Satura rādītājs
Ievads 3 lpp
Kas ir enerģētiskie dzērieni? 4 lpp
Ko dod stimulātori? 4 lpp
Kur rodas enerģija? 5 lpp
Vai draud atkarība ? 5 lpp
Enerġijas dzērienus sāk lietot biežāk. 5 lpp
Kad, ko un cik ? 6 lpp
Cik drīkst? 7 lpp
Enerģijas lādiņš – par un pret 9 lpp
Sporta dzērienu saldā enerģija 9 lpp
Kas vēl jāzina par enerģijas dzērieniem 10 lpp
Sāļu vai saldu? Ieteicams abus! 12 lpp
Sporta dzēriens” tikai sportistiem? 13 lpp
Secinājumi …………………………………………………………………. 15 lpp
Izmantotā literatūra 16 lpp
Pielikums 17 lpp
Ievads
Sporta centros, fitnesa klubos, aptiekās un pat lielveikalu stendos paveras plašs energotoniku, sporta jeb enerģētisko dzērienu klāsts. Šīs produkcijas piekritēji esot ļoti dažādi cilvēki – gan profesionāli sportisti, gan tie, kuri pie sportošanas ķeras vien pašu priekam un formai. Un tādēļ es nolēmu uzzināt, kas tad ir šo enerģētisko dzērienu piekritēji un cik daudz viņi ir informēti par un ap enerģētiskajiem dzērieniem. Es izvēlējos šo tēmu, jo tā jauniešu vidū ir ļoti aktuāla un arī tāpēc, ka man, kā sportistei, pašai bieži vien ir nācies sastapties ar enerģētiskajiem dzērieniem.
Kas ir enerģētiskie dzērieni?
Šie dzērieni izstrādāti speciāli sportistiem un aktīva dzīvesveida piekritējiem. Vitaminizētajos sporta jeb enerģētiskajos dzērienus lieto gan pirms, gan pēc fiziskajām aktivitātēm. Tie dod tūlītēju enerģiju pirms treniņa, kā arī atjauno spēkus, kuri zaudēti fizisko aktivitāšu laikā. Visu enerģētisko dzērienu pamatsastāvs ir līdzīgs – tajos ir ūdens, ogļhidrāti, mikroelementi, vitamīni un dažādas piedevas – krāsvielas, konservanti un citas. Šo dzērienu sastāvā ir arī ogļhidrāti jeb cukuri – glikoze vai fruktoze. Enerģētiskos dzērienus iedala divas grupās: vieni ir tie, kuru sastāvā ir centrālās nervu sistēmas stimulatori (kofeīns vai to dabiskie aizvietotāji), un tie, kas ir bez stimulatoriem (Isostar, MultiPower). Klāt pievienotās minerālvielas un vitamīni, kuriem nav enerģētiskās vērtības, vajadzīgi, lai nodrošinātu intensīvu vielmaiņu.
Ko dod stimulatori?
Stimulatoriem nepiemīt enerģētiskā vērtība, tie tikai mobilizē cilvēka organisma resursus. Kofeīns paaugstina darba spējas uz 3 – 4 stundām un rada možuma sajūtu. Augu stimulatori ir guarana (rada kofeīnam līdzīgu efektu), matē (satur kofeīnu), damiana (satur alkoloīdus, kas stimulē nervu sistēmu – Meksikas indiāņi to izmanto kā uzbudinošu līdzekli), Tālo Austrumu citronzāle (dod viegli tonizējošu efektu, taču acīmredzams efekts novērojams tikai lietojot ilgstoši).
Augu stimulatoru grupā ietilpst arī efedrīns. Agrāk Rietumos to pielietoja tauku sadedzināšanai, līdz atklāja līdzekļa negatīvās sekas – šis augu alkoloīds ir spēcīgi stimulējošs, tas izraisa atkarību, halucinācijas un ir pielīdzināms narkotikām, bet uztraukumam nav iemesla – enerģētiskajos dzērienos šo vielu neatrast!
Katrā gadījumā, lai izvairītos no nevēlamu stimulējošu (narkotisku) vielu klātbūtnes enerģētiskajos dzērienos, Sporta medicīnas centra dopinga nodaļa iesaka iegādāties enerģētiskos dzērienus no oficiālām, zināmām firmām, nevis no paziņām vai aizdomīgos, neoriģinālos iepakojumos. No 2004. gada 1.janvāra saskaņā ar Antidopinga noteikumiem kofeīns un guarana vairs nav aizliegti.
Kur rodas enerģija?
