posmā nolej verdošo ūdeni un uzlej aukstu.
• *Kaļķu nogulsnes tējas katliņā iztīra ar ūdens (1 litrs) un etiķa esences (1 tējkarote) šķīdumu. Skābe atmiekšķē nogulsnes. Šo procesu paātrina, ja skābo šķīdumu uzvāra. Trauku varēs viegli izmazgāt ar suku, ja tajā kādu laiku paturēs šo šķīdumu.
• Nedrīkst novietot lielu emaljētu katlu uz mazas sildvirsmas. Katla dibens sasils nevienmērīgi, emalja sprēgās.
• Ja ēdiens katlā piededzis, to tūdaļ, pārliek citā traukā, bet katlā ielej ūdeni, pievieno sāli un uzvāra. Pēc neilga laika piedegums būs atlobījies un trauku varēs viegli izmazgāt.
• Sudraba traukus un priekšmetus tīra, paberzējot ar ožamā spirtā samitrinātu tamponu.
• Ar vasku vai stearīnu nopilējušus metāla svečturus nedrīkst skrāpēt. Tos iemērc ļoti karstā ūdenī, lai stearīns izkustu.
• Jaunas pannas un plātes sasilda un noberž ar sausu sāli.
• Nazi, ar kuru griezti sīpoli, no nepatīkamās smakas atbrīvo, norīvējot to ar sausu sāli.
• Sīpolu garša no traukiem izzūd, ja tajos ielej ar etiķi paskābinātu ūdeni un to uzkarsē.
• Katliņu, kurā piededzis piens, pielej ar aukstu ūdeni, tam pievieno dzeramo sodu un pāris minūtes pavāra.
• Lai traukus vai galda piederumus atbrīvotu no zivju (siļķu) smakas, trauku mazgājamam ūdenim pievieno sinepes.
• Nažus var nospodrināt ar pārgrieztu kartupeli.
• Stikla trauki kļūst spodri, ja tos noberž ar sāli, pēc tam mazgā ziepju ūdenī.
• Netīras pudeles ērti izmazgāt ar siltu ūdeni, kam pievienots sinepju pulveris.
• Ja ilgāku laiku nav lietota panna, ieteicams tajā pavārīt nomizotu kartupeli vai citronu, apelsīnu miziņas.
• Etiķa un sāls maisījums noder vara, bronzas un misiņa priekšmetu tīrīšanai. Ar šo maisījumu var skalot netīras karafes, pudeles. Sudraba priekšmeti kļūst spoži, ja tos mazgā ūdenī, kam pieliets ožamais spirts. Tīrīšanai noder arī samitrināta soda, krīta vai zobu pulveris.
• Nažus un dakšiņas, kuru spali gatavoti no plastmasas vai no raga, nedrīkst ilgi turēt iemērktus karstā ūdeni.
• Maizes kastes nepatīkamā dvaka izzūd, ja kastes sienas norīvē ar etiķa šķīdumā samērcētu drāniņu.
• Starp porcelāna šķīvjiem, ja tos ilgāku laiku nelieto, liek papīra salvetes. Ja to nedara, pēc kāda laika virsējo trauku nospiedumi veido blāvus plankumus uz apakšējo trauku virsmas.
• Ja katlam nav siltumu nevadoša materiāla osas vai vāciņa “pogas”, vāciņa turētājā var iekniebt koka veļas knaģi, bet osiņām uzlikt gareniski iešķeltus pudeļu korķus, osiņas var arī notīt ar dekoratīvu aukliņu (tikai ne sintētisku).
• Lai vaskadrāna neplaisātu, tā šad tad jānoziež ar saulespuķu eļļas un etiķa maisījumu (1:1).
• Nepatīkamas smakas no virtuves izgaist, ja sadedzina sausu apelsīna vai citrona miziņu.
• Lai telpā pa logu nelidotu mušas, loga rāmjus var norīvēt ar etiķi.
• Sīpolu vai ķiploku smaka no mutes izgaist, ja apēd dažus valriekstus vai mandeles vai izdzer glāzi piena.
