Globālās problēmas Latvijā.

Globālās problēmas Latvijā.

Lai gan Latvijas ģeogrāfiskais stāvoklis ir diezgan veiksmīgs (mēs neatrodamies vulkānu un zemestrīču centrā, mūsu klimats ir mērens), arī mums ir globālās problēmas. Latvijā gan skābie lieti, gan ozona slāņa noārdīšanās, gan globālā sasilšana var nodarīt un nodara nopietnas problēmas, kas var tikai palielināties, ja mēs neko nedarīsim tā labā.
Skābais lietus ir daudz skābāks par parasto. Tas rodas ja lietus un cita veida nokrišņi gaisā reaģē dažādām piesārņotājvielām (sevišķi ar sēra un slāpekļa oksīdiem). To parasti izraisa pilsētas un valstis kur ir augsti attīstīta rūpniecība, dūmi, kuri satur indīgas vielas izraisa skābos lietus. Latvijā nav augsti attīstīta rūpniecība, bet šī problēma tomēr pastāv. Netālu no mums, tepat Eiropā ir lielas rūpnīcas, kas galvenokārt izraisa skābo lietu rašanos, tā ir Vācija Nav tā, ka tur kur tie rodas-tur arī nolīst, nebūt ne. Pie mums skābie lieti nonāk ar valdošajiem vējiem. Kad līst skābais lietus, tad cilvēkam labāk neuzturēties ārā, jo tas var zaudēt apmatojumu, tā pati problēma arī ir dzīvniekiem, bet diemžēl mēs nevaram evakuēt visus dzīvniekus, kas atrodas laukā. Vēl tas kaitē augiem-izmirst augu sugas, arī dzīvnieku. Ezeru dibenos aug aļģes, zeme degradējas, Tas kaitē kaļķakmens celtnēm un metāls (piem. tilti un torņi) rūsē. Tas ir nopietns kaitējums dabai, paldies dievam Latvijā tas nav tik aktuāli, kā Zviedrijā, kur katru gadu veic īpašus pasākumus, lai viss nebūtu tik traki.
Ozona slānis mūs pasargā no UV stariem, tas ”laiž” cauri saules starus mērenā daudzumā. To noārda dažādas skābes, freoni, aitu atraugas, slāpeklis, hlors un metāns (no pūšanas-izgāztuvēs). Ja ozona slānis retinās tad palielinās mirstība no vēža, ādas un acu slimības, dažādas infekciju slimības, cilvēku āda ātrāk noveco, lēnāk aug meži, bojā fotosintēzi. Tas var atjaunoties tikai 50-100 gadu laikā, tādēļ ir dažādas organizācijas, kas veic ozona slāņa noārdīšanās samazināšanu.
Vēl Latvijā aktuāla problēma ir globālā sasilšana. Pēdējos 100 gados gaisa temperatūra ir palielinājusies vidēji no 0,3-0,6 grādiem pēc celsija, un tā un tā vēl turpina celties. To izraisa SEG (siltumnīcas efektu) izraisošās gāzes. Saule sasilda zemi, bet zeme nevar atstarot to atpakaļ dēļ slāņa, kas izveidojies, tādēļ to arī sauc par siltumnīcas efektu. Tas iedarbojas uz elpošanas orgāniem, izraisa plaušu iekaisumus, kairina acis un gļotādas un dažādas citas veselības problēmas. Lai to mazinātu valstis ir iesaistījušās Kioto protokolā, lai samazinātu gāzu izplūšanu par 8%.
Arī Latvijā ir dažādas organizācijas, kas cīnās par to, lai ļaunums dabai nebūtu tik liels, bet es uzskatu, ka ar to ir par maz, ir jāsāk no katra cilvēka paša, jo katrs uz zemes nomestais papīrītis nodara ļaunumu.