Kofeīna pārdozēšanas gadījumā pirmā pazīme ir enerģijas izsīkums, pārgurums, trīce, drebuļi, sirdsklauves, bezmiegs. Kofeīns spēcīgi stimulē centrālo nervu sistēmu un smadzeņu darbību. To lietojot, cilvēks vairs nespēj adekvāti samērot savas spējas ar izvēlēto slodzi. Enerģētiskais dzēriens ir noderīgs, ja nepieciešams izdarīt kaut ko konkrētu. Taču nav veselīgi to lietot treniņa vai lielas slodzes laikā. Kofeīns, ko satur lielākā daļa šo dzērienu, pats par sevi nav enerģētiski vērtīgs un nedod enerģiju. Taču kofeīna iedarbības rezultātā kļūst intensīvāka vielmaiņa, līdz ar to daudz ātrāk tiek izsmeltas organisma rezerves. Cilvēks jūtas mundrāks, taču viņš nejūt, ka viņa rezerves ir izsīkušas, tādēļ pēc slodzes nepieciešams ilgāks laika periods, lai tās atkal atjaunotu.
Dabiskos apstākļos nogurums ir aizsargreakcija, kas nozīmē – organisms vairs nespēj tā turpināt. Taču, ja mēs nemitīgi stimulējam organismu, šī aizsargreakcija tiek nomākta un organisma aizsargmehānismi vairs nedarbojas.
Vai draud atkarība ?
Pirmkārt, tas atkarīgs no katra cilvēka individuālās tendences kļūt atkarīgam. Ja vienam pēc kafijas tases vai kāda cita kofeīnu saturoša enerģijas dzēriena asinsvadi nereaģē vispār, tad cits, izdzerot malku dzēriena, kas satur kofeīnu, tūlīt kļūst mundrāks, jo paaugstinās asinsspiediens. Taču no enerģijas dzērieniem, kas lietoti saprātīgās devās, atkarīgs nevar kļūt.
īslaicīgs darba ražīgums
Labs miegs diktē vispārējo veselības stāvokli. Tev, protams, izdosies sevi piespiest strādāt arī naktī ar tādu mākslīgo stimulatoru palīdzību kā gaisma, kofeīns, nikotīns, taču drīz vien organisms būs neizpratnē par to, kas notiek. Iestāsies stress, kas nomāks imunitāti. Tāpēc pētījumos atklāts, ka naktīs strādājošie biežāk cieš no depresijas, kuņģa čūlas, sirdsslimībām un pat vēža.
Enerġijas dzērienus sāk lietot biežāk.
Šajā gadā saražoti vairāk nekā 500 jauni enerģijas dzērieni, un tie ir populāri ne tikai jauniešu vidū.
Pēc MMONS Research datiem, 31% ASV jauniešu atzīst, ka lieto enerģijas dzērienus, tas nozīmē, ka 8 miljoni jauniešu (par 3 miljoniem vairāk nekā iepriekšējā gadā) lieto šos dzērienus.
Diētas ārsti brīdina, ka šie dzērieni, kas pilni ar kofeīnu un cukuru, bērniem var izraisīt atkarību. Kofeīns nāk no dažādiem avotiem, tāpēc ir grūti pateikt, cik daudz šie dzērieni to satur, raksta http://health.yahoo.com. Daži no tiem satur B vitamīnus, kas, uzņemti lielās devās, var izraisīt strauju sirds dauzīšanos, kā arī roku un kāju nejutīgumu. Bet vislielākās raizes rada tas, kādā veidā jaunieši lieto enerģijas dzērienus – daži dzer vairākus iepakojumus pēc kārtas, lai sāktos dūkšana ausīs, un pētījumi pierāda, ka dažkārt jaunieši saindējas no tā, ka izdzer pārāk lielu daudzumu kofeīna. Lielākā daļa ražotāju par savas produkcijas mērķauditoriju izvēlējušies jauniešus vecumā ap divdesmit gadiem.