• Pēc sīpola vai ķiploka tīrīšanas rokas norīvē ar mitru sāli, pēc tam nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
Laša sacepums
150 g kāpostu lapu
200 g mājas siera
2 olas
sāls
pipari
150 g kūpināta laša
1 ēdamk. sviesta
šķipsniņa muskatrieksta
Kāpostu lapas nomazgā un dažas minūtes blanšē vārošā ūdenī, pēc tam ūdeni nolej.
Mājas sieru un olas sastrādā krēmveida masā, pieber sāli un piparus. Kūpināto lasi smalki sagriež un pievieno masai.
Cepamo formu ietauko ar sviestu, izliek ar kāpostu lapām, uzklāj uz tām siera un zivju masu. Cep iepriekš sakarsētā cepeškrāsnī 200 grādu temperatūrā 45 minūtes. Karsto ēdienu pārkaisa ar muskatriekstu. Piedevas – ar mizu vārīti kartupeļi.
Karpas fileja>> Sastāvs 4 porcijām. Viena porcija satur 230kal
4 karpas filejas (apm. 200 g katra) sāls un svaigi malti pipari 100 g sviesta
1 ēdamkarote svaigi spiestas citrona sulas
2 ēdamkarotes sakapātu pētersīļu
• Fileju noskalot, nosusināt, uzkaisīt sāli un piparus.
• Teflona pannā izkausēt pusi sviesta, fileju cept 4 minūtes no katras puses, tās pārlikt 4 uzsildītos šķīvjos. Atlikušajiem taukiem pannā pievienot pārējo sviestu un citrona sulu.
Sviestu izkausēt uz ļoti lēnas uguns. Pārliet fileju ar šo mērci un pārkaisīt ar sakapātajiem pētersīļiem. Pasniegt nekavējoties.
Marinēta skumbrija >> Sastāvs 2 porcijām. Viena porcija satur 380 kal
4 skumbrijas (apm. 100 g katra)
sāls
0,5 citrona
1 lauru lapa
1 timiāna zariņš
3 pētersīļa zariņi
200ml sausā baltā vīna
50g gredzenos sagriezts sīpols
50g notīrīts un plānās ripiņās sagriezts burkāns
1 ēdamkarote vīna etiķa
1 krustnagliņa
1 tējkarote pipargraudu čilli
No zivīm izņemt iekšas, izskalo tās, nosusina, pārkaisa ar sāli. Citronam notīrīt mizu, nosusināt un sagriezt plānās šķēlītēs. Zaļumus sasiet buntītē.
Teflona pannā (26 cm) ieliet vīnu. Pievienot sīpolus, burkānus, citrona šķēlītes, etiķi, zaļumu buntīti, krustnagliņas, sāli, pipargraudus un čilli piparu. Uzvārīt un 10 min turpināt vārīt uz lēnas uguns. Pievienot zivis un turpināt vārīt
Zivis izņemt un nogaidīt, līdz tās nožūst. Novārījumu vēl mazliet pavārīt, lai tas nedaudz iztvaiko. Četrstūrainā traukā likt kārtām zivis, sīpola gredzenus, burkānus un citronu. Novārījumu izkāst, pārliet ar to zivis un atdzesēt. Trauku aiztaisīt. Pirms pasniegšanas uzglabāt 12 stundas ledusskapī.
Zivs Ai jo li mērcē >> Sastāvs 1 porcijai. Porcija satur 355 kal
15 ml olīveļļas
50 notīrīts un sīki sakapāts burkāns
3 sīki sakapātu baltās selerijas lapu
1 sīki sakapāts puravs (tikai to baltā daļa)
sāls un svaigi malti pipari
250g menca
Mērcei: Viss gatavais mērces sastāvs satur 253 kal
l ķiploka daiviņa
0,5 tējkarotes aso sinepju
l olu dzeltenums
2 ēdamkarotes olīveļļas
Uz pannas uzkarsēt olīveļļu. Pievienot sakapātos dārzeņus un cept 10 minūtes uz lēnas uguns. Laiku pa laikam apmaisīt ar koka karoti. Dārzeņus neapbrūnināt. Zivs gabalu apkaisīt ar
sāli un pipariem, pārlikt pannā. Apcept katru pusi apm. 10 minūtes.
