Igates pils

IGATES PILS

MAZLIET VĒSTURES
Šī ir otra pazīstamākā pils Limbažu rajonā, un to ieteicams iekļaut vienā apskates maršrutā ar Bīriņu pili, jo abas atrodas pie ceļa Limbaži – Ragana.
Igates pils pirmoreiz rakstos tika fiksēta 1455. gadā, kad ciemu un muižu nopirka Pēteris fon der Borhs . muižas nosaukumi vairākkārt mainījies.
Pils celta neorenesanses stilā ap 1880. gadu kā Pistolkorsu īpašums. Arhitets Rūdolfs Heinris Cirkevics (1857.-1926.). Arhitektūrā dominē renesanses formas. Atšķirībā no šī arhitekta projektētajām mājā Rīgā Igates pilij ir cita arhitektoniskā „seja”. Pils ieturēta mierīgās un bez pārliecīgiem rotājumiem. Svinīgumu pastiprina četrstūrains tornis vienā pils sānā. 1934. gadā Latvijas bērnu palīdzības savienība nopirka muižas galveno ēku un ierīkoja tajā internātu, nosaucot par „Igates Atpūtu”. Arī līdz 1976. gadam pilī izmitināja bērnunamu, līdz ar to pils godība tika stipri noplicināta un pabojāta.
Sākot ar 1972. gadu Igates pils atradās Lauksaimniecības ministrijas pārziņā.
Laikā no 1976. gada līdz otrajiem Ulmaņlaikiem pils pielietojums bija visai mīklains. Tur it kā atradās apsargāts noslēpumains objekts, bet īstenībā pils bija sagatavota kā augstajām aprindām paredzēta patversme kara gadījumā. Miera laikā īpaši sagatavotajā pilī bija vieta valdības aprindu izpriecām.
1996. gadā pili savā īpašumā pārņēma Valsts nekustamā īpašuma aģentūra.
ŠODIENA
Patlaban pils iekārtota vērienīgi- ar saunu, baseinu, biljarda zāli, un naktsmītnēm. Dienas lietderīgajā laikā iespējams organizēt seminārus, konferences, sapulces. Pili var noīrēt jebkurš uzņēmums un organizācija, tajā naktsmītni un atpūtu var rast jebkurš ceļotājs. Blakus kungu mājai 19.gadsimta beigās veidots romantisks ainavu parks ar dīķiem, bet aiz dīķiem ir nelielas ūdensdzirnavas. Ir iespējams ar laivu pabraukt pa šo dīķīti , bet pie ūdensdzirnavām var apskatīt , kā darbojas ūdensrats. Ūdensdzirnavās iekārtota jauka kafejnīca, jaukā laikā var sēdēt uz vaļējas terases kanāla malā un raudzīties uz Igates pili. Tuvumā esošā Aijažu ezera apkārtne ir gleznaina un neskarta.