Red Bull radītājs Dītrihs Matešics paša radīto produkciju sāka pārdot 1987. gadā Austrijā, savā dzimtajā zemē, un tagad ik gadu tiek pārdots 2,5 miljardi iepakojumu vairāk nekā 130 pasaules valstīs. Pēc Beverage Digest datiem, industrijas līderis Red Bull pagājušajā gadā ASV tirgū aizņēma vairāk nekā 37%. Brazīliešu pētījumi liecina, ka koledžu studenti nejūt nekādas izmaiņas savā organismā, kad dzēruši šņabi kopā ar Red Bull, viņu koordinācija, uztvere un reakcija objektīvi nav mainījusies. Čikāgas Saindēšanās kontroles centrs šā gada sākumā veica pētījumu, kurā atklāja pārsteidzoši daudz gadījumu, kad ir pārdozēts kofeīns. Pētījumā bija iesaistīti jaunieši, kas bija lietojuši enerģijas dzērienus, dažkārt tos sajaucot kopā ar alkoholu vai arī ar citām zālēm, kas stimulē enerģiju. Izpētot trīs gadu arhīvu, tika atklāts, ka 265 lietās vainīgs ir kofeīns – 12% gadījumu bija nepieciešams doties uz slimnīcu, turklāt šo kofeīna lietotāju vidējais vecums bija 21 gads. “Jaunieši lieto kofeīnu, lai paliktu nomodā, vai arī tādēļ, lai apdullinātos no narkotikām,” stāsta ārste Denjela Makērtija, kas vadīja pētījumus. “Kofeīns ir narkotika, un pret to vajag izturēties ar piesardzību, kā jau pret visām narkotikām.” Cik daudz kofeīna satur enerģijas dzērieni? Floridas universitātes pētījums liecina, ka daži produkti, kas tiek iepakoti kārbās, kuras ir divas trešdaļas no kolas kārbas lieluma, satur divas līdz četras reizes vairāk kofeīna, salīdzinot ar Coca-Cola iepakojumu. ASV netiek kontrolēts, cik daudz tirgū tiek laists šis dzēriens, bet Floridas universitātes pētījuma autori iesaka līmēt uz šīm kārbām brīdinošas uzlīmes.
Pašlaik dažos enerģijas dzērienu produktos kofeīna daudzums tiek maksimāli palielināts, turklāt arī kārbu tilpums kļūst arvien lielāks. Pašlaik lielākais iepakojums ir 720 mililitri.
Kad, ko un cik?
Enerģētiskos dzērienus iedala arī pēc to pielietojuma. Specifiskie enerģētiskie dzērieni ir domāti profesionāliem sportistiem, kā arī cilvēkiem, kas mērķtiecīgi un intensīvi trenējas kādā no sporta veidiem. Šie dzērieni ir jālieto pirms (!) slodzes, jo tie operatīvi apgādā organismu ar enerģētiskajām vielām, kas vajadzīgas treniņa (slodzes) laikā. Taču ir arī dzērieni, kas jālieto slodzes laikā, un šeit jāpievērš uzmanība jau iepriekš minētajai glikozes koncentrācijai dzērienā ( 4 – 8%), kas nodrošina tūlītēju enerģiju.
Taču pēc slodzes jāizvēlas enerģētiskie dzērieni ar cukuriem un vitamīniem, lai nodrošinātu organismā trūkstošo vielu ātrāku atjaunošanos. Bet patiesībā nelielas un vidējas slodzes gadījumā nav nepieciešams lieki tērēt naudiņu – pilnīgi pietiek ar minerālūdeni. Turklāt nepieciešams sevi pieradināt dzert pa malkam ik pēc 15 minūtēm, tas novērsīs slāpes un ūdens trūkumu organismā jeb dehidratāciju, kā arī pārkaršanu, necietīs arī āda un pārējais organisms, kam ūdens rezerves organismā ir ļoti nepieciešamas.
Cik drīkst?
Sporta ārste Sandra Rozenštoka iesaka dienā neizdzert vairāk par 0,33 litriem jeb vienu pudeli šī dzēriena. Turklāt, ja paralēli lietojat kādu vitamīnu kompleksu, jāpievērš uzmanība, vai šie vitamīni nav arī šajā dzērienā, citādi, regulāri lietojot enerģētiskos jeb sporta dzērienus, var notikt vitamīnu pārdozēšana.
Šos dzērienus kategoriski aizliegts lietot bērniem! „Bērniem nav tik lielas slodzes, lai viņiem vēl būtu nepieciešamība pēc papildu enerģijas. Bērniem tie nav ieteicami arī tādēļ, ka dzērieni satur kofeīnu, turklāt no konservantiem bieži rodas alerģijas,” pamato sporta ārste.
Runājot par pieaugušajiem, enerģētiskie dzērieni nav ieteicami cilvēkiem, kuri sirgst ar kādu sirds, asinsvadu vai nieru slimību, kā arī sievietēm grūtniecības laikā. Taču, lai būtu pārliecināts un drošs par sevi, visieteicamākā ir individuāla konsultācija ar sporta ārstu.