Kamēr cepas zivs, sagatavot Ai jo li mērci:
bļodiņā saspiest ķiploka daiviņu, pievienot sinepes, olas dzeltenumu, sāli, samaisīt. Atstāt uz l minūti, pēc tam lēnām pievienot olīveļļu un putot, līdz veidojas krēmveida masa.
Vārīto zivs gabalu pārlikt šķīvī un turēt siltu. Pannu noņemt no uguns, pannas saturam uzliet Ai jo li mērci un visu samaisīt. Pārliet ar šo mērci zivi un pasniegt nekavējoties.
ZIVS UN MELNO RUTKU CEPETIS ( 4 porcijām, 1porc. – 215kkal )
400gr zivs filejas ( menca, heks u.c)
500gr melno rutku
1 sīpols
100gr puravu
2ēd.k. eļļas
1ēd.k. sinepju
sāls
Rutkus rupji sarīvē. Sīpolus sagriež šķēlītēs, puravus – šauros gredzenos. Zivs filejas porciju gabalus apziež ar sinepēm un apslaka ar eļļu. Veidni ietauko, pēc tam ber sīpolu šķēlītes, liek zivi. Starp zivju gabaliņiem ar kaudzīti liek rutkus. Liek 200 grādus karstā ķrāsnī un 20 min cep. Pirms pasniegšanas pārkaisa ar puravu gabaliņiem.
ZIVS AR SPINĀTU MĒRCI ( 4 porcijām, 1porc. – 400kkal )
400gr laša steiku
½ citrona sulas
citronpipari
zivju garšvielas un sāls
Mērcei: 300gr spinātu
200gr saldā krējuma 10%
1ēd.k. sviesta
Malti melnie pipari, sāls
Zivs gabaliņus apslaka ar citrona sulu un citronpipariem, garšvielām un sāli, noliek uz stundu vēsumā. Pēc tam ietin folijā un cep uz restēm. Mērcei spinātus sasmalcina un apcep sviestā. Pēc tam pielej saldo krējumu, garšvielas pēc garšas. Maisot karsē ,līdz masa sabiezē. Sakuļ ar mikseri, lai masa kļūst viendabīga. Zivi pasniedz kopā ar mērci.
Zivju ēdienu gatavošana
Zivju ēdienu gatavošanai lieto svaigas (dzīvas, atdzesētas), saldētas kā arī sālītas zivis. Dzīvas zivis nonāvē ar spēcīgu sitienu par galvu un ar asu nazi pārgriež asaku pie galvas. Saldētas zivis (lielākās zivis, saldētās zivju filejas) atlaidina gaisā pie temperatūras 12…16oC. Mazāka izmēra zivis atlaidina aukstā ūdenī (10…12oC). Lai samazinātu zivīs minerālvielu zudumu mērcēšanas laikā, mērcējamam ūdenim pievieno sāli (uz 1l ūdens 7-10g sāls). Zivis
atlaidinot ūdenī, zivju muskuļaudi uzbriest un zivju svars palielinās 5-10%. Atlaidināšanas ilgums atkarīgs no zivju lieluma, ūdens temperatūras un svārstās no 1.5 līdz 6 stundām. Sālītās zivīs ir 12-22% sāls. Lai samazinātu sāls saturu līdz 3-5%, zivis mērcē aukstā ūdenī 4-6 stundas. Mērcēšanas laikā ūdeni maina ik pēc stundas.
Zivju tīrīšana
Zivis, kas pārklātas ar zvīņām, liek uz zivju dēļa ar galvu pie kreisās rokas un asti pie labās. Zvīņas nokasa ar asu nazi vai īpašu zivju tīrāmo, sākot no astes galvas virzienā. Sevišķi rūpīgi nokasa zivs vēdera daļu, jo tā apklāta sīkām, cieši pieguļošām zvīņām.