Enerģijas dzēriens “Red Bull”, iespējams, apdraud dzīvību
Ārsti Zviedrijā uzskata, ka populārais enerģijas dzēriens “Red Bull” (Sarkanais vērsis), ko var iegādāties arī Latvijā, izraisījis vismaz trīs jauniešu nāvi. Par to informē Zviedrijas avīze “Dagens Nyheter”. Divi no jauniešiem “Red Bull” pirms dzeršanas sajaukuši ar alkoholu, bet viens puisis vairākas bundžas izdzēris pēc intensīva treniņa. Šis gadījums izraisīja plašas diskusijas. Tāpēc ārsti nolēmuši drīzumā šos nāves gadījumus izpētīt detalizēti.
– Pirms mēs pasludinām dzērienu par bīstamu, mums ir jāveic rūpīga analīze, – laikrakstam teica slimnīcas “Soedersjukhuset”, kur tika ievietoti visi trīs jaunieši, galvenais ārsts Dans Andersons. Tomēr ārsti uzskata, ka dzēriens ir bīstams, īpaši tad, ja to sajauc ar alkoholu. Dzēriens rada pulsējošas galvassāpes un alerģiskas reakcijas, bet, sajaukts ar alkoholu, tas var radīt nopietnus sirdsdarbības un nieru funkciju traucējumus. Savukārt “Red Bull” informācijas nodaļas vadītāja Zviedrijā Suzanna Renna ārstu apgalvojumus noraidījusi, sakot, ka tā ir lieka panikas celšana, jo tas ir tikai enerģijas dzēriens.
Dzēriens satur pārāk daudz kofeīna, lai būtu oficiāli atļauts Zviedrijā, taču Pārtikas un dzērienu administrācija ir pieļāvusi izņēmumu un atļauj “Red Bull” pārdot veikalos. Latvijas Valsts sanitārās inspekcijas Vides un higiēnas daļas vadītāja Evija Jēkabsone informēja, ka Latvijā, atšķirībā no Zviedrijas, nav noteiktas kofeīna pieļaujamās normas pārtikas produktos un dzērienos.
– Mūsu likumdošana šādus noteikumus neparedz. Iespējams, Zviedrijā zinātnieki pētījuši kofeīna ietekmi, bet vēlāk izstrādājuši noteikumus, – pieļauj Evija Jēkabsone. Vaicāta, vai enerģijas dzērieni Latvijā tiek īpaši pārbaudīti un vai uz tiem attiecas kādi ierobežojumi, Evija Jēkabsone atbildēja noliedzoši.
– Pārtikas produktu tirdzniecībai nepieciešami tikai kvalitāti apliecinoši dokumenti. Produktu kvalitātei jāatbilst Latvijā pastāvošajām normām. Īpašas atļaujas nepieciešamas ģenētiski modificēto pārtikas produktu tirdzniecībai. No 2002. gada 1. pirmā maija šādi dokumenti būs nepieciešami arī uztura bagātinātājiem, – stāsta Evija Jēkabsone.
Gaļas izstrādājumiem nepieciešama arī veterinārās ekspertīzes apliecība.
– Ar dzērienu “Red Bull” vismaz līdz šim problēmas mums nav bijušas. Dienā saņemam kādus piecus desmit zvanus ar sūdzībām par pārtikas produktu realizācijas termiņu pārkāpumiem, par to, ka kūkas stāv ārpus vitrīnām, bet par enerģijas dzērieniem sūdzību nav bijis. Kad esmu nogurusi, arī es iedzeru “Red Bull”. Bet jādzer ar mēru, jo tajā ir daudz kofeīna. Tas arī uz bundžiņas ir norādīts,
Tiesa gan, uz skārdenes nav rakstīs, ka enerģijas dzērienu nedrīkst sajaukt ar alkoholu. Evija Jēkabsone pieļauj, ka “Red Bull” varētu atstāt kaitīgu ietekmi uz cilvēka organismu, ja dzēriens tiktu lietots kopā ar alkoholu vai arī tas tiktu patērēts lielos daudzumos.
– Ar šiem dzērieniem nav ieteicams aizrauties. Kaut vai kofeīna dēļ vien, jo tas sašaurina asinsvadus. Labāk iedzert tasīti kafijas, – iesaka Evija Jēkabsone.
Enerģijas lādiņš – par un pret
Enerģijas dzērieni sola atjaunot spēka rezerves un koncentrēšanās spējas, pabeigt svarīgus darbus pat tad, kad, šķiet, vairs nav spēka. Taču enerģijas lādiņš bundžā nedrīkst k|ūt par ierastu tavas ikdienas sastāvdaļu.
Lai arī šis produkts ir pazīstams kā enerģijas dzēriens, tomēr gaidīt brīnumus ģimenes ārste Inga Zemīte neiesaka: «Pēc kofeīna daudzuma enerģijas dzērienus var salīdzināt ar tasīti stipras kafijas vai krūzi stipras tējas. Organisms pie regulārām stimulantu piedevām ātri pierod, un reakcija uz stimulējošām vielām notrulinās.» Enerģijas dzērienus vispārīgi var iedalīt trīs lielās grupās.
Sporta dzērienu saldā enerģija
Šajos dzērienos nav gāzes un kofeīna. Sporta dzērieni satur minerālvielas un vitamīnus. 100 gramos sporta dzēriena ir apmēram 5 – 7 g cukura (glikoze, fruktoze, saharoze) un ogļhidrāti.
Sporta dzērienus iesaka lietot treniņos vai sporta maču laikā, lai ātri atjaunotu izsīkušos spēkus. «Sportojot nogurums iestājas tad, kad cukura rezerves organismā ir iztērētas. Tad, lai veiksmīgi tālāk varētu darboties, jāiedzer sporta dzēriens, un ar to uzņemtie cukuri ātri uzsūcas muskulatūrā. Dzēriena iedarbība jūtama jau pēc pāris minūtēm,» saka dietologs Andis Brēmanis. Speciālists iesaka pašiem mājās gatavot spēkus atjaunojošus dzērienus. 5 — 7 g (vienu kārtīgu tējkaroti) cukura uz 100 g ūdens. Pagatavo medus ūdeni, un tas iedarbosies līdzīgi jebkuram citam sporta dzērienam un atjaunos zudušos spēkus. «Protams, sporta dzērieni ir papildināti ar dažiem citiem komponentiem, kas paātrina cukuru uzsūkšanos organismā, bet citādi medus ūdens iedarbosies līdzīgi kā sporta dzēriens,» piebilst A. Brēmanis.
Vitaminizētie dzērieni
Tie ir dzērieni, kas bagātināti ar vitamīniem un minerālvielām. Lietot var bez ierobežojumiem kā pieaugušie, tā bērni. Vitaminizēto dzērienu reakcija gandrīz nemaz nav jūtama, jo vitamīni pēc būtības ir mazas molekulas, kas nepieciešamas organisma normālas vielmaiņas bioķīmijas procesu norisē.
Kas vēl jāzina par enerģijas dzērieniem:
Kofeīns, ko satur enerģijas dzērieni, ir urīnu dzenošs līdzeklis. Tāpēc pēc fiziskām slodzēm, kad organisms svīstot jau tā ir zaudējis daudz šķidruma, enerģijas dzērienus tomēr nebūtu ieteicams lietot.
Enerģijas dzērienus neiesaka lietot grūtniecēm, bērniem un cilvēkiem, kas slimo ar sirds un asinsvadu slimībām.
Enerģijas dzēriena iedarbība ir īslaicīga – mundrumu var atgūt tikai uz divām stundām. Jo retāk tu lietosi enerģijas dzērienus, jo ticamāk, ka tie sniegs vēlamo iedarbību.
Enerģijas dzērienus ārsti neiesaka bērniem, kas jaunāki par 16 gadiem. Pieaugušie
cilvēki drīkst lietot enerģijas dzērienus saprātīgās devās, taču tie nedrīkst kļūt par svarīgu dzīvei sastāvdaļu.
Enerģijas dzēriens kombinācijā ar alkoholu pastiprina tā iedarbību uz smadzenēm. Alkohols asinsvadus paplašina, bet kofeīns dara pretējo — asinsvadus sašaurina. «Tāpēc nevajadzētu lietot enerģijas Dzērienus vai kafiju ķj|pā ar alkoholu, rasties veselības problēmas,» saka A. Brēmanis.
Guarana
• Iegūst no auga sēklām – tas aug Brazīlijā, Amazones reģionā. Indiāņi gadu simtiem to lietojuši kā stimulējošu līdzekli.
• Guarānas sastāvā ir vielas, kas palēnina kofeīna uzsūkšanos organismā, tādējādi padarot tās efektu ilglaicīgāku, salīdzinot ar kafijas vai kofeīna tablešu iedarbību.
• Guarānai piemīt arī termogēnas īpašības – tā paaugstina ķermeņa temperatūru.
Taurīns
• Aminoskābe, kas atrodama gaļā un zivīs.
• Tiek uzskatīts, ka taurīns pastiprina kofeīna iedarbību, bet nav veikti nekādi klīniski pētījumi, kas apstiprinātu šo pieņēmumu.
• Taurīnam piemīt spēja pazemināt nervu sistēmas aktivitāti.