Ar gļotām pārklātas zivis (zušus, nēģus, līņus) noberzē ar sāli vai applaucē verdošā ūdenī. Pēc tam gļotas viegli atdalīt.
Zivis tīrot, tās nedrīkst saspiest, jo tad pārspiež žultspūsli un žults piešķir zivju gaļai rūgtu garšu. Pēc zvīņu un gļotu atdalīšanas zivis noskalo. Tad uzšķērž, pārgriežot zivs vēderu līdz anālai spurai, un izņem iekšējos orgānus. Reņģēm un citām mazākām zivtiņām atgriež galvu un kopā ar to izņem iekšējos orgānus, vēdera dobumu atstājot veselu. Zivju galvām izņem žaunas, jo tajās mitinās dažādi ūdens parazīti. Butēm izdara slīpu griezienu, lai atdalītu galvu un daļu vēderiņa, un izņem iekšas. Ādu no tumšās zivs puses novelk, sākot ar galvu, no gaišākās zivs puses nokasa sīkās zvīņas, gļotas un atgriež spuras.
Zivju sadalīšana
Mazas zivtiņas (reņģes, asarus u.c.) atstāj nesadalītus – veselas, ar galvu, vai galvu atdala. Vidēja lieluma (līdz 1.5 kg) zivīm nogriež galvu, asti, spuras un sagriež gabaliņos, neizņemot mugurkaula asaku. Lielākām zivīm nogriež galvu, asti, spuras un zivi gar mugurkaula asaku pārgriež uz pusēm. Pēc tam katru zivs pusi ar vai bez asakām sadala šķērsām gabaliņos.
Zivju masas sagatavošana
Izvēlas svaigas vai sālītas zivis – mencas, jūras asarus, zandartu, līdaku un citas. Notīrītām, uzšķērstām zivīm atdala ādu, asakas, sagriež gabaliņos un maļ gaļas mašīnā. Pēc tam maļ otrreiz kopā ar ūdenī izmērcētu baltmaizi (bez garozas), pievieno sviestu, margarīnu vai cūku taukus (uz 1 kg zivju filejas 50 – 100g tauku), sāli, smalkos piparus, citas garšvielas pēc vēlēšanās un sastrādā, līdz masa kļūst vijīga. Uz 1 kg zivju filejas ņem 250g baltmaizes, 350-400g ūdens vai piena, 20g sāls un 1 g smalko piparu. No šādi pagatavotas zivju masas izveido kotletes, plācenīšus un citus izstrādājumus. Zemāk varat apskatīt zivju kotletes ar piedevām.
Var pagatavot arī putoto zivju masu. Zivis kopā ar pienā vai saldā krējumā izmērcētu baltmaizi izmaļ 3-4 reizes gaļas mašīnā, pievieno sāli, olas baltumu un puto, līdz masa kļūst balta un putaina. Putošanas laikā pamazām pielej atlikušo pienu vai saldu krējumu. Uz 1 kg zivju filejas ņem 100g nobriedušas baltmaizes, 450-500g piena vai salda krējuma, 110g olas baltuma un 20g sāls. No putotas zivju masas var pagatavot sacepumus vai frikadeles.
Zivju vārīšana
Vāra garšīgākās un treknākās zivis (lašus, zandartus, foreles, plaužus u.c.) tvaikā vai ūdenī veselas vai sadalītas gabaliņos (150-200g). Veselas zivis vāra zivju vārāmā katlā, bet zivju gabaliņus lēzenā katliņā, sakārtojot vienā kārtā. Katlā sakārtotas zivis pārlej ar ūdeni, lai tās būtu pārsegtas (veselas zivis ar aukstu ūdeni, zivju gabaliņus – ar verdošu ūdeni). Ūdenim pieliek sāli, pētersīļus, sīpolus, nedaudz piparu un lauru lapas. Lai saglabātu zivju krāsu (piemēram lasim, forelei), ūdenim pielej etiķi (uz 1l ūdens 2 ēdamkarotes etiķa). Zivis vāra uz mazas liesmas 15-18 minūtes (~90oC), līdz gatavas – ādiņa iesprēgājusi, gaļa ir balta un stingra un atdalās no asakām. Ūdeni, kurā zivis ir vārītas, izlieto mērces vai zivju zupu gatavošanai. Zemāk varat apskatīt vārītas zivs filejas.