Kofeīns
• Dabā sastopams kafijas un kakao pupiņās, melnajā, zaļajā, apalaču tējā un arī kolas augļos,
• Veicina kalcija izvadīšanu no organisma, kas savukārt paaugstina kaulu trauslumu.
• Kofeīns paātrina sirdsdarbību un paaugstina asinsspiedienu, veicina asinsvadu reakcijas un intensificē asins cirkulāciju. Pateicoties ātrākai asins plūsmai, tiek intensīvāk piegādātas barības vielas audiem, un enerģijas daudzums šūnās paaugstinās.
• Vielmaiņa tiek aktivizēta, taču uz īsu brīdi.
• 0,1 – 0,2 grami kofeīna ir deva, kas viegli iedarbojas, uzmundrina, uzlabo darba spējas. Vienā kafijas tasītē varētu būt aptuveni 120- 135 miligrami kofeīna.
Kurš vislabākais?
Ja cilvēks sporto savam priekam, pilnīgi pietiek ar minerālūdeni. Minerālūdens ieteicamākā temperatūra ir 4 vai 5 grādi, jo šādā temperatūrā tas vislabāk uzsūcas organismā. Ja cilvēkam ir vidēji intensīva un lielāka slodze, tad jau var sniegties pēc enerģētiskā dzēriena.
Protams, veselībai draudzīgāki ir dzērieni bez stimulatoriem, krāsvielām un konservantiem. Ieteicams lietot sporta dzērienus, kuros sabalansēts ilgstošai fiziskai slodzei nepieciešamais sāļu, vitamīnu un glikozes daudzums (piemēram, Isostar). Ļoti svarīgi pievērst uzmanību cukura (glikozes) sastāvam dzērienā. Vislabāk organismā uzsūcas un vislabāko efektu dod dzēriens ar 4 – 8% glikozes vai fruktozes koncentrāciju. Ja šī koncentrācija ir augstāka, tad kuņģis dzērienu uztver kā ēdienu un sāk arī attiecīgi pārstrādāt, līdz ar to slodzes laikā jāpatērē papildu enerģija arī barības pārstrādei. Tādēļ slodzes laikā nav ieteicams lietot augļu sulas, jo tajās ir augsta fruktozes un glikozes koncentrācija.
Fiziskās slodzes laikā vēl sliktāki ir guaranas ekstraktu saturošie enerģijas dzērieni, kas izraisa organismā uzkrātās enerģijas rezerves strauju patēriņu, pēcāk novedot līdz pilnīgam enerģijas izsīkumam, bezspēkam un apātijai. Ja vien neesat maratonists, vajadzētu izvairīties no pārmērīgi straujas kaloriju uzņemšanas (piemēram, sporta dzēriens ar kalorijām bagātu uzturu un saldumi vienlaikus). Arī tas traucē šķidruma uzsūkšanos un normālu vielmaiņu.
Sāļu vai saldu? Ieteicams abus!
Lai atjaunotu šķidruma daudzumu organismā, nepieciešams atjaunot arī sāļu līmeni tajā. Sāļi ir tie, kas palīdz organismam saglabāt esošo šķidrumu (t.sk. arī asins apjomu organismā!) un palīdz tam uzsūkt un pārstrādāt no jauna uzņemto. Svarīgs ir balanss starp šķidrumu un elektrolītiem ķermenī. Ja organisms ir atūdeņots, tādu šķidrumu uzņemšana, kas nesatur sāļus (nātriju), nav ieteicama, jo tas vēl vairāk var izjaukt šo balansu. Lielākā daļa ikdienā lietojamās pārtikas satur sāļus un elektrolītus, tāpēc ēšanai (protams, kopā ar bagātīgu šķidruma daudzumu!) arī pievēršama pastiprināta uzmanība.
Ļoti ieteicams lietot t.s. “sporta dzērienus” (piem. Isostar www.isostar.com), kuros sabalansēts sāļu, vitamīnu un glikozes daudzums, kas nepieciešams ilgstošas fiziskās slodzes laikā. Dzērienam jābūt garšīgam, un tas nav mazsvarīgi! Diemžēl, ne viss garšīgais šādā gadījumā ir ieteicams – piemēram, augļu sulas slodzes laikā nav ieteicams lietot, jo tās vairāk vai mazāk bagātīgi satur fruktozi, kas atšķirībā no cukura un glikozes, lēni pārstrādājas un lielā daudzumā var izraisīt kuņģa problēmas. Vēl sliktāki ir guaranas un taurīna ekstraktus saturošie t.s. “enerģijas dzērieni”, kas koncentrē organismā uzkrātās enerģijas rezerves strauju patēriņu, pēcāk izraisot enerģijas izsīkumu, bezspēku un apātiju. No šāda veida “enerģijas” ieteicams izvairīties! Tāpat jāizvairās no pārmērīgi straujas kaloriju uzņemšanas (piem. “sporta dzēriens” ar kalorijām bagātu uzturu un saldumiem vienlaicīgi), kas traucē šķidruma uzsūkšanos. Mērenība nepieciešama arī uzņemamā sāļu un cukuru daudzumā, jo pārmērīga (vairāk kā 9%) šo vielu klātbūtne organismā pasliktina šķidruma uzsūkšanos!
Pareizas un sabalansētas šķidruma uzņemšanas procesa rezultāts ir regulāra urinēšana (tās saturam jābūt gaišam un dzidram!) un ķermeņa normālā svara saglabāšana. Protams, svara izmaiņas pie ilgstošas fiziskas slodzes ir neizbēgamas, bet tām jābūt pakāpeniskām. Ja esiet zaudējis vairāk kā trīs kilogramus no sava normālā ķermeņa svara vienā dienā – tās ir organisma dehidratizācijas sekas, kuras liecina par nepareizu šķidruma uzņemšanas procesu!
Kā pagatavot pašam savu enerģijas dzērienu!
Pagatavo pats savu enerģijas dzērienu – lētāk, svaigāk, veselīgāk!
Enerģijas dzēriens Saldais* (nosaukumu var variēt pēc garastāvokļa!) – 1 litrs ūdens – 60g cukura – 1 g sāls – 25 ml augļu sulas
Enerģijas dzēriens Sulīgais – 0,5 l ūdens – 0,5 l nesaldas augļu sulas – 1 g sāls
Enerģijas dzēriens Atspirdzinošais – 800 g ūdens – 200 g augļu sulas – 1 g sāls
Ja vēlies sevi īpaši palutināt, vari lietot svaigi spiestu sulu, taču derēs arī jau gatavās, veikalos nopērkamās. Jāatceras, ka grams sāls ir ļoti nozīmīgs elements, jo svīšanas laikā organisms zaudē arī sāļus (nātriju), kas tam ir vajadzīgi. Izvēlētajai sulai nav īpaši lielas nozīmes, galvenais – lai tā nav pārāk salda un labi garšo!
“Sporta dzēriens” tikai sportistiem?
Kā jau noprotat, “sporta dzērieni” nav “burvju dzira”! Tie satur cilvēka organismam nepieciešamās vielas. Nepieciešamība to lietošanai, biežums un daudzums atkarīgs no aktivitātes veida un intensitātes. Sporta veikalos nopērkami vairāki dažādu izgatavotāju piedāvāti “sporta dzērieni”. Tie ir gan šķidrā, gan pulvera veidā, dažādos tilpumos un ar dažādām garšas īpašībām. Pēc sava satura tie ļoti viens no otra neatšķiras. Bet iespējams arī pašam pagatavot sev nepieciešamo dzērienu – tam nav nepieciešama ķīmiķa vai zinātnieka izglītība… Lai nepārsniegtu pieļaujamo (9%) cukura koncentrāciju dzērienā, uz vienu litru ūdens jāpievieno aptuveni 70 gr cukura (jārēķinās arī ar iespējamo cukura daudzumu garšai pievienotajā dzēriena koncentrātā).
1 litrs laba, tīra un garšīga ūdens
~1/4 tējkarotes vārāmās sāls (nātrija hlorīds)
~1/3 glāzes cukura
1 iepakojums nesaldināta laba dzēriena koncentrāta (piem. Kool-Aid)
Uzziņai
Pirmais enerģijas dzēriens ! ar nosaukumu Jo/t Co/o pircējiem bija pieejams 1980. gadā Ziemeļamerikā. Tas bija viens no dzērieniem ar Co/os zīmolu un neticami augstu kofeīna un cukura daudzumu.
Iedzerot vitaminizēto dzērienu, organismam papildus tiek piegādāti vitamīni. Ja organismam tie nav vajadzīgi – tiek izvadīti ārā. Šis dzēriens neļauj enerģijai izsīkt, ja organismam trūkst vitamīnu, bet pats par sevi kā stimulators nedarbojas.