Zivju sautēšana
Zivis sautē veselas vai gabaliņos. Sautējamā katliņā saliktas zivis līdz pusei pārlej ar zivju buljonu vai ūdeni (uz 1 kg zivju 0.3l ūdens), pieliek sasmalcinātus sīpolus, pētersīļus un sāli. Katliņu cieši nosedz ar vāku un virs plīts vai cepeškrāsnī sautē 15-20 minūtes. Lai zivis būtu garšīgākas, tad sautējot pielej balto galda vīnu vai atšķaidītu citronskābi, dažreiz pieliek baravikas vai šampinjonus. No šķidruma, kurā zivis sautētas, gatavo mērci. Šādi gatavotas zivis var pasniegt ar dažādām mērcēm (piemēram, šampinjonu mērci), sautētiem dārzeņiem, rotā ar citrona šķēlītēm un svaigiem zaļumiem. Zemāk varat apskatīt zivju sautējumu.
Zivju cepšana
Zivis cep mazā tauku daudzumā vai iegremdējot taukos. Mazā tauku daudzumā cep dažādas zivis – veselas vai sagrieztas gabaliņos. Zivju gabaliņos 2-3 vietās iegriež ādu, lai cepot neliecas. Zivis pirms cepšanas pārkaisa ar sāli, apviļā miltos vai iemērc sakultā olā un pēc tam apviļā rīvmaizē. Liek uz pannas sakarsētos taukos, apcep no abām pusēm gaiši brūnas un turpina cept cepeškrāsnī 5-10 minūtes. Lielā tauku daudzumā cep vērtīgākas un garšīgākas zivis (lasi, zandartu). Zivju fileju sagriež gabaliņos, iemērc sakultā olā, apviļā rīvmaizē vai iemērc šķidrā mīklā. Sakarsētos taukos (160-180oC) liek sagatavotos zivju gabaliņus un cep, līdz gatavi. Cepeškrāsnī cep ar dārzeņiem pildītas nelielas zivis vai arī folijā ietītas zivis kopā ar dārzeņiem. Uz grila restītēm cep marinētas zivis, pārslakot ar eļļu, un nemarinētas zivis, pārkaisot ar garšvielām, un iepanētas rīvmaizē. Zivju gabaliņus uz ietaukotām restītēm cep no abām pusēm, līdz tie ir gatavi un ir iecepies restīšu raksts. Ceptās zivis var pasniegt ar ceptiem dārzeņiem, zaļumu sviestu, citronu šķēlīti, tomātu mērci vai majonēzes mērci. Zemāk varat apskatīt ceptu un grilētu laša fileju ar piedevām.
Saceptas zivis
Jēlas, sautētas vai ceptas zivis var sacept kopā ar mērcēm (piemēram, krējuma vai tomātu) un dažādiem dārzeņiem. Sagatavotās zivis, mērci, dārzeņus liek veidnē un cepeškrāsnī sacep. Zemāk varat apskatīt laša sacepumu.
Vārītas zivju kotletes
Sastāvdaļas
Zivs
Eļļa
Dilles
Pipari
Sāls
Piens
Baltmaize
Olas 2 gab.
Pagatavošana
Zivi izvāra un pēc tam noloba no asakām. No asakām attīrīto zivi samaļ, pielej mazliet eļļas, pieliek sasmalcinātas dilles, pieber sāli un piparus. Pēc tam iegūtajai masai pievieno šķēlīti pienā izmērcētas baltmaizes, divas olas, un mīklu samīca. No iegūtās masas veido garenas kotletes, kuras cep eļļā gaiši brūnas.
Pasniedz karstas vai aukstas.
Patstavigais darbs
Edienu gatavosana
„Par zivim”