Enerģijas dzērieni -pātaga organismam
Visefektīgākie ir enerģijas dzērieni, kas satur dažādas stimulējošās vielas – kofeīnu, tauriņu, guarānu. Šīs psihostimulē-jošās vielas organismā darbojas kā pātaga, kas izdzen cilvēku un liek darīt vēl un vēl. Taču jāatceras, ka enerģijas dzērienus nevar
lietot piecas naktis pēc kārtas. Tie paredzēti ārkārtas situācijām. Piemēram, šoferim naktī jāšķērso Polijas teritorija… bet tik un tā, atgriežoties mājās, noteikti jāizguļas, nevis jātukšo nākamā enerģijas dzēriena bundžiņa un jāsāk citi darbi.
Enerģijas dzērienos cukura daudzums ir ap 10 g uz 100 g dzēriena.
Stimulējošs sastāvs
Enerģijas dzērieni mēdz būt nedabīgā, košā, sintētiskā krāsā. Tie ir konservanti, ko pievieno garšas uzlabošanai vai produkta derīguma termiņa paildzināšanai. Protams, tās ir organismam nevajadzīgas vielas, taču lielākoties tās organismam neko sliktu nedara, jo tiek izvadītas. Jūtīgākiem cilvēkiem šo vielu klātbūtne produktos var veicināt alerģisko reakciju pastiprināšanos, kas visbiežāk izpaužas kā izsitumi vai ādas problēmu saasināšanās.
Kā vēl atgūt spēkus?
Možumam un miegainības pārvarēšanai ieteicams apēst ko skābu, piemēram, kādu citrusa augli.Arī kakao pupiņas satur nedaudz kofeīna, tāpēc spēku rezerves var atjaunot, notiesājot kādu šokolādes tāfelīti.
Secinājumi
Nobeigumā gribētu pateikt, ka priecē tas, ka aptaujātie cilvēki apzinās enerģētisko dzērienu kaitīgo ietekmi uz cilvēka organismu, bet apbēdina fakts, ka daudzi to joprojām turpina lietot. Bēdīgi šķiet tas, ka daudzi tos lieto bez iemesla, kaut gan tie paredzēti sportisiem ar slodzi, nevis nevis tikai sevis prieka pēc.
Tiem jau kā daudzām lietām ir savi plusi un savi mīnusi, tā piemēram pozitīvā ietekme ir uz spēka un enerģijas īpašības, bet negatīvā ietekme uz organismu, kurš kā jau katru ķīmiju reaģē savdabīgi. Pamatā skaidrs ir tas, ka tas nav paredzēts ikdienas lietošanai un bez iemesla šos enerģētiskos dzērienus lietot nebūtu ieteicams. Bet ja tomēr kāds grib savu organismu padarīt mundrāku, būtu ieteicams lietot nevis enerģijas dzērienus, kas mobilizē cilvēka organisma resursus, bet gan vitaminizētos enerģiskos dzērienus, kas atjaunos cilvēka organisma spējas.
Izmantotā literatūra
Lase S. „Apelsīns“ – 2004. – 18.okt.- 17lpp
http://www.tvnet.lv/women/health/article.php?id=3362859
http://www.e-studija.lv/poligons/180901 alkohols.htm
http://www.apollo.lv/portal/life/articles/66572
http://www.tvnet.lv/women/printArticle.php?id=3362859
Pielikums
Aptauja
1. Vai Jūs esat lietojis/usi enerģijas dzērienus? Jā Nē
2. Cik bieži Jūs lietojat enerģijas dzērienus? _____________________
3. Kādus enerģijas dzērienus Jūs esat lietojis/usi? Red, Bull, Shark, XTC, Effect,Burn, Battery, citus.
4. Ja citus, tad lūdzu uzrakstiet kādus? ______________________
5. Vai Jums ir radusies atkarība no enerģijas dzērieniem Jā Nē
6. Vai Jūs esat lietojis/usi enerģijas dzērienus kopā Jā Nē
ar alkoholu?
7. Vai Jūs esat informēti par ēnerģijas dzērienu kaitīgo Jā Nē
ietekmi uz cilvēka organismu?
8. Vai Jūs pievēršat uzmanību enerģijas dzēriena sastāvam? Jā Nē
Ar šādu aptauju tika aptaujāti 100 skolēni no 1. Ģimnāzijas skolnieki.
Uz aptauju jautājumiem tika atbildēts šādi:
1. Jā – 97% ; Nē – 3%
2. Populārākā atbilde bija 1 – 3 reizes mēnesī.
3. Visvairāk lietotie enerģijas dzērieni ir Shark, XTC, Burn.
4. Dynamite.
5. 100% skolēnu atbildēja ar atbildi Nē.
6. 86% skolēnu atbildēja ar atbildi Jā.
7. 67% skolēnu atbildēja ar atbildi Jā.
8. 74% skolēnu atbildēja ar atbildi